Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co raz więcej czytam o instalacjach posiłkując się wiedzą, którą dzięki forum nabywam i podjąłem decyzję o samodzielnym montażu instalacji chociaż żaden ze mnie elektryk. Wszystkie oferty, które miałem z Lublina na instalację 10kw z 8%vat opiewały na około 40k zł, a z vatem 23% materiały będą kosztowały w granicach 30k na vacie 23% - decyzja prosta :) Nasz budżet domowy i tak jest już nadszarpnięty także po rozmowach z żoną ogarniamy 10kw. Instalacja będzie na dachu domu a falownik wraz ze skrzynką w kotłowni.

 

Czy moglibyście pokrótce wyjaśnić mi jak wyglądają formalności przy zgłoszeniu takiej instalacji i ile to kosztuje? MAm na myśli czy muszę przedstawiać w ZE jakieś info, że wykonywał tą instalację wykwalifikowany montażysta, luh czy muszę mieć opracowany jakiś projekt przez projektanta/kierownika budowy? Generalnie jak to ugryźć?

 

Znalazłem takpową stronę http://www.pradzeslonca.pl/dokumenty-zgloszenia-instalacji/

 

Dobrego weekendu!

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz więcej czytam o instalacjach posiłkując się wiedzą, którą dzięki forum nabywam i podjąłem decyzję o samodzielnym montażu instalacji chociaż żaden ze mnie elektryk. [...]

 

Czy moglibyście pokrótce wyjaśnić mi jak wyglądają formalności przy zgłoszeniu takiej instalacji i ile to kosztuje? MAm na myśli czy muszę przedstawiać w ZE jakieś info, że wykonywał tą instalację wykwalifikowany montażysta, luh czy muszę mieć opracowany jakiś projekt przez projektanta/kierownika budowy? Generalnie jak to ugryźć?

Mi nawet przez chwilę nie zaświtało w głowie, żeby na swoim dachu (40 stopni) chodzić i montować konstrukcję i panele. Ale jak ktoś ma lepsze warunki, to faktycznie sporo kasy w portfelu zostaje.

 

Formalności są bardzo proste. Wypełniasz zgłoszenie instalacji odpowiednie dla swojego ZE, znajdujesz kogoś (z odpowiednimi uprawnieniami tzw. SEP do 1 kV), kto podpisze się w punkcie "oświadczenie instalatora mikroinstalacji", załączasz świadectwa (certyfikaty) zgodności falownika i modułów w języku polskim, projekt instalacji (może być narysowany przez Ciebie długopisem na kartce, ważne żeby go podpisał gość z uprawnieniami) i tyle. Musisz tylko dopilnować, żeby kupić falownik, który jest jest zgodny z wymaganiami NC RFG i załączyć tę deklarację po polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście pokrótce wyjaśnić mi jak wyglądają formalności przy zgłoszeniu takiej instalacji i ile to kosztuje? MAm na myśli czy muszę przedstawiać w ZE jakieś info, że wykonywał tą instalację wykwalifikowany montażysta, luh czy muszę mieć opracowany jakiś projekt przez projektanta/kierownika budowy? Generalnie jak to ugryźć?

Dobrego weekendu!

 

Wejdź na stronę Twojego dostawcy prądu i ściągnij wniosek na zgłoszenie mikroinstalacji do sieci. Wszystko co powinno znaleźć się w zgłoszeniu (papierach) jest podane.

 

Jak czegoś nie zrozumiesz, to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie oferty, które miałem z Lublina na instalację 10kw z 8%vat opiewały na około 40k zł, a z vatem 23% materiały będą kosztowały w granicach 30k na vacie 23% - decyzja prosta :) Nasz budżet domowy i tak jest już nadszarpnięty także po rozmowach z żoną ogarniamy 10kw. Instalacja będzie na dachu domu a falownik wraz ze skrzynką w kotłowni.

Nie wiem czy własne zakupy instalacji PV z 23% możesz odliczyć od podstawy podatku dochodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy własne zakupy instalacji PV z 23% możesz odliczyć od podstawy podatku dochodowego.

 

Z tego co wiem można. Jest punkt 1. Materiały budowlane i urządzenia podpunkt 13. Ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem

 

Osobno jest wymieniona usługa montażowa . Do odliczenia potrzebna jest faktura VAT .

 

W tomacie fotovoltaiki raczkuje ale planuje swoją instalację koło 5-6 KWp. Szukam wykonawcy ktoś coś poleci Tarnobrzeg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem można. Jest punkt 1. Materiały budowlane i urządzenia podpunkt 13. Ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem

 

Osobno jest wymieniona usługa montażowa . Do odliczenia potrzebna jest faktura VAT .

Z tego co mi się jakiś czas temu przewinęło, warunkiem możliwości odliczenia takiej instalacji, był brak możliwości instalacji na dachu. W grę wchodzi spora kasa, ja bym tak w ciemno nie zainwestował. Proponuję telefon do KIS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podłubałem trochę i znalazłem kilka dobrych cen za froniuska SYMO 8.2.3-M WiFi.

Można spokojnie taki model kupić za ok 8500 pln brutto 23%.

Najlepsze jest to , że ten sam model w innych miejscach jest po 12 500pln...

Jest jeszcze dostępna wersja Light bez wifi-muszę to przemyśleć (inwerter będzie w szopce lub obok- można dołożyć tani sprzęcik wifi )

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jest jeszcze dostępna wersja Light bez wifi-muszę to przemyśleć (inwerter będzie w szopce lub obok- można dołożyć tani sprzęcik wifi )

Jeśli zależy Ci na zdalnym dostępie do danych, to nie popełnij tego błędu i nie kupuj wersji light. Może później Ci się uda tanio kupić DM, a może nie, po co ryzykować? No chyba, że chcesz mieć tylko wyświetlacz na inwerterze, albo będziesz łączył kilka falowników, to kupuj light.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanawiam się nad mocą- ten fronius ma 8,2 kW, a panele będą miały 9,9kW.

Czytałem , że przy panelach od południa inwerter może być mniejszy mocowo o ok 10%.

Growatt ma 9kW i mam niższą cenę o ok 2500pln- jeśli jednak nie będzie żadnych ograniczeń u froniusa , to raczej jestem skłonny zapłacić trochę więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na zdalnym dostępie do danych, to nie popełnij tego błędu i nie kupuj wersji light. Może później Ci się uda tanio kupić DM, a może nie, po co ryzykować? No chyba, że chcesz mieć tylko wyświetlacz na inwerterze, albo będziesz łączył kilka falowników, to kupuj light.

 

 

Śmieszna sprawa- ceny lighta znalazłem zbliżone do wersji z wifi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy , czy dobrze myślę :

Typoszereg Froniusków pod moje 9,9 kWp jest 8,2 kW lub 10 kW.

Nie ma zatem sensu brać większy falownik ,ponieważ :

-większy koszt

-wprawdzie stracę troszkę produkcji przy pełnym słońcu i temp poniżej 20 st (mogą być piki lekko powyżej 10kW),ale za to znacznie zyskam w pozostałe dni

Przypomnę jeszcze ustawienie dachu - południe z kątem 15st

Ten Fronius 8.2kW będzie po prostu ok pod 9,9 kWp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- znalazłem w podobnej cenie tego froniusa 10kW (8750pln brutto).

Technicznie chyba nie ma przeciwwskazań pod 9,9 kWp ?

Rozumiem grę rynkową i różnice w cenach za to samo- ale bez przesady : 8500-12500pln ...

Ceny czasami są z sufitu.

Nie wiem czy Solar Edge może pracować bez optymalizatorów.

https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerter-sieciowy-SolarEdge-SE10K-/392 za 7.279 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się jakiś czas temu przewinęło, warunkiem możliwości odliczenia takiej instalacji, był brak możliwości instalacji na dachu. W grę wchodzi spora kasa, ja bym tak w ciemno nie zainwestował. Proponuję telefon do KIS.

 

W ustawie nie zauważyłem takich zapisów. Moze to jakaś interpretacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...