Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Sam se zamontuj to i niżej 3 zejdziesz:D

 

Dach to nie dla mnie a na gruncie to baba mnie zajebie :) Już i tak PV sa na altanie i elewacji i solary na gruncie. Tylko na basen nie kręciła nosem :)

Z drugirj strony jak prąd podrożeje to zmięknie:)

 

to akurat są wypowiedzi osób z firm montujących . Ci mający 'godność' nie zeszmacą się i nie zamontują poniżej . Jeśli ,któryś się wyłamie to oblewają go pomyjami... wejdz na FB grupę FOTOWOLTAIKA i rzuć hasło 5kWp , zasypią Cię privami .

 

 

Czyli można powiedzieć że jak zaczną się promocje rządowe to zacznie się sztuczne zawyżanie cen tak jak z solarami kiedyś.

 

Z drugiej strony kiedyś solar kosmos a teraz grzejnikowca za grosze wymieniam.

PC kedyś po 80k chodziły

Może PV też dojdzie do akceptowalnego poziomu

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale po co mi to pokazujesz? mi to jest niepotrzebne . Ja instalację mam i śmiga czwarty rok (odpukać ) bez zarzutu z b. dobrym uzyskiem Nie mam Fronka i miał nie będę

 

...bo wiedzy nigdy za wiele; przedstawione zasady obowiązują dla innych falowników nie tylko Froniusa, oczywiście w obrębie dopuszczalnego przewymiarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugirj strony jak prąd podrożeje to zmięknie:)

 

 

 

 

Czyli można powiedzieć że jak zaczną się promocje rządowe to zacznie się sztuczne zawyżanie cen tak jak z solarami kiedyś.

 

 

Może PV też dojdzie do akceptowalnego poziomu

 

Moja też nie była za PV , ale jak przyszła pierwsza FV na 147zł zamiast 3 tysi to już inaczej śpiewała :hug:

 

Kiedyś było takie powiedzonko 'panie , tanio to już było "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz najnowszy plan :

1.w tym roku 9,9 kWp +8kW inwerter ,zaryzykuję i podam w zgłoszeniu moc paneli ok np 7,7kWp

Skorzystam z dotacji z gminy 10 000pln i ulgi podatkowej

2.jeśli tylko wystartuje dotacja 5 000pln Morawieckiego ,to odpalam kolejną instalację np 2kW+2,5 kWp (8 panelików na gruncie).

Resztę kosztów ponownie odpiszę od podatku

 

Co mam do stracenia ? Jak jakimś cudem będą liczyć panele i sprawdzać tabliczki znamionowe- to po prostu nie uruchomię drugiej instalacji (chyba , że zwiększą moc PV pod opust 20%)

 

Co do pierwszej instalacji przewymiarowanie mocy paneli będzie ok 25%.

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz najnowszy plan :

1.w tym roku 9,9 kWp +8kW inwerter ,zaryzykuję i podam w zgłoszeniu moc paneli ok np 7,7kWp

Skorzystam z dotacji z gminy 10 000pln i ulgi podatkowej

2.jeśli tylko wystartuje dotacja 5 000pln Morawieckiego ,to odpalam kolejną instalację np 2kW+2,5 kWp (8 panelików na gruncie).

Resztę kosztów ponownie odpiszę od podatku

 

Co mam do stracenia ? Jak jakimś cudem będą liczyć panele i sprawdzać tabliczki znamionowe- to po prostu nie uruchomię drugiej instalacji (chyba , że zwiększą moc PV pod opust 20%)

 

Co do pierwszej instalacji przewymiarowanie mocy paneli będzie ok 25%.

Tymczasem

 

W PGE zaczęły się kontrole. Bardzo rzadko, ale się zdarzają.

 

Nie połączysz dotacji z gminy i programu cudotwórcy Morawieckiego. Albo albo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wizyta będzie zapowiedziana to zdążysz , jeśli nie...

 

Minister podkreślił, że prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 roku ulgi w PIT, jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem.
https://www.wnp.pl/energetyka/rzad-doplaci-1-mld-zl-do-fotowoltaiki-liczy-sie-kolejnosc-zgloszen,349996_1_0_1.html

 

 

 

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101187/zasady-programu-moj-prad-znamy-wiecej-szczegolow tutaj w komentarzach pod artykułem są wywody o licznikach . Ale to jest chyba tylko gdybanie bo nie ma żadnych konkretów na papierze z tego programu kiełbasa wyborcza+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli druga dotacja odpada- to chyba wracam do wariantu Fronek 10kW + 9,9 kWp, a na wiosnę dołożę na gruncie 2-3 kWp.

I tak to mi się opyla - Fronek kosztuje ok 3kpln więcej od np Kaco , ale nowy 3 fazowy 3kW faliwnik to ok 5kpln.

Do tego jedne zabezpieczenia itp.

Przypomnę tylko , że Fronek m wejścia a 3 Mppt i obsłuży do 15 kWp- może obłożę dach szopki W-E tanimi panelami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronius ma 2 wejscia a nie 3! Można podłączyć do niego 15kwp ale po co jak będzie wycinał ws,ystko powyżej 10kw. Żeby nie stracić to można dać max 20% więcej paneli niż moc inwertera to tylko czasami w południe troszkę wytnie.

 

Hej ,

napisałem do Ciebie na priv- proszę o info

Pzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdą na kontrol , to podłącze trochę panelików pod grzałkę cwu.

 

Jak przyjdą, to nie będziesz miał czasu na nic...

Poza tym produkcja prosumentów (oddawanie do sieci) jest analizowana - jak będą jakieś duże skoki to przyjdą...

Do mnie przyszli, bo "ma Pan zwiększoną produkcję/oddawanie do sieci..." a ja byłem dwa tygodnie na urlopie z rodziną poza domem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...