Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawe czy obecnie jest ta sama technologia ogniw co w "AEG-Telefunken TSG MQ 36/0".

Wyniki znakomite!

Chyba współczesne panele PV zakładają 2% spadek wydajności po pierwszym roku ?

 

Obecne ogniwa są znacznie bardziej wydajne, ale też bardziej narażone na spadek wydajności. Szczególnie te w technologii PERC, mogą cierpieć na tak zwany LeTID, czyli spadek wydajności indukowany światłem i wysoką temperaturą. Zaraz po wprowadzeniu ogniw PERC w 2016/17 okazało się że tracą nawet po 5% wydajności w kilka tygodni. Obecnie najwięksi producenci jak Qcells czy Longi się z tym podobno uporali, ale w przypadku paneli mniej znanych marek byłbym ostrożny.

 

https://mcelectrical.com.au/blog/big-problems-with-mono-perc-solar-panels-technology/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i na 7 lat. Info od sprzedawcy są dwie opcje 5 i 7 lat z jakimiś różnicami. Trzeba wybrać. Jeszcze nie rejestrowałem produktu . Jest na to 30 mies. od wysłania z fabryki.

Aha falownik przyszedł prosto z Austrii.

 

Zarejestruj na fronius. web będzie 7 lat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

mam kilka prostych pytań technicznych :

-jak wciąga się na dach panele tj chodzi mi o linkę , czy jest jakaś instrukcja wiązania

-czy używacie podkładek pod nakrętki czy łby śrub , czy może klej do śrub ( chodzi o to ,żeby np klemy się nie poluzowały)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

mam kilka prostych pytań technicznych :

-jak wciąga się na dach panele tj chodzi mi o linkę , czy jest jakaś instrukcja wiązania

-czy używacie podkładek pod nakrętki czy łby śrub , czy może klej do śrub ( chodzi o to ,żeby np klemy się nie poluzowały)

Pzdr

 

U mnie było rusztowanie na wysokości rynny po całej długości dachu :) także nie było problemu z wnoszeniem paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow:

 

Jak masz parter to po drabinie 2 osoby ładnie i szybko dają radę.

Klemy są AL, jak są śruby dobrane i A2 to musi trzymać. Nie ma co więcej wymyślać.

 

Chodzi o to ,że w instrukcji montażu moich Longi wszędzie są podkładki płaskie +sprężynowe.Natomiast w sprzedaży i na fotach widzę tak jak piszesz tj nierdzewna śruba +nakrętka z "naciosami" i aluminiowy uchwyt.Rozumiem ,że to wystarcza i nikt nie ma problemu z obluzowywaniem nakrętek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było rusztowanie na wysokości rynny po całej długości dachu :) także nie było problemu z wnoszeniem paneli.

 

U mnie panele będą od ok 2,2m do 3,5m-konstrukcja dachu będzie dość "pancerna" , krokwie często rozstawione (co ok 0,9m).Rusztowanie to dla mnie problem-widziałem kiedyś filmik , jak ludkowie linką wciągali ręcznie paneliki-tylko kuźwa nie chcę kombinować i wymyślać koło. Potrzebuję po prostu opis jak to wiązać tj prosto i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę nad zamówieniami mocowań do szyn i tak patrzę ,że jednak najtaniej i najprościej było by użyć aluminiowe uchwyty do trapezówki -są po 4,4 pln brutto i banalny montaż.

Te uchwyty typu L z nierdzewki swoje kosztują (ok 18 pln) i montaż też nie za ciekawy.

Tak sobie myślę ,że jeśli te krokwie zapracują -to i tak będzie prężyć na szynę.Może poczekam z wyborem tych uchwytów-jak zmontujemy konstrukcję , to wtedy wybiorę (czyli jak będzie prosto - to uchwyty do trapezówki , a jak krzywo to śruby dwugwintowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wszystko. Gdy zakotwisz pierwszy panel od dołu zakładasz 2 liny równolegle fi 12 mm od dołu pierwszego panela do samej góry. Kładziesz panel z linkami wg pomysłu @marcin_u i wciągasz kolejne panele. Linki (grube) zabezpieczają umocowane już panele przed porysowaniem w czasie wciągania po nich kolejnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wszystko. Gdy zakotwisz pierwszy panel od dołu zakładasz 2 liny równolegle fi 12 mm od dołu pierwszego panela do samej góry. Kładziesz panel z linkami wg pomysłu @marcin_u i wciągasz kolejne panele. Linki (grube) zabezpieczają umocowane już panele przed porysowaniem w czasie wciągania po nich kolejnych.

 

Umyśliłem sobie montaż paneli od góry w poziomych rzędach (4 rzędy po 8 szt)-nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój pomysł z dodatkową linką, ale chyba nie będzie potrzeby go stosować.

Plan jest taki : na dole zakładamy uprząż i wciągamy pionowo na górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mocujesz od góry do dołu to nie potrzeba.

Dodatkowe liny mają sens, gdy kolejne panele wciągane są kolejno do góry.

Zaleta takiego sposobu mocowania to, że następne panele opierają się o poprzednie. Po wciągnięciu i osadzeniu kolejnego wkładasz między nie klemy, skręcasz i wciągasz kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

mam kilka prostych pytań technicznych :

-jak wciąga się na dach panele tj chodzi mi o linkę , czy jest jakaś instrukcja wiązania

-czy używacie podkładek pod nakrętki czy łby śrub , czy może klej do śrub ( chodzi o to ,żeby np klemy się nie poluzowały)

Pzdr

Ja sobie zrobiłem z 2 cienkich krokwi winde. Full profi. Zdjęcie mogę podesłac. Jezdziła po tym płyta OSB na prostych kólkach meblowych ciągniętych przez bloczek do góry.. Ale ja musiałem wciąnągnąc 7m do góry i to sam kilkadziesiąt paneli. Kładłem panel na wózku, wcągałem, lazłem na dach i stamtąd już w recach trawersując dach.

 

Nie. Jedynie klucz dynamometryczny żeby przykręcić z momentem przeiwdzianym przez producenta profila. Spokojnie da się to przekręcić za mocno tak, że uszkodzisz profil aluminiowy. A wiadomo, że na oko to chłop w szpitalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie panele będą od ok 2,2m do 3,5m-konstrukcja dachu będzie dość "pancerna" , krokwie często rozstawione (co ok 0,9m).Rusztowanie to dla mnie problem-widziałem kiedyś filmik , jak ludkowie linką wciągali ręcznie paneliki-tylko kuźwa nie chcę kombinować i wymyślać koło. Potrzebuję po prostu opis jak to wiązać tj prosto i skutecznie.

 

Ale po co wiązać? Panel waży <20kg. Jeden człowiek podnosi go do góry drugi go odbiera z tego dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...