Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Panowie. Pewnie było wałkowane.

 

Mam taryfę G12w, Energa. Ogrzewanie pompa ciepła.

Przykładowo moja instalacja wyprodukowała 4000 kwh w drogiej taryfie i 3000 kwh w taniej taryfie.

Rozumiem, że grzejąc w taniej taryfie najpierw pobieram wyprodukowany przeze mnie prąd właśnie w taniej taryfie. (chyba, że się mylę). Co się dzieje gdy mój z magazynowany w taniej taryfie prąd się skończy. Kupuje go czy zaczyna pobierać z magazynowany w drogiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jeszcze tylko "drobnostka"-w zgłoszeniu przy opisie inwertera jest pozycja moc znamionowa po stronie AC i moc max .Wpisałem po 10 kW-w opisie falownika jest w części dot strony AC taki parametr :

max moc prądu stałego - 11 000VA

Mam nadzieję ,że żaden "spec" Tauronowy" nie wrzuci mnie w opust 0,7...

Z tego co wiem , maja obowiązek patrzeć na moc znamionową -a nie max (i to tak naprawdę na inwerter-tylko kiedy im zadałem o to pytanie to napisali mi ,że patrzą na większą moc w panelach lub inwerterze)

 

Z góry dzięki

Pzdr

 

 

Jeśli chodzi o moc inwertera, to Twój ma dla Polski moc 10 kW. Wynika to z przyjętego ustawienia kraju w którym ma pracować.Identycznie jest dla DE. Ale dla GB, Australii jest inaczej - moc jaką można "wydusić" z inwertera może być mocą maksymalną na jaką został skonstruowany inwerter.

 

Polska od kwietnia 2019 r. wymaga ustawień dla inwerterów zgodnie z NC RfG, a więc po ustawieniu kraj PL

 

falownik nie może przekraczać mocy nominalnej (i kilku innych parametrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie trzy oferty.

 

14 paneli Longi LR6-60PE 305M na dachu W-Z, dachowka ceramiczna

 

Z falownikiem Fronius Symo 3.7 (1-f) 16900zł

Z falownikiem Solar Edge SE3500H (1-f) + 14 optymalizatorów P300 18300zł

Z falownikiem Solar Edge SE4K (3-f) + 14 optymalizatorów P505 - 21300

 

Czy warto brać pod uwagę inny falownik ?

 

I nietypowe pytanie - czy gdybym zrezygnował ze stringu na zachodniej połaci, a przygotował we własnym zakresie trójkątne podpory na gruncie (na gruncie mam ekspozycję S), wykopal podejscie na kabel od paneli do domu(ok 10m) to mogę spodziewać sie wyzszej, czy nizszej ceny ?

Zakladam już 8% VAT na gruncie

 

nie wiem czy nie najważniejsze pytanie - Czy te oferty masz po wizji lokalnej u siebie? Ja bym nie dostał takiej oferty jaką miałem, gdyby nie fakt, że na wizji okazało się, że montaż będzie łatwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie czy inwerter Sofar Solar jest coś warty? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na jego temat. Firma właśnie mi taki zaproponowała. Czy spełniają te inwertery wszystkie potrzebne normy do wpięcia się w instalacje?

 

Hejka,

dzisiaj idę złożyć wniosek do naszego Tauronu-wydrukowałem przetłumaczone deklaracje (wygląda ,że wszystko jest).

Mnie przekonało do Sofara :

-10 lat gwarancji

-niska cena

-znany dystrybutor (Corab)

-pozytywne opinie (forum, instalatorzy)

-podejście do sewrisu (podobno zawsze wymieniają na nowy )

Pzdr

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy nie najważniejsze pytanie - Czy te oferty masz po wizji lokalnej u siebie? Ja bym nie dostał takiej oferty jaką miałem, gdyby nie fakt, że na wizji okazało się, że montaż będzie łatwy.

 

Jeszcze nie. Te ceny zresztą nie były jeszcze negocjowane.

Ale dlaczego montaż u Ciebie był "łatwy" ?

W czym tu może pomóc wizja lokalna, jeśli Google maps pokazuje dwuspadowy dach bez żadnych udziwnień ?

 

Chodzi o łatwość wejścia na dach, rodzaj dachówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Te ceny zresztą nie były jeszcze negocjowane.

Ale dlaczego montaż u Ciebie był "łatwy" ?

W czym tu może pomóc wizja lokalna, jeśli Google maps pokazuje dwuspadowy dach bez żadnych udziwnień ?

 

Chodzi o łatwość wejścia na dach, rodzaj dachówki ?

 

Na googlemaps nie wszystko widać, czasami można się zdziwić ;) Niektóre detale czasami mogą być istotne.

Ale bardziej chodziło mi o instalację elektryczną, gdzie jest rozdzielka, którędy poprowadzić kable itd. - u mnie było to banalnie proste. No i sama rozmowa z potencjalnym wykonawcą jest swego rodzaju testem, przynajmniej dla mnie ;)

Jeden, co kiedyś u mnie był na wizji, to odpadł już w samych przedbiegach, bo zrobił na mnie złe wrażenie. Potem zrobiłem mały research w sieci i okazało się że dobrze, ze w ogóle go nie brałem pod uwagę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na googlemaps nie wszystko widać, czasami można się zdziwić ;) Niektóre detale czasami mogą być istotne.

Masz rację.

Znam z życia taki przypadek właśnie z wizją lokalną przy pomocy googlemaps i nawet drona.

Przy montażu okazało się zupełnie coś innego niż się planowało na podstawie widoku z drona.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

dzisiaj idę złożyć wniosek do naszego Tauronu-wydrukowałem przetłumaczone deklaracje (wygląda ,że wszystko jest).

Mnie przekonało do Sofara :

-10 lat gwarancji

-niska cena

-znany dystrybutor (Corab)

-pozytywne opinie (forum, instalatorzy)

-podejście do sewrisu (podobno zawsze wymieniają na nowy )

Pzdr

 

Dzięki, znając Ciebie dobrze przewertowałeś temat. Chyba faktycznie się skuszę na tą opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na googlemaps nie wszystko widać, czasami można się zdziwić ;) Niektóre detale czasami mogą być istotne.

Ale bardziej chodziło mi o instalację elektryczną, gdzie jest rozdzielka, którędy poprowadzić kable itd. - u mnie było to banalnie proste. No i sama rozmowa z potencjalnym wykonawcą jest swego rodzaju testem, przynajmniej dla mnie ;)

Jeden, co kiedyś u mnie był na wizji, to odpadł już w samych przedbiegach, bo zrobił na mnie złe wrażenie. Potem zrobiłem mały research w sieci i okazało się że dobrze, ze w ogóle go nie brałem pod uwagę ;)

 

No to u mnie też raczej prosto - koniec stringu nad pomieszczeniem technicznym z tablicą rozdzielcza, nieuzytkowy strych nad nim. Ale na pewno przed podpisaniem czegokolwiek będę chciał mieć wykonawcę na miejscu, tym bardziej, że chcę 6-7 paneli umieścić na gruncie i samodzielnie przygotować konstrukcję pod nie

Zresztą bazuję głównie na poleceniach, a ta oferta była od wykonawcy poleconego mi przez Forumowicza. I musze powiedzieć, ze na tle innych wyglada najbardziej profesjonalnie (przeliczone uzyski dla roznych wariantów rozłożenia paneli na połaciach, i różnych falowników).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oferta była od wykonawcy poleconego mi przez Forumowicza. I musze powiedzieć, ze na tle innych wyglada najbardziej profesjonalnie (przeliczone uzyski dla roznych wariantów rozłożenia paneli na połaciach, i różnych falowników).

od tego wykonawczy co ja podesłałem ? u mnie już zamontowali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Pewnie było wałkowane.

 

Mam taryfę G12w, Energa. Ogrzewanie pompa ciepła.

Przykładowo moja instalacja wyprodukowała 4000 kwh w drogiej taryfie i 3000 kwh w taniej taryfie.

Rozumiem, że grzejąc w taniej taryfie najpierw pobieram wyprodukowany przeze mnie prąd właśnie w taniej taryfie. (chyba, że się mylę). Co się dzieje gdy mój z magazynowany w taniej taryfie prąd się skończy. Kupuje go czy zaczyna pobierać z magazynowany w drogiej?

 

kupujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz

 

To znaczy, że jeżeli moja instalacja wyprodukuje 100% zapotrzebowania na prąd w moim domu zasadność używania taryfy G12w jest nie na miejscu? Wychodzi na to, że bez znaczenia jest wybór taryfy. Wtedy nie przejmuje się tanią taryfą i nie grzeje w taniej i pompa pracuje sobie, kiedy chce.

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz

 

To znaczy, że jeżeli moja instalacja wyprodukuje 100% zapotrzebowania na prąd w moim domu zasadność używania taryfy G12w jest nie na miejscu? Wychodzi na to, że bez znaczenia jest wybór taryfy. Wtedy nie przejmuje się tanią taryfą i nie grzeje w taniej i pompa pracuje sobie, kiedy chce.

 

Każdy zakład energetyczny ma swoje ustalenia w tym temacie. Ja na przykład jest w ENERGA i już się zorientowałem, że nie ma znaczenia, w której taryfie wyprodukujesz prąd i w której go zużyjesz.

 

przykład: wyprodukowałeś 1000kWh w drogiej i 200kWh w taniej, natomiast zużycie masz 500 w drogiej i 300 w taniej. Energa rozliczy to w taki sposób: 1200 wyprodukowano, 800 zużyto, 400 oddano do magazynu- do pobrania 80% czyli 320 kWh i nie ważne, w której taryfie zużyjesz te 320...

 

 

w moim przypadku, gdybym chciał sobie naprodukować w drogiej na zimę, to mi raczej się nie uda, bo zeżre mi to (może nie wszystko, ale dużą część) tania na jesieni np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestaw z froniusem

 

Bobrow jak instalacja, gotowa? :)

 

Jeszcze trochę...

W tym momencie zamontowałem puszki zabezpieczeń i uchwyt falownika.

Plan na dzisiaj i jutro to przede wszystkim dodatkowa impregnacja wiaty , malowanie kątowników ocynkowanych i może się uda zamontować szyny montażowe.

W przyszłym tyg chcę już montować panele.Pierwszy tydzień października planuję rozruch.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...