Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam, pytałem w innym wątku ,ale odesłano mnie tu gdzie przekopałem 50 stron i nic nie znalazłem.

Czy ktoś już przerabiał lub ma wiedzę odnośnie dofinansowania mój prąd i jego przyznawania oraz rozliczenia- jeżeli kupię konstrukcję na 16 paneli za około 2300zł, 6 paneli tak żeby dały około 2000W ok 3700zł, inwerter 4500W ok 5000zł. Czy tak przewymiarowany inwerter względem ilości paneli nie będzie dyskredytował wniosku? Dzięki za każdą odpowiedź.

Mój prąd raczej przejdzie, pytanie jak będzie falownik pracował w takich warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, pytałem w innym wątku ,ale odesłano mnie tu gdzie przekopałem 50 stron i nic nie znalazłem.

Czy ktoś już przerabiał lub ma wiedzę odnośnie dofinansowania mój prąd i jego przyznawania oraz rozliczenia- jeżeli kupię konstrukcję na 16 paneli za około 2300zł, 6 paneli tak żeby dały około 2000W ok 3700zł, inwerter 4500W ok 5000zł. Czy tak przewymiarowany inwerter względem ilości paneli nie będzie dyskredytował wniosku? Dzięki za każdą odpowiedź.

 

Musisz mieć minimum 2KW w panelach, "mój prąd" dedykowany jest dla instalacji 2-10kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytałem w innym wątku ,ale odesłano mnie tu gdzie przekopałem 50 stron i nic nie znalazłem.

Czy ktoś już przerabiał lub ma wiedzę odnośnie dofinansowania mój prąd i jego przyznawania oraz rozliczenia- jeżeli kupię konstrukcję na 16 paneli za około 2300zł, 6 paneli tak żeby dały około 2000W ok 3700zł, inwerter 4500W ok 5000zł. Czy tak przewymiarowany inwerter względem ilości paneli nie będzie dyskredytował wniosku? Dzięki za każdą odpowiedź.

Spełniasz wszystkie wymagania do dofinansowania. Problemem może być że falownik 5kW może nie ruszyć z 6 panelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pn będą mi montować panele qcells 355 g8, i inwerter sofar 8.8, nie wiem czy to dobry wybór ale sprzęt już stoi s garażu. Moc panelu 9,7kW. Pytanie na ci zwracac uwagę przy montażu, co mogę instalatorzy zrobic źle i mogę tego nie zauważyć? Dach to rąbek stojący, ponoc nie będą robic dziur w dachu, tylko jakieś uchwyty zaciskowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz się co to jest "pętla indukcyjna" i upewnij się że Ci jej nie zrobią.

Sprawdź, po instalacji, jaki masz spadek napięcia (AC) pomiędzy inwerterem a licznikiem podczas wytwarzania pełnej mocy. Nie powinno być więcej niż 2V.

Upewnij się że przewody uziemiające, łączące ramy paneli, są mocowane przy pomocy śruby i nakrętki (w przeznaczonych do tego otworach w ramie) a nie blachowkrętami.

Niektórzy twierdzą że panele powinny być mocowane poziomo. Częściowe pokrycie śniegiem ma wtedy mniejszy wpływ na produkcję.

 

A nie którzy producenci są przeciwni motnowania paneli poziomo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam co sądzicie o takiej instalacji?

Po kilku miesiącach zdecydowałem się założyć na gruncie

1. Panele PV – 31 szt – Canadian Solar CS1H -320MS (320 Wp) – 31 szt

2. Inwerter Fotowoltaiczny Solar Edge SE 9K

3. Optymalizatory SE -31 szt

4. Konstrukcja naziemna pod panele PV. może być aluminiowa lub metalowa ocynkowana

5. Pręty uziomowe. -szt. 8

6. Okablowanie

7. zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, nadprądowe, różnicowoprądowe.

 

Zacienienia nie ma ale za 2-3 lata jak drzewa porosną może coś troszkę przeszkadzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam co sądzicie o takiej instalacji?

Po kilku miesiącach zdecydowałem się założyć na gruncie

1. Panele PV – 31 szt – Canadian Solar CS1H -320MS (320 Wp) – 31 szt

2. Inwerter Fotowoltaiczny Solar Edge SE 9K

3. Optymalizatory SE -31 szt

4. Konstrukcja naziemna pod panele PV. może być aluminiowa lub metalowa ocynkowana

5. Pręty uziomowe. -szt. 8

6. Okablowanie

7. zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, nadprądowe, różnicowoprądowe.

 

Zacienienia nie ma ale za 2-3 lata jak drzewa porosną może coś troszkę przeszkadzać

 

jaki koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietanio , jaki okres zwrotu tej inwestycji planujesz i jakie masz obecne lub planowane zuzycie prądu?

 

Mam ok 9000 - 9200 kW w skali roku dane średnie z 5 lat. Mój prąd 5000zł i z podatku zwrot 5000zł więc myślę iż 7 lat i powinna się zwrócić dobrze myślę?

 

Cena spora przez SE aczkolwiek trzeba negocjować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ok 9000 - 9200 kW w skali roku dane średnie z 5 lat. Mój prąd 5000zł i z podatku zwrot 5000zł więc myślę iż 7 lat i powinna się zwrócić dobrze myślę?

 

Cena spora przez SE aczkolwiek trzeba negocjować.

 

Oferta nie ejst najgorsza cenowo kolega ze Słupska ma 8.8 kwp za 32 tys na froniusie. Za taką instalację firma kolubus śpiewała ok 55 tys , ja bym sie zastanowił nad sensem tych optymalizatorów bo one obniżają uzyski ostatnio była na ten temat dyskusja na fm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowy rozsądek przy montażu PV

-Jak optymalizatory to tam ,gdzie wiadome jest że one coś dadzą ( dach z dużymi zacienieniami, brak możliwości montaży PV na gruncie )

-montaż na gruncie i optymalizatory? hmm. no nie wiem .Grunt daje tą przewagę że możemy to PV zrobić pod idealne warunki, jakich nie spełnia dach.

- optymalizatory to takie naciąganie inwestora niezależnie od warunków jakie mamy. To moje zdanie w 5-tym roku użytkowania PV ( ekonomia )- uzyski do poniesionych kosztów. Ja bym na pewno nie dopłacał za panele z optymalizatorami.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowy rozsądek przy montażu PV

-Jak optymalizatory to tam ,gdzie wiadome jest że one coś dadzą ( dach z dużymi zacienieniami, brak możliwości montaży PV na gruncie )

-montaż na gruncie i optymalizatory? hmm. no nie wiem .Grunt daje tą przewagę że możemy to PV zrobić pod idealne warunki, jakich nie spełnia dach.

- optymalizatory to takie naciąganie inwestora niezależnie od warunków jakie mamy. To moje zdanie w 5-tym roku użytkowania PV ( ekonomia )- uzyski do poniesionych kosztów. Ja bym na pewno nie dopłacał za panele z optymalizatorami.

 

Sam się zastanawiam. Instalacja przy lesie, las za kilka lat urośnie większy no ale zawsze mogę zrobić wycinkę :) Optymalizery na + że widać sprawność każdego panela i wiadomo czy któryś nawala czy nie. Minus oczywiście dodatkowe koszty, i jak nie ma zacienienia to jednak mogą ale nie muszą obniżać sprawność.

Poproszę o więcej opinii. Muszę jak najszybciej podjąć decyzję bo w ciągu 2 tygodni chcą montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam. Instalacja przy lesie, las za kilka lat urośnie większy no ale zawsze mogę zrobić wycinkę :) Optymalizery na + że widać sprawność każdego panela i wiadomo czy któryś nawala czy nie. Minus oczywiście dodatkowe koszty, i jak nie ma zacienienia to jednak mogą ale nie muszą obniżać sprawność.

Poproszę o więcej opinii. Muszę jak najszybciej podjąć decyzję bo w ciągu 2 tygodni chcą montować.

 

A jaka cena była by bez optymalizerów ? ,jeśli nie ma miejsca na działce by odsunąc się od lasu to może i nie jest to złe. Tylko z drugiej strony jak las jest swój i nie ma problemu by go od czasu do czasu przerzedzić :) to gdyby wyszło parę tyś taniej to wartało by się zastanowić nad odpuszczeniem ich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...