Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Pany, zagwozdkę mam. Może ktoś mnie sprawdzi. Chcę na jeden tracker dać połać płd. 10 paneli szeregowo, a na drugi tracker chciałem równolegle dać dwa łańcuchy z połaci wsch. i zach. też po 10 paneli. Teraz usiadłem i z obliczeń mi wyszło że pomimo 9,6kWp w sumie, to Fronek 8.2.3 mi mocą wystarczy, za to z obliczeń prądu wychodzi że może mieć tylko jeden łańcuch równolegle per MPP i dopiero 10.0.3 się łapie na taką operację. Zaś w karcie Fronka 8.2.3 stoi Liczba łańcuchów na tracker MPP 2+2. Jak to rozumieć? :/ Takie są parametry:

 

paneleJ.jpg

 

Fronek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też bym z chęcią kupił te panele po 455 zł brutto, spróbowałbym zamontować na wiacie 6szt, do zasilania off grid, ewentualnie puscilbym bym w sieć jak już licznik mi zamontują, może pge się nie zorientuje jak 2kw więcej będę miał?

Któregoś dnia wsiąkło jednorazowo AFAIR 720 szt., wlazłem na aległo i leżą po 499 ;) https://allegro.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne-modul-jinko-jkm320m-60v-9195700839

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany, zagwozdkę mam. Może ktoś mnie sprawdzi. Chcę na jeden tracker dać połać płd. 10 paneli szeregowo, a na drugi tracker chciałem równolegle dać dwa łańcuchy z połaci wsch. i zach. też po 10 paneli. Teraz usiadłem i z obliczeń mi wyszło że pomimo 9,6kWp w sumie, to Fronek 8.2.3 mi mocą wystarczy, za to z obliczeń prądu wychodzi że może mieć tylko jeden łańcuch równolegle per MPP i dopiero 10.0.3 się łapie na taką operację. Zaś w karcie Fronka 8.2.3 stoi Liczba łańcuchów na tracker MPP 2+2. Jak to rozumieć? :/ Takie są parametry:

 

[ATTACH=CONFIG]443411[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]443412[/ATTACH]

 

spokojnie możesz froniusa podłączyć 2x10 na Mppt1 i 1x10 na Mppt2

chodzi o maksymalny prąd zwarciowy który dla niego to 24A a z paneli wychodzi 20,3, a co do prądu pracy, to on sobie tak zmieni charakterystykę IV żeby nie przekroczyć 16A, przy czym osobiście wołałbym rozłożyć instalację na 2 kierunki i 2 Mppt, niż tak jak piszesz wyżej, choć fronius dopuszcza takię łączenie paneli

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle na to patrzysz, przeczytaj jeszcze raz mój post powyżej

Przeczytałem teraz po raz pierwszy, bo dopisywałeś jak ja już odpisałem. ;)

 

chodzi o maksymalny prąd zwarciowy który dla niego to 24A a z paneli wychodzi 20,3, a co do prądu pracy, to on sobie tak zmieni charakterystykę IV żeby nie przekroczyć 16A,

Ale we wzorze na Lrmax jest Imax(czyli maksymalny prąd wejściowy dla każdego z MPPT a nie zwarciowy) / Iscmax (tu dopiero zwarciowy dla paneli). I wychodzi z tego 16/11.03 czyli 1,45, zaokrągla się w dół i wychodzi 1. Dopiero Fronek 10.0 ma 33/27 1/2MPPT i wtedy się faktycznie dwa łańcuchy równolegle łączą. Pytanie co oznacza Liczba łańcuchów na tracker MPP 2+2. Czy to właśnie znaczy że sobie "dopasuje" charakterystykę? Generalnie też się nie spodziewam aby tam taki duży prąd wystąpił, w końcu to dwie mizerne połacie...

 

przy czym osobiście wołałbym rozłożyć instalację na 2 kierunki i 2 Mppt, niż tak jak piszesz wyżej, choć fronius dopuszcza takię łączenie paneli

Ale ja mam tylko 2 trakery a 3 połacie. Nie mam innej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem teraz po raz pierwszy, bo dopisywałeś jak ja już odpisałem. ;)

 

 

Ale we wzorze na Lrmax jest Imax(czyli maksymalny prąd wejściowy dla każdego z MPPT a nie zwarciowy) / Iscmax (tu dopiero zwarciowy dla paneli). I wychodzi z tego 16/11.03 czyli 1,45, zaokrągla się w dół i wychodzi 1. Dopiero Fronek 10.0 ma 33/27 1/2MPPT i wtedy się faktycznie dwa łańcuchy równolegle łączą. Pytanie co oznacza Liczba łańcuchów na tracker MPP 2+2. Czy to właśnie znaczy że sobie "dopasuje" charakterystykę? Generalnie też się nie spodziewam aby tam taki duży prąd wystąpił, w końcu to dwie mizerne połacie...

 

 

Ale ja mam tylko 2 trakery a 3 połacie. Nie mam innej opcji.

 

I dobrze to rozumujesz, nie można przekraczać parametrów czy to napięcia czy prądu które narzucił producent. To MPP 2+2 to oznacza dwa niezależne wejścia MPP i dołożone do nich po jednym równolegle, co nie zwiększa w żaden sposób max podanego prądu i zapewne falownik ograniczy sobie ten prąd wejściowy w tym przypadku do 16A i nawet jeżeli nie dojdzie do jakiegoś uszkodzenia to będąa przecież straty.

Ale jeżeli planujesz wsch-zach to tam suma prądów z dwóch stringów połączonych równolegle nigdy nie osiągnie wartości 2 x Imax modułu , z reguły osiąga 30 - 50% więcej i wtedy takie dwa można by podpiąć pod wejście które ma max prąd 16A

 

w zal wsch-zach, moduły longi 310 i max prąd z dwóch stringów byłby poniżzej 12A

max prąd 20.04.jpg

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któregoś dnia wsiąkło jednorazowo AFAIR 720 szt., wlazłem na aległo i leżą po 499 ;) https://allegro.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne-modul-jinko-jkm320m-60v-9195700839

 

A co sadzicie o takich panelach emp-340S60AH

 

https://allegro.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne-mono-340wp-half-cut-perc-9109544390

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nołnejmy jakieś, 1515 zł/kWp brutto. Teraz w promo rzucili LONGi LR6-60OPH-340M za 400 zł netto, czyli kWp wychodzi podobnie jak z tymi "moimi" Jinko, tj. poniżej 1447 zł brutto (a VATą 23%).

Edytowane przez Myjk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dostałem ofertę na fotowoltaikę:

- 14 x Longi Solar LR6-60HPH-315 315Wp

- 4 x Mikrofalowniki Hoymiles MI1200

- zabezpieczenie AC Dehn, OBO, Phoenix Contact

- projekt, dostawa, montaż, pełna papierologia

 

23k brutto - czy ktoś z Was korzystał z mikrofalowników? Jak to wygląda w życiu codziennym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dostałem ofertę na fotowoltaikę:

- 14 x Longi Solar LR6-60HPH-315 315Wp

- 4 x Mikrofalowniki Hoymiles MI1200

- zabezpieczenie AC Dehn, OBO, Phoenix Contact

- projekt, dostawa, montaż, pełna papierologia

 

23k brutto - czy ktoś z Was korzystał z mikrofalowników? Jak to wygląda w życiu codziennym?

 

Jest drogie, powdouje pożary i porażenia. Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...