Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja też przymierzam się do rozbudowy a jeszcze nie mam wymienionego licznika, zgłoszenie do ZE poszło dwa dni temu. Wychodzi, że przy panelach wschód zachód, nachylenie dachu 40 stopni, można dać znacznie więcej mocy paneli niż jest moc falownika. Wychodzi, że u mnie przy 6,7 kWp w panelach jest w stanie wykrzesać w południe około 4,5 kW, moc falownika 6 kW. W porywach widziałem 5 kW ale to było tylko przy zimnych panelach jak wyszło słonko z za chmury. Pewnie dołożę jeszcze z 1,5 kW na stronę wschodnią, jest bardziej atrakcyjna dla paneli, bo brak przeszkód terenowych. Od zachodu mam górkę i jeszcze sąsiad zagląda mi z okien do mojego komina, taką mam górkę :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm. nie ma sensu finansowego? Zależy dla kogo. W sierpniu dobudowuję o 4,24kW z inwenterem za 7,5k

No fakt. Zależy dla kogo. W moim przypadku nie byłoby sensu zakładać jedną instalację, a potem drugą włącznie z falownikiem. Bo to byłoby wyrzucenie kasy na falownik. Lepiej wziąć większy falownik, a potem tylko dołożyć paneli. Choć pewnie nie w każdym przypadku da się tak zrobić. Lepiej pokombinować tak, żeby się dało ;)

No i oczywiście wszystko zależy od tego, czy robi się instalację swoimi ręcamy ;) czy firmowymi i na jakim sprzęcie.

 

W Twoim przypadku - jeśli cała instalacja 4,24 wyniesie Cię 7,5kpln, to żyć nie umierać. Jednak to jest dość specyficzna i rzadko spotykana sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

Zamierzam zainwestować w instalację pv oraz pompę ciepła pow/woda. Zastanawiam się czy robić to teraz tzn październik/listopad czy zaczekać do marca/kwietnia. Chodzi o to że w miesiącach zimowych instalacja nie zdąży naprodukowac tyle energii aby pokryć zapotrzebowanie. Jestem w Enerdze gdzie niby bilans jest roczny ale rozrachunki są co 2 miesiące.

Stąd moje pytanie czy te pierwsze rachunki zimowe gdzie bilans będzie ujemny będę musiał normalnie płacić czy ten ujemny bilans będzie przechodził dalej z miesiąca na miesiąc aż w lato się wyzeruje ?

No i drugie jeśli nawet bilans się wyzeruje w lato to czy warto zakładać pv teraz bo za każdym razem wchodząc w sezon zimowy nie będę wiedział ile energii mam do zużycia/w zapasie bo to co się wytworzyło w lato poszło na sezon poprzedni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

Zamierzam zainwestować w instalację pv oraz pompę ciepła pow/woda. Zastanawiam się czy robić to teraz tzn październik/listopad czy zaczekać do marca/kwietnia. Chodzi o to że w miesiącach zimowych instalacja nie zdąży naprodukowac tyle energii aby pokryć zapotrzebowanie. Jestem w Enerdze gdzie niby bilans jest roczny ale rozrachunki są co 2 miesiące.

Stąd moje pytanie czy te pierwsze rachunki zimowe gdzie bilans będzie ujemny będę musiał normalnie płacić czy ten ujemny bilans będzie przechodził dalej z miesiąca na miesiąc aż w lato się wyzeruje ?

No i drugie jeśli nawet bilans się wyzeruje w lato to czy warto zakładać pv teraz bo za każdym razem wchodząc w sezon zimowy nie będę wiedział ile energii mam do zużycia/w zapasie bo to co się wytworzyło w lato poszło na sezon poprzedni ?

 

Jeżeli przejmujesz się takimi pierdołami to nawet tego nie skomentuję. Cokolwiek zrobisz będzie rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zainwestować w instalację pv oraz pompę ciepła pow/woda. Zastanawiam się czy robić to teraz tzn październik/listopad czy zaczekać do marca/kwietnia. Chodzi o to że w miesiącach zimowych instalacja nie zdąży naprodukowac tyle energii aby pokryć zapotrzebowanie. Jestem w Enerdze gdzie niby bilans jest roczny ale rozrachunki są co 2 miesiące.

Stąd moje pytanie czy te pierwsze rachunki zimowe gdzie bilans będzie ujemny będę musiał normalnie płacić czy ten ujemny bilans będzie przechodził dalej z miesiąca na miesiąc aż w lato się wyzeruje ?

No i drugie jeśli nawet bilans się wyzeruje w lato to czy warto zakładać pv teraz bo za każdym razem wchodząc w sezon zimowy nie będę wiedział ile energii mam do zużycia/w zapasie bo to co się wytworzyło w lato poszło na sezon poprzedni ?

Energa przysyła co 2 m-ce rachunek. Jeśli jest zużycie, to musisz za nie zapłacić. Ostatniego zdania nie rozumiem. Zapłacisz rachunek za zimę i od wiosny będziesz "zbierał zapasy" w magazynie na zimę. Na każdym rachunku masz podany stan magazynu.

Czy warto zakładać teraz? To zależy. Jeśli najważniejszy jest okres zwrotu, to nie warto. Z drugiej strony, zakładając teraz, pomniejszysz nieco rachunki płacone do Energi już teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny d7d

To tu mają pisać ludzie z zerowy pojęciem o fotowoltaice? Bo już nie rozumem twojego toku rozumowania ?

Szanowna EdytaWe

1. Czego nie rozumiesz? Panele (moduły) mają określoną sparwność a nie generują strat.

2. REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Możecie polecić jakis miarodajny ranking inwerterów na necie?

Chodzi mi oprócz standardowych danych o THD (Total Harmonic Distortion) - co się praktycznie tyczy zastosowanej przetwornicy impulsowej DC/AC.

Macie w Waszych jednostkach podane te dane lub czy ktos z Was pokusił się o pomiary "brudnej elektrycznosci" ?

Wiem, że wielu ludzi olewa ten temat lub "nie wierzy" w takie "rzeczy", tak więc proszę się powstrzymać od komentarzy typu - po co ci to itp.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Możecie polecić jakis miarodajny ranking inwerterów na necie?

Chodzi mi oprócz standardowych danych o THD (Total Harmonic Distortion) - co się praktycznie tyczy zastosowanej przetwornicy impulsowej DC/AC.

Macie w Waszych jednostkach podane te dane lub czy ktos z Was pokusił się o pomiary "brudnej elektrycznosci" ?

Wiem, że wielu ludzi olewa ten temat lub "nie wierzy" w takie "rzeczy", tak więc proszę się powstrzymać od komentarzy typu - po co ci to itp.....

 

obawiam się, że falownik generuje czystszą sinusoidę niż to co do Ciebie dociera z sieci w tej chwili..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację 5kW, a falownik posiada zapas mocy. Ponieważ toeretycznie nie powinienem ingerować w instalację, bo dofinansowana została z gminnej dotacji, ale zastanawiam się co by było korzystniejsze, jeżeli chodzi o rozbudowę.

Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.

Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Możecie polecić jakis miarodajny ranking inwerterów na necie?

Chodzi mi oprócz standardowych danych o THD (Total Harmonic Distortion) - co się praktycznie tyczy zastosowanej przetwornicy impulsowej DC/AC.

Macie w Waszych jednostkach podane te dane lub czy ktos z Was pokusił się o pomiary "brudnej elektrycznosci" ?

Wiem, że wielu ludzi olewa ten temat lub "nie wierzy" w takie "rzeczy", tak więc proszę się powstrzymać od komentarzy typu - po co ci to itp.....

 

Jeszcze poproś aby ktoś pomierzył "elektrosmog".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację 5kW, a falownik posiada zapas mocy. Ponieważ toeretycznie nie powinienem ingerować w instalację, bo dofinansowana została z gminnej dotacji, ale zastanawiam się co by było korzystniejsze, jeżeli chodzi o rozbudowę.

Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.

Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?

 

Owszem ale żeby skorzystać z 5000 dotacji instalacja musi kosztować 10000 zł a 1,8 kwp to marny interes za tą cene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.

Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?

Dotację uzyskasz, gdy nowa instalacja zostanie podpięta pod drugi licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę moich danych po 3-miesiącach fotowoltaiki.

Falownik :Nazwa urządzenia: KACO

blueplanet 4.0 TL3 Typ:4,00 kW Moc znamionowa, trójfazowy

Wartości zysku na falowniku

Do dzisiaj od 7 kwietnia-2170 kWh

 

Licznik dwukierunkowy

pobór -526,5 kWh/rok

generacja-1708,2 kWh/rok

 

16 paneli ,4,96kwp dach prawie płaski.

 

Dotacja z programu mój prąd wypłacona po ok 10 tygodniach.

Jak na razie myślę że idzie dobrze.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania jak to u mnie wygląda:

 

Falownik :Nazwa urządzenia: Growatt 6 kW Moc znamionowa, trójfazowy

Wartości zysku na falowniku

Do dzisiaj od 24 kwietnia-1735 kWh

 

 

16 paneli ,5,6kwp dach p45 stopni 11 szt plus daszek z paneli 5 szt na drugim stringu - orientacja południowy wschód

 

Dotacja z programu mój prąd dotąd nie wypłacona - czekam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że falownik generuje czystszą sinusoidę niż to co do Ciebie dociera z sieci w tej chwili..

 

Nie wiesz dopóki nie zmierzysz.

Na wejsciu do domu bedę mial kompensator.

Nie chce poprostu sobie "namieszać" złym inwerterem.

Np Solaredge ma THD<3%, ale nie każdy się chwali tym parametrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest brudna elektryczność?

 

To wszelkie dewiacje od standardu 50/60Hz które dostają się do sieci - z reguły biorą sie z zużytych sprzętów elektrycznych przy zurzyciu en.elektrycznej na np mechaniczną (wiertaki iskrzące na szczotkach, prasy itp).

"Brudną elektrycznosć" wytwarzają też dizisejsze ładowarki impulsowe (te malutkie do komórek czy nawet układy z żarókach LED czy innych energooszczędnych), bo "szatkują" sinusoidę prądu sieciowego z dużą częstotliwoscią by dać na wyjsciu te 5v czy ile tam potrzeba.

Na necie znajdziesz lepsze opisy niż mój uproszczony.

Że problem istnieje, wbrew obiegowym opiniom to łatwo można zweryfikować.

Niedawno Tauron sygnalizował że ma z tym problem, bo ludzie tyle wytwarzają, że ich liczniki PLC (power line communication) nie działają :) tzn sa zagłuszane i nie przesyłają odczytów.

Na pubmedzie można znaleźć badania np dr.Magdy Havas o tym i jak się polepszały warunki po kompensacji.

 

No ale każdy ma rozum i może zrozumieć lub wysmiać (o co zawsze najłatwiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...