Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie z roku na rok dochodzi sprzęt. A to router, a to gniazdka wifi, a to dekoder, ekspres do kawy, etc. Ciężko porównać rok do roku. Ale jak sprawdzałem pi razy drzwi, to zużycie po założeniu PV wzrosło w akceptowalnych granicach, tzn. zakładając zmianę przyzwyczajeń i nowy sprzęt - nie wzrosło. Ale ja miałem już wcześniej w miarę nowy licznik. W internetach piszą, że nowe liczniki mają większą dokładność niż stare i jak ktoś miał przed PV stary licznik, to teraz faktycznie będzie miał większe zużycie wynikające z większej precyzji nowego licznika. Ale to może być tylko taka plotka. Ja nie wnikam, bo mnie się jak na razie wszystko zgadza.

 

Co do opomiarowania - mam niecertyfikowany licznik i plus-minus się zgadza z licznikiem z ZE. Jak kiedyś sprawdzałem, przy miesięcznym poborze ok 700 kWh nie mogłem się doliczyć niecałych 3 kWh. Jak dla mnie akceptowalna dokładność.

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie na tym forum nie było, ale dojrzałem do fotowoltaiki i mam dylemat, który może pomożecie rozwiązać.

Mam w planach instalację ok. 10kWp na gruncie. Zacienień w zasadzie brak, jeśli już to tylko jakiś cień domu po świcie.

Dostałem sporo ofert, z których generalnie wynika mi taka sytuacja:

1. Falownik Huawei (osobiście wolę go od Sofara) + bifaciale ok. 39tyś zł

2. Falownik SolarEdge plus "zwykłe" panele ok. 40 tyś zł

3. Falownik SolarEdge plus bifaciale ok. 44 tyś zł

Dla uproszczenia przyjmijmy, że nie ma tu różnic odnośnie gwarancji czy innych elementów oferty i firmy równie wiarygodne.

Pod konstrukcję na gruncie tak czy inaczej pójdzie jasny tłuczeń.

No i jest dylemat, co w perspektywie tych kilkunastu lat najbardziej się opłaci/zda egzamin.

Za SE do mnie przemawia bezpieczeństwo, jednak wyższa sprawność układu w pewnych sytuacjach (pewnie pojedyncze procenty), łatwiejsza weryfikacja problemów i długa gwarancja. Różnica w cenie trochę ponad 10% nie powala, ale czy ma szanse się zwrócić? Jeśli rozważać SE bez bifaciali kontra Huawei z BF to chyba jednak BF dadzą większy uzysk w produkcji, mam rację?

Słuchając przedstawicieli handlowych to każdy "ciągnie" w swoją stronę - to co ma w ofercie to warto.

Ogólnie ciekaw jestem Waszych opinii, co Wy byście wybrali z powyższych opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie na tym forum nie było, ale dojrzałem do fotowoltaiki i mam dylemat, który może pomożecie rozwiązać.

Mam w planach instalację ok. 10kWp na gruncie. Zacienień w zasadzie brak, jeśli już to tylko jakiś cień domu po świcie.

Dostałem sporo ofert, z których generalnie wynika mi taka sytuacja:

1. Falownik Huawei (osobiście wolę go od Sofara) + bifaciale ok. 39tyś zł

2. Falownik SolarEdge plus "zwykłe" panele ok. 40 tyś zł

3. Falownik SolarEdge plus bifaciale ok. 44 tyś zł

 

Każda opcja jest spoko. Osobiście brałbym nr 1.

 

Śpiesz się co by zdążyć przed 19.09 bo później może być drożej przez nowe przepisy odnośnie instalacji powyżej 6.6kwp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o ustawie, do której nie ma żadnych aktów wykonawczych słyszałem, na razie chyba tylko jeden sprzedawca robił z tego większe zamieszanie w stylu: "Panie - decyduj się już, bo za miesiąc będzie 10 tyś więcej" ;) SE akurat spokojnie powinien przejść przez każdy audyt i zgłoszenie do straży, ale mam świadomość co się dzieje. Własnie na dniach chciałbym się na coś zdecydować, dla mnie opcja 2 jest tak trochę bez sensu, ale nie umiem oszacować, ile realnie w polskich warunkach da dodatkowo zysku bifacial (obiecują przynajmniej 5-10%) a ile SE (na optymalizacji) ;) Czy te dopłacone do opcji 1 5 tysi kiedykolwiek się zwróci (już nie mówię o zysku z tego)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia SE czy najtańszy Chińczyk z papierami każdy przejdzie inspekcję tylko pewnie będą chcieli rozłącznik DC gdzieś poza budynek wyprowadzony.U mnie we wszystkich inwerterach jest w inwerterze. Ciekawe co wymyślą jak ktoś będzie robił na mikroinwerterach i 15 rozłączników DC ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczówka to temat prosty bo każdy ma dach, ale nie każdy ma panele PV :) Więc nowy podatek dla wszystkich?

Po coś dali te 5000+ i po coś Polacy tłumnie ruszyli po PV, skoro mają płacić po 300 PLN do ZE to lepiej panele. ZE myślał że nasz prąd sprzeda naszym sąsiadom ale instalacji zrobiło sie tak wiele że pchamy go w SN i sieć długo tego nie wytrzyma. Więc trzeba nam magazynów energii (tak myślą) abyśmy nasz prąd pchali do naszych magazynów a ZE będą ich pilnowali :)

 

PV mam od 6 lat i widzę że wszystko idzie w kierunku odłączenia się od sieci ZE, po co mam płacić jakieś daniny dla ZE jeśli nie będę korzystał z ZE... kupię sobie 10kWh akumulator i ZE niech sobie zabierze swój licznik. Bez ZE wszystko staje się proste mogę i 15kWp postawić na działce aby zapewnić prąd.

Tylko później ZE będą skamlały że takich jak ja może być dużo więcej i nie mają komu w lato naszego prądu sprzedawać bo PV było i znikło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś minęły pierwsze 2 mc z fotowoltaiką. Za ostatnie dwa miesiące bez zyżycie wyszło 254 kWh, teraz pobrana 130 plus autokonsumpcja 210 o ile dobrze liczę (różnica produkcji inwertera z tym co oddane na liczniku) więc wyszło zużycie 340 kWh. Doszła zamrażarka 200l, trochę więcej indukcja chodziła no i lodówka miała większy przemiał wkładania ciepłego i wyciągania zimnego. To by się raczej zgadzało i liczniki chyba liczą dobrze. Krótko mieszkamy więc nie było za bardzo jak policzyć zużycia :) Po 2 mc mam o odebrania 710 kWh już po uwzględnieniu 20% :) Także jestem zadowolony i mam nadzieję że nic nie namieszają z ustawami :) Rozważam dołożenie inwertera 2.5KW bo taki mam kiedyś kupiony i leży i się kurzy, jedynie dokupić resztę gratów (używki jakby się trafiły w zimie w dobrej cenie) i założyć na garażu który będzie miał dach 15 stopni.

 

Czy ktoś się orientuje czy jak ściągnę kocioł gazowy i taki używany przez sezon czy dwa przeleży dajmy na to z 10 lat to będzie działał? Czy lata go zdegradują?

 

Lepiej sprzedaj ten kocioł bo nowy i odzyskasz część pieniędzy. Kocioł działa w 2 domu od 25 lat i to kocioł ze Świebodzic teraz takich nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem opłata mocowa i tak dla nas zostanie naliczona bo ruch*^% nas z każdej strony nasz prąd sprzedajemy "somsiadom" po stawce operatora. a tego prądu rocznie z każdego kwp na dachu jest 1000kWh - konsumpcja na bieżąco powiedzmy 20% zostaje 800kWh

i teraz te 800kWh ZE sprzeda "somsiadom" po zwykłej stawce około 70 gr/kWh = 560 PLN z każdego 1kWp na dachu

u mnie to jest 7 * 560 = 3920 PLN tylko na mnie zarabiają

Więc skoro na tym nas tną to i na opłacie mocowej też będą chcieli.

 

12 sierpnia. W tym dniu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały 12,3 GWh energii elektrycznej, a w szczytowym momencie pracowały z mocą 1609 MW, co stanowiło około 71 proc. całkowitej mocy nominalnej naszej fotowoltaiki.
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/103782/padl-rekord-produkcji-energii-z-paneli-fotowoltaicznych-w-polsce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem wszystko pakujesz o 5:50 sonoff odpala i o 6:00 gotowe do 10 wypite 2 kubki i koniec kawy na dziś a że nie lubie gorącej to mi pasuje.

 

Kiedyś pralka i zmywarka chodziły w taniej teraz tylko w drogiej aby zyskać na tym. CWU chodzi w kagańcu optymaizowanym pod kolektory i tanią taryfę.

4:30-6:00

14:30-22:00 41* histereza 1* to jedyny kaganiec w domu i kawa w domu

Nawet podłoga pójdzie bez kagańca i mam nadzieje że prądu styknie na tyle aby drogiego prądu nie dokupywać jeslibedzie problem to to zmienimy.

PV ma dlaciebie zarobić i to jak najszybciej zanim rządzący wszystko popsują.

 

żonie pozwalasz już prasować poza reżimem :confused:, czy nadal musi ślęczeć po nocach ? Może bierzesz przykład z gawla i nie prasujesz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które urzadzenia wyłaczysz, aby zuzycie spadło o 40%, dlaczego montaz PV ma zmiejszyc korzystanie z urzadzeń, a tym samym komfortu. Wiekszosc, zdecydowana wiekszosc montuje PV aby zmniejszyc rachunki, a nie komfort.

 

przestał prasować ubrania . Wywalił żonę z chałupy, to mu się komfort poprawił :p

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żonie pozwalasz już prasować poza reżimem :confused:, czy nadal musi ślęczeć po nocach ? Może bierzesz przykład z gawla i nie prasujesz..

 

Gaweł pozbył się kosztownych urządzeń typu żona czy żelazko, ma teraz suszarkę do prania z pompą ciepła i nie musi prasować jest tam program żelazeczko wystarczy tylko rozwiesić na wieszaki od razu i do szafy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Policzmy ile zarobiły ZE na PV.

12 300 000 kWh * powiedzmy średnią cenę energii elektrycznej dajmy na to 60 gr/kWh ile ZE na nas zarobiły?

12 300 000 kWh * 0,6 PLN = 7,38 mln PLN :)

I wiecie że tyle zarobili na nas 1 dnia... OK ktoś powie że ten prąd odbierzemy pewnie ale rzeki wtedy będą lodowate i sprawność wungla będzie inna i potrącą od tego opust 20% i tak są do przodu, dużo do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzmy ile zarobiły ZE na PV.

12 300 000 kWh * powiedzmy średnią cenę energii elektrycznej dajmy na to 60 gr/kWh ile ZE na nas zarobiły?

12 300 000 kWh * 0,6 PLN = 7,38 mln PLN :)

I wiecie że tyle zarobili na nas 1 dnia... OK ktoś powie że ten prąd odbierzemy pewnie ale rzeki wtedy będą lodowate i sprawność wungla będzie inna i potrącą od tego opust 20% i tak są do przodu, dużo do przodu.

 

Ja się zastanawiam ile mniej VAT trafi z tytułu autokonsumpcji do budzetu to będzie ból dupy dla rzadu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...