Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć!

 

Zbieram oferty na PV, blisko 10kWp. Większość powyżej 40 tys. Mam chyba niezłą propozycję na 27 x Longi Solar LR4-60HIH-370M + Huawei SUN 2000-10KTL-M0 za 38.800 brutto. Tyle że nie wiem kto to będzie montował, a chciałbym jednak mieć sprawdzoną ekipę która nie napsuje dachówek i zrobi to profi. I ten Huawei jakoś średnio mi leży...

 

Możecie polecić kogoś sprawdzonego z kuj pom na priv?

 

U mnie montowali z Festal i z tego co wiem za 10 kWp liczą 36 tys na gotowo [panele Q-cells 355 W + falownik Growatt - na tyle wycenili to znajomemu z okolicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smieszna była ta reklama. 5 podobnych postów, osoba pod nazwą własną firmy pisze o sobie w osobie trzeciej..

 

Jak firma roboty nie ma to pracownicy w trakcie roboty spamują na forach internetowych aby nie siedzieć i spamować tylko montować. Niestety jak firma dobra i tania to terminy ma poumawiane na pół roku do przodu. Jak firma droga to spamią po internetach skamlając o robotę. Teraz już na fb spamują nie o montowaniu PV tylko o myciu PV tak jakby każdy z nas nie miał kawałka węża ogrodowego i wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już na fb spamują nie o montowaniu PV tylko o myciu PV tak jakby każdy z nas nie miał kawałka węża ogrodowego i wody.

A właśnie. Myjecie panele? Ja specjalnie sprawdziłem u siebie na dachu po większym deszczu po roku czasu, czy nie ma tzw. filmu. No i nie było. Przynajmniej u mnie wygląda na to, że to nie samochód, gdzie jaki by wosk nie położyć, to co jakiś czas trzeba ręcznie umyć, bo bezdotyk filmu nie ruszy, nawet jak się jakimś agresywnym prewashem potraktuje. Może przy gruntowych instalacjach panele gorzej się czyszczą same?

 

Poza tym ktoś robił testy i wyszło, że efekt mycia jest o kant kuli potłuc - różnice w granicach błędu pomiarowego. A może jednak ktoś ma inne doświadczenia? Acha, mam na myśli domowe instalacje, a nie farmy, gdzie 1% uzysku decyduje o opłacalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie montowali z Festal i z tego co wiem za 10 kWp liczą 36 tys na gotowo [panele Q-cells 355 W + falownik Growatt - na tyle wycenili to znajomemu z okolicy

 

Z jakiej okolicy?

 

Pogoniłem właśnie naciągaczy którzy wycenili mi instalację 10kWp z falownikiem Solar Edge na 63tys. Po rabacie 59...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego instalatora i kopania w ziemi - powiedział mi, że jak inwerter pod panelami i do domu kabel, to można zakopać. a jak inwerter w domu, to kable od paneli do inwertera górą - bo to inne kable, nienadające się do zakopywania w ziemi. podobno tak się powinno robić. czyli mówicie, że to bez różnicy i oba można spokojnie wkopać?

 

jak robiliście przekopy - na jakiej głębokości? zastanawiam się, czy przekopię sam czy trzeba koparkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie. Myjecie panele? Ja specjalnie sprawdziłem u siebie na dachu po większym deszczu po roku czasu, czy nie ma tzw. filmu. No i nie było. Przynajmniej u mnie wygląda na to, że to nie samochód, gdzie jaki by wosk nie położyć, to co jakiś czas trzeba ręcznie umyć, bo bezdotyk filmu nie ruszy, nawet jak się jakimś agresywnym prewashem potraktuje. Może przy gruntowych instalacjach panele gorzej się czyszczą same?

 

Poza tym ktoś robił testy i wyszło, że efekt mycia jest o kant kuli potłuc - różnice w granicach błędu pomiarowego. A może jednak ktoś ma inne doświadczenia? Acha, mam na myśli domowe instalacje, a nie farmy, gdzie 1% uzysku decyduje o opłacalności.

 

Od wielkiego dzwonu wchodzę na dach i opryskam je wodą z węża. Dziś patrzyłem są nieźle upaskudzone, ale jakoś nie po drodze mi wchodzić na dach. A żeby chodzić ze szmatą to już w ogóle nie chce mi się. Karcherem mówią aby nie myć bo sylikon "cośtam cośtam"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie. Myjecie panele?
Dwa lata nie myłem i nie wyglądają na takie co to by mycia potrzebowały

Ale mam w planach eksperyment. Mam dwa stringi, równolegle jeden na drugim. Jak będą zauważalnie zakurzone po długim okresie bez deszczu, to umyje tylko dolny. Dostęp łatwiejszy bo z drabiny, nawet jakims delikatnym mopem przejade. I porównam dzienną producję względem brudnego przed myciem i po myciu. Wyeliminuje w ten sposób czynnik pogody i temperatury itd. To powinno dać w miarę wartościową informację ile to daje przy zauważalnym zabrudzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata nie myłem i nie wyglądają na takie co to by mycia potrzebowały

Ale mam w planach eksperyment. Mam dwa stringi, równolegle jeden na drugim. Jak będą zauważalnie zakurzone po długim okresie bez deszczu, to umyje tylko dolny. Dostęp łatwiejszy bo z drabiny, nawet jakims delikatnym mopem przejade. I porównam dzienną producję względem brudnego przed myciem i po myciu. Wyeliminuje w ten sposób czynnik pogody i temperatury itd. To powinno dać w miarę wartościową informację ile to daje przy zauważalnym zabrudzeniu.

 

Podejrzewam że nakład pracy i potencjalnego kosztu wody będzie niewspółmierny dozysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...