Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Firmy monterskie proponują mi takie panele fotowoltaiczne:

1. Suntech, STP375S-B60/Wnh Ilość: 26, Cena:14320zł

2. Jolywood 400W Ilość: 21 brak ceny za moduły

Instalacja ma być na gruncie. Zapotrzebowanie roczne 8000 kW.

Czy ktoś słyszał o takich panelach. Co ewentualnie wybrać. Jestem otwarty na propozycje.

Drogo. Na tą chwilę bez trudu kupisz np. jasolar340 za 420zl/szt *29szt to już daje ci 2k oszczędności przy tej samej mocy.

Przy zapotrzebowaniu 8MWh to masz zbyt duże przewymiarowanie- 8,5 max 9kWh sprosta twojemu zapotrzebowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Firmy monterskie proponują mi takie panele fotowoltaiczne:

1. Suntech, STP375S-B60/Wnh Ilość: 26, Cena:14320zł

2. Jolywood 400W Ilość: 21 brak ceny za moduły

Instalacja ma być na gruncie. Zapotrzebowanie roczne 8000 kW.

Czy ktoś słyszał o takich panelach. Co ewentualnie wybrać. Jestem otwarty na propozycje.

 

Jak jest dużo miejsca na panele, to trzeba patrzeć na stosunek uzysku do ceny zakupu, za to bym wybierał inwerter solarny hybrydowy.

ON-GRID OFF-GRID

Takie instalacje buduje się co najmniej na 20 lat i więcej i na pewno się taki przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy w temacie.. dostałem wycenę instalacji fv ale ja się na tym nie znam kompletnie. Mianowicie zużycie energii za ostatni rok to 7700 kWh z ogrzewaniem PC, ciepłą wodą, klimą. Dodam ze raczej tryb mało oszczędny. Dach to blachodachówka o nachyleniu 30 st. Kopertowy praktycznie idealnie ułożony w 4 kierunkach. Powierzchnia 330m2 (parterowka) wycena najdroższa to 44k netto obejmuje 27 modułów winaico wst 375 mg gemini, falownik solaredge se9k, optymalizator solaredge, uziemieni instalacji, przewód solarny 6mm solarflex, rozdzielnice ac oraz dc ( 2 x string), montażowa na dachu baks. Wersje tańsze to w zasadzie inne panele i inwerter czyli: 33800 panele ja solar Jam 6020 385 mr i falownik sofar ktlx 8,8, zabezpieczenie ppoż santon dfs 14w reszta jw. Ostatnia wersja to 37200 panele ja solar, falownik fronius symo 8.0-3 m wifi zabezpieczenie jw i reszta jak w pierwszej wersji. Co myślicie o tych instalacjach. Warto dopłacać do solar edge dzięki niemu podobno każdy panel działa na swoich maksymalnych parametrach??

Dziękuje serdecznie za każda radę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tych instalacjach. Warto dopłacać do solar edge dzięki niemu podobno każdy panel działa na swoich maksymalnych parametrach??

 

Jeżeli po połaci dachu, na której będziesz montował panele wędrują cienie (od kominów, drzew, innych elementów przestrzennych) to warto. W przeciwnym wypadku zbędny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dopłacać do solar edge dzięki niemu podobno każdy panel działa na swoich maksymalnych parametrach??

Jakie jest uzasadnienie stosowanie SolarEdge w jednej wycenie a co na to inny montażysta instalacji PV?

Nie widzi takiej potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie zużycie energii za ostatni rok to 7700 kWh z ogrzewaniem PC, ciepłą wodą, klimą.

Ja może tylko pośrednio w temacie, bo chciałem zwrócić uwagę na drobny szczegół w postaci szacowania wielkości instalacji PV dla osób posiadających PC powietrze (-woda) na podstawie dotychczasowych rachunków (a nie wg wyliczonego zapotrzebowania). W tym roku (styczeń i luty) zima przypomina jakby te stare dobre zimy sprzed kilku lat. Niby niewielka różnica temperatur, ale oceniam, że do końca lutego zużyję 500 kWh więcej niż podczas analogicznego okresu podczas ostatnich 4 zim. Przeliczając, to raptem 1-2 panele, ale jak ktoś mocno na styk dobiera w celu płacenia tylko abonamentu, to się może zaskoczyć.

 

Warto dopłacać do solar edge dzięki niemu podobno każdy panel działa na swoich maksymalnych parametrach??

Warto, czy nie, na pewno warto poprosić o kopię projektu instalacji z programu SolarEdge Designer. To Ci trochę powie o planowanych uzyskach. Nie napisałeś, jak będą skierowane panele. Czemu falownik SE jest 9 kW, a pozostałe dwa 8 kW? Z tego wniosek, że panele będą na co najmniej dwóch połaciach, dlatego istotny jest projekt z SE Designer, w którym miałbyś czarno na białym ułożenie paneli oraz planowane uzyski oraz czy falownik został właściwie dobrany.

 

Co do SolarEdge - jeśli nie masz zacienień, które występują w okresach największej produkcji (powiedzmy w miesiącach kwiecień-wrzesień), to w żaden sposób nie odczujesz tego, czy masz optymalizery, czy nie. Zalety - możliwość podejrzenia pracy każdego panelu (w typowych instalacjach) oraz bezpieczeństwo jeśli chodzi o napięcie DC w razie pożaru, zwarcia czy braku AC. Czy warto dopłacać za to 7-10 kpln - musisz sam ocenić. Dodatkowo, nie wszyscy montażyści znają się na prawidłowym montażu SE i do tej pory powstało wiele "kwiatków" popełnionych przez nieudolnych instalatorów (w niektórych przypadkach kończących się brakiem gwarancji producenta).

 

Jakiej firmy będziesz miał zabezpieczenia AC/DC - tzw. chińszczyznę, czy raczej coś porządniejszego?

 

I jeszcze jedno pytanie poza konkursem - zakładając, że w każdym z trzech przypadków będziesz miał identyczną liczbę paneli - 27 szt - moc zainstalowana będzie od 10.125 do 10.395 kWp w panelach. Dlaczego? Czy instalator ostrzegł, że tym samym wpadniesz w 30% opust zamiast 20% w przypadku instalacji poniżej 10 kWp i będziesz stratny? Lepiej wyjdziesz na tym, jeśli będziesz miał o ten jeden (lub dwa) panele mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie poza konkursem - zakładając, że w każdym z trzech przypadków będziesz miał identyczną liczbę paneli - 27 szt - moc zainstalowana będzie od 10.125 do 10.395 kWp w panelach. Dlaczego? Czy instalator ostrzegł, że tym samym wpadniesz w 30% opust zamiast 20% w przypadku instalacji poniżej 10 kWp i będziesz stratny? Lepiej wyjdziesz na tym, jeśli będziesz miał o ten jeden (lub dwa) panele mniej.

 

Zapewne już było, ale czy nie wystarczy w takim wypadku ograniczyć mocy falownika np stosując taki do 10kW? Lub trochę nie dokońca z prawdą podać ilość paneli na dachu ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne już było, ale czy nie wystarczy w takim wypadku ograniczyć mocy falownika np stosując taki do 10kW? Lub trochę nie dokońca z prawdą podać ilość paneli na dachu ;) ?

Pierwsza opcja, z tego co pamiętam, nie przejdzie u żadnego operatora - liczą moc po panelach, co w każdym przypadku jest nieporozumieniem, a w przypadku instalacji wschód-zachód jest kompletnym idiotyzmem potwierdzającym fakt, że ZE są głównie nastawione na dymanie prosumentów.

Druga opcja - jak najbardziej. W przypadku instalacji wsch-zach pies z kulawą noga się nie powinien zainteresować, tym bardziej ZE. Przy wystawie południowej zresztą też (przy założeniu, że falownik jest 8-9 kW). Choć nadal trzeba mieć z tyłu głowy, że jest to poświadczenie nieprawdy i trzeba być świadomym konsekwencji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele na dwóch połaciach skierowane na południe i wschód. W pierwszej opcji z se jest 27 paneli a w pozostałych dwóch po 26. Rozdzielnice ip65 Noark, ogranicznik przepięć citel t2, w dc 2x dehn combo t2. Rozłączniki izolacyjny 2x noark. Z projektu se designer zainstalowana moc 10.4 kwp, maksymalna osiągana moc ac 9kw, roczna produkcja 10,76 mwh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele na dwóch połaciach skierowane na południe i wschód. W pierwszej opcji z se jest 27 paneli a w pozostałych dwóch po 26. Rozdzielnice ip65 Noark, ogranicznik przepięć citel t2, w dc 2x dehn combo t2. Rozłączniki izolacyjny 2x noark. Z projektu se designer zainstalowana moc 10.4 kwp, maksymalna osiągana moc ac 9kw, roczna produkcja 10,76 mwh.

 

Weź opcję 26 paneli po 375Wp = 9.750 kWp.

Czy występują zacienienia połaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacje udzielone w ramach programu Mój Prąd korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Oznacza to, że otrzymanych środków podatnik nie jest obowiązany wykazać w zeznaniu rocznym PIT.

 

Źródło:

Pytania i odpowiedzi

https://mojprad.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/

 

Ale ja nie pisałem że masz tą dotacje wliczyć do dochodu . Chodzi o to że jak inwestycja kosztuje 20k to 17% z PIT nie odliczasz z 20k tylko z 15k. bo 5 masz z MP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...