Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coraz ciekawsze teorie spiskowe...

Dają za prawie darmo...

No, chcą dopłaty, ale małej, do SWOJEJ instalacji na TWOIM dachu...

Totalnie nic nie wiadomo - o co chodzi.

A jak nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o...

Tylko czyje ... o...

Coś mi się wydaje, że ONI nie robią nikomu dobrze.

Raczej SOBIE chcą zrobić dobrze...

Radary gminom zabrali, a z czegoś kasę ciągnąć trzeba...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10000000: 80 instalacji wychodzi po 125000(porządna instalacja) - jeśli braknie dla Ciebie tzn że większą część przejadła urzędnicza działalność, lub nie spełniłeś innych nie opisanych wymagań.

Co do dofinansowania to przeczytałem w prezentacji zamieszczonej na garwolin.pl, że koszt instalacji 3kW to ok 21 000 zł (8% VAT) ,

wkład własny ok 5 700 zł NA DZIEŃ DOBRY!!! a w przypadku Instalacji o mocy ok. 2 kW

ok. 8 paneli, 12 m2 netto, koszt instalacji ok 14 000 zł (8% VAT) , wkład własny ok 3 800 zł (slajd nr 12)

Edytowane przez stanley79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie u nas ( Głusk- lubelskie). będę miał 3 kW- całkowity koszt ok. 6-7 tyś wg. cen dzisiejszych. Ale dopiero w przyszłym roku będzie przetarg i wtedy będziemy wiedzieli ile nas to wyniesie. Tendencje cen są malejące. Jest nas , którzy podpisali umowy i zapłacili za projekt ok. 200. Pożyjemy , zobaczymy.

Albo bedziemy zadowoleni , alby wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle....Jest ryzyko, jest zabawa......

Edytowane przez agamon
dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zaplaczesz nad swoim wyborem.

Jezeli wezmiesz dotacje na panele to bedziesz mial rozliczenie 1do 0,35.

Tak wiec radze Ci rob za wlasne pieniadze.

 

Ta wersja 1:0,35 była wersją roboczą, dyskutowaną podczas spotkania z Ministerstwem Energii - nie wiadomo jaka będzie wersja finalna.

 

Tak, czy inaczej, pewnie jest w tych programach ograniczenie wyprowadzania energii do sieci przez pewien czas - podejrzewam, że 5 lat, to i tak jeszcze trochę się poczeka na te rozliczenia w przypadku właściciela takiej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz.

Wydałem w 2014 i 2015 kasę na okazyjne zakupy sprzętu. Planem była budowa elektrowni dla stawki 65 groszy minus podatek. PiS ten plan utrącił, a ja zostałem ze sprzętem.

Teraz montuję, bo mój sprzęt 20 kwietnia stracił aktualne certyfikaty 2006/95/CE. Taki problem ma większość ludzi, którzy mają niezamontowaną fotowoltaikę, firmy które tym handlują, ale jeszcze o tym nie wiedzą. Dowiedzą się jak ZE odrzuci wniosek.

Konserwatywnie wyliczony zwrot w 12 lat to lepsze niż lokata w banku i lepsze niż nic. Zainstaluję też Wattrouter aby zwiększyć własne zużycie i być może przyspieszyć zwrot do 9-10 lat. W tej chwili w przeliczeniu na moc szczytową kosztuje mnie to 3000 zł/1kWp bez pracy.

Elektrownia jest tanim akumulatorem. Nadprodukcja z lata zostanie odebrana zimą jedynie za cenę opłaty jakościowej i przesyłowej to jest 8 lub 22 grosze w zależności od taryfy. Od kwietnia do września pokryje całe zapotrzebowanie na energię i wyprodukuje nadwyżkę.

Zastanawianie się nad wykorzystaniem prądu w nocy mnie nie interesuje, bo nocą śpię.

Jeśli w ciągu kilku lat stanieje Tesla Powerwall lub pojawią się tańsze zamienniki, to okres inwestycji się zwróci. W tej chwili elektrownia zabierając około 1/3 za przechowanie energii jest efektywniejsza od akumulatora kwasowego.

 

PS Fotowoltaika nie zmienia użyteczności, luksusu domu. Jest tylko inwestycją służącą obniżeniu kosztów energii. Najistotniejszym parametrem jest czas zwrotu inwestycji. Dom jest kosztem, konsumpcją, a nie inwestycją.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dotację się to zupełnie nie opłaca. Chyba ze dotacja 90%.

Swoją elektrownię buduję sam. Już jest 4kW, a docelowo będzie 7-12. Tyle paneli kupiłem i czekają na instalację od 2015. Szacowany okres zwrotu bez liczenia własnej pracy to 12 lat czyli kiepsko.

 

A okres zwrotu liczyłeś na podstawie taryf gwarantowanych?

Montujesz to na domu? Dość duża ma być docelowo ta instalacja.... Chyba że masz jakieś przedsiębiorstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrownia jest tanim akumulatorem. Nadprodukcja z lata zostanie odebrana zimą jedynie za cenę opłaty jakościowej i przesyłowej to jest 8 lub 22 grosze w zależności od taryfy. Od kwietnia do września pokryje całe zapotrzebowanie na energię i wyprodukuje nadwyżkę.

.

 

Czy dobrze rozumiem, że korzystasz z net meteringu? Ciekawy jestem jak u Ciebie to funkcjonuje bo dostajemy różne informacje od właścicieli instalacji.

Możesz się podzielić swoim doświadczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A okres zwrotu liczyłeś na podstawie taryf gwarantowanych?

Montujesz to na domu? Dość duża ma być docelowo ta instalacja.... Chyba że masz jakieś przedsiębiorstwo

5-7 lat liczyłem dla ustawy, która miała wejść od stycznia w życie, azostała uwalona przez PiS 23 grudnia 2015. Czyli 75 gr dla instalacji do 3kWp i 65 groszy dla do 10kWp. Minus podatek.

Instalacja 10kWp teoretycznie da mi 8-9 MWh rocznie, a niewiele więcej zużywam - grzejemy klimatyzacją i piecami akumulacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że korzystasz z net meteringu? Ciekawy jestem jak u Ciebie to funkcjonuje bo dostajemy różne informacje od właścicieli instalacji.

Możesz się podzielić swoim doświadczeniem?

W tej chwili podpisuję umowę i montuję instalację. W planie jest net metering na zasadach, które obowiązują od 1 stycznia do 30 czerwca 2016. Jak będzie od lipca, to sejm raczy wiedzieć. Wyliczenia mam na podstawie różnych programów do projektowania instalacji oraz cen energii i jej przesyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie do kiedy rząd musi przedstawić zapis nowelizacji ustawy aby się wyrobili z wejściem w życie od 1lipca?

Gdzieś czytałem że w maju przedstawią ale czy to będzie za 2, 5 czy 20 dni?

Kiedyś pisałem iż planuje instalację z Prosumentem i te przeliczanie 1 na 0,35 trochę mnie przeraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie do kiedy rząd musi przedstawić zapis nowelizacji ustawy aby się wyrobili z wejściem w życie od 1lipca?

Gdzieś czytałem że w maju przedstawią ale czy to będzie za 2, 5 czy 20 dni?

Kiedyś pisałem iż planuje instalację z Prosumentem i te przeliczanie 1 na 0,35 trochę mnie przeraża.

 

Prawdopodobnie ustawa już wyszła z ministerstwa energii i czeka na nadanie druku. Czekamy już od początku maja. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni się doczekamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-7 lat liczyłem dla ustawy, która miała wejść od stycznia w życie, azostała uwalona przez PiS 23 grudnia 2015. Czyli 75 gr dla instalacji do 3kWp i 65 groszy dla do 10kWp. Minus podatek.

Instalacja 10kWp teoretycznie da mi 8-9 MWh rocznie, a niewiele więcej zużywam - grzejemy klimatyzacją i piecami akumulacyjnymi.

 

No właśnie... wiele osób liczyło na taryfy gwarantowane, których niestety w ustawie nie będzie.... najprawdopodobniej.

 

PS. zużywacie dość dużo energii, więc rzeczywiście dla Ciebie sama konsumpcja wyprodukowanej energii może przynosić oszczędności :)

 

Powodzenia z instalacją zatem i daj znać, czy wszystko poszło gładko jeśli chodzi o net metering i sprawy urzędowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie do kiedy rząd musi przedstawić zapis nowelizacji ustawy ....

Nasz rząd i wszechmogący Jarosław nic nie musi. Musisz to ty jako obywatel i jego poddany!

Tak na poważnie to nie licz na jakąkolwiek konkretną ustawę która pozwoli Tobie cokolwiek zarobić.

Obywatel ma robić (dzieci) i odprowadzać jak najwięcej podatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz rząd i wszechmogący Jarosław nic nie musi. Musisz to ty jako obywatel i jego poddany!

Tak na poważnie to nie licz na jakąkolwiek konkretną ustawę która pozwoli Tobie cokolwiek zarobić.

Obywatel ma robić (dzieci) i odprowadzać jak najwięcej podatków.

 

A też tak gadacie. Jasne, że w kraju może nie jest najlepiej, ale nie ma co mówić tak fatalistycznie. Fotowoltaika jest bardzo dobrym rozwiązamiem, i jak rządu nie przekonają oczywiste korzyści, to zrobi to unia europejska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...