Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam G11 i nie zmieniam pomimo że pewnie zapłaciłby kilka stówek rocznie mniej gdy PV nie pokrywało przez 2 miesiące ( wymiana sprzętu) zapotrzebowania na EE domu.

Jednak przy G11, ZE nie ma możliwości kreatywnej interpretacji prawa.

Zostań przy G11 i przeanalizuj po roku czy Ci się opłaca przejść na G12 czy G13 czy jakiś inny wynalazek.

Mam wrażenie że niedługo taryfy inne niż G11 będą mniej opłacalne bo różnice w stawkach między dzienną a nocną będą się zmniejszać.

Jedyny sens zmiany to mniejsze opłaty stałe. Ale czasem dla złotówki czy dwóch miesięcznie gra nie warta zachodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zamierzam rozbudować istniejącą instalacę fotowoltaiczną o dodatkowe 3,5KW aby całościowo osiągnąć 10KW.

Panele chcę zamontować na dachu tarasu - daszek trochę mały bo 6,5 m x 3,6m spadek 13stopni strona południowa.

Doradźcie jaki falownik zamontować 1-fazowy(tańszy) czy 3-fazowy (droższy). Pierwsza instalacja była dotowana z programu \mój prąd), czy druga instalacja może być dofinansowana z programu "czyste powietrze" jeżeli będzie podpięta do drugiego licznika (dwie umowy z Tauronem osobno na każdy licznik). Instalację chcę założyć własnymi siłami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jakie będą podwyżki prądu w tym roku.

Dla przykładu podam, że kolega ma mikrofirmę, dostał rachunek za gaz i mało nie zemdlał. Normalnie płacił 1300 zł, a teraz 3500. Zaczynam rozumieć dlaczego ludzie firmy zamykają, a chleb jest po 5 zł.

Oczywiście dla indywidualnych ceny będą inne, ale ciekawe ile % w górę?

 

A co to jakaś wiedza tajemna? Wystarczy sprawdzić taryfy zatwierdzone dla swojego sprzedawcy/dystrybutora prądu, czy też gazu. Kolega prowadzi firmę i nie wiedział o ile rachunek mu się zwiększy, nie znał stawek? To jak on tą firmę prowadził...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przewymiarowanie paneli względem falownika w jakiś sposób mu szkodzi? Czy po prostu wytwarza on tyle energii ile może, a nadmiar płynący z paneli jest dla niego zupełnie neutralny? Chodzi mi o to że instalacja 9,9kWp osiągnie tyle podobno kilka-kilkanaście razy w roku, a mając np. 2 elektryczne samochody do naładowania może warto było by ściąć te wierzchołki produkcji szczytowej, a podnieść produkcję ogólną roczną dokładając np. 2/4/6 paneli?

 

Ktoś może analizował maksymalną sensowną moc paneli podłączonych do Huaweia SUN2000-10KTL-M1 w naszym klimacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to mój pierwszy post więc Dzień Dobry wszystkim.

 

Aktualnie jestem na etapie poszukiwania optymalnej instalacji w najrozsądniejszych pieniądzach-3kWp wystarcza, bo zużycie roczne to 2000kWh..

 

Warunki: lokalizacja gmina Jabłoń 21-205 woj.lubelskie

-moc ok.3kWp

-falownik 3 fazowy

-dach jednospadowy(blachodachówka) na wschód więc wymóg użycia ekierek aby ukierunkować panele na południe

-panele na dachu garazu oddalonego od domu ok 6m (garaż bez zasilania) więc konieczność doprowadzenia prądu z paneli do domu

-pełne wykonanie wraz z dokumantami itp

wstepne rozeznanie rynku: firmy za ok 3kWp wołają od 15500(faworyt)-do nawet 22000zł

Najtansza oferta z https://www.olx.pl/d/oferta/fotowoltaika-3-75kw-zestaw-z-montazem-foxess-i-jinko-longi-CID628-IDLrMVM.html#ab70eb6e55 -dogadana zmiana aby zostać w tej cenie z 3,75kWp na 3kWp i brak dopłaty do ekierek, oczywiście falownik 3-fazowy. Reszta sprzętu wedle oferty z olx czyli panele:8 x LONGI LR4-60HPH-375M, falownik FoxESS T3 3fazowy, stelaże itp.

 

Warto? Może ktoś ma dojście do tańszych ofert lub jest w stanie zrobić to taniej/lepiej?

 

Przerabiał ktoś w lubelskim optymalny kąt ustawienia paneli dla max uzysku, bo z tego https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP wychodzi, że dla mojej lokalizacji to 38 stopni. Ktoś doradzi/podzieli się doświadczeniem?

 

Druga sprawa to lokalizacja falownika: w garażu i od niego ok 12mb kabla do wpięcia w instalację(od siły) w domu czy może kablami solarnymi prąd z paneli doprowadzić do domu i tu dopiero falownik i od niego dalej wpięcie w instalacje siłową. Co lepsze aby zmaksymalizować uzysk/zminimalizowac straty na odległości od paneli do instalacji w domu?

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tylko 3kWp ale biorąc pod uwagę realne zużycie poniżej 2000kWh rocznie to dużo więcej niż potrzeba(wiem, że biorąc więcej koszt jednostkowy kWp spada). Oczywiście jak by co to falownik da radę 4,5kWp obsłużyć więc jest miejsce na dołożenie ale na teraz 3kWp starczy z dużym zapasem. Wiem, ze wygoda spowoduje wzrost zużycia ale CWO mam z solarów więc może płyta idukcyjna by doszła.

 

Bardziej mi tu trzeba oceny takiego zestawu jak w linku OLX i odpowiedzi praktyków w sprawie umiejscowienia falownika i kąta ustawienia paneli, bo wskazane 38stopni jakoś tak wydaje mi się za dużo ale skoro unijna strona tak po lokalizacji podaje to chyba optimum...no i wedle kalkulatorów odległości pomiędzy rzędami paneli(będą 2 po 4 sztuki) https://www.keno-energy.com/index.php?go=kalkulator_zacienienia i http://pro-sun.pl/?p=438 wylicza, że odległość pomiędzy początkami rzędów ma wynosić minimum 5,4m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc, rozważamy 3 oferty do 10kw dom parterowy, dach idealnie bez zacienien, jedna połać itp.

 

1. Huawei 10KTL+ hyundai hie-s410vg- firma od 2 lat na rynku - 39k

2. Huawei 10KTL+ Jinko N-type- firma od 10 lat na rynku- 40k

3. SolaEdge SE10K+optymalizatory+corab encor EC370M-6-120FB 370WP- firma 10 lat na rynku- 42k

 

Tyle co się dało dowiedzieć o pozostałych elementach instalacji to raczej zbliżone wykonanie itp.

Może ktoś coś cokolwiek doda np na temat paneli w propozycji 3? bo żona już się nie odzywa bo miało być 40k.... a ja się skłaniam do propozycji 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roczne zużycie 2000 kWh jest bardzo małe.

Między kątem 30 stopni a a38 stopni różnica w produkcji praktycznie jest żadna.

Longi 375 WP mają 1775mm długości.

Przy ułożeniu w pionie odległość między rzędami to 5,29m przy 40 st i 4,59m przy pochyleniu 30 stopni.

http://pro-sun.pl/KAT/index.html

 

Ile masz miejsca na dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...