Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

No to będziesz musiał 2 koła skombinować bez wiedzy żony:lol2:

 

Jeszcze jestem na etapie przekonywania :p

 

 

Miałbym jeszcze jedno pytanie- z rzutu dachu bardziej pasują mi panele w poziomie, wykonawca jednak uważa że zdecydowanie lepiej zamontować w pionie bo mają dużo większą wytrzymałość (no chyba że będzie robił kratownicę pod montaż). Ktoś by mógł wyjaśnić z czego to wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest to możliwe. Sąsiad ze wsi ma niecałe 1200 rocznie. Mieszka sam, ekogroszek, brak suszarki, zmywarki, rekuperacji. Da się? Da :) Acha, brak TV.

Co do rekuperacji - moja wciąga 0,4-0,5 kWh/d. Serwerownię w domu ograniczyłem do minimum ;)

 

Brat babci miał ze 300kwh rocznie, tylko mała lodówka, radyjko i trzy żarówki na cały dom, ale on nie siedział na forum muratora :p Chodziło mi bardziej o to jak to możliwe dla kogoś "na czasie". Rekuperacja u mnie to 0,6 dzień powszedni ale grzałka w Thesli zimą potrafi nabić kilkanaście kwh na dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie abstrahuję od pozostałych rzeczy - 15 lat na rynku, serio? Fajnie, że się chwalą, że firma istnieje 15 lat, ale to jest jawne wprowadzanie w błąd. Firma zajmowała się handlem ziemniakami, potem otworzyli sklep "wszystko po 5 zł", potem przerzucili się na handel na allegro, potem może montowali solary i w końcu max 6-7 lat temu weszli w fotowoltaikę. No ale 15 lat na rynku, tak? Chciałbym zobaczyć ich portfolio instalacji PV sprzed 10 lat. No, niech stracę, powiedzmy z 2013 roku...

Ciekawi mnie, ile firm zostanie "na rynku" pod koniec tego roku. I jestem bardzo ciekawy, jak to się odbije na wynikach największych/najdroższych typu Columbus.

 

Trudno się nie zgodzić, pożyjemy zobaczymy, ale generalnie nawet jak na niektórych panelach jest 25 lat gwarancji to jest to bardzo abstrakcyjne.

 

Co do samych jakości panelie zaproponowanych przez Firme 1 myślicie aby się tym przejmować? Czy po prostu, jeśli tanio to robić i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tutaj krzty złośliwości ale czy kolega jest pewien tego zużycia? Moja lodówka bierze jakieś 1,5kwh dzień czyli 500 rocznie a szafa rackowa z NASem, monitoringiem, routerami i access pointami niecałe 3kwh czyli dla okrągłego rachunku dajmy 1000 rocznie, razem 1500 za dwuch punktów poboru. Gdzie kocioł gazowy z pompką obiegową (1kwh/d w sezonie), gdzie rekuperacja (średnio myślę tez ok 1kwh/d). A tv? czajnik? suszarka? oświetlenie? pralka, zmywarka? Jak kolega to robi?

 

Żeby nie było całkowitego offtopica - ktoś ma falownik Huaweia? Jak macie ustawienia dotyczące mocy biernej? Kilka razy wybiło mi produkcję przy dużym słońcu (ponad 253V w sieci), Tauron odpisał żeby sprawdzić ustawienia mocy biernej, tylko nie wiem czy ma to jakiś sens czy zwykły bełkot kopiuj-wklej na BOKu.

 

Jak najbardziej takie jest-obserwane i notowane zużycie ręcznie oraz dane a rachunków z minimum ostatnich 3,5 roku jednoznacznie pokazują, że moje zużycie jest w okolicy 1950kWh rocznie. Licznik wymienili na nowy w czerwcu 2018 i obecnie jego wskazania w taryfie G12: dzienna:3220kWh i nocna: 3402kWh czyli łacznie zużycie przez 3,5 oku to 6622kWh co daje średnio roczne zużycie:1892kWh.

Ostatnie 12msc(6.01.2021-8.01.2022) zużycie:1978kWh.

Jak widać niespełna 2000kWh rocznie i nie chce być inaczej.

 

Z tego też powodu max dla mnie to 3,75kWp to "świat i ludzie".

 

Tak jak wyżej ktoś pisał:TV jest tylko nic w nim nie ma do oglądania(jedynie stoi dla gości i aby cos było to w przystawce z android TV ogarnięte pare aplikacji typu CDA,CANAL+,HBO, player itp), 24h/dobe 7 dni w tygodniu działa laptop(HP8570W, a drugi zony do giercowania MEDION X7849 z gtx1070)+router+lodówki 2 sztuki(wielka zamrażarka+lodówko-zamrażarka), pralka A+++,czajnika eletrycznego nie znoszę, bo nie smakuje mi herbata(wolę na gazie), minimum 2 x w tygodniu żona bułki wypieka domowej roboty(wiadomo standard ciasta jakieś mięcho się robi w piekarniku itp.), odkurzanie, telefony,ups do CO i solarów( 2 pompy z pieca do CO i na dom oraz pompa solarów wraz z ich elektroniką w ten sposób ma zapewnione zasilanie awaryjne na kilka godzin)pobiera dobowo 0,8kWh i byłby mniej gdyby nie pompka z pieca do bojlera 200L z solarami załozona w ramach unijnych dotacji nie była starego typu-żre 50W, a moja na dom 10W i inne standardowe zużycie, oświetlenie energooszczędne wszędzie. Co bardziej prądożerne idzie w nocnej taryfie więc rachunki max 230zł/ 2.msc. Nikt w domu nie siedzi przy świeczce ale 2 osoby w domu w zasadzie nonstop sa plus co jakiś czas goście więc i zużycie niewielkie.

Z racji obecnych podyżek enrgii poszła decyzja o fotowoltaice.

 

P.S. zgredem też nie jestem, bo rocznik 1983.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpiecz tylko większy falownik i będzie ok.Jakby co dołożysz. Pogratulować takiego niskiego zużycia :)

 

Jak najbardziej takie jest-obserwane i notowane zużycie ręcznie oraz dane a rachunków z minimum ostatnich 3,5 roku jednoznacznie pokazują, że moje zużycie jest w okolicy 1950kWh rocznie. Licznik wymienili na nowy w czerwcu 2018 i obecnie jego wskazania w taryfie G12: dzienna:3220kWh i nocna: 3402kWh czyli łacznie zużycie przez 3,5 oku to 6622kWh co daje średnio roczne zużycie:1892kWh.

Ostatnie 12msc(6.01.2021-8.01.2022) zużycie:1978kWh.

Jak widać niespełna 2000kWh rocznie i nie chce być inaczej.

 

 

Zabezpiecz tylko większy falownik i będzie ok.

Z tego też powodu max dla mnie to 3,75kWp to "świat i ludzie".

 

Tak jak wyżej ktoś pisał:TV jest tylko nic w nim nie ma do oglądania(jedynie stoi dla gości i aby cos było to w przystawce z android TV ogarnięte pare aplikacji typu CDA,CANAL+,HBO, player itp), 24h/dobe 7 dni w tygodniu działa laptop(HP8570W, a drugi zony do giercowania MEDION X7849 z gtx1070)+router+lodówki 2 sztuki(wielka zamrażarka+lodówko-zamrażarka), pralka A+++,czajnika eletrycznego nie znoszę, bo nie smakuje mi herbata(wolę na gazie), minimum 2 x w tygodniu żona bułki wypieka domowej roboty(wiadomo standard ciasta jakieś mięcho się robi w piekarniku itp.), odkurzanie, telefony,ups do CO i solarów( 2 pompy z pieca do CO i na dom oraz pompa solarów wraz z ich elektroniką w ten sposób ma zapewnione zasilanie awaryjne na kilka godzin)pobiera dobowo 0,8kWh i byłby mniej gdyby nie pompka z pieca do bojlera 200L z solarami załozona w ramach unijnych dotacji nie była starego typu-żre 50W, a moja na dom 10W i inne standardowe zużycie, oświetlenie energooszczędne wszędzie. Co bardziej prądożerne idzie w nocnej taryfie więc rachunki max 230zł/ 2.msc. Nikt w domu nie siedzi przy świeczce ale 2 osoby w domu w zasadzie nonstop sa plus co jakiś czas goście więc i zużycie niewielkie.

Z racji obecnych podyżek enrgii poszła decyzja o fotowoltaice.

 

P.S. zgredem też nie jestem, bo rocznik 1983.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ujęciu ekonomicznym - głos rozsądku.

W aspekcie eksperymentalnym, edukacyjnym, innowacyjnym - jak kogoś stać, to czemu nie.....

 

Na dziś te 115zł/msc jest ok ale jak wszyscy wiemy już podnieśli cenę prądu o ponad 35%(zakamuflowali skokowy wzrost chwilowym obniżeniem VAT i akcyzy).

 

Jak wycofają się z tych "szalup ratunkowcyh", a zrobią to bez mrugnięcia okiem tak szybko jak tylko się da(tak aby elektoratowi oczy czymś innym w tym czasie zamydlić coś będą musieli z szafy wyciągnąc aby igrzyska były i ludzie nie patrzyli na zmiany cen) i patrząc na uwolnienie cen gazu od 2024 roku (wymogi EU)głos rozsądku podpowiada, że i z cenami prądu będzie tak samo-najpierw stopniowo znikną obniżki VAT/akcyzy, potem nastąpi kilka podwyżek ceny(częściowo jeszcze duszonych przez URE), aż w końcu zostaną uwolnione i urealnione. Sami wiecie, że taryfy G mają sztucznie przyduszone ceny patrząc na rynek hurtowy, a cena kWh powinna oscylować powyżej 1zł...i to w G11-w mieszanych taryfach cena szczytowa wzrośnie sporo powyżej tej kwoty.

To wszystko będzie się napędzać wzrostami kosztów emisji CO2, niedoborów gazu itd...na dziś spokojnie widzę wzrost cen o lekko 100%. Wystarczy spojżeć na taryfy firmowe prądu i gazu...podwyzki mają po kilkaset procent więc i gospodarstwa domowe niedługo oberwą mocniej.

 

 

 

EDYCJA: z tego co na netach doczytałem to G12 w PGE w zasadzie zebrane kWh rozlicza w ramach danej pory dnia ale jak braknie kWh z np.godzin pozaszczytowych wymiennie pobierze niedobór z kWh wyprodukowanych i wysłanych w szczycie(i odwrotnie)więc nie ma to znaczenia kiedy produkujemy i kiedy odbieramy(która pora dnia).

 

Druga sprawa wychodzi na to, ze G12 nie ma sensu u osób, które nie mają ryzyka niedoboru energi z własnej produkcji( i zapasów wysłanych w nadprodukcji) i będą się mieścić we własnej produkcji bez dokupowania. Z tego wychodzi, że chcąc maksymalnie obniżyć koszty stałe trzeba przejść na G11 w opcji z jak najdłuższym rozliczeniem-PGE ma max 6msc cykl rozliczeniowy?

 

Gdzieś znalazłem świetny pdf PGE z informacjami o rozliczeniu fotowoltaiki ale linka posiałem więc tu na darmowy hosting wrzucam https://www120.zippyshare.com/v/gltRieCo/file.html

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W G12 80% produkcji odliczają z tych taryf w których było wyprodukowane a nadwyżka w jednej jest rozliczana w drugiej , u mnie co pół roku. W praktyce wychodzi to tak ,że jak braknie w magazynie to płacisz tylko w tańszej taryfie.

Jeżeli produkcja pokrywa całość to można rozważyć zmianę na G11 ale gdy by miało coś braknąć to lepiej przecież dopłacić w tańszej niż w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku przewymiarowania planowanej instalacji o 90% względem zużycia realnego(2000kWh rocznie) logiczniej wydaje się zmienić z G12 na G11, bo niedobór w zasadzie nie ma prawa wystąpić(oczywiście wzrost zużycia idący z wygody będzie ale niesądzę aby przekroczyć możliwości instalacji), a odpadnie część opłat abonamentowych itd co poprawi opłacalność instalacji.

 

Możesz podać ile i jakie opłaty stałe Tobie naliczają? Ewentualnie jakiej wysokosći masz rachunki i czy dokupujesz energię ponada własną produkcję(czy brakuje tego co instalacja produkuje)? Albo fotka takiej faktury z wyliczeniami bez danych osobowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma w PGE ten wedle wszelkich informacji swoje zapasy ma rozliczane nie od najstarszego pakietu zgromadzonych kWh tylko proporcjonalnie od wszystkich jest odliczane zużycie więc mając nadprodukcję traci się niewykorzystana energię z 13ego miesiąca wstecz(jest tylko 12msc na zużycie danej produkcji i jeśli w ttym czasie poprocjonalne rozliczanie nie spowoduje, ze odbierzemy wszystko z najstarszej paczki to nadmiar zniknie). Inni operatorzy najpierw odliczają najstarszy, a jak braknie to po kolei z nowszych(poczynając od najstarszych zgromadzonych kWh).

Taka wesołe rozumowanie zapisów ustawy...powinni najpier odliczać z najstarszych kWh a robią zgoła inaczej. Fajny sposób na robienie prosumentów na kasę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma w PGE ten wedle wszelkich informacji swoje zapasy ma rozliczane nie od najstarszego pakietu zgromadzonych kWh tylko proporcjonalnie od wszystkich jest odliczane zużycie więc mając nadprodukcję traci się niewykorzystana energię z 13ego miesiąca wstecz(jest tylko 12msc na zużycie danej produkcji i jeśli w ttym czasie poprocjonalne rozliczanie nie spowoduje, ze odbierzemy wszystko z najstarszej paczki to nadmiar zniknie). Inni operatorzy najpierw odliczają najstarszy, a jak braknie to po kolei z nowszych(poczynając od najstarszych zgromadzonych kWh).

Taka wesołe rozumowanie zapisów ustawy...powinni najpier odliczać z najstarszych kWh a robią zgoła inaczej. Fajny sposób na robienie prosumentów na kasę.

 

Moim operatorem jest Energa w rozliczaniu energii z magazynu odliczają najstarsze wprowadzenie do sieci w pierwszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyli ci licznik dwukierunkowy bez sprawdzenia, czy instalacja jest zrobiona?

 

Też mnie to zdziwiło , ale niekiedy Tauron ma taką sytuację, że wysyła monterów nie zgodnie z kolejnością zgłoszeń tylko adresem i jeśli wykonywali czynności w pobliżu - wymienili.

Nie będzie mógł niestety podpisać umowy bez protokołu odbioru instalacji - a to okazuje się najważniejsze bo od tego dnia uruchomią rozliczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zdziwiło , ale niekiedy Tauron ma taką sytuację, że wysyła monterów nie zgodnie z kolejnością zgłoszeń tylko adresem i jeśli wykonywali czynności w pobliżu - wymienili.

Nie będzie mógł niestety podpisać umowy bez protokołu odbioru instalacji - a to okazuje się najważniejsze bo od tego dnia uruchomią rozliczanie.

 

W Tauron nie wymagają nic poza zgłoszeniem ZM z potrzebnymi certyfikatami sprzętu i schematem, jeśli zmienili licznik to pozostało tylko produkować i wysyłać energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyli ci licznik dwukierunkowy bez sprawdzenia, czy instalacja jest zrobiona?

Dokładnie, podjechał ktoś z Tauronu i wymienili licznik. W zasadzie o nic się nie pytał. Co do daty wniosku, firma mówiła, że można zlecić wymianę bo czeka się około miesiąca, przypuszczam, że może wymieniał coś w okolicy i dlatego u mnie dzisiaj był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...