Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Niby PGE takie najlepsze, bo bilansowanie międzyfazowe ma wektorowe i w taryfach z serii G12 przerzuca kWh z magazynu między taryfami(tańsza-droższa i odwrotnie jak braknie w, którejś) oraz dodatkowo w razie zużycia całej zgromadzonej energii w "magazynie" liczy tylko prąd w cenie tanszych godzin(nocna niezależnie od faktycznej godziny poboru) ale z rozliczanie uczciwym zużycia z magazynu juz w kulki pogrywa(zamiast wyzerowac najpierw najstarzy miesiąc, a dopiero następne to kombinuje z procentowym odliczaniem ze wszystkich 12msc. wstecz czym doprowadza celowo do "przeterminowania" najstarszych kWh z "magazynie").

Niby nowa ustawa jednoznacznie nakazuje już uczicwe zerowanie nastarszych miesięcy przy pobieraniu z magazynu ale kto wie jak w praktyce będzie, bo do dzis to pogrywają w tej materii.

 

Wysłałem email z prośbą o udostępnienie wzoru umowy prosumenckiej dp PGE-ciekawe czy i kiedy odpowiedzą.

 

Paneli nie zdejme ale chciałbym mieć możliwość przejżenia umowy przed jej podpisaniem(nim przyślą już gotową do podpisu po zgłoszeniu), bo jak ktoś tu wspomniał ponoć pkt.3 ma jakieś dziwne zapisy...choć prawem nadżędnym jest ustawa o OZE, która gwarantuje 15lat.

 

6-ty rok pracy PV i nie znam czegoś takiego jak ( strata kWh )

Zakladając PV Trzeba myśleć i trzeba znać własne zapotrzebowanie na energię. Robić inwestycję z głową

Mam rozliczenie co 1/2 roku i jeszcze nie zdarzyło się aby mi coś przepadło. Tak że nie znam tego problemu.

A jak się robi PV na pokaz --bo sąsiad ma PV 9kW to i ja też muszę mieć 9kW. Albo co tam muszę mieć 10kW a faktyczne zapotrzebowanie domu jest 7000kWh/rok

Logiczne rozumowanie to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli masz instalacja pokrywającą np.99% Twojego zużycia to nie będziesz miał straty z przepadających kWh w skutek "swoistego" procentowego odliczania w PGE z wirtualnych miesięcznych kupek kWh ale jesli ktokolwiek ma choćby troche przewymiarowana instalację takie straty mieć będzie i nie ma tu nic do żeczy "coby sumsiada żeżarła zazdrość". Oczywiśćie jeli masz w PGE, bo tylko PGE tak dziwnie procentowo rozlicza-inni pobierają z najstarszych zasobów i faktycznie w takim rozliczaniu nic nie przepada nigdy nawet jak byś miał przewymiarowanie o 90%, bo zawsze jest rok na wyzerowanie puli z danego miesiąca.

 

Takie przewymiarowanie może być celowe i mające na celu zbilansowanie zużycia w ciągu 2-3lat(mimo, że na dziś jest spory nadmiar to "jutro" może tego nadmiary już brakowac, bo doszły energożerne sprzętu), bo zwiększy się zużycie, podrosną dzieci, założy się np.pompe ciepła, klimatyzator itp.

 

Ekonomiczne rozwiązanie to instalacja nie w pełni pokrywająca zużycie i minimalne dokupowanie braków-w tym przypadku nic nie przepadnie, bo nic nie będzie w magazynie.

 

Sam zakładam 3,95kWp mimo, że moje zużycie roczne to niespełna 2000kWh i jest to wręcz absurdalne przewymiarowanie względem aktualnego zapotrzebowania ale latka lecą i człowiek się wygodny zaczyna robić, ceny mediów(gaz butlowy z 39,99 skoczył na 74zł a to dopiero początek) rosną i siłą żeczy ekonomia mówi, że trzeba będzie przejść na elektryczność w kwestii np. gotowania, dla wygody w lato jakiś klimatyzer niewielki by się przydał, a to już troszkę prądu potrzebuje.

 

Dzięki temu forum moje plany na "absurdalne" w mojej ówczesnej ocenie 3kWp "urosły" do "astronomicznych" ale już po namyśle sensownych 3,95kWp, bo to max co mi wejdzie w akceptowalnych pieniądzach i do tego ten max jest znacznie powyżej dzisiejszych moich potrzeb ale jutro kto wie...może będzie jak u kolegów z forum co z 3kWp rozbudowali do blisko 8kWp i im to ledwo starcza...

 

Apropo sąsiadów to 1 ma ponad 10kWp, drugi bodaj 7,6kWp, a ja "na pokaz" szpanerskie chciałem 3kWp to przy aktualnie ustalonych 3,95kWp chyba im kapcie pospadają. Za stary jestem na szpanowanie ale pewnie sa i tacy, ba nawet auto mam "szpanerskie" cytryne C4 Grand Picasso, poobijane, podrapane byle było w 100% sprawne i bezpieczne bo nie mam potrzeby emanować "długością" interesu. Kto ma problem sam ze soba to musi to rekompensować furą lub panelami...bez przytyku do kogokolwiek, bo za "ciemny" jestem w temacie fotowoltaiki i o wiele nawet błachych spraw pytam tu mądrzejszych od siebie.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja w pionie na południe z minimalnym odchyleniem na wschód nie jest pozbawiona całkowicie sensu jak ktoś ma tylko taką możliwość.

Taka opcja da około 70% uzysku instalacji optymalnie pochylonej na południe. W zimę będzie kilkanaćie % większa produkcja, śnieg z paneli spadnie lawinowo. Ptaki nie osrają paneli. W lato będą mniejsze piki, delikatnie zwiększy się autokonsumpcja. Bogatemu nikt nie zabroni :D.

Edytowane przez Marbar69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to aneks? Świeżo podłączona mikroinstalacja czy jesteś starym prosumentem(podpis sugeruje, że jesteś już prosumentem) i coś przysłali? Podziel się zdjęciem, skanem takiego aneksu(zamaż dane adresowe) np. przez zippyshare czy inny hosting, bo jestem bardzo ciekaw co zawiera taki aneks.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dach jednopołaciowy na południe ale z zacienieniem - instalatorzy szacują produkcję na 850-920 kW/kWp. Przy obecnej bańce na panelach okres zwrotu wychodzi powyżej 9 lat (po podwyżkach prądu i bez tarczy). uważam to za nieopłacalne i kombinuję czy nie zrobić minimalnej instalki na 2kWp jak najdalej od cienia i poczekać kilka lat jak cena prądu może skoczy +50% albo panele stanieją i wtedy dobić do potrzebnej mocy a w najgorszym razie zostać z 2kWp co obsłuży jakieś 40% zapotrzebowania. Tyle że dwa inwertery to znowu koszty a z jednym niedociążonym też niedobrze.

 

Po jakich (w %%) podwyżkach prądu? Ile liczysz za 1 kWh?

Sądzisz, że kiedyś będzie taniej?

Przy inflacji > 10% i przy ciągle wzrastających kosztach pracy i przy podatku zdrowotnym 9%?

Źle kalkulujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jakich (w %%) podwyżkach prądu? Ile liczysz za 1 kWh?

Sądzisz, że kiedyś będzie taniej?

Przy inflacji > 10% i przy ciągle wzrastających kosztach pracy i przy podatku zdrowotnym 9%?

Źle kalkulujesz.

 

U mojego sprzedawcy wychodzi obecnie 0.73zl/kWh bez opłat stałych - przedtem było 0.6zl.

 

Myślę, że ceny paneli nie zależą od składki zdrowotnej w PL a przyczyną mocnych zwyżek w ostatnim czasie są surowce + przestoje w chinach. W perspektywie 5 lat i ciągłym wzroście sprawności ceny mogą powrócić do trendu spadkowego sprzed pandemii co w połączeniu z problemami polskiej energetyki i przeniesieniu ich na ceny powinno zmienić kalkulacje opłacalności foto, szczególnie na starych zasadach.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6-ty rok pracy PV i nie znam czegoś takiego jak ( strata kWh )

Zakladając PV Trzeba myśleć i trzeba znać własne zapotrzebowanie na energię. Robić inwestycję z głową

Mam rozliczenie co 1/2 roku i jeszcze nie zdarzyło się aby mi coś przepadło. Tak że nie znam tego problemu.

A jak się robi PV na pokaz --bo sąsiad ma PV 9kW to i ja też muszę mieć 9kW. Albo co tam muszę mieć 10kW a faktyczne zapotrzebowanie domu jest 7000kWh/rok

Logiczne rozumowanie to podstawa.

 

Wiesz na bieżąco jaki masz jeszcze magazyn? Jak to obliczasz? Pytam bo dopiero mam montaż ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś tanią (jak coś jeszcze takiego istnieje) hurtownię paneli , mam nieodpartą chęć położenia tego dobrodziejstwa z nadzieją że jeszcze się załapię na prosumenta , chyba 5kw w grę wchodzi na więcej mnie narazie nie stać a kredytów nigdy nie brałem i nie wezmę . najlepiej cały zestaw czyli panele falownik duperelki do tego plus konstrukcje na dachówkę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pocieszające , zdążę tylko czy to 5 kw czy mniej zależy ile mi w hurtowniach zaśpiewają ale na jutubach gadają że nawet 2 kw wystarczy teraz zrobić a potem w razie napływu $$ można zwiększyć moc zachowując prosumenta , trzeba brać się za robotę w takim razie . dofinansowań już chyba nie ma w tym roku co ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 kwietnia nawet Mój Prąd 8.0 nikogo nie przekona do zakładania PV, po prostu przestanie się to opłacać. A magazyn energii niech sobie w pięty wsadzą do czasu aż odpowiedzą jak urządzenie nie generujące prądu zwielokrotnia ilość kWp na dachu.

 

A niby czemu? Przecież tak czy inaczej będzie się opłacać tylko stopa zwrotu się trochę wydłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...