Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Stopa zwrotu się może wydłużyć ponad żywotność instalacji. Nowe warunki to minimum kilkanaście lat by wyjść na zero: https://gramwzielone.pl/files/bauer/A1.png. Ryzyko ogromne.

 

Dodatkowo sposób rozliczenia ceny sprzedaży ma się zmieniać co jeszcze bardziej utrudnia jakakolwiek kalkulację.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak działa optymalizator Tigo w przypadku zacienienia panela, którego obsługuje? Chodzi mi o to czy on go po prostu rozłącza z obwodu po to, by nie stanowił dla pozostałych paneli w stringu "wąskiego gardła" czy też w jakiś sposób dodaje ta mniejszą ilość energii zacienionego panela do reszty obwodu?

W jaki sposób optymalizator wykrywa, że dany panel "odstaje" produkcją energii na skutek tylko jego zacienienia we wspólnym stringu z pozostałymi, które nie są zacienione?

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z energią bierną którą liczy dwukierunkowy.Kazali komuś z Was za to płacić?.Licznik mam kilka dni nabił 10kvar biernej pojemnościowej 5kvar biernej indukcyjnej.czynnej oddanej 50kwh pobranej 40kwh.Gdzieś czytałem że nie można przekraczać stosunku czynnej do biernej 0,4 czy jakoś tak .Nie rozumiem tego .Wytłumaczcie proszę..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z energią bierną którą liczy dwukierunkowy.Kazali komuś z Was za to płacić?.Licznik mam kilka dni nabił 10kvar biernej pojemnościowej 5kvar biernej indukcyjnej.czynnej oddanej 50kwh pobranej 40kwh.Gdzieś czytałem że nie można przekraczać stosunku czynnej do biernej 0,4 czy jakoś tak .Nie rozumiem tego .Wytłumaczcie proszę..

 

Takie pytania były modne jakieś 2 lata temu wyszukiwarka przestała działać? Czy prędzej się napisze pytanie, niż w googlu znajdzie odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy ogarnia się szacunkowo zbierając dane z licznika max 3 razy w roku, w okresach zimowych. Grudzień, styczeń i luty.

 

Jak robię piwo też szacuje czy 4 dni ma leżeć czy może 5 a to zupełnie inna skala, a muszę butelkować i dodawać glukozę i ile jej dodawać? Takie procesy dzieją się prawie błyskawicznie a prąd... leniwie, nie pracując, i z nudów.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem .:rolleyes:

 

Wiem... w tym roku udało mi się przegapić robienie prosiutto (już za późno) , wysiew super ostrych papryk i czyszczenie paleli PV ze śniegu bo mi się nie chciało włazić na dach.

Takie są efekty czasowego lenistwa a to dobro co ma przyjść staje się niedostępne. Ale OK się kiełbasę białą wędzoną na wielkanoc zrobi, wędzone jajeczka marynowane w sosie sojowym z chilli, i jakieś szynki i schaby. Tymczasem jem pikantne żeberka wędzone na ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wytłumacz mi proszę sprzedasz prąd po 241zł/MWh a kupisz za około 680zł/MWh gdzie tu widzisz realny zysk? Ja widzę tylko ciągłe dokładanie do interesu. A pamiętajmy że kolejne podwyżki cen prądu zapowiedziane są na kwiecień.

 

No a gdzie w tym rachunku jest autokonsumpcja? W tym momencie ZE zabiera 20-30%, a będzie zabierał 50 może 60%. Do tego ostatnio ceny hurtowe mocno poszybował w górę... Więc w sumie strata to max 30-40% z energii magazynowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a gdzie w tym rachunku jest autokonsumpcja? W tym momencie ZE zabiera 20-30%, a będzie zabierał 50 może 60%. Do tego ostatnio ceny hurtowe mocno poszybował w górę... Więc w sumie strata to max 30-40% z energii magazynowanej.

 

Chłopie jak masz czas na auto konsumpcję to siedź w domu, patrz czy włączyć zmywarkę, pralkę czy inną suszarkę, poganiając klimą. Różne hobby ludzie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś firma wykonała kompleksowo instalację FoxESS T4+10xJinko 395wp. Czas instalacji 10 godzin i całkiem miła współpraca. Uniknięto stworzenia cewek i pętli indukcyjnej, odlłęgości między rzędami paneli wykonano zgodnie z moimi wyliczeniami oraz kąt paneli 35stopni na południe. Papierologie też wykonaja sami wraz ze zgłoszeniem do ZE. Teraz tylko czekać na wymiane lub przeprogramowanie NORAXA Apator 3 przez ZE.

Całość na ekierkach 35stopni wykonania (ekierki 35stopni, blachodachówka, przekop itd.)wyszła 18000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś firma wykonała kompleksowo instalację FoxESS T4+10xJinko 395wp. Czas instalacji 10 godzin i całkiem miła współpraca. Uniknięto stworzenia cewek i pętli indukcyjnej, odlłęgości między rzędami paneli wykonano zgodnie z moimi wyliczeniami oraz kąt paneli 35stopni na południe. Papierologie też wykonaja sami wraz ze zgłoszeniem do ZE. Teraz tylko czekać na wymiane lub przeprogramowanie NORAXA Apator 3 przez ZE.

Całość na ekierkach 35stopni wykonania (ekierki 35stopni, blachodachówka, przekop itd.)wyszła 18000zł.

 

:wave: Oby jak najszybciej. Formalności zawsze wpieniają, kiedy się wloką. Trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja w pionie na południe z minimalnym odchyleniem na wschód nie jest pozbawiona całkowicie sensu jak ktoś ma tylko taką możliwość.

Taka opcja da około 70% uzysku instalacji optymalnie pochylonej na południe. W zimę będzie kilkanaćie % większa produkcja, śnieg z paneli spadnie lawinowo. Ptaki nie osrają paneli. W lato będą mniejsze piki, delikatnie zwiększy się autokonsumpcja. Bogatemu nikt nie zabroni :D.

 

Racja. Szczególnie jeśli to miało by być podpięte jako dodatkowy string do istniejącej już instalacji do wolnego MPPT inwertera. Faktycznie w stosunku do optymalnego odchylenia paneli w przypadku kąta 90st produkcja będzie mniejsza o jakieś 34%. Stosunkowo lepiej będzie zimą więc w sumie to dobre uzupełnienie instalacji "dachowej". W moim przypadku, gdy nie ma już możliwości dołożenia paneli na dachu, stanowiłoby to zdaje się całkiem fajny tandem z głównym stringiem. Koszt za 1kWp przy uwzględnieniu strat 34% wynikających z mniejszej produkcji związanej z niekorzystnym kątem wyniósłby mniej więcej 3000zł.

Biorę taki montaż pod uwagę ale najpierw zobaczę jaka będzie produkcja z obecnego stringu, który w zasadzie składa się z dwóch części nieco oddalonych od siebie ze względu na fakt, że niestety mam dosyć wysoki komin. Może się zdarzyć, że będzie korzystnie rozdzielić te części i wówczas zostaną zajęte oba MPPT falownika. Może być też tak, że pomogą optymalizatory i połączenie wszystkiego na dachu w jeden string będzie korzystniejsze albo równoznaczne. Czas pokaże jaka będzie produkcja jednego rozwiązania w stosunku do drugiego.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hej!

 

Mam zapytanie odnośnie aplikacji solarman smart - mam falownik sofar i od ostatniej aktualizacji aplikacji solarman nie mam dostępu do podglądu tylko muszę latać do falownika. Piszą coś, że mój router nie obsługuje 5g i lipa. Czy u Was jest podobnie?

 

Ewentualnie jakiej innej aplikacji mozna użyć zamiennie zamiast solarmana smarta?

 

Dobrej niedzieli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...