Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Nie montujemy Longi i nie przyglądałem się różnicom. W oficjalnym kanale dystrybucji aktualnie dostępne są tylko HPH (nawet Longi na swojej stronie pokazuje tylko HPH).

 

Jak się interesowałem wyborem-doborem paneli, na Elektrodzie ktoś pisał, że to te same panele, a gdzieś indziej czytałem że mają pogrubioną ramkę, może to jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz może o tych plastrach, z których, z pewnej ilości, zbudowany jest każdy panel FV.

 

Plastry są połączone ze sobą busbar-ami, cieniutkimi drucikami z metalu, których zadaniem jest przewodzenie prądu.

 

Ułożenie plastrów akurat mnie interesuje, zwłaszcza przy zmianie polaryzacji panelu pion/poziom.

 

Gdy plastry leżą tak to nie widzę problemu.

 

7bGymJA.jpeg

 

Ale często wygląda to inaczej.

 

technologia-shingled.png

 

I teraz patrząc na ten dolny obrazek, rodzi się pytanie, czy zmiana polaryzacji kilku paneli w jednym stringu nie zmniejszy uzysku, zmienia się przecież kąt ich ułożenia na dachu, co ciekawe na wierzchu całego panelu tego nie widać, trzeba znać jego budowę.

Przy montażu poziomym też może być odwrócony panel i wtedy jeszcze bardziej zmienia się kąt

padania promieni słonecznych w stosunku do innych paneli, tego monter nie zauważy gołym okiem montując pod tym samym kątem oba panele.

Y0ylyTi.png

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teoretyczne:

 

Jaki są minusy zbyt dużego falownika?

 

Czy max moc falownika montowanego nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej?

 

To nie jest takie aż proste.

 

Falownik wieszaj jaki chcesz, czym większy tym większa strata, o 10-15% mniejszy przeważnie wyciska najwięcej energii z paneli.

Jak panele na gruncie bifacial to wtedy większy.

Do mocy przyłączeniowej

liczy się moc nominalna modułów PV (wyrażona w [Wp]

https://www.ure.gov.pl/download/9/8012/Informacjanr442016.pdf

Czy lepie założyć jeden duży czy 2 małe falowniki?

Tu jest trudniej zależy w jakim kierunku podążasz.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdych warunkach? Bo przecież o tym tutaj piszemy.

 

PS. Nie było mowy o STC/NOCT.

 

Badałeś sprawność lub moc w jakiś warunkach testowych które potrafisz dokładnie zdefiniować i dać powtarzalne wyniki?

Może badałeś "w każdych warunkach bo o tym tutaj piszemy" ?

Wątpię.

 

Siedzisz w tych tematach to może Ty wiesz czym różni się budowa zwykłego modułu od modułu FULL BLACK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i czekam, żeby ktoś mi wreszcie napisał, ile na nich tracę.

 

0,5%

Choć to artykuł a nie poparta wyliczeniami praca naukowa to mamy jakiś punkt zaczepienia

 

All-black modules have a more aesthetically pleasing look but lose the benefit of reflection and light trapping, resulting in a lower photocurrent — up to 3% less than a white-backsheet module. Three percent less current means about 0.5% lower absolute efficiency.

 

żródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5%

Choć to artykuł a nie poparta wyliczeniami praca naukowa to mamy jakiś punkt zaczepienia

 

 

 

żródło

 

Tak, to jest tylko opinia nie poparta badaniami.

Strata roczna wynosi 0,5% czy chwilowa strata w warunkach pełnego nasłonecznienia i dodatkowego nagrzania modułu FULL BLACK?

 

Jeżeli roczna to np. z instalacji 600kWp FULL BLACK wyprodukuje 30 kWh rocznie mniej.

Jeżeli chwilowa to pewnie 5 kWh rocznie mniej

:D

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna konstruktywna wypowiedź nie jest denerwująca.

Ja też tak miałem. Też byłem cały czas zalogowany.

Jednak gdy Murator zaczął stosować "cloud" wszytko się u mnie wyłączyło.

Teraz gdy chcę się normalnie zalogować z FireFoxa, forum dziękuje mi za zalogowanie i po przekierowaniu na forum okazuje się że nie jestem zalogowany.

Jedyna metoda to otwieranie okna "private browsing" i wtedy logowanie się udaje.

Wybieranie opcji "keep me logged in" nie działa w "private browsing".

Okno RODO otwiera mi się przed każdym logowaniem.

Czy sugerujesz kasowanie ciasteczek forum muratora przed każdym logowaniem?

Przecież one się natychmiast znowu zapiszą po zalogowaniu.

 

To chyba nie jest tematem rozmowy? Załóżcie sobie nowy temat w innym dziale :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest tematem rozmowy? Załóżcie sobie nowy temat w innym dziale :no:

 

Posty zaśmiecające ten wątek przeniosłem do oddzielnego tematu:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?376023-Logowanie-na-forum-a-ciasteczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było od razu wywalić do śmieci.

Taki macie (Redakcja forum) stosunek do tego problemu.

 

Kultura nakazuje nie śmiecić. W wszyscy tu daliście się ponieść emocjom. Zacytowany przeze mnie komentarz najlepiej pokazuje, co myślą o Waszych dyskusjach normalni użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje odpowiedzi - mimo iż nie w temacie wątku - były rzeczowe (m.in. z ich powodu zdecydowałem się na wydzielenie wątku a nie całkowitą kasację). Pozostałych kolegów trochę za mocno poniosło.

Ps. Te ostatnie kilka postów także stąd zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam paneli w dobrej cenie. Chcę kupić coś w "okolicach" 400Wp, lepiej więcej niż mniej.

Będę wdzięczny za ewentualne linki do sklepów/sprzedawców.

Ze względu na koszt przesyłki najlepiej byłoby mi kupić na terenie podkarpacia, gdzie mogę sam odebrać. Ostatnio kupowałem w firmie Grudnik, mają oddział w Rzeszowie. Może jednak da się znaleźć jakąś tańszą a sensowną ofertę.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dolce1313

Nie podałeś jaka cena jest dobra

Koszt przesyłki to np. 350 zł za 20 paneli czyli 17,50 zł za sztukę.

To chyba nie powala kosztowo instalacji PV?

.

Zastanawiam się nad założeniem 8 paneli o mocy ok 450Wp.

3,6kWp

Male instalacje wychodzą drogo za 1 kWp.

https://allegro.pl/oferta/zestaw-fotowoltaika-3-6kw-1f-panele-falownik-11695524255

Ten prawie kompletny.

https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-fotowoltaiczny-pv-mono-1f-3-6-kw-dach-skosny-CID628-IDKqyal.html#b4b54ea596

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję jedynie 8 paneli. Jeśli cena z przesyłką będzie dobra to mogę kupić i w gdańsku. Problem w tym, że tak naprawdę nie będę mógł sprawdzić ich stanu dopóki się nie rozpakuje paczki i nie przetestuje każdego z osobna. Nie chodzi mi tutaj jedynie o jakieś typowo widoczne uszkodzenia mechaniczne bo te można pobieżnie ocenić przy kurierze. Dlatego wolałbym kupić na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...