Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

W przypadku Tigo wystarczy rozpiąć panel. Ten optymalizator ma wyprowadzone 4 przewody, do dwóch podłączasz panel a pozostałe łączysz do szeregu.

Tak przy okazji, czy są jeszcze dostępne jakieś inne uniwersalne optymalizatory oprócz Tigo? Może ktoś ma takie urządzenia i je może polecić? Kolega d7d napisał, że Tigo padają powyżej 50V.

 

Padają bo 500 W maja max napięcie 52V .TS4-A-O 700 W napięcie max 80V i te należy stosować gdy istnieje obawa .że napiecie max panela może przekroczyć 50V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak przy okazji, czy są jeszcze dostępne jakieś inne uniwersalne optymalizatory oprócz Tigo? Może ktoś ma takie urządzenia i je może polecić? Kolega d7d napisał, że Tigo padają powyżej 50V.

Czyli bezproblemowo da się, ok.

To wygląda tak.

Jak masz falownik SolarEdge oraz Huawei to masz 2 do wyboru.

Firmowy i Tigo

Jak falownik innej firmy to tylko Tigo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do SE musi być optymalizator SE do każdego podłączonego modułu.

Moduł bez optymalizatora SE nie będzie pracował z falownikiem SE.

 

Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a drugi panel może pracować połączony w string z tym modułem nawet bez optymizatora.

Sam SE nie posiada tracker-a mocy, MPPT dlatego bez optymizatora SE nie startuje.

Inne falowniki posiadają jeden/dwa/trzy wbudowane tracker-y mocy i obsługują cale stringi.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieraj się. Nie masz racji.

System SolarEdge, w dużym skróci, składa się z falownika który nie jest "pełnosprawnym" falownikiem i wymaga do pracy "dodatkowych" części które są montowane bezpośrednio pod modułami i nazywają się optymalizatorami.

Moduł bez optymalizatora nie będzie dawał prądu do falownika SolarEdge.

 

Każdy moduł słoneczny (zwany również panelem słonecznym) na Twoim dachu jest podłączony do optymalizatora mocy SolarEdge, który przekształca go w inteligentny moduł.

Współpracując z naszymi wysokowydajnymi falownikami, zbierają one maksymalną możliwą ilość energii, niezależnie od zacienienia, zabrudzenia i innych czynników, aby zapewnić Twojemu domowi więcej energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji systemu.

https://www.solaredge.com/pl/homeowner-new

Homeowners-Illustration-PL_0.jpg

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@animuss

Ło matko, ale rzeźbisz.

To sprawdź sobie jaką moc mają te opty SE.

I oczywiście - spokojnie możesz do jednego opty podłączyć dwa moduły. Nawet są opty, co mają tak przygotowane wejścia/wyjścia.

Ale Ty piszesz o podłączeniu całego stringu do jednego opty:

Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a reszta paneli może pracować połączona w string z tym modułem nawet bez optymizatorów.

 

A tutaj:

Za pomocą rozwiązania Designer firmy SolarEdge można sprawdzić zgodność modułów z różnymi optymalizatorami mocy

 

nie rozumiesz tego co czytasz. W SolarDesignerze nie znajdziesz optymalizatorów Tigo, Huawei, czy innych do sprawdzenia, tylko RÓŻNE optymalizatory mocy produkowane przez SE.

 

Więc reasumując- w SE nie podepniesz stringu do JEDNEGO optymalizatora, w SE nie zastosujesz innych optymalizatorów, niż produkcji SE.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@animuss

Ło matko, ale rzeźbisz.

To sprawdź sobie jaką moc mają te opty SE.

I oczywiście - spokojnie możesz do jednego opty podłączyć dwa moduły. Nawet są opty, co mają tak przygotowane wejścia/wyjścia.

Ale Ty piszesz o podłączeniu całego stringu do jednego opty:

 

 

A tutaj:

 

 

nie rozumiesz tego co czytasz. W SolarDesignerze nie znajdziesz optymalizatorów Tigo, Huawei, czy innych do sprawdzenia, tylko RÓŻNE optymalizatory mocy produkowane przez SE.

 

Więc reasumując- w SE nie podepniesz stringu do JEDNEGO optymalizatora, w SE nie zastosujesz innych optymalizatorów, niż produkcji SE.

 

Masz wkleiłem rysunek podłączenia dwóch paneli FV a są i z czterema, w co drugim można założyć Tigo i skierować panel pod innym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieraj się. Nie masz racji.

System SolarEdge, w dużym skróci, składa się z falownika który nie jest "pełnosprawnym" falownikiem i wymaga do pracy "dodatkowych" części które są montowane bezpośrednio pod modułami i nazywają się optymalizatorami.

Moduł bez optymalizatora nie będzie dawał prądu do falownika SolarEdge.

 

Każdy moduł słoneczny (zwany również panelem słonecznym) na Twoim dachu jest podłączony do optymalizatora mocy SolarEdge, który przekształca go w inteligentny moduł.

Współpracując z naszymi wysokowydajnymi falownikami, zbierają one maksymalną możliwą ilość energii, niezależnie od zacienienia, zabrudzenia i innych czynników, aby zapewnić Twojemu domowi więcej energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji systemu.

https://www.solaredge.com/pl/homeowner-new

Homeowners-Illustration-PL_0.jpg

 

Mam, przeczytaj co napisałem to SE pilnuje żeby niczego od konkurencji nie użyć ale da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - system SolarEdge wymaga zastosowania do każdego modułu optymalizatora SolarEdge.

Są optymalizatory SolarEdge obsługujące jednocześnie dwa moduły fotowoltaiczne.

To są np. modele P650, P701 i P730.

 

Do SolarEdge nie można podpiąć innego optymalizatora niż określony dla danego modelu falownika.

Nie można też stosować optymalizatorów innych firm lub modułów bez optymalizatorów..

 

Są też inne uwarunkowania - minimalna i maksymalna liczba optymalizatorów różna dla różnych modeli falowników i modeli optymalizatorów.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wkleiłem rysunek podłączenia dwóch paneli FV a są i z czterema, w co drugim można założyć Tigo i skierować panel pod innym kątem.

 

Rok, albo dwa lata temu pytałeś mnie, jak to możliwe,, że mogę podejrzeć z jaką mocą pracuje każdy moduł i ile,wyprodukował energii.

Wyjaśniłem co to SE - ok każdy kiedyś zaczyna zdobywać wiedzę.

 

Ale to, co po tym czasie piszesz to woła o pomstwę do nieba..

Ja mam tylko nadzieje, ze Ty nie montujesz instalacji PV.

I mam dla Ciebie taką radę.

SE ma bardzo uczynny i pomocny oddział w Polsce.

Może napisz do nich maila z pomysłami typu:

w co drugim można założyć Tigo i skierować panel pod innym kątem

Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a reszta paneli może pracować połączona w string z tym modułem nawet bez optymizatorów

 

A oni ci jasno i wyraźnie napiszą co może stać się z tak zbudowanym systemem i co na pewno stanie się gwarancją...

 

Mam, przeczytaj co napisałem to SE pilnuje żeby niczego od konkurencji nie użyć ale da się.

Pokaż mi choć jeden tak zbudowany system :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@animuss może to cię przekonana:

Optymalizatory TIGO mogą współpracować niemal ze wszystkimi falownikami innych producentów (z wyjątkiem SolarEdge i niektórych Huawei

https://pradzadarmo.com/optymalizatory-mocy/

 

Tigo works with virtually every MPPT-based inverter and battery charge controller, allowing the customer the freedom to choose whatever inverter they like

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/203065038-What-are-the-Fundamental-Differences-Between-Tigo-and-SolarEdge-Optimizers-

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest też taka informacja

 

Dlaczego warto wybrać Tigo?

- Poprawia wydajność fotowoltaiki przy zacienieniu, zabrudzeniu, skomplikowanym dachu

- Zapewnia monitoring na poziomie modułu

- Zapewnia odłączenie wysokiego napięcia (Rapid Shutdown) zgodnie z NEC 2104 & 2017

- Współpracuje z dowolnym falownikiem i regulatorem ładowania

- 25 lat gwarancji

- Zainstalowany na 7 kontynentach w instalacjach od 2kW do 7MW

- Siedziba firmy mieści się w dolinie krzemowej w Kalifornii

https://www.emiter.net.pl/fotowoltaika/producent-tigo.html

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - system SolarEdge wymaga zastosowania do każdego modułu optymalizatora SolarEdge.

Są optymalizatory SolarEdge obsługujące jednocześnie dwa moduły fotowoltaiczne.

To są np. modele P650, P701 i P730.

 

Do jednego zwykłego optymizatora można podpiąć 2 moduły wystarczy, że .łączna moc modułów nie przekracza znamionowej mocy wejściowej DC optymalizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...