Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O dobrych cenach.:lol2:

Ech, optymalizacja kosztowa nikogo nie oszczędza ;)

Zdalnie wszystkiego nie zobaczysz, a jak się zafajczy to już strata.

Wszystkiego nie. Ale już taki łuk wykryjesz, czy szwankujący panel. Co do ogniska - bywa. Ubezpieczenie przydatna rzecz :)

Ale jara się tak samo.:cool:

Fakt.

Najważniejsze żeby zarabiało, a dodatkowo czerpać z tego przyjemność, nikt nikomu nie zabroni. :D

Z zarabianiem to jeszcze parę lat poczekam. Na razie cieszy mnie to, że omijają mnie podwyżki cen energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma już o czym pisać bo kupno panela najtańszego po 900 zł sztuka to raczej dla masochistów chyba , ja odpuściłem na dobre bo sensu w tym nie widzę wielkiego , spadną ceny o połowę to się założy nie spadną to się nie założy .

Nie mam pojęcia ile kosztuje jeden panel. Wiem, ile kosztuje instalacja ok 6 kWp u jednego instalatora.

Na SE - wiadomo, drogo w cholerę - prawie 27 kpln (4400 za 1 kWp), po samej uldze termomodernizacyjnej robi się 22300 (3650 za 1 kWp), jeśli uda się załapać na Mój Prąd, to robi się 19800 (3250 za 1 kWp).

Na Sofarze 23 kpln (3750 za 1 kWp), po uldze 19 kpln (3100 za 1 kWp) i 16500 pln z Moim Prądem (2700 za 1 kWp).

 

Może i sztuka dla masochistów. Jeden woli oszczędzać kasę, drugi wydawać na rachunki. Nie ma drogi uniwersalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zarabianiem to jeszcze parę lat poczekam. Na razie cieszy mnie to, że omijają mnie podwyżki cen energii.

Jak cały czas inwestujesz, to okres spłaty się wydłuża.:cool:

W zasadzie nie ma już o czym pisać bo kupno panela najtańszego po 900 zł sztuka to raczej dla masochistów chyba , ja odpuściłem na dobre bo sensu w tym nie widzę wielkiego , spadną ceny o połowę to się założy nie spadną to się nie założy .

 

Przecież tanio jeszcze, trzeba poszperać.

https://pvgroup.pl/index.php/produkt/zestaw-fotowoltaiczny-6kw-kw-panele-just-system-montazowy-na-dachowke/

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak cały czas inwestujesz, to okres spłaty się wydłuża.:cool:

Tych ostatnich zakupów nie traktuję w kategoriach inwestycji a hobby/zabawy. To zupełnie inny kawałek budżetu domowego. Jeden modele skleja (to jest dopiero kosztowne hobby), drugi grzebie w furach, trzeci integruje systemy domowe. Coś trzeba mieć z drobnych przyjemności w życiu. Swoją drogą, piękne dziś słońce, rekordowa produkcja w tym roku:)

Swoją drogą są instalatorzy, którzy w tej cenie z 8% VATem zrobią wszystko na gotowo ;)

Ale zgodzę się z tym, że ceny rosną z każdym dniem. I przy takiej inflacji i kursach walut czarno to widzę, żeby malały. A żeby spaść o połowę, to na tą chwilę ciężko sobie wyobrażać.

 

I niejako przy okazji, WD miał wtopę i prognozuje się wzrost cen pamięci o jakieś 5-10%. I tak ten bajzel się kręci. Tanio już było :)

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile kosztuje jeden panel. Wiem, ile kosztuje instalacja ok 6 kWp u jednego instalatora.

Na SE - wiadomo, drogo w cholerę - prawie 27 kpln (4400 za 1 kWp), po samej uldze termomodernizacyjnej robi się 22300 (3650 za 1 kWp), jeśli uda się załapać na Mój Prąd, to robi się 19800 (3250 za 1 kWp).

Na Sofarze 23 kpln (3750 za 1 kWp), po uldze 19 kpln (3100 za 1 kWp) i 16500 pln z Moim Prądem (2700 za 1 kWp).

 

Może i sztuka dla masochistów. Jeden woli oszczędzać kasę, drugi wydawać na rachunki. Nie ma drogi uniwersalnej.

 

U mnie najniższa oferta na Sofar 5000 za 1kwp od firmy krzak. Za SE trójka z przodu (za trochę niższa moc niż podałeś). Połowa instalatorów nie ma terminów przed kwietniem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najniższa oferta na Sofar 5000 za 1kwp od firmy krzak. Za SE trójka z przodu (za trochę niższa moc niż podałeś). Połowa instalatorów nie ma terminów przed kwietniem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ano zależy. Btw - jakbym miał polegać na instalatorach z moich okolic (do 30 km) to też mają ceny z grubsza licząc + 1000 zł więcej za 1 kWp. Nie mówiąc o tym, że często brak doświadczenia w montażu SE. Co do terminów zgoda - teraz jest pora żniw. A co do samego SE - brak falowników na rynku powoduje, że firmy podpisują umowy i zdarza się, że dzwonią 2 dni przed montażem z propozycją nie do odrzucenia: albo montujemy coś innego albo żegnasz się z terminem :cool: Na marginesie często oferują Huaweia w zamian :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych ostatnich zakupów nie traktuję w kategoriach inwestycji a hobby/zabawy. To zupełnie inny kawałek budżetu domowego. Jeden modele skleja (to jest dopiero kosztowne hobby), drugi grzebie w furach, trzeci integruje systemy domowe. Coś trzeba mieć z drobnych przyjemności w życiu. Swoją drogą, piękne dziś słońce, rekordowa produkcja w tym roku:)

Ci co mają instalacje mają inne spojrzenie na słońce. :D

Faktycznie dziś słonecznie było.

Słońce obdarowuje 9e1c8799961a7852ab1591ec4cb61f66.jpg mi promieniami ludzi, trzeba tylko mieć sieć żeby je złapać. :lol2:

 

 

 

Swoją drogą są instalatorzy, którzy w tej cenie z 8% VATem zrobią wszystko na gotowo ;)

Ale zgodzę się z tym, że ceny rosną z każdym dniem. I przy takiej inflacji i kursach walut czarno to widzę, żeby malały. A żeby spaść o połowę, to na tą chwilę ciężko sobie wyobrażać.

I niejako przy okazji, WD miał wtopę i prognozuje się wzrost cen pamięci o jakieś 5-10%. I tak ten bajzel się kręci. Tanio już było :)

To się nie skończy, firmy potrzebują zbić ceny prądu, to początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o poradę i informacje.

Muszę stosunkowo szybko podjąć decyzję.

Mam możliwość kupna w dobrej cenie optymalizatorów Tigo ale tego starszego typu o oznaczeniu TS4-R-O.

Chciałem te urządzenia zamontować dla panelu, które są zacieniane rano od komina.

Moje pytania są następujące:

1) Czy faktycznie optymalizatory powodują realne korzyści wynikające np z faktu,

że zacienione panele nie są "kulą u nogi" dla reszty paneli w stringu?

2) Czy ten starszy model optymalizatora, oprócz innego sposobu mocowania i większych rozmiarów oraz wagi różni się pod względem elektroniki, sposobu pracy czy też niezawodności od nowego typu czyli TS4-A-O?

3) Czy jest jakaś możliwość, by sprawdzić przed montażem taki optymalizator?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o poradę i informacje.

Muszę stosunkowo szybko podjąć decyzję.

Mam możliwość kupna w dobrej cenie optymalizatorów Tigo ale tego starszego typu o oznaczeniu TS4-R-O.

Chciałem te urządzenia zamontować dla paneli, które są rano zacieniane od komina.

Moje pytania są następujące:

1) Czy faktycznie optymalizatory powodują realne korzyści wynikające np z faktu, że zacienione panele nie są "kulą u nogi" dla reszty paneli w stringu? Chodzi konkretnie o fakt zacienienia porannego w godzinach od wschodu do ok 9:30 kilku paneli. Na zdjęciach poniżej przedstawiam widok, dach jest skierowany na południe z lekką tendencją na wschód (azymut 167). To zdjęcie dachu z cieniem jest pewnie z października czyli podobnie będzie na przełomie lutego i marca. W kolejnych miesiącach (wiosennych i letnich) panele położone wyżej będą z rana mniej zacienione a te dolne ze względu na "przesunięcie się" słońca.

2) Czy ten starszy model optymalizatora, oprócz innego sposobu mocowania i większych rozmiarów oraz wagi różni się pod względem elektroniki, sposobu pracy czy też niezawodności od nowego typu czyli TS4-A-O?

3) Czy jest jakaś możliwość, by sprawdzić przed montażem taki optymalizator?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

https://zapodaj.net/6741851daa9ca.png.html

https://zapodaj.net/8a2e0c4ae1227.jpg.html

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o poradę i informacje.

Muszę stosunkowo szybko podjąć decyzję.

Mam możliwość kupna w dobrej cenie optymalizatorów Tigo ale tego starszego typu o oznaczeniu TS4-R-O.

Chciałem te urządzenia zamontować dla paneli, które są rano zacieniane od komina.

Nominalna moc wejściowa DC to 375W.

Powinny działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież po to są diody bocznikujące w panelach aby zacieniony nie był kulą u nogi.

 

Z tego co wyczytałem zacienienie jednego panela wpływa na obniżenie mocy całego stringa. Optymalizator ponoć działa jak bypass powodując, że zacieniony panel w ogóle nie wpływa niekorzystnie na przepływ mocy z pozostałych paneli. Jeśli tak faktycznie jest to w tym upatruję sensu montażu tych optymalizatorów. Po prostu godz 9:30 mam "wąskie gardło". Żyć bez optymalizatorów się da ale jeśli można poprawić wynik w dobrej cenie to może warto spróbować. Trochę nie chce mi się zdejmować paneli jeśli to by miało niewiele pomóc.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nominalna moc wejściowa DC to 375W.

Powinny działać.

 

Dzięki. A jakie jest Twoje zdanie na temat tych optymalizatorów? Czy faktycznie one zapobiegają obniżeniu przepływu mocy z całego stringu na skutek zacienienia jednego czy kilku paneli? Czy w takiej sytuacji jak u mnie warto je zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie mają działać optymalizatory.

Nie wiem czy będziesz maił funkcję monitorowania więc czy pomogą to się okaże jak je zamontujesz i będziesz śledzić zmianę bieżącej produkcji w czasie zacienienie.

 

https://globenergia.pl/jak-dziala-optymalizator-mocy/

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiDq43g-Pr1AhXj-yoKHZ40B0MQFnoECEIQAw&url=https%3A%2F%2Fwww.emiter.net.pl%2Fsites%2Fdefault%2Ffiles%2Fprodukty_pliki%2Ffolder_tigo_pl_emiter.pdf&usg=AOvVaw3fGtu9RhkZ5bpdorZbqfs-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dostałam taka ofertę na fotowoltaike, proszę o informacje czy to dobry zestaw:

 

Falownik: SolarEdge SE6K

 

Moduły fotowoltaiczne: JA Solar JAM60S21/365MR o mocy 365Wp. 17szt

Skrzynka przyłączeniowa AC hermetyczna ogranicznikiem przepiec AC typu 1+2 AC DEHN TNS 255, klasa I

Oczywiście okablowanie i montaż, cena ok. 32 tys.

 

Moc instalacji 6.21.

 

Moje zużycie roczne 4400kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to są takie standardowe elementy ale raczej na plus. Dehn robi dobre zabezpieczenia ale oprócz ograniczników przepięć na wyjściu ac to na pewno dadzą Ci jeszcze na dc. Panele JA Solar są obecnie popularne, chyba ich cena jest nieco korzystniejsza w stosunku do konkurencji. Grodno tym handluje i gdy ostatnio pytałem o cenę to wyszło najkorzystniej. Zakładam, że jakościowo nie odstają od tego typu konkurencji z Chin, która w większości króluje na naszych dachach i przydomowych stelażach. Z polskich paneli zdaje się jedynie firma Bruk-bet prowadzi produkcję ale nie wiem jak wychodzą cenowo. Być może warto to sprawdzić.

Jeśli chodzi o falownik to koledzy się wypowiedzą. To dobra firma ale nie wiem czy akurat ten model jest w Twoim przypadku będzie najsensowniejszy. Pod względem mocy tak natomiast falowniki SE są przystosowane tylko do pracy ze swoimi optymalizatorami. Być może masz zacienienie i stąd decyzja o montażu akurat tego falownika. Nie napisałaś nic czy instalacja będzie zacieniana.

Jeśli zużywasz rocznie 4400kWh to dobrana moc, zakładając fakt konieczności podzielenia się 20% zyskiem z ZE, jest odpowiednia. Zakładam, że nie masz zacienienia lub jest ono stosunkowo mało problematyczne (np poranny cień od komina). Ewentualna nadwyżka jest zawsze na plus bo masz zabezpieczenie w przypadku gorszej pogody/mniejszej produkcji a jeśli będziesz miała nadprodukcję to możesz sobie ją zawsze spożytkować np na cwu bazującą na grzałce elektrycznej albo na jesień dogrzać pokój grzejnikiem elektrycznym. Czajnik elektryczny czy dodatkowa zamrażarka to też są fajne sprawy.

Wycena nie jest niska, wychodzi ok 5000zł za 1kWp. Jednak dzisiaj takie ceny to pewnie standard.

Zakładając Twój obecny pobór energii oraz cenę za kWh w wysokości 0,7zł, rachunek za prąd wyniósłby 3080zł.

Tyle zaoszczędzisz minus opłaty stałe za licznik dwukierunkowy. Nie wiem ile to dokładnie wynosi ale zdaje się ok 300zł rocznie. Czyli realnie, na obecną chwilę, zaoszczędzasz ok 2800zł.

Jeśli otrzymasz zwrot podatku (nie wiem czy to jeszcze będzie możliwe w przyszłym roku ale chyba tak) to załóżmy, że z urzędu skarbowego odzyskujesz, strzelam 3000zł. Dodatkowo, jeśli załapiesz się na mój prąd 4.0 to dodatkowo dostaniesz zwrot 3000zł.

Instalacja zwróci ci się przy w/w założeniach w ciągu 9 lat.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę odpowiedzieć na pierwsze pytanie Dolce1313 na post20534 z autopsji zauważyłem wczoraj jak "wstała" rano moja instalacja SE na opty. To na najbardziej nasłonecznionym panelu po jakimś czasie pokazywało produkcję od początku dnia 350Wh a na najmniej nasłonecznionym panelu (cień komina, niskie słońce, długie cienie) pokazywał 250Wh czyli różnica jest. Taki panel bo powodował w niektórych warunkach moc instalacji na 2/3 gwizdka a to dużo. Apropo wczorajszego dnia u mnie też rekord 23,8 kWh instalacja 5,28 południe. Edytowane przez TomaszGejtz
Literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dolce1313; dziękuje za odpowiedz, w domu mam delikatne zacienienie z uwagi na budowę/układ dachu, głównie zależne od pory dnia. Większa cześć dnia brak zacienienia. Optymalizatory również będą firmy solaredge. Wykonawca wyrobi się na starych zasadach.

 

Interesowała mnie informacja czy to nie za duża moc, inni dostawcy proponują moc rzędu 5.2-5.6kW. Jednakże nie deklarują terminu wg starych zasad.

 

 

Wczoraj dostałam tez druga ofertę:

 

Typ modułu PV JINKO JKM455M-60HL4-V 455 Wp

Liczba modułów PV 12 szt.

Moc 1 modułu PV 455 Wp

Wielkość instalacji PV* 5.460 kWp

Zajmowana powierzchnia 25.9 m2

Typ inwerterów 3x APsystems QS1 Boosted

Łączna moc inwerterów (Continous Output Power) 3.60 kW

Łączna moc inwerterów (Peak Output Power) 4,20 kW

 

Cena 33500 zł brutto n@ starych zasadach

 

Jak sądzicie który system wyglada sensowniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dolce1313; dziękuje za odpowiedz, w domu mam delikatne zacienienie z uwagi na budowę/układ dachu, głównie zależne od pory dnia. Większa cześć dnia brak zacienienia. Optymalizatory również będą firmy solaredge. Wykonawca wyrobi się na starych zasadach.

 

Interesowała mnie informacja czy to nie za duża moc, inni dostawcy proponują moc rzędu 5.2-5.6kW. Jednakże nie deklarują terminu wg starych zasad.

 

 

Wczoraj dostałam tez druga ofertę:

 

Typ modułu PV JINKO JKM455M-60HL4-V 455 Wp

Liczba modułów PV 12 szt.

Moc 1 modułu PV 455 Wp

Wielkość instalacji PV* 5.460 kWp

Zajmowana powierzchnia 25.9 m2

Typ inwerterów 3x APsystems QS1 Boosted

Łączna moc inwerterów (Continous Output Power) 3.60 kW

Łączna moc inwerterów (Peak Output Power) 4,20 kW

 

Cena 33500 zł brutto n@ starych zasadach

 

Jak sądzicie który system wyglada sensowniej?

Mikrofalowniki APsystems to produkt niszowy. Cena też odstrasza jak na parametry. Omijałbym to z daleka.

 

Co do mocy - lepiej wziąć trochę większą instalację, niż na styk. Widziałem dużo sytuacji, gdzie po montażu instalacji okazywało się, ze jednak jest za mała. Co do ceny - 5 kpln za 1 kWh to dość wysoka cena (choć nie wyższa niż instalacje ogólnopolskich firm na tańszym sprzęcie). Ale rozumiem, że z racji na to, że zostało tylko 1,5 miesiąca ciężko znaleźć coś lepszego.

 

A tak na marginesie zainwestowałbym w jakiś miernik i sprawdził, jakie masz napięcia na fazach (i czy zbytnio nie odbiegają od siebie). Dziś i jutro zapowiadają się słoneczne dni, jeśli w południe będą napięcia powyżej 250V, to w lecie mogą być problemy z produkcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...