Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Freed, pochwal sie ile kosztowala twoja kotlownia w salonie... moje samodzielne 4,9kw kosztowalo 14,5k. Energi starcza na ogrzewanie, cwu i cala reszte: gotowanie, zmywanie itp, nawet zimą... mieszkam juz dwa lata wiem co pisze, kominek tez mam ale to byly pieniadze wywalone w błoto...

 

Wkład Lechma 4,5

bufor 750L 1.8

dwie pompy 1

miedź, robocizna, duperele jak zawory,

w sumie 15k (obudowy kominka nie licze bo tu co kto lubi - z wloskim marmurem wyszło 5)

 

Zacząłem budowę w 2010 r. wprowadziłem się w 2012 r. , wtedy fotowoltaika to było jakies mumbo - jumbo, a ludzie podniecali się w pompami ciepła z odwiertami do wnętrza ziemi za 50k. Jakbym miał w opcji taka instalację jak Ty to bym wziął, ale teraz mam kominek, lubię w nim palić mam ciepło. nie wywalę kolejnych 20k po to żeby stał nieużywany.

 

Śmiesza mnie jedynie żale tych co inwestowali wbrew rachunkowi ekonomicznemu w nadziei naciągnięcia reszty społeczeństwa, że się nie udało. Pomysł z taryfami gwarantowanymi to jakby chodować na balkonie kury, a Biedronce i Lidlowi kazać odkupowac od ludzi jajka powyżej cen rynkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cywilizowane kraje idą w tym kierunku, u nas wolą dać na radyjko.

 

Czy to nie te same kraje, które przyjmują milion (w sumie) "uchodźców" rocznie, gratuluję wzorców. A co do komina, to co namawiasz ludzi, żeby w ogóle komina w domu nie robić? No beka po prostu.

 

Szyba jest czysta bo ją codziennie rano przed praca czyszczę, wyniesienie popiołu, wyczyszczenie szyby, przyniesienie drewna <10 minut. teraz Ci foty nie dam, bo nie palę w kominku, ale w sezonie proszę bardzo.

 

PS. co ma koszt wkładu do brudnej szyby, czyli jak nie wydam 10k na skandynawski wkład tylko wspierm polską produkcję i własną kieszeń to mam brudną szybę i jestem Cebulak tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie te same kraje, które przyjmują milion (w sumie) "uchodźców" rocznie, gratuluję wzorców. A co do komina, to co namawiasz ludzi, żeby w ogóle komina w domu nie robić? No beka po prostu.

 

Szyba jest czysta bo ją codziennie rano przed praca czyszczę, wyniesienie popiołu, wyczyszczenie szyby, przyniesienie drewna <10 minut. teraz Ci foty nie dam, bo nie palę w kominku, ale w sezonie proszę bardzo.

 

PS. co ma koszt wkładu do brudnej szyby, czyli jak nie wydam 10k na skandynawski wkład tylko wspierm polską produkcję i własną kieszeń to mam brudną szybę i jestem Cebulak tak?

 

To dlaczego ją codziennie musisz czyścić? Ja tego w ogóle nie robię. Szybę i wkład mam zawsze czyste.

 

A co w tym dziwnego, że domy buduje się bez kominów??? Też nie musiałem go budować, a wybudowałem z czystej chęci posiadania kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To temat dla ludzi chcących się czegoś konkretnego dowiedzieć o instalacjach FV,.

 

Dlatego napisałem, że kładzenie PV do grzania wody to głupota. Tu lepiej się sprawdzą zwykłe solary (choć ich opłacalność też jest bardzo wątpliwa), które od razu podgrzewają wodę a nie prąd przy nędznej sprawności i następnie tym prądem wodę.

 

Wybraliśmy do rządzenia matołków, to teraz mamy co mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że kładzenie PV do grzania wody to głupota. Tu lepiej się sprawdzą zwykłe solary (choć ich opłacalność też jest bardzo wątpliwa), które od razu podgrzewają wodę a nie prąd przy nędznej sprawności i następnie tym prądem wodę.

 

Wybraliśmy do rządzenia matołków, to teraz mamy co mamy.

 

No i nawet pod rządami tych matołków jakoś sobie trzeba dać radę i przeczekać do czasu aż - przyjdzie walec i wyrówna zostawione przez nich gówna.

 

 

W planie parteru tez mam miejsce na kominek. Będzie to kominek akumulacyjne. Wyłożone materiałem ceramicznym wypalonym niedawno opracowanym przez Politechnikę Śląska który to materiał trzyma ciepełko aż miło.

 

 

I mam wrażenie ze większa radochę będę miał grzejąc się od kominka czy tez go rozpalając i dokładając do niego niż zastanawianie się przez wiele najbliższych lat czy kasa wyrzucona w fotowoltaike w ogóle się kiedykolwiek zwróci.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foptowoltaika będzie tanieć. Być może niedługo zaczniemy produkować bardzo tanią farbę z perowskitów i wszelkie inne źródła energii przestaną mieć sens.

 

oraz

 

Tylko jaką masz gwarancję, że w tym okresie się do tego dojdzie? To jest wróżenie z fusów.

Nawet gdyby, to zapotrzebowanie na początku może być na tyle spore, że wcale tak tanio nie będzie.

 

Jak to jest dyskutować sam z sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zęby bolą od czytania tych "żali"...

 

1. to jakiś nonsens i aberracja, żeby produkować prąd w domu i oddawać do sieci wtedy gdy jest nadwyżka mocy i odbierać go w nocy. Najlepiej w stosunku 1:1. Kto za to miałby zapłacić, sąsiad z bloku...

 

2. jeżeli zwrot inwestycji ma wynieść 12 lat to dziękuję postoję, postęp technologiczny jest tak szybki, że za 5 lat zostaniecie jak ten Maklakiewicz z angielskim...

 

3. nie bredźcie o środowisku, bo wyprodukowanie panelu w Chinach też obciąża środowisko

 

Żeby nie było, sam mieszkam w domu jednorodzinnym, przymierzam się do jedynej opłacalnej moim zdaniem instalacji fv to jest kilka paneli, grzałka do c.w.u. całość powinno zamknąć się w 5-6k i zwracać się po ok 5 latach.

 

1. jak to kto ma za to zapłacić? prosument musi zapłacić opłatę OZe, opłatę przejściową - to własnie koszty tego magazynowania. Teraz sąsiad zapłaci za Twoją energię zakładowi energetycznemu, który od ciebie weźmie ją za darmo - to jest fair?

2. 12 lat - do tej pory nie wiadomo jak ministerstwo wyliczyło ten wskaźnik - też się nie podoba

3. zależy które moduły i gdzie produkowane. Widziałeś profesjonalną linie produkcyjną? Cały czas idziemy w kierunku ograniczania energii, obniżania temperatur, redukcji ilości potrzebnych materiałów,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, zrozumcie, że Panele FV mają sens tylko w wypadku samo-konsumpcji i ewentualnie bilansowania ... Kto chce zarabiać na wytworzonym prądzie, niech postawi sobie węglową elektrownie! PV są dla oszczędności - nie dla zarabiania!!!

 

Oczywiście - kluczem do korzystania w pełni i do zadowolenia z instalacji PV jest oszczędzanie na rachunkach, a nie zyski ze sprzedaży energii.

Jak w pełni wykorzystać? inteligentnie zarządzać urządzeniami, magazynować w postaci ciepłej wody - dzisiaj różne urządzenia mogą już współpracować z instalacją PV! - np pompy ciepła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...