Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W zacienieniu częściowym czy całkowitym?

Częściowym.

Jeżeli chcemy posiadać instalację PV i mamy przesuwający się cień to stosujemy optymalizatory.

Przy tego typu panelach będzie większy uzysk, praktycznie sam obrys cienia będzie wyłączony, a w zwykłych panelach dojdzie do wyłączenia większych powierzchni paneli. .

20% to 3 panele w plecy.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz panele mam dużo dłużej niż ty jakieś 6,5 roku. Cień mamy w zimie, cień mamy od chmur, od kominów nie wydajemy bzdurnie kasy na gruszki na wierzbie.

 

Rozumiem twoje podejście do tematu.

Nie wiem ile masz rocznej produkcji bez gruszek na wierzbie a ile byś miał z gruszkami a ile bez cieni chwilowych i dłuższych.

Cienie od chmur praktycznie nie mają żadnego znaczenia, z gruszkami czy bez gruszek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze 1.03.2022 odpaliłem wreszcie swoją instalację i jak to na początku u chyba wszystkich "świeżaków" jestem na etapie "paczania" co i jak się dzieje i zainteresowała mnie istota wskazań z indeksach 5.8.0-energia bierna indukcyjna i 8.8.0 energia bierna pojemnościowa i ewentualne jej koszty. 5.8.0 z tego co wyczytałem jest "darmowy" poniżej współczynnika 0,4 liczonego z ilości energii czynnej pobranej i wskazania 5.8.0 ale wskazanie 8.8.0 nie jest dla mnie jasne:czy płacimy za to(był jakiś czas temu wielki raban jak białostockie PGE dowaliło za to opłaty z, których się wycofali) ale jednak wolę się upewnić czy obecnie prosumenci są obarczani opłatą za ilość energii biernej pojemnościowej z indeksu 8.8.0?

 

Obecnie mam takie wskazania na liczniku GAMA350(jest jeszcze sporo innych ale nieistotnych w tym pytaniu):

-1.8.0(energia czynna pobrana): 13,3kWh

-2.8.0(energia czynna oddana): 35,2kWh

-5.8.0(en.biern.indukc.pobrana): 4,9kvarh(przez 8 godzin wzrosło o +0,3kvarh)

-8.8.0(en.biern.pojemn.pobrana): 1,7kvarh(przez 8 godzin wzrosło o +0,1kvarh)

 

Zastanawiam się czy warto byłoby wprowadzić zmiany opisane w falownikach 3-fazowych https://forum-foxess.pro/community/foxess-konfiguracja-falownikow/moc-bierna-w-falownikach-foxess/ zaznaczonych na obrazku "Nastawy dla falowników 3‑fazowych" widocznych tu https://forum-foxess.pro/wp-content/uploads/wpforo/default_attachments/1629377247-obraz_2021-08-19_144723.png -jaki miałoby to sens/wpływ na generowanie zwłaszcza wartości dla 8.8.0/5.8.0?

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że kolega się ze mną zgadza.

Chyba, że to będą optymalizatory Tigo z serii nieoptymalizującej.

Jeżeli nie działają konkretne egzemplarze Tigo to należy je wymienić na sprawne.

Nie mają pełnego monitoringu nigdy nie będzie wiadomo czy wszystkie moduły i optymalizatory działają poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo podłączenie monitoringu naprawia wadliwe egzemplarze tigo. Problem w tym, że monitoring kosztuje tyle co 5 optymalizatorów. Nawet dołożenie 1 modułu pv byłoby tańsze. Oczywiście bez podłączenia monitoringu nie ma co liczyć na bezpłatną wymianę w ramach gwarancji bo wtedy nie ma żadnej gwarancji. Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa jest dość prosta. Moim monitoringiem będzie aplikacja falownika. Mam "przechodzący" cień od komina, dwa stringi na tej samej płaszczyźnie po obu stronach komina i już nieco zebranych danych "porównawczych". Po założeniu Tigo, szczególnie w słoneczny dzień, powinna być zauważalna zmiana na zacienionym stringu i na to liczę.

Jeśli tak nie będzie to rozważę zakup Cloud Connect choć wolałbym się w to nie pchać, szkoda kasy dla paru optymizerów. Taki zestaw to wydatek rzędu 1150zł.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowym.

 

Przy tego typu panelach będzie większy uzysk, praktycznie sam obrys cienia będzie wyłączony, a w zwykłych panelach dojdzie do wyłączenia większych powierzchni paneli. .

20% to 3 panele w plecy.

 

Ten przykład pokazuje że optymalizatory mogą czynić "cuda".

Omawiana instalacja PV 5.000 Wp ma 12 modułów po ok. 415 Wp.= 4.980 Wp.

W danej chwili miała moc 1780 W.

Przy założeniu sprawności 52% jak dla tej niezacienionej powinna mieć moc ok. 2.590 W, po ok. 215,8 W na każdy moduł.

8 x 215,8 W = 1.726 W, na pozostałe 4 zacienione przypada 4 x 13,4 W.

 

W praktyce pewnie te 4 zacienione zostały całkowicie wyłączone ze wspólnej pracy.

1.780 W / 8 szt. = 222,5 W na każdy nasłoneczniony co daje sprawność ok. 54%.

Strata mocy to 4 x 222,5 W = 890 W czyli 33,3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ja dobrze rozumiem ustawę o OZE ale zgodnie z jej zapisami prosument na starych zasadach będzie obowiązywał nie wszem i wobec trąbione "15lat" ale raczej "do 15lat" ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2035roku(zależnie co nastapi wcześniej)- zauważyliście to czy ja jestem przewrażliwiony?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe zasady po tych kilkunastu latach też będą dobre, bo się juz instalacje "spłacą" ale trzeba mieć świadomość cen za jakie obecnie na nowych zasadach ludzie będą sprzedawać nadmiar prądu(ci nowi ze zgłoszeniami od 1 kwietnia 2022), są one obecnie w okolicy 25groszy netto...a ile kosztuje pobrana energia z sieci ze wszystkimi opłatami..np.w G11 ok 75groszy brutto. Więc o ile większa musiałaby być instalacja aby się "bilansowała" na mniej więcej zero? Sporo większa niż roczne zużycie obecnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowię swoje pytanie zadane 2 dni temu:

czy płacimy za wskazanie z licznika GAMA 350 z poniższych indeksów?

-5.8.0(to chyba en.biern.indukc.pobrana?)-tu raczej tak jeśli współczynnik do energii pobranej czynnej z sieci będzie większy niż 0,4(ale niekoniecznie zakład naliczy, bo ma dowolność powyżej tego współczynnika:może ale nie musi),

 

a co z tym wskazaniem(8.8.0), bo jakiś czas temu oddział białostocki PGE kazał swoim klientom płacić za to wskazanie ale się wycofali z tego

-8.8.0(to chyba en.biern.pojemn.pobrana?) -jak jest obecnie w PGE?

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...