Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PGNiG

Drodzy Klienci,

 

Jesteśmy w trakcie wdrażania nowego systemu billingowego w obszarze obsługi Klientów. Dotychczas w naszej spółce funkcjonowało wiele systemów billingowych. Aby ujednolicić i przyśpieszyć obsługę, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu jednego wspólnego systemu billingowego, co wiąże się z przeniesieniem do niego danych ponad 7 milionów naszych Klientów.

 

Z tak dużą skalą przedsięwzięcia związane są niestety utrudnienia dotyczące bieżącej obsługi Klienta, które mogą być odczuwalne dla części z Państwa.

 

W tym czasie mogą wystąpić utrudnienia związane z:

• uzyskaniem bieżących informacji o rozliczeniach i wpłatach;

• przesunięciem terminów dostarczania faktur;

• opóźnieniami w aktualizacji danych dotyczących rozliczeń i faktur w eBOK;

• możliwym dłuższym niż dotychczas czasem oczekiwania na realizację zgłoszeń.

 

Dzięki nowemu systemowi bilingowemu:

• skrócimy czas obsługi Klienta;

• podniesiemy poziom bezpieczeństwa danych;

• docelowo wprowadzimy jedną fakturę za różne usługi.

 

Co się zmieni?

Po zakończeniu migracji danych otrzymasz:

• nowy numer Klienta,

• nowy indywidualny numer rachunku bankowego do dokonywania wpłat,

• wszystkie niewystawione faktury za ostatni okres rozliczeniowy.

 

Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces przeprowadzić jak najszybciej i aby był on dla Państwa jak najmniej uciążliwy.

 

Przepraszamy za wszelkie niedogodności, liczymy na Państwa wyrozumiałość.

 

Zachęcamy do korzystania z elektronicznego Biura Obsługi Klienta: ebok.pgnig.pl

 

Z poważaniem,

PGNiG Obrót Detaliczny

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Energe i mi powiedzieli wprost że konsultanci niczego nie wiedzą i z posiadaczami PV nie gadają, ale jako prosument z 2015r dali mi adres emal gdzie załatwiam wszystkie tematy praktycznie tego samego dnia. Jeśli nie znasz adresu daj co masz wyślę w odpowiednie miejsce jako poszkodowany - też chce bilansowanie międzyfazowe.

Nie mam przy sobie tego co napisałem, ale sprawa jest dosyć prosta.

 

1) Ustawa o OZE, Art. 4 ust. 2b oraz 3, stosowanie się Sprzedawcy do godzinowego rozliczania metodą wektorową sumarycznie zbilansowanej energii pobranej i wprowadzonej.

2) Ustawa o OZE, Art. 4 ust. 5a, rozliczanie energii przez Sprzedawcę z najstarszą datą wprowadzenia do sieci przed energią wprowadzoną w bieżącym okresie

 

Moja druga próba również nieudana, odpowiedź nie na temat - "jesteś starym prosumentem, ale jak chcesz przejść na nowe zasady, to złóż odpowiednie pisemne oświadczenie". Zadzwoniłem więc spytać, czy oprócz idiotów odpisujących nie na temat zatrudniają kogoś nieco bardziej kompetentnego. No i ktoś się trafił.

 

Skrót z dość długiej rozmowy: wszyscy prosumenci w związku z nową ustawą o OZE zostali rozliczeni niezależnie jak im wypadał okres rozliczeniowy do końca kwietnia (w moim przypadku dostałem fakturę za 3 m-ce od lutego do kwietnia, ale równie dobrze ktoś mógł dostać rozliczenie za jeden miesiąc). Na dziś nie mają przekazanych żadnych wytycznych, we wszystkich sprawach dotyczących rozliczeń mają przekierowywać do Ministerstwa (sic!) - Rozumiecie? Zarząd kazał im odsyłać ludzi z pytaniami dotyczącymi Energi Obrót do Ministerstwa :lol2: Na moje pytanie, czy kolejna faktura/rozliczenie pojawi się zgodnie z umową za 2 m-ce (czyli maj-czerwiec) czy może również będzie niezgodnie z umową za inny okres pani rozłożyła ręce mówiąc "nic nam nie przekazano, nic nie wiemy".

 

Czyli miałem rację pisząc, że Energa jest pod koniec pierwszego miesiąca w czarnej dziurze i ich system rozliczeniowy wg nowych zasad nadal nie działa. Dramat. Ustawa ogłoszona 21 grudnia 2021. Czyli minęły 4 miesiące, a Energa nadal nie ogarnęła pożaru w burdelu i swojego zrypanego systemu. Nie dość że złodzieje, to niekompetentni idioci.

 

Pozostaje czekać do najbliższego rachunku. Dopiero wtedy będzie można cokolwiek zweryfikować. O ile ust 5a (rozliczanie najstarszej energii) można pi razy drzwi sprawdzić czy się stosują - jeśli stan najstarszej wprowadzonej energii nie ulegnie zmianie, to znaczy, że w ogóle nie stosują się do tego zapisu - o tyle z weryfikacją godzinnego rozliczania wektorowego będzie więcej zabawy. Całe 2 miesiące trzeba będzie zrzucić do excela i posumować. Trochę klikania będzie, ale przynajmniej pierwszy rachunek będę musiał zweryfikować, bo wierzyć im na słowo nie zamierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrót z dość długiej rozmowy: wszyscy prosumenci w związku z nową ustawą o OZE zostali rozliczeni niezależnie jak im wypadał okres rozliczeniowy do końca kwietnia (w moim przypadku dostałem fakturę za 3 m-ce od lutego do kwietnia, ale równie dobrze ktoś mógł dostać rozliczenie za jeden miesiąc).

 

Faktycznie, ja dostałem rozliczenie za okres 3 tygodni i musiałem dopłacić co mnie trochę zdenerwowało. Nie wiedziałem że to ogólnopolska akcja :p

 

Na innej starszej umowie jednak nic nie przysłali.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem z Energa papiery od 9.01 do 31.03.

Jakieś chore dopłaty płaciłem 27,50 zł/ 2 m-ce teraz przychodzi po 57zł co rachunek w jakiś dziwnych ramach czasowych.

Aaaaaa... Pomyliłem się, fakturę też dostałem od stycznia do marca. I wszyscy prosumenci zostali rozliczeni do końca marca, a nie kwietnia.

Czyli czekamy na kolejny rachunek za kwiecień-maj, który powinni wystawić mniej więcej w połowie czerwca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt proste było by dlaczego dostałeś rachunek niezgodny z deklaracjami, ale spytasz na forum. Dlaczego tak się stało nie wiesz, bo system/bo jednorazowa akcja. Zbyt długo pracowałem w korporacji 100 razy większej niż Energa aby wiedzieć co to znaczy. Rachunki będą wysyłane chaotycznie (zwalając na ich system bilingowy - z grzeczności pominę bilansowanie międzyfazowe w 1 godzinę) Mogą robić co chcą do czasu aż ktoś nie pójdzie do sadu i przez 4 lata sprawa będzie w "tzw. próżni" nie ma wyroku nie ma opinii, mogę tak robić.

 

Przyjdzie wyrok z 3 instancji ( bo w 4 długopis ją odrzuci - ale czas mija) to zapłacą Waszymi zyskami w tego czasu :)

Dzień dobry - witam Was serdecznie w realnej fotowoltaice ;)

Normalnie aż bym dla tych ogarniętych fotowoltaiką założył kanał.

Tylko moje tłumaczenie do niewielu trafia a skoro moje PV ma 7 lat to jestem tylko dziadkiem i nie mam nic do powiedzenia BO.... mam 41 lat.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dlaczego tak się stało, to wiedziałem zanim spytałem Energę (i zanim tu napisałem posta). Prawdę mówiąc, nie liczyłem na sensowną odpowiedź Energi, bo wiem jaki mają tam burdel. Chodziło jedynie o wybadanie gruntu. Teraz już na 100% wiem na czym stoję i wiem, że pierwszy rachunek od tych złodziei wg nowych zasad będę musiał przeanalizować.

Masz skłonność do dramatyzowania. Ja cierpliwie poczekam do rachunku w czerwcu (jak dev napisze i QA dopuści :cool:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet i zadowolony jestem że nie wydałem 30 czy tam 40 tys na panele ,doszedłem do wniosku że te 3 czy 4 stówy miesięcznie więcej zapłacę miesięcznie za prąd odkąd zmieniłem ekogroszek na pompę da się spokojnie przełknąć .

 

To juz chyba nie ma co przełykać bo ceny się zmienily to chyba awet tych stów nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet i zadowolony jestem że nie wydałem 30 czy tam 40 tys na panele ,doszedłem do wniosku że te 3 czy 4 stówy miesięcznie więcej zapłacę miesięcznie za prąd odkąd zmieniłem ekogroszek na pompę da się spokojnie przełknąć .

Jeśli ktoś nie miał kasy na PV - to rozumiem. Zadłużanie się na siłę nie jest mądre. Ale jak ktoś miał kasę, a nie zainstalował PV, to powiem szczerze - nie ogarniam. Toć to podstawy finansów/matematyki są. Kasę za prąd tak czy inaczej trzeba wyłożyć na stół. Czy to będzie kasa tu i teraz (i po znanym koszcie), czy też rozłożona na 7-10 lat (po koszcie cholera wie jakim) - nie ma znaczenia. Te pieniądze i tak i tak wyjdą z portfela. Z tą różnicą, że z upływem lat jest duża szansa (pewności nigdy nie ma), że za energię będziemy płacić coraz więcej. Mając gwarancję na falownik te 10-12-15-20 czy nawet 25 lat (tak, wiem, w standardzie mamy przeważnie 10-12 lat) oznacza to, że w najgorszym przypadku, jak falownik padnie od razu po gwarancji, to wyjdziemy na lekkim plusie. Nawet jak padnie, to znowu mamy wybór - możemy spróbować naprawić stary, kupić używany albo nowy i instalacja będzie nadal pracować.

 

Wszystko się sprowadza do tego, że jest różnica między wyłożeniem kasy na ogrodzenie, kostkę czy dom ogólnie, a PV. Niestety takich rzeczy nie uczą w szkole czy na studiach (nawet na kierunkach okołofinansowych). Wszędzie jest kult pieniądza, tylko nikt nie uczy, jak mądrze wydawać i inwestować. Konsumpcjonizm rządzi. A potem widzę ludzi z zarobkami 10-15 kpln, którzy żyją od pierwszego do pierwszego i wieku 35-40 lat mają hipotekę na 600 kpln (do spłacenia 1 mln czy więcej) i samochodem na kredyt/w leasingu i 5 kpln oszczędności. What could possibly go wrong?

jak.jpg

 

I tak, wiem o problemach z wysokim napięciem, że nikt nie ma szklanej kuli, etc. Ciekawe, że zdarzały mi się dyskusje o tym że inwestycja w PV jest bezsęsu :D z osobami, które brały kredyt hipoteczny na 30 lat na kilkaset tysięcy, a które teraz są zaskoczone wzrostem raty z np. 1,6 kpln na 2,6 kpln. No kto by się spodziewał... Nie tak przecież miało być, doradca mówił co innego. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego(jeśli mogę tak bezpośrednio) jest dedykowany temat w kwestii uzysków https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350482-Uzysk-z-PV/page256 i dziś/na dniach pojawią się w nim wpisy uzysków z bieżącego miesiąca(ja również wpiszę w nim takie dane).

Na szybko, bo jeszcze produkcja trwa:

Produkcja za kwiecień 2022 z inst.3,95kW:407,8kWh-autokonsumpcja 26,92%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego(jeśli mogę tak bezpośrednio) jest dedykowany temat w kwestii uzysków https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350482-Uzysk-z-PV/page256 i dziś/na dniach pojawią się w nim wpisy uzysków z bieżącego miesiąca(ja również wpiszę w nim takie dane).

Na szybko, bo jeszcze produkcja trwa:

Produkcja za kwiecień 2022 z inst.3,95kW:407,8kWh-autokonsumpcja 26,92%.

 

Dzięki, będę śledził ten wątek.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wspominał że materiały do budowy instalacji fotowoliaicznych będą tanieć, po granicznej dacie prosumenta, chyba to się nie spełni.

:lol2:

 

Że co? To nie Polska dyktuje światowe ceny falowników i paneli? To się nie godzi.

 

Przynajmniej będą 4 tysie dotacji na waciki.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka szybka wrzutka zupełnie odbiegająca od tematu.

Panowie Wy nadal nie rozumiecie... Wojna zacznie się 9 maja, bo puki co była "operacja wojskowa". Rozumienie "wojna" to przymusowy pobór poborowych... i nie chce być złą wróżbą ale wspomnicie moje słowa.

Mieli Kijów zdobyć w 3 dni a męczą się już 66 dni, przykro mi że to mówię jednak uważam że Ukraina wygra honorowa jednak przegra strategicznie/terytorialnie - nie życzę jej tego

czekajcie spokojnie do 9 maja wtedy zacznie się jazda. I to nie będzie inflacja 12%... Oooo nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego(jeśli mogę tak bezpośrednio) jest dedykowany temat w kwestii uzysków https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350482-Uzysk-z-PV/page256 i dziś/na dniach pojawią się w nim wpisy uzysków z bieżącego miesiąca(ja również wpiszę w nim takie dane).

Na szybko, bo jeszcze produkcja trwa:

Produkcja za kwiecień 2022 z inst.3,95kW:407,8kWh-autokonsumpcja 26,92%.

 

U mnie uzysk w kwietniu 2022r z instalacji 5,28kWp na południe to 807 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wspominał że materiały do budowy instalacji fotowoliaicznych będą tanieć, po granicznej dacie prosumenta, chyba to się nie spełni.

:lol2:

 

Ceny montażu spadną a nie ceny materiałów. Jednak ceny robocizny były tak absurdalne na poczatku tego roku że po prostu było to aż niesmaczne. Bywalo że montaż paneli która firma robiła w 1 lub połotora dnia kosztował 15tyś, a same panele i falownik niewiele więcej....

Od początku kwietnia firmy od PV montują już tylko ze zleceń sprzed 1 kwietnia. Pratycznie nie ma żadnych nowych zleceń z wyjatkiem rozbudów już istniejących instalacji plus pojedyncze od instytucji i organizacji. Jesli przepisy sie nie zmienią to do konca roku firmy ktore zajmowały sie tylko PV znikną z rynku lub sie przebranżowią. Była to kura znosząca złote jajka ale chwilowo zabrano jej grzędę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...