Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Laczyles liczniki do Froniusa? Bo na pewno mozna podlaczyc licznik z wyjsciem S0 a mnie glownie interesuje transmisja modbusem z licznika do ktorego dalem adres. Ostatecznie jestem w stanie sobie to wszystko sam zliczac w ramach aplikacji sterujacej domem (OpenHAB2) gdzie dane z Froniusa i tak sa juz pobierane.

 

Dodatkowe adresy:

 

http://nettemp.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=817

 

https://github.com/gianfrdp/SDM120C

Edytowane przez GrZeCh1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

i jak udało się coś dowiedzieć tez jestem zainteresowany mam taki sam falownik?

Czy ktos z tu obecnych posiadajacych inwertery Fronius Symo interesowal sie podlaczeniem licznika energii na "wejsciu" do domu (dzieki temu mozemy dosc latwo analizowac aktualny stan tego co oddajemy do sieci a co jest "konsumowane" przez dom) takim aby komunikowal sie z inwerterem przy pomocy modbusa? Produkt Froniusa "Fronius Smart Meter 63A-3" to koszt 1350 zl jednak u naszych skosnookich przyjaciol:

 

http://www.aliexpress.com/item/PV-Solar-Energy-Measurement-Meters-Multifunction-DIN-Rail-MID-pending/1390590481.html

 

licznik tego typu to koszt 90USD z darmowa wysylka do PL. Nawet ma pozytywne komentarze zamawiajacych z naszego kraju. Teraz pytanie czy Fronius ma swoj format przekazywania danych z licznika czy jest to moze uniwersalne i mozna skorzystac z takiego parokrotnie tanszego licznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie info bo będziemy instalować wkrótce trochę instalacji na Frionusach:

"(18-22 IV) wchodzi w życie aktualizacja DataManagera, która umożliwi dynamiczne ograniczenie mocy chwilowej (wyjściowej AC) falownika do 0 %/W na podstawie pomiaru w gałęzi odbiorów lub na złączu za pomocą licznika S0 lub Fronius Smart Meter.

 

Dostępność aktualizacji będzie widoczna poprzez webserver interface (pod numerem IP datamanagera w sieci lokalnej --> aktualizacja oprogramowania) lub poprzez solar.web --> administracja --> źródła danych --> SW version --> dostępna nowa aktualizacja.

 

Nazwa kodowa aktualizacji: 3.5.1-2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak udało się coś dowiedzieć tez jestem zainteresowany mam taki sam falownik?

 

Zamowilem z Aliexpressu podany licznik, ktory zostal juz wyslany jednak ciagle jest w drodze. Jak przyjdzie to bede kombinowal. Jesli chodzi o monitoring to ja juz sobie sam go ogarnalem poniewaz inwerter ladnie wystawia swoje dane poprzez odpowiedni adres zwracajacy JSONa (np https://shkspr.mobi/blog/2013/12/graphing-my-solar-panels-open-source/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie info bo będziemy instalować wkrótce trochę instalacji na Frionusach:

"(18-22 IV) wchodzi w życie aktualizacja DataManagera, która umożliwi dynamiczne ograniczenie mocy chwilowej (wyjściowej AC) falownika do 0 %/W na podstawie pomiaru w gałęzi odbiorów lub na złączu za pomocą licznika S0 lub Fronius Smart Meter.

 

Dostępność aktualizacji będzie widoczna poprzez webserver interface (pod numerem IP datamanagera w sieci lokalnej --> aktualizacja oprogramowania) lub poprzez solar.web --> administracja --> źródła danych --> SW version --> dostępna nowa aktualizacja.

 

Nazwa kodowa aktualizacji: 3.5.1-2"

 

Changelog oprogramowania mozna znalezc bezposrednio pod tym adresem:

 

http://www.fronius.com/datalogger_web/dmc/updates/3.5.3-1/changelog.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze gorące wypowiedzi nasunęły mi się takie spostrzeżenia:

podpisałem umowę z gminą na fotowoltaikę w kwietniu 2016 r.,

W 2017 r. ma być przetarg w gminie na wykonawcę.

Realizacja zapewne ok. 2017-2018 r.

Znając naszych polityków będą musieli coś z tym pozytywnego zrobić wszak w 2019 r. kolejne wybory. Obietnice wyborcze wypadałoby spełnić ,ale powoli je dawkując aby starczyło na 4 lata . Co by wyborcy przez ten okres widzieli " dobrą zmianę" i szybko nie zapomnieli "wspaniałomyślność" rządzących.

Panowie spokojnie , poczekamy , zobaczymy. A później przy urnach ich rozliczymy......znaczy damy audyt :)

Miłego dnia. Cieszmy i radujmy, jutro kolejny weekend majowy.

 

Chyba miałem rację- http://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/tyszowce-zaplac-za-solary-podpisz-umowe,n,1000181190.html

hihi mam teraz 2 lata aby obracać 7tyś. zł. przenaczonymi na FV i pomnażać je. Super.

Edytowane przez agamon
modyfikacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba miałem rację- http://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/tyszowce-zaplac-za-solary-podpisz-umowe,n,1000181190.html

hihi mam teraz 2 lata aby obracać 7tyś. zł. przenaczonymi na FV i pomnażać je. Super.

 

 

Solary to nie PV hi hi. Dla mnie to technologia XX w. PV i tylko PV. Ale każdy ma prawo cieszyć się i inwestować w co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary to nie PV hi hi. Dla mnie to technologia XX w. PV i tylko PV. Ale każdy ma prawo cieszyć się i inwestować w co chce.

Chodziło mi o PV. Tak jest w treści mojej wypowiedzi. Czytając artykuł ( do którego dałem link) o dofinansowaniach solarów , przypuszczam ,że taki sam tryb będzie dotyczył innych OZE min. fotowoltaiki i pomp ciepła. Pożyjemy , zobaczymy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze raz....

 

 

z NFOŚiGW dofinansowań do OZE w tym roku NIE BĘDZIE.

 

 

Info pochodzi z działo którym we wspomnianej powyżej instytucji dowodzi pan Michalski.

 

 

Pozdrav

 

Zgadza się, z treści cytowanego artykułu będą dofinansowania w 2017 r , a realizacja w 2018 r.

Cierpliwości , tylko spokój może nas uratować :)))

Miłego dnia wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, z treści cytowanego artykułu będą dofinansowania w 2017 r , a realizacja w 2018 r.

Cierpliwości , tylko spokój może nas uratować :)))

Miłego dnia wszystkim

 

hmm może warto by zwrócic uwagę o jakich dofinansowaniach piszesz.. artykuł wspomina o dofinansowaniach w ramach RPO WL. Warto spojrzeć co dokładnie znaczy ten skrót.

 

 

Nigdzie nie jest napisane że skoro dofinansowania będą w WL to będą także w innych województwach, np w śląskim.

 

Mój tekst mówił o NFOŚiGW czyli instytucji obejmującej CAŁY KRAJ. A także o programie dofinansowań obejmującym CAŁY KRAJ, jednakowym dla każdego obywatela niezależnie od województwa, w którym mieszka.

 

Takich dofinansowań mimo zeszłorocznych obietnic i bełkotów o 40 % dofinansowaniach w ramach kredytu zaciągniętego w banku z którym NFOŚiGW wynegocjuje i podpisze umowę W ROKU 2016 NIE BĘDZIE.

 

Z dużym prawdopodobieństwem w ramach NFOŚi GW oraz jego oddziałów czyli WFOŚiGW dofinansowań tych nie będzie także w przyszłym roku.

I niestety nawet największa cierpliwość tu nie pomoże.

 

dobra zmiana RULES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję porady od kogoś kto ma już instalację lub kalkulował opłacalność takiej inwestycji.

Mam możliwość przystąpienia do projektu dofinansowania instalacji fotowoltaicznej w mojej gminie.

Wartość instalacji (12 paneli - 3kW) z montażem jest wyceniana na 15 000 z czego ja płacę podatek Vat 8% czyli 1200 oraz 35 % wartości netto co łącznie daje 6450. przez 5 lat instalacja jest własnością gminy, która ponosi koszty jej serwisu.

Ja mogę oddawać nadwyżki do sieci.

Pytanie czy na takich warunkach jest to korzystne?

czy warto w to wchodzić?

Czy do takiej instalacji sensowne jest włączenie jakiegoś podgrzewacza wody użytkowej?

proszę o poradę.

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję porady od kogoś kto ma już instalację lub kalkulował opłacalność takiej inwestycji.

Mam możliwość przystąpienia do projektu dofinansowania instalacji fotowoltaicznej w mojej gminie.

Wartość instalacji (12 paneli - 3kW) z montażem jest wyceniana na 15 000 z czego ja płacę podatek Vat 8% czyli 1200 oraz 35 % wartości netto co łącznie daje 6450. przez 5 lat instalacja jest własnością gminy, która ponosi koszty jej serwisu.

Ja mogę oddawać nadwyżki do sieci.

Pytanie czy na takich warunkach jest to korzystne?

czy warto w to wchodzić?

Czy do takiej instalacji sensowne jest włączenie jakiegoś podgrzewacza wody użytkowej?

proszę o poradę.

Z góry dzięki.

 

Witam!

Masz instalację 3 kW za 6k i się zastanawiasz? Ile rocznie płacisz za prąd?, pewnie ok 2k. Ja za swoją płaciłem tyle za 1 kW i jestem zadowolony. Zrobiłem piec elektryczny ,jeszcze trzeba dołożyć jakieś sterowanie i zobaczymy jak to będzie działać przy CO. Ale to dopiero jesienią.

 

PS. Nie wiem jakie masz warunki po upływie 5 lat. Czy te 6k to ostateczna cena , ale jak będą jakieś dodatkowe koszty to d..y nie urwie.Ja gdybym miał takie warunki to jestem na TAK. Ale to moje zdanie.

Pozdrawiam.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przez 5 lat instalacja nie jest Twoja, ale używasz z niej energii na własne potrzeby? Po 5 latach jest Twoja?

W tej cenie ja bym wchodził w maksymalną wielkość do bilansowania. Policzy ile MWh zużywasz rocznie i na każdą MWh weź 1kWp instalacji.

 

Bilansowanie na dzień dzisiejszy ma być 1:0,7 więc pasowałoby przewymiarować instalację od zużycia rocznego o 30%. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze, roczny spadek wydajności paneli na poziomie 0,9 do 1%. Tak jest przyjęte 80% sprawności po 20 latach. Ja mam przewymiarowaną o 50% i jest git, nie muszę się martwić czy w przyszłości założyć dodatkowe urządzenia aby starczyło kW. Jak ruszę z grzaniem elektrycznym to i tak będzie mało. Ale to przyszłość i dopiero za rok mogę powiedzieć jaką moc muszę mieć.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam analogiczną sytuację co kolega z postów powyżej

W Gminie jest dofinansowanie 80% na odnawialne źródła energii, nigdy się tym nie interesowałem więc nie mam bladego pojęcia o podstawach takiej instalacji etc.

 

Info z gminy ->

http://www.jaktorow.pl/index.php?id=1&n_id=1095

 

Z informacji uzyskanych od Pani w gminie ( która de facto wie tyle co i ja) wiem że dofinansowanie jest rzędu 80%

Zamontowane instalacje przez 5 lat od zakończenia projektu stanowić będą własność gminy i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom nieruchomości. Po pięciu latach zostaną przekazane właścicielom posesji.

 

Pokrótce przedstawię informacje n.t. budynku

225 m2 całkowitej / rodzina 4-osobowa

2 taryfy energii

rachunki co 2 miesiące średnio po 400-500 zł

 

ogrzewanie Piec gazowy 2-funkcyjny immergas , przyłacze gazowe z sieci / zasobnik cieplej wody ok 60-80 litrów ( nie pamiętam dokładnie)

 

i poniżej w linku to co proponuje mi gmina

 

http://www.jaktorow.pl/upload/OZE_PLANOWANY_ZAKRES_PROJEKTU_.pdf

 

O dofinansowaniu dowiedziałem się dziś przypadkiem

do poniedziałku muszę złożyć wstępną deklarację co bym chciał itd

co ciekawe spotkanie informacyjne zorganizowane przez gminę jest we wtorek

 

wstępnie zastanawiałem sie nad montażem paneli fotowoltaicznych oraz powietrznej pompie ciepła

jednak nie wiem czy powietrzna pompa ciepła będzie współdziałała z moim piecem gazowym który zaopatruje cały dom w ogrzewanie oraz ciepłą wodę

 

Proszę o pomoc w co się pchać i czy w ogóle zwróci mi się w to w okresie czasu tych 5 lat

wszelakie informacje które wytlumaczycie mi " łopatologicznie" totalnemu laikowi będą mile widziane

pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez jazzda1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej gminie wcześniej była możliwość określenia jaką moc instalacji się chce, później zostało wprowadzone ograniczenie do 3 kW tak żeby więcej osób mogło skorzystać.

Program przewiduje też możliwość skorzystania z dopłąty na kolektory, pompę ciepłą lub kocioł na biopaliwo, ale nie można tego łączyć. Ja wybrałem fotowoltaike.

I tu też były dwie opcje albo dopłata 80 % i instalacja zamknięta z akumulatorami albo dopłata 65 % i instalacja otwarta. Ja wybrałem otwartą ze względu na obawy co do trwałości akumulatorów. W przypadku zużycia musiałbym zakupić nowe za ok 12 tys. - takie info otrzymałem od sprzedawców.

Moje wątpliwości budzi właśnie to oddawanie prądu do sieci. Nie wiem czy po wejściu nowej ustawy ten zwrot 0,7 za wyprodukowany 1 kW będzie dotyczył też osób które mają instalacje z dofinansowania, bo z tego co wiem wcześniejsza ustawa miała wprowadzić kwoty gwarantowane tylko dla osób które same zakupiły instalacje bez dotacji.

Może ktoś zna szczegóły jak to teraz będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...