Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co do innych kosztów to później gmina chce przekazać tą instalacje za twz. złotówkę a konkretniej 100 zł i od tego podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić. Przekazanie ma być po 5 latach lub ten okres będzie przedłużony jeżeli wycena instalcji na ten czas będzie wyższa niż 100 zł.

Zastanawiam się czy nie warto zakupić pompy ciepłą powietrze-woda w celu grzania wody użytkowej chyba do końca tego roku jest jeszcze jakieś dofinansowanie na te pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do innych kosztów to później gmina chce przekazać tą instalacje za twz. złotówkę a konkretniej 100 zł i od tego podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić. Przekazanie ma być po 5 latach lub ten okres będzie przedłużony jeżeli wycena instalcji na ten czas będzie wyższa niż 100 zł.

Zastanawiam się czy nie warto zakupić pompy ciepłą powietrze-woda w celu grzania wody użytkowej chyba do końca tego roku jest jeszcze jakieś dofinansowanie na te pompy.

 

Piszesz Cyt. Przekazanie ma być po 5 latach lub ten okres będzie przedłużony jeżeli wycena instalacji na ten czas będzie wyższa niż 100 zł. Musi to być sformułowane inaczej ,bo wartość 100zl nawet po 20 latach będzie wyższa .Np. części mocowań aluminium i paneli ramka też aluminium, śruby stal nierdzewna kable miedź itd. Żeby nie było tak, że to przekazanie nastąpi np. po 30latach, bo wartość będzie wyższa od założonej w umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szczęście" trwało krótko, bo jednak chyba nie dla wszystkich...

http://gramwzielone.pl/trendy/21995/ustawa-o-oze-zmiany-w-propozycji-dotyczacej-bilansowania-miedzyfazowego

 

Tylko dla tych co mają instalacje/inwertery 3-fazowe? Może to ktoś obeznany wyjaśnić? :(

 

W komentarzach pod artykułem jest coś takiego... Prośba aby ktoś mógł się merytorycznie odnieść:

 

jw | 2016-06-08 17:25:23

Inwerter lub inwertery mogą być jednofazowe. Ważne aby mikroinstalacja była trójfazowa. Np. przyłączona przewodem trójfazowymi i trójfazowa RCD w rozdzielnicy PV. Wystarczy żeby na druku zgłoszenia zaznaczyć że jest trójfazowa.

agent | 2016-06-08 18:31:26

@jw masz rację. Po co instalować licznik bilansujący fazy jak do punktu przyłączenia jest instalacja 1 fazowa ... bez sensu. Tu nie chodzi o inwerter tylko o instalację do licznika ZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam pytanie do znawców tematu . Mam inwerter solaredge 5kw trójfazowy zdarza się że zwłaszcza słoneczny dzień restartuje się i wyskakuje błąd 166 oraz 8 * 7 A . Obsługa mówi że to błąd niestabilności parametrów sieci a ja szukałem w necie kody błędów i niestety takiego kodu nie znalazłem . Może ktoś z Was ma podobne przypadki lub coś wie na ten temat to bardzo proszę o opinie . Aha raz zadziałał ochronnik po stronie DC ale nie było burzy . Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrz na parametry sieci kiedy wywala ten błąd - jak z napięciem na fazach od strony sieci publicznej, może napięcie zbyt wysokie lub zbyt niskie. Ile masz paneli i jakie dają napięcie?

 

Witam serdecznie . Paneli jest 18 szt . 250 w . sztuka . Napięcie DC przy normalnej produkcji jest ok.750 v a jak inwerter wywala ten błąd i wstrzymuje produkcje napięcie podskakuje do 860 v . Na fazach AC jest na L1 / 243 max. 238 min. L2/ 242 max. 237 min L3 236 max. 232 min. Właśnie zastanawia mnie ta trzecia faza ona zawsze ma niższe napięcie od pozostałych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W mojej gminie co prawda nie ma dofinansowań na fotowoltaike ale byłem wczoraj na spotkaniu (organizowanym przez gminę) z firmą Promag (promag-gaz.pl). Ich oferta to 3kWp za 8900zł brutto przy założeniu, że znajdzie się 140 chętnych. Panele pochodzą z firmy Agrom Group:

http://argom.pl/wp-content/uploads/2016/01/ArgomGroup-Oferta.pdf

Standardowo inwerter jest 1 fazowy, dopłata do 3fazowego to koszt około 1500zł. Na razie nie doszukałem się informacji jaki to inwerter konkretnie.

 

 

Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat tego sprzętu oraz firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zwracam się do was o podpowiedź odnośnie podziału instalacji na dwa stringi.Ogólnie wygląda to tak mam falownik Fronius 3.01 Primo obsługuje on dwa mppt dosyć niski prąd wstawania na wejściu, bo już od 80w. Panele mam ułożone od strony południowej 2kw oraz 1 kW od strony południowy zachód. Obecnie mam podpięte 3kw pod jeden string i pod jeden mppt. Chciałem zapytać czy jest sens podziału na dwa stringi obecnie produkcja dzienna około 17kv. Abym mógł podłączyć pod drugi string musiał bym dokupić tylko zabezpieczenie przepięciowe po za tym przewód mam, więc dużo roboty by nie było, tylko chodzi mi o to czy lepiej, aby wszystko chodziło na jednym stringu czy dokonać podziału na 2 wtedy 1 string 1kv 4 panele po 250 a 2 -8 paneli po250w.Ogólnie zacienienie nie występuje. Pozdrawiam i z góry dzięki za podpowiedź. Chciałem jeszcze podpytać, jeżeli przełączam miernik na DC i mierzę string z 10 paneli 250v wychodzi mi napięcie około 330v dc, kiedy jeden przewód minusowy miernika odepnę od stringu i dopnę do uziemienia pokazuje mi 330v dc napięcie pokazywane jest tylko między -DC i ochrony, jeśli plusa dc stringu podepnę to nie mam tego napięcia 330v czy w takim razie wszystko jest ok? Bo falownik chodzi prawidłowo i nie zgłasza problemu zastanawia mnie tylko to napięcie minus stringu i ochrony. Teraz jeszcze raz na spokojnie przemyślałem co do drugiego pytania myślę że chyba mam ok bo jak napięcie mierzyłem to nie były przewody odpięte od falownika i myślę że napięcie pojawiło się z minusa ze stringa i na PE bo przepływało przez falownik .Myślę że gdybym wyłączył falownik to nie było by napiecia pomiędzy PE i minusem stringa. Edytowane przez jjjanek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Paneli jest 18 szt . 250 w . sztuka . Napięcie DC przy normalnej produkcji jest ok.750 v a jak inwerter wywala ten błąd i wstrzymuje produkcje napięcie podskakuje do 860 v . Na fazach AC jest na L1 / 243 max. 238 min. L2/ 242 max. 237 min L3 236 max. 232 min. Właśnie zastanawia mnie ta trzecia faza ona zawsze ma niższe napięcie od pozostałych .

 

Witam ponownie . Znowu wywaliło ochronnik ten sam na DC od strony minusa . Już nie mam pojęcia co się dzieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej gminie wcześniej była możliwość określenia jaką moc instalacji się chce, później zostało wprowadzone ograniczenie do 3 kW tak żeby więcej osób mogło skorzystać.

Program przewiduje też możliwość skorzystania z dopłąty na kolektory, pompę ciepłą lub kocioł na biopaliwo, ale nie można tego łączyć. Ja wybrałem fotowoltaike.

I tu też były dwie opcje albo dopłata 80 % i instalacja zamknięta z akumulatorami albo dopłata 65 % i instalacja otwarta. Ja wybrałem otwartą ze względu na obawy co do trwałości akumulatorów. W przypadku zużycia musiałbym zakupić nowe za ok 12 tys. - takie info otrzymałem od sprzedawców.

Moje wątpliwości budzi właśnie to oddawanie prądu do sieci. Nie wiem czy po wejściu nowej ustawy ten zwrot 0,7 za wyprodukowany 1 kW będzie dotyczył też osób które mają instalacje z dofinansowania, bo z tego co wiem wcześniejsza ustawa miała wprowadzić kwoty gwarantowane tylko dla osób które same zakupiły instalacje bez dotacji.

Może ktoś zna szczegóły jak to teraz będzie?

 

Zanim zaczniecie przygodę z fotowoltaiką poczytajcie o mikroinstalacjach. z tego nie ma pieniędzy, za wepchnięcie do sieci energii nie dostanie się złamanego grosza. Obowiązek sprawozdania półrocznego rozwala na łopatki. Jeśli nie to 1tyś kary.

 

http://bip.ure.gov.pl/bip/mikroinstalacje/1464,Informacje.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie przygodę z fotowoltaiką poczytajcie o mikroinstalacjach. z tego nie ma pieniędzy, za wepchnięcie do sieci energii nie dostanie się złamanego grosza. Obowiązek sprawozdania półrocznego rozwala na łopatki. Jeśli nie to 1tyś kary.

 

Oj, ktoś tu ma nieaktualne informacje! Radzę poczytać nową ustawę o OZE z 22 czerwca 2016! to tak w nawiązaniu do sprawozdań i kar.

 

Co do "wpychania" do sieci, to również nie tak, że nie dostajemy za to złamanego grosza, bo nie oddajemy do sieci na wieczne nieoddanie, tylko pobieramy swoją energię w sytuacji kiedy fotowoltaika nie produkuje wystarczająco dużo a rozliczenie odbywa się rocznie.

 

To, że z tego nie ma pieniędzy - taka polityka władz, prosument ma dzięki niej oszczędzać na rachunkach a nie zarabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...