Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

I jedno i drugie. Z ciebie.
następny.

 

Zapytam jeszcze raz, masz jeden licznik na wejsciu do domu, który zlicza ile energii zuzyłeś i ile energii oddałeś, jak policzysz ile energii wyprodukowałeś????

W moim przypadku nie maja informacji na temat samokonsumpcji.
W Tauronie od jakiegos już czasu dają jeden licznik. Więc własnej konsumpcji nie widać.

 

--

ksysju

Ja mam jeden licznik w ENEA i widzą tylko to co oddałem do sieci!

 

ponawiam pytanie mądrale

"skąd weźmiesz info ile wyprodukowałeś energii nie mając licznika do pomiaru tego parametru?" nie wszystkie inwertery mają pomiary

 

to jak z tym śmianiem się????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja powtórzę raz jeszcze!

ENEA nie zna faktycznej produkcji energii elektrycznej z mojego PV!

Zna i to bardzo dokładnie ilość energii jaką oddaję do sieci!

W ENEA mam zamontowany jeden licznik, który znajduje się w rozdzielni, która jest zamontowana na granicy działki.

ENEA na obecną chwilę nie jest zainteresowana moją samokonsumpcją!

ENEA interesuje to co oddaję do sieci!

AMEN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powtórzę raz jeszcze!

ENEA nie zna faktycznej produkcji energii elektrycznej z mojego PV!

Zna i to bardzo dokładnie ilość energii jaką oddaję do sieci!

W ENEA mam zamontowany jeden licznik, który znajduje się w rozdzielni, która jest zamontowana na granicy działki.

ENEA na obecną chwilę nie jest zainteresowana moją samokonsumpcją!

ENEA interesuje to co oddaję do sieci!

AMEN.

Wiesz, dyskusja jest dokładnie o tym od jakiegoś czasu, ale co niektórzy nie rozumieją tego, więc skoro nie rozumieją to wolą innych wyśmiać, wyzwać, obrażać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powtórzę raz jeszcze!

ENEA nie zna faktycznej produkcji energii elektrycznej z mojego PV!

Zna i to bardzo dokładnie ilość energii jaką oddaję do sieci!

W ENEA mam zamontowany jeden licznik, który znajduje się w rozdzielni, która jest zamontowana na granicy działki.

ENEA na obecną chwilę nie jest zainteresowana moją samokonsumpcją!

ENEA interesuje to co oddaję do sieci!

AMEN.

 

Tak interesuje ich pobór i oddanie. Faktycznej nie zna ale przy sprawozdaniu kwartalnym (to było do 30 czerwca) znali. podawałeś produkcję kwartalną minus oddanie do sieci =zużycie własne. Od 1 lipiec znika sprawozdanie kwartalne co nie znaczy, że nie znam własnej produkcji i zużycia . Nie potrzebuję do tego żadnych dodatkowych liczników. Wystarczy iwenter + licznik dwukierunkowy od ZE.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak interesuje ich pobór i oddanie.

Jak mają produkcje i ilość oddanej do sieci -a przecież mają, to mają i zużycie własne.

To w końcu zdecyduj co kogo interesuje, oraz kto ma jakie dane.

Wg mnie nie mają i w moim przypadku nigdy nie mieli.

Inna sprawa to falowniki jednofazowe i brak bilansowania między fazami. Ten temat jednak już jakieś pół roku temu został dokładnie omówiony. Teraz dodatkowo ustawa go wyjaśnia. Jednak co ma piernik do wiatraka?

Edytowane przez PliP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następny.

 

Zapytam jeszcze raz, masz jeden licznik na wejsciu do domu, który zlicza ile energii zuzyłeś i ile energii oddałeś, jak policzysz ile energii wyprodukowałeś????

 

 

ponawiam pytanie mądrale

"skąd weźmiesz info ile wyprodukowałeś energii nie mając licznika do pomiaru tego parametru?" nie wszystkie inwertery mają pomiary

 

to jak z tym śmianiem się????

 

 

ODPOWIADAM : dane o które pytasz wezmę z inwentera. SMA wyświetla POWER , DAY, TOTAL. (przetłumacz sobie w gogle ) abyś nie pytał co to. JASNE TERAZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu zdecyduj co kogo interesuje, oraz kto ma jakie dane.

Wg mnie nie mają i w moim przypadku nigdy nie mieli.

Inna sprawa to falowniki jednofazowe i brak bilansowania między fazami. Ten temat jednak już jakieś pół roku temu został dokładnie omówiony. Teraz dodatkowo ustawa go wyjaśnia. Jednak co ma piernik do wiatraka?

 

Cały czas mówię to samo od paru postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie inwerterów 3fazowych. W domu będzie pompa ciepła zasilana z 3 faz. Połacie dachu mam wschód-zachód i tak będę musiał chyba zamocować Panele. Chcę założyć instalację 6KW, przy założeniu że pompa ciepła będzie 10kW. Czy montując część paneli po stronie wschodniej, a część po zachodniej inwerter 3 fazowy będzie sobie wyrównywał prąd na każdej fazie tak aby zapewnić zasilanie urządzenia 3 fazowego? Czy może lepiej wziąć np 2 inwertery po 3kW na każdą połać dachu, tylko co wtedy gdy słońce nie będzie oświetlać jednej z połaci?

Do inwertera 3fazowego muszę dość dużo dopłacić bo jest tylko dofinansowanie do 1fazowych, czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie inwerterów 3fazowych. W domu będzie pompa ciepła zasilana z 3 faz. Połacie dachu mam wschód-zachód i tak będę musiał chyba zamocować Panele. Chcę założyć instalację 6KW, przy założeniu że pompa ciepła będzie 10kW. Czy montując część paneli po stronie wschodniej, a część po zachodniej inwerter 3 fazowy będzie sobie wyrównywał prąd na każdej fazie tak aby zapewnić zasilanie urządzenia 3 fazowego? Czy może lepiej wziąć np 2 inwertery po 3kW na każdą połać dachu, tylko co wtedy gdy słońce nie będzie oświetlać jednej z połaci?

Do inwertera 3fazowego muszę dość dużo dopłacić bo jest tylko dofinansowanie do 1fazowych, czy warto?

 

Będzie równo dzielił na 3 fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywas, bardzo dziękuję za odpowiedz. Czyli warto dopłacać do takiego 3fazowego czy kupić taniej np 3x2kW?

 

Druga sprawa, czysto teoretyczna, przy 4 osobowej rodzinie i takiej pompie ciepła 10kW, dom bez klimatyzacji, rekuperatora i innych dodatkowych pochłaniaczy prądu warto brać te 6kW czy może dołożyć do 8kW? Mam teraz jednorazowy strzał aby kupić taką instalację i koszt 8kW z 3fazowym falownikiem to około 25tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywas, bardzo dziękuję za odpowiedz. Czyli warto dopłacać do takiego 3fazowego czy kupić taniej np 3x2kW?

 

Druga sprawa, czysto teoretyczna, przy 4 osobowej rodzinie i takiej pompie ciepła 10kW, dom bez klimatyzacji, rekuperatora i innych dodatkowych pochłaniaczy prądu warto brać te 6kW czy może dołożyć do 8kW? Mam teraz jednorazowy strzał aby kupić taką instalację i koszt 8kW z 3fazowym falownikiem to około 25tyś zł.

 

8 kW to jest dość spora instalacja. Przy standardowych urządzeniach to 32 moduły a to trochę ważny i zajmuje sporo miejsca. Zmieści ci się na dachu?

Na jakiej podstawie wyliczyłeś, że potrzebujesz instalacji o mocy aż 8 kW?

 

Pompa ciepła 10 kW rozumiem już wyliczona i wybrana? czy też podajesz moc "na oko"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat w tamtym roku kupił pompę tak się właśnie składa viessmanna :) 8kW. Miał to wyliczane. Mój dom jest trochę większy stąd (jak by nie było na oko) te 10kW. Oba budowane w tej samej technologii tj 20cm styropianu i 23cm piany pur jako docieplenia poddasza. U niego sprawdza się jak na razie bdb, więc pewnie za około 2-3 miesiące ja będę też jakąś chciał kupić. Odwierty są (200m) więc skoro się zdecydowałem na to, to fotowoltaika by się też przydała :)

Na razie nastawiam się na te 6kW na dwóch płaszczyznach dachu. Miejsce jest na obu, choć znacznie więcej na wschodniej. Wiem że 8kW to jest już fajna wartość i rozważam ją tylko z powodu dofinansowania i kwoty ostatecznej jaką w tej chwili mogę zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat w tamtym roku kupił pompę tak się właśnie składa viessmanna :) 8kW. Miał to wyliczane. Mój dom jest trochę większy stąd (jak by nie było na oko) te 10kW. Oba budowane w tej samej technologii tj 20cm styropianu i 23cm piany pur jako docieplenia poddasza. U niego sprawdza się jak na razie bdb, więc pewnie za około 2-3 miesiące ja będę też jakąś chciał kupić. Odwierty są (200m) więc skoro się zdecydowałem na to, to fotowoltaika by się też przydała :)

Na razie nastawiam się na te 6kW na dwóch płaszczyznach dachu. Miejsce jest na obu, choć znacznie więcej na wschodniej. Wiem że 8kW to jest już fajna wartość i rozważam ją tylko z powodu dofinansowania i kwoty ostatecznej jaką w tej chwili mogę zapłacić.

 

Rozumiem :)

 

Jasne, fotowoltaika to dobry kierunek do oszczędzania na energii. Zwłaszcza, że masz możliwość wzięcia dofinansowania. Znasz jednak najlepiej swoje przyzwyczajenia - wiesz ile może wyprodukować rocznie instalacja fotowoltaiczna - ważne jednak wiedzieć, że przy obecnym stanie prawnym po prostu nie opłaca się przewymiarować instalacji, ponieważ nie będziesz z tego nic miał. Nadmiaru energii nie odsprzedasz, ale oddasz ją po prostu za darmo zakładowi energetycznemu. (podejrzewam, że nie interesują cię akumulatory tylko standardowy system sieciowy).

 

Właśnie dlatego polecałbym przekalkulować moc instalacji :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne tylko, że nie mieszkam jeszcze w tym domu i tak na prawdę szacuje wszytko na podstawie tego co brat nakręcił na swoim liczniku. Jak wspokniałem dom troszkę większy, połacie dachu niestety wschód/zachód i stąd trochę więcej kW niż standardowo.

Swoją drogą nie ma tego odbierania energii za 1 do 0,8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne tylko, że nie mieszkam jeszcze w tym domu i tak na prawdę szacuje wszytko na podstawie tego co brat nakręcił na swoim liczniku. Jak wspokniałem dom troszkę większy, połacie dachu niestety wschód/zachód i stąd trochę więcej kW niż standardowo.

Swoją drogą nie ma tego odbierania energii za 1 do 0,8?

 

Azizi

Twoja pompa ma tyle mocy cieplnej, nie poboru prądu elektrycznego. Pradu bierze cos w okolicy 2kw. Fotowoltaike bierz w ciemno, naprawde warto. Mamy taka sama sytuacje jak Ty. Pompa grzeje fotowoltaika sprawia ze ogrzewanie mamy za darmo i jeszcze cos zbywa na dom... zyc nie umierać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne tylko, że nie mieszkam jeszcze w tym domu i tak na prawdę szacuje wszytko na podstawie tego co brat nakręcił na swoim liczniku. Jak wspokniałem dom troszkę większy, połacie dachu niestety wschód/zachód i stąd trochę więcej kW niż standardowo.

Swoją drogą nie ma tego odbierania energii za 1 do 0,8?

 

Obowiązuje ta zasada rozliczenia 1:08, ale jeżeli wyprodukujesz w skali roku więcej niż jesteś w stanie pobrać, to ten nadmiar energii przepada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie falownika.

Czy dla 5 kWp brać 3 fazowy czy 1 fazowy. Mam możliwość wyboru między 1 fazowym Omnik, ewentualnie SMA lub 3 fazowym Fronius ale wiadomo, że 3 fazowy będzie droższy. Czy jest sens dopłacać?

Wiem też że będzie rozliczane bilansowanie z wszystkich trzech faz i tu podobno nie ma znaczenia ilość faz falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...