Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, dopiero zaczynam rozeznawać temat instalacji fotowoltanicznej. Chciałbym dobrać instalację tak, aby w jak największym stopniu obniżyła koszty użytkowania domu.

Głównym odbiornikiem prądu w domu jest pompa ciepła. Jest to inwerterowa gruntówka. Zakładam, że będzie pracowała w dzień i w nocy. Oczywiście będzie prąd dwutaryfowy i będę podnosił nastawę temperatury w nocy. Czyli wtedy będzie pracowała na wyższej wydajności. W domu jeszcze nie mieszkam, ale pompa wystartowała w marcu i od razu zostało załączone wygrzewanie jastrychu. Tylko w fazie początkowej osiągnęła 70% wydajności. Później oscylowała w zakresie 20 do 35%. Na liczniku energii chwilowy pobór przy takim wysterowaniu wynosił maks 1,5kW.

Zapytałem jedną firmę o ofertę na instalację o mocy 5kW. Zaproponowali panele REC (oczywiście jedne z najlepszych) i falownik FRONIUS. Wycenili to na 32 000 PLN.

Teraz pytania:

1. Czy ta cena mieści się w realiach, czy chcą mnie ostrzyc?

2. Kiedy powinna zostać ustalona moc instalacji. Tak naprawdę strzeliłem z tym 5kW. Może mi wystarczy 3kW

3. Kto powinien ustalić tą moc. Ja , czy oferent powinien się trochę bardziej pochylić nad zadaniem. Oferta została przedstawiona 30min po rozmowie telefonicznej na podtsawie tylko i wyłącznie zadeklarowanej przeze mni mocy.

4. Może powinienem wcześniej zrobić (zlecić) jakąś fachową analizę przed doborem instalacji?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dopiero zaczynam rozeznawać temat instalacji fotowoltanicznej. Chciałbym dobrać instalację tak, aby w jak największym stopniu obniżyła koszty użytkowania domu.

Głównym odbiornikiem prądu w domu jest pompa ciepła. Jest to inwerterowa gruntówka. Zakładam, że będzie pracowała w dzień i w nocy. Oczywiście będzie prąd dwutaryfowy i będę podnosił nastawę temperatury w nocy. Czyli wtedy będzie pracowała na wyższej wydajności. W domu jeszcze nie mieszkam, ale pompa wystartowała w marcu i od razu zostało załączone wygrzewanie jastrychu. Tylko w fazie początkowej osiągnęła 70% wydajności. Później oscylowała w zakresie 20 do 35%. Na liczniku energii chwilowy pobór przy takim wysterowaniu wynosił maks 1,5kW.

Zapytałem jedną firmę o ofertę na instalację o mocy 5kW. Zaproponowali panele REC (oczywiście jedne z najlepszych) i falownik FRONIUS. Wycenili to na 32 000 PLN.

Teraz pytania:

1. Czy ta cena mieści się w realiach, czy chcą mnie ostrzyc?

2. Kiedy powinna zostać ustalona moc instalacji. Tak naprawdę strzeliłem z tym 5kW. Może mi wystarczy 3kW

3. Kto powinien ustalić tą moc. Ja , czy oferent powinien się trochę bardziej pochylić nad zadaniem. Oferta została przedstawiona 30min po rozmowie telefonicznej na podtsawie tylko i wyłącznie zadeklarowanej przeze mni mocy.

4. Może powinienem wcześniej zrobić (zlecić) jakąś fachową analizę przed doborem instalacji?

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Witam

Moja PV to 5,7 właśnie na REC +SMA -powiem że jestem Mega Zadowolony. Nie chcę tu Kozaczyć ale jeżeli to będzie pomocne to powiem że ja na twoim miejscu policzył bym to tak: zużycie domowe średnie to ok 3300 kWh /rok. Pompa ciepła to ok 4000- 4500 dla gruntowej, co daje nam od 7300 do 7800kWh /rok. Instalacja dla takiej konfiguracji to odpowiednio 7,3 lub 7,8 kW. To tak z grubsza .Wszystko zależy ile zużyjesz na bieżąco w %.Uwzględniając OPUSTY to by jeszcze pasowało przewymiarować o 20% Średnio u mnie teraz (lato) zużywam 35% produkcji, jesienią i zimą będzie to pewnie 100%. Zamierzam grzać prądem , (grzałki) . PS Jest to moje zdanie, jak bym ja to zrobił .Pogrzeję sezon grzałkami przekalkuluję i jak w przyszłości wystarczy monet to też pójdę w PC.

POWODZENIA:

Jak by REC+SMA za taką kasę to OK .Ja za swoją dałem dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voymar, na wstępie chciałbym podziękować za odpowiedź. Przede wszystkim za przedstawienie metodyki doboru mocy instalacji. Podejrzewam, że z CWU faktycznie może dojść do 4500kWh rocznie. Czyli mój szacunek był zaniżony. Jakie konsekwencje będą jeżeli kupię za słabą instalację? Zakładam, że wyprodukuje za mało energii i więcej prądu pobiorę z sieci. Czy taka inwestycja może się okazać nieopłacalna? Te 32000 to już dla mnie dość dużo. Przy 7,8 zakładam, że będzie to ok. 50 000 PLN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voymar, na wstępie chciałbym podziękować za odpowiedź. Przede wszystkim za przedstawienie metodyki doboru mocy instalacji. Podejrzewam, że z CWU faktycznie może dojść do 4500kWh rocznie. Czyli mój szacunek był zaniżony. Jakie konsekwencje będą jeżeli kupię za słabą instalację? Zakładam, że wyprodukuje za mało energii i więcej prądu pobiorę z sieci. Czy taka inwestycja może się okazać nieopłacalna? Te 32000 to już dla mnie dość dużo. Przy 7,8 zakładam, że będzie to ok. 50 000 PLN

 

Jeśli Twoja pompa ciepła już działa, to przede wszystkim patrz na rachunki za energię - to na ich podstawie wyznaczasz zapotrzebowanie na moc. To, jaka moc potrzebujesz zależy od uzysku z projektowanej instalacji, a więc od jej kąta pochylenia, orientacji względem kierunków świata, jakości wykonania i komponentów.

W dzisiejszym systemie prawnym lepiej jest mniejsza, niż za dużą, bo i tak nadwyżek energii nie można sprzedać, a jak nie pobierzesz tego co oddałeś - oddajesz ją za darmo do zakładu energetycznego. Patrz na zapotrzebowanie w skali roku, bo tak odbywa się rozliczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka inwestycja może się okazać nieopłacalna? Te 32000 to już dla mnie dość dużo. Przy 7,8 zakładam, że będzie to ok. 50 000 PLN

Mam nadzieję, że policzyłeś czy będzie to opłacalne, bo jeśli nie, to po co sobie głowę zawracać?

 

Chętnie zobaczyłbym obliczenia. Tzn. zysk roczny z zainstalowania instalacji oraz kwotę inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że policzyłeś czy będzie to opłacalne, bo jeśli nie, to po co sobie głowę zawracać?

 

Chętnie zobaczyłbym obliczenia. Tzn. zysk roczny z zainstalowania instalacji oraz kwotę inwestycji.

 

Nie robiłem obliczeń. Tak jak napisałem w p[ierwszym poście dopiero zaczynam rozeznawać temat. Niestety nie mieszkam jeszcze w domu, w którym rozważam instalację paneli PV. Do obliczeń potrzebne jest roczne zużycie energii elektrycznej. Miarodajne dane będę miał najwcześniej po roku od wprowadzenia się. Teraz mogę tylko szacować. Bez danych nie ma co liczyć. Wydaje mi się, że muszę się jeszcze wstrzymać z instalacją.

 

Dostałem jakieś obliczenia w ofercie, ale nie jestem przekonany, że są coś warte.

 

Oczywiście jeżeli mijam się z prawdą to proszę o sprostowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że policzyłeś czy będzie to opłacalne, bo jeśli nie, to po co sobie głowę zawracać?

 

Chętnie zobaczyłbym obliczenia. Tzn. zysk roczny z zainstalowania instalacji oraz kwotę inwestycji.

 

Witam !

Odpowiem ci skrótowo jak jest u mnie ,bo sensowne rozliczenia to tak jak ktoś napisał po roku. Obecnie miesięczne oszczędności za prąd to 150-160 PLN .Rachunki były ok 360 za 2 m-ce. PGE zwróciło 57zeta I kwartał (instalacja pracuję od końca marca) Za II kw. 215zeta . A jak będzie teraz to zobaczymy. Po opustach mam do odebrania 980kWh (od 1 lipca do dziś) Jesień zima -grzanie elektryczne

PS od końca marca do dziś nie mam żadnych opłat, no ale abonament na pewno naliczą + opłata 3F i tam coś jeszcze ,np. (OZE - dla producenta zielonej energii) -banał ale cóż.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem obliczeń. Tak jak napisałem w p[ierwszym poście dopiero zaczynam rozeznawać temat. Niestety nie mieszkam jeszcze w domu, w którym rozważam instalację paneli PV. Do obliczeń potrzebne jest roczne zużycie energii elektrycznej. Miarodajne dane będę miał najwcześniej po roku od wprowadzenia się. Teraz mogę tylko szacować. Bez danych nie ma co liczyć. Wydaje mi się, że muszę się jeszcze wstrzymać z instalacją.

 

Dostałem jakieś obliczenia w ofercie, ale nie jestem przekonany, że są coś warte.

 

Oczywiście jeżeli mijam się z prawdą to proszę o sprostowanie

Proponuję, jak piszesz, po rocznym zużyciu energii, zrobić obliczenia. Bo robić, bo inni mają i ponoć się opłaca, to mija się z celem - nabijanie kabzy wszystkim poza inwestorem.

Ja liczyłem to jakiś rok temu - po 12 latach zarabiałbym 100 zł/miesiąc na tym całym interesie...

 

Obliczenia z oferty - na pewno są opłacalne, zwłaszcza dla sprzedawcy/firmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja liczyłem to jakiś rok temu - po 12 latach zarabiałbym 100 zł/miesiąc na tym całym interesie...

 

 

Ale jak jest możliwość montażu z 80% dotacją przy takich cenach do zapłacenia przez inwestora to chyba trochę zmienia postać rzeczy.

 

Koszty wkładu własnego dla referencyjnych instalacji w tabeli poniżej. Moc Koszt dla mieszkańca

 

3 kWp 3 600 zł

5 kWp 6 000 zł

7 kWp 8 400 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...