Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Świeże informacje o programie w mojej gminie.

Ze względu, że gminy miejskie mogą dostać tylko 70% dofinansowania, a moja gmina (wiejska) startuje wspólnie z takimi gminami to muszą być naniesione poprawki w dokumentach. Przez te perturbacje program się opoźni i zamiast montażu w marcu będzie to raczej 2 kwartał.

Mam pytanie, bo chodzą słuchy, że będą nam montować panele monokrystaliczne, to lepiej czy gorzej niż polikrystaliczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co innego dane które mam na kolorowym folderze, a co innego dane realne z wielolecia dla tego rejonu świata.

Jeśli chodzi o realny uzysk z wielu instalacji to średni dzienny dla całego roku mam 3,45kWh/kwp

Daje to dokładnie 12.593kWh/rok.

Jeżeli przyjmę średnią do dzisiaj czyli od lutego i pomnożę przez 365 dni to wychodzi 12,109kWh

Jeżeli wezmę średnią za ostatnie 161 dni tak jak ty liczysz to wychodzi mi 14.965kWh.

Jako ciekawostkę dodam, że dziś od rana padał deszcz i jest cały czas zachmurzenie i na teraz mam dopiero 10kWh produkcji.

P.S.

-voymar- z jakiego rejonu Polski jesteś?

 

Świętokrzyskie- Dzisiejsza produkcja to 33kWh - piękna słoneczna pogoda przez cały dzień.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeże informacje o programie w mojej gminie.

Ze względu, że gminy miejskie mogą dostać tylko 70% dofinansowania, a moja gmina (wiejska) startuje wspólnie z takimi gminami to muszą być naniesione poprawki w dokumentach. Przez te perturbacje program się opoźni i zamiast montażu w marcu będzie to raczej 2 kwartał.

Mam pytanie, bo chodzą słuchy, że będą nam montować panele monokrystaliczne, to lepiej czy gorzej niż polikrystaliczne?

 

Monokrystaliczne -z tego co wiem lepsze ,ale sporo droższe .Nie pamiętam dokładnie ale uzyski monokry.... ,do polikrys.....są większe ,choć ta różnica nie powala a cena nie wiem czy nie 2 x wyższa. Monokrystalicze wykonane są z jednego kawałka krzemu mają czarną jednakową barwę. Polikrystaliczne z kawałków krzemu barwy niebieskiej z odcieniami. Nie wiem dziś dokładnie ,ale gdy moje REC kosztowały (same panele ) ok 17000PLN to Mono coś ponad 30000PLN

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monokrystaliczne -z tego co wiem lepsze ,ale sporo droższe

U mnie instalacja na markowych panelach poli 260w/panel a instalacja na mono 290W/panel to różnica ok 17% . Można wiec przyjąć że nie jest to sporo. Jednak zdecydowałem sie na panele poli, bo wzrost wydajności paneli mono o 12 % nie jest IMHO wart wzrostu ich ceny o 17%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świętokrzyskie- w trójkącie Busko -Zdrój , Sandomierz ,Mielec. Dzisiejsza produkcja to 33kWh - piękna słoneczna pogoda przez cały dzień.

U mnie dziś ZERO Słońca, ale za to ładnie padało, tylko, że zimno było i naprodukowało zaledwie 19kWh. Takie oto widzisz porównania nam wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monokrystaliczne -z tego co wiem lepsze ,ale sporo droższe .Nie pamiętam dokładnie ale uzyski monokry.... ,do polikrys.....są większe ,choć ta różnica nie powala a cena nie wiem czy nie 2 x wyższa. Monokrystalicze wykonane są z jednego kawałka krzemu mają czarną jednakową barwę. Polikrystaliczne z kawałków krzemu barwy niebieskiej z odcieniami. Nie wiem dziś dokładnie ,ale gdy moje REC kosztowały (same panele ) ok 17000PLN to Mono coś ponad 30000PLN

 

Też czytałem, że mono mają o kilkanaście procent wyższą sprawność. Wg tego co mówią w gminie to niby mono - cena za 2 kW to 15,5 tys. zł. U mnie na instalację 2 kW ma być 6 paneli, dziwne bo poli potrzeba 8 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem, że mono mają o kilkanaście procent wyższą sprawność. Wg tego co mówią w gminie to niby mono - cena za 2 kW to 15,5 tys. zł. U mnie na instalację 2 kW ma być 6 paneli, dziwne bo poli potrzeba 8 szt.

 

Faktycznie trochę dziwne bo by musiały być po 333W-a to dość dużo. Nie przeczę że takich nie ma ale koszt. 290W REC to są moje to 260W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mono vs poli dochodzą jeszcze kwestie estetyczne.

 

Poli przypominają trochę bakelit jak w starym radiu, a mono elegancką czerń niczym w smokingu :D.

 

Co do mono to ZGODA. Ale zdziwił byś się co do poli- firmy REC ( oczywiście nie są czarne) Ciemny granat. Jeżeli jakiś chińczyk to masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jak 2% to musi być dobry bank, bo w PKO jest 0,9

2)Jak kupujesz samochód to nikt ci nie daje gwarancji napraw darmowych na 25 lat (zawsze można ubezpieczyć PV od zdarzeń i będzie to koszt dużo niższy niż samochód. Za PV ja płacę 120zeta

3) Wyżej wspomniany samochód nigdy się nie zwróci, a tu energia na pewno pójdzie w górę

4) Tak jak Ja dostałem dofinansowanie bezzwrotne 16000 PLN + kredyt 1% ,odsetek od całego kredytu jest 495 zeta przez 4 lata

Pytanie ----- ile będziesz czekał ze swoją lokatą aby uzyskać 16000 PLN.? a ja te 30000 i tak mam bo zrobione na kredyt.

5) Obecnie zużywam między 38 a 40 % własnej energii miesięcznie (przelicz to sobie od swoich rachunków ) .Za sierpień wyszło mi 220 zeta a lipiec 180zeta ,co daje za 2 m-ce =400PLN.

6)Za I i II kwartał PGE zapłaciło w sumie (sprzedaż ) 270 zeta

7) Za lipiec i sierpień po nowelizacji ustawy mam w ramach opustów 1100 kWh do wykorzystania przez rok. A rok zamykam dopiero końcem marca.

8) zimą zgromadzoną energię wykorzystam na grzanie domu co da mi oszczędności i komfort, zamiast uganiać się z popiołem

DOKŁADNE WYLICZENIA PO ROKU URZYTKOWANIA TE KTÓRE PODAŁEM TO SĄ ZA OKRES kwiecień -sierpień 2016

1. 2% to jeszcze zaniżone oprocentowanie - wiem bo jestem na etapie zakładania lokat (PKO śmiechu warte)

2 i 3 - samochód umie na siebie zapracować, wiadomo, że się nie psuje tak jak kiedyś (wiem bo mam 7 lat i tylko dolewam paliwo). To podstawowe narzędzie pracy jak np. młotek, więc porównanie nietrafione. Samochód zwraca mi się po roku, a akurat moja gwarancja na samochód miała 3 lata.

4 - pisałem że jak bym dostał dofinansowanie to wchodzę w ten interes - więc po co to piszesz? Problem w tym, że pisałem z kilkoma firmami i cholera wie czy dostanę dofinasowanie. Szkoda, że nie ma ofert z gwarancją dofinasowania - nie będę się pchał w kosztowny projekt z ryzykiem, że nie dadzą.

5. To jak korzystasz ze swojej energii to już twoja sprawa - każdy ma swoje zużycie.

 

Jak już pisałem, jeśli firma da mi gwarancję, że dostanę dofinansowanie, to od razu podpisuję umowę na PV i pompę ciepła - choćby dzisiaj. Czekam na oferty na pw. Z dofinasowaniem jest niemal pewność na zwrot inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam panele Viessmanna - więc można podpytać przedstawiciela dlaczego jest tak a nie inaczej.

Dodatkowo średnia za luty to w moim przypadku około 15kWh na dzień, a najwięcej w maju bo 45kwh/dzień podobnie jak w czerwcu, lipiec to już tylko 40kWh na dzień. itd

No to jaką masz w końcu instalację? Kolektory czy fotowoltaikę?

 

Chętnie to wyjaśnię, ale niestety nie do końca mam pewność czy o tym samym piszemy i myślimy. Można więcej szczegółów?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 2% to jeszcze zaniżone oprocentowanie - wiem bo jestem na etapie zakładania lokat (PKO śmiechu warte)

2 i 3 - samochód umie na siebie zapracować, wiadomo, że się nie psuje tak jak kiedyś (wiem bo mam 7 lat i tylko dolewam paliwo). To podstawowe narzędzie pracy jak np. młotek, więc porównanie nietrafione. Samochód zwraca mi się po roku, a akurat moja gwarancja na samochód miała 3 lata.

4 - pisałem że jak bym dostał dofinansowanie to wchodzę w ten interes - więc po co to piszesz? Problem w tym, że pisałem z kilkoma firmami i cholera wie czy dostanę dofinasowanie. Szkoda, że nie ma ofert z gwarancją dofinasowania - nie będę się pchał w kosztowny projekt z ryzykiem, że nie dadzą.

5. To jak korzystasz ze swojej energii to już twoja sprawa - każdy ma swoje zużycie.

 

Jak już pisałem, jeśli firma da mi gwarancję, że dostanę dofinansowanie, to od razu podpisuję umowę na PV i pompę ciepła - choćby dzisiaj. Czekam na oferty na pw. Z dofinasowaniem jest niemal pewność na zwrot inwestycji.

 

Mogę podpowiedzieć jak było w ubiegłym roku. (Mój przykład) Zamawiałeś projekt w firmie która wykonuje PV od podstaw aż do wszystkich formalności związanych z podłączeniem do ZE i tak: zapłaciłem 50% kosztów projektu , u mnie to 600 zeta .Firma przygotowała papiery o dofinansowanie NFOS i do BOŚ .(teraz chyba nie ma już prosumenta to tylko fundusz) Jak dostałem dofinansowanie to płaciłem drugą transzę projektu. Jak bym nie dostał to bym był w plery tylko 600 zeta. Na dzień dzisiejszy z NFOS na pewno dostaniesz gorzej z kredytem na 1%. Każde dofinansowanie jest obarczone dla firm montujących PV udzieleniem gwarancji na 5 lat.

PS> a co się tyczy zwrotu zakupionego samochodu w 1 rok ,uwzględniając wszystkie koszty z tym związane to nie wiem, nie prowadzę działalności . Mi służy do przewiezienia d-py z punktu A do B. Jak tobie się zwraca to gratuluję kreatywności.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jaką masz w końcu instalację? Kolektory czy fotowoltaikę?

 

Chętnie to wyjaśnię, ale niestety nie do końca mam pewność czy o tym samym piszemy i myślimy. Można więcej szczegółów?

Pozdrawiam!

Mam 10kW na fotovolatice Viesmanna i mam tez kolektory Hewalex 6m2, ale to już inna bajka.

No i chodzi o to aby wyjaśnić moją produkcję. Jest dobra, zła w normie czy poniżej normy itp itd.

bowiem jak pisze:

Powiem tak ( nie jest to złośliwie) -może dla ciebie to powód do zadowolenia , ale dla mnie to za małe uzyski z twojej 10 kW. Moje 5,7 kW w 161 dni dało 4309kWh, co przekłada się na 26,7 kWh / dzień, co z kolei na 1 kW mocy daje 4,66kW/ dzień. Twoje średnie jest o 6.35 kWh większe od mojego a PV --większe o 4,28kW.Te4,28 kW to ok 80% mojej PV.Twoja średnia powinna być 48kWh Tak jak napisałeś wyżej-Jest seicento i jest limuzyna. Jak i z PV- jedno produkuje prąd i drugie też produkuje Zobaczę jak u mnie dojdzie 214 dni ile będzie. Najlepsze dni to dzienny uzysk 41kWh

 

PS. Twoje 10 kW powinno dać za te 214 dni około 9900 kWh i wtedy byś uzyskał te 12000kWh/rok Wiadomo że najlepiej instalację ocenić po pełnym roku, ale skoro teraz jest jak jest to rok się zamknie ---TAK JAKOŚ CIUT ZA MAŁO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10kW na fotovolatice Viesmanna i mam tez kolektory Hewalex 6m2, ale to już inna bajka.

No i chodzi o to aby wyjaśnić moją produkcję. Jest dobra, zła w normie czy poniżej normy itp itd.

bowiem jak pisze:

 

A masz jakieś zdjęcia instalacji? Instalacja instalacji nierówna.... masz jakieś schematy? np jednokreskowy? żebyśmy wiedzieli jak zostały skonfigurowane łańcuchy, jakie masz falowniki itd..... To że masz moduły Viessmana nie oznacza, że to moduły są winne niskiej produktywności twojej instalacji. Może problemu powinniśmy szukać gdzie indziej? Technika montażu? konfiguracja z falownikiem? sama lokalizacja?

 

Same dane mi nic nie mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś zdjęcia instalacji? Instalacja instalacji nierówna....

Pytanie jest proste: Ile w warunkach Wielkopolski północnej można uzyskać prądu w skali roku z instalacji o mocy 10kW?

Czy 12tys kWh w skali roku jest dobrym wynikiem czy też szukać przyczyny małej produkcyjności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest proste: Ile w warunkach Wielkopolski północnej można uzyskać prądu w skali roku z instalacji o mocy 10kW?

Czy 12tys kWh w skali roku jest dobrym wynikiem czy też szukać przyczyny małej produkcyjności?

 

Plip mi się wydaje że był by to bardzo dobry 20% uzysk wyższy od nominalnej mocy. Średnia dla polski to ok 960 do bodajże 990 kWh z 1kW mocy. Tak że wynik jest prosty. Z drugiej jednak strony patrząc na swoją produkcję śmiem twierdzić że to bardzo możliwe. Powiem więcej z moich wyliczeń oczywiście czysto teoretycznych nastawiam się u siebie na uzysk ok 7000kWh .Zobaczymy - Ty w lutym ,było by miło jak byś podał roczną a ja końcem marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nastawiam się u siebie na uzysk ok 7000kWh.

Czyli jednak nie jest u mnie tak źle jak to wcześniej pisałeś.

U siebie idziesz na 7000kWh z 5,72kW, co daje 1223,77 z 1kW instalacji.

Ja mam instalację 10kW czyli powinienem uzyskac 12.237kWh, aby było identycznie.

Jest to bardzo realne. Dzisiejszy dzień dał u mnie kolejnych 36KWh, ale za to wczoraj było o połowę mniej :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie jest u mnie tak źle jak to wcześniej pisałeś.

U siebie idziesz na 7000kWh z 5,72kW, co daje 1223,77 z 1kW instalacji.

Ja mam instalację 10kW czyli powinienem uzyskac 12.237kWh, aby było identycznie.

Jest to bardzo realne. Dzisiejszy dzień dał u mnie kolejnych 36KWh, ale za to wczoraj było o połowę mniej :/

 

No widzisz nie zgodzę się z tym że u ciebie jest OK. Dlatego że ja uzyskuję od początku września odpowiednio

 

01.09.2016r. 33kWh

02.09-----------31

03.09-----------30.4

04.09------------26

 

Suma za 4 dni września= 120.4 kWh

Jak ja ze swojej 5,72 uzyskałem 120,4 co daje średnią za 4 dni = 30,1 a w przeliczeniu na 1 kW mocy daje 21,04 kWh na 4 dni z czego 1 dzień wychodzi 5,26kWh . Idąc tym tropem myślenia

Moja od twojej jest o 4,28kW mniejsza

Skoro z 5,72 uzysk za 4 słoneczne dni to 120,4 lub 5,26kWh z 1 kw mocy to w moim przypadku jak bym miał 10kW uzysk był by:

5,26kW -dzienna z 1 kW mocy x moc tj. 10x5,26 = 52,6 kWh ( dzienne) x 4 dni =210 kWh

Plip skoro ja w słoneczny dzień z 5,72 mam średnią 30 kWh i ty z 10 kW jak pisałeś masz 36kWh przy większej instalacji o 4,28 kW to coś nie tak ( te 4,28 to jest mojej prawie 80%) ROZWAŻ DOKŁADNIE BO MI TO NIE PASUJE-------------MASZ ZA MAŁO

Wydaje mi się tak jak pisał konsultant -wina może być po stronie instalatorów , falowników .Może falownik powinien być jeden 3F -NIE WIEM.

CZY PANELE NA PEWNO SĄ NOWE?-NIE JESTEM ZNAWCĄ ALE DLA MNIE TO MAŁO. JEST COŚ NIE TAK.

Nawet biorąc wszystkie okoliczności np. Kąt , nasłonecznienie itd.

 

I najważniejsze Abyś uzyskał 12000kWh to tak : od dziś do 03.02. 2017r. muszą panować idealne warunki tj.

1) pozostało 149 dni

2):słońce przez te 149 dni

3)dzień musi przez te 149 dni być taki sam jak teraz czyli wrześniowy i trwać jednakową ilość godzin

4) ty przez te 149 dni (wszystkie ) musisz produkować 36 kWh dziennie tz. teraz masz ponad 7000kWh i tak 149dni x 36kWh=5364kWh +7000kWh (które już masz) to wtedy da ci to 12364kWh ---------REALNE CHYBA NIE ponieważ jeden zasadniczy szczegół: do końca grudnia dnia ubywa a twoje uzyski są małe już teraz i przez całą produkcję.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Was.

Zapisałem się na te panele z gminy, jest to instalacja o mocy 2kW z inwerterem jednofazowym. Roczny pobór prądu to około 2600kWh. Mam w domu instalację trójfazową. Czy nie będzie problemu, że inwerter jednofazowy a instalacja trój? Za około 4200zł z tego programu jest instalacja 3kW i inwerter trójfazowy. Co polecacie wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...