Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Dzięki za odpowiedź. A czy mógłbyś mi podpowiedzieć jakich komponentów potrzebuje? Ja mam w głowie:

Panele

Konstrukcja nośna

Kable mc4

Sterownik do grzalek

 

Coś jeszcze? Czy ja potrzebuje inwertera jeśli np grzałki byłyby na prąd stały. Nie jestem specjalistą bede wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za odpowiedź. A czy mógłbyś mi podpowiedzieć jakich komponentów potrzebuje? Ja mam w głowie:

Panele

Konstrukcja nośna

Kable mc4

Sterownik do grzalek

 

Coś jeszcze? Czy ja potrzebuje inwertera jeśli np grzałki byłyby na prąd stały. Nie jestem specjalistą bede wdzięczny za pomoc.

 

Myślę że takie coś powinno wystarczyć...

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-solarny-sterownik-grzalek-z-mppt-i6397753278.html

Raczej powinieneś zainstalować z 3,5 kWp dla grzałek 3x1 kW bo inaczej prawdopodobnie nigdy nie uda się załączyć wszystkich trzech ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też już do tego doszedłem :)

Znalazłem na OLX coś podobnego za 350 płn. Czyli jednak 8000 płn jest w zasięgu licząc panele 250 po max 600 pl. Trochę kabla + konstrukcja i powinno być dobrze :)

 

Jeżeli chodzi o CWU to ja poszedłbym w układ cieczowy , znacznie taniej a efekt ten sam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. Fakt jest jednak taki, że mam już bufor na 1250 l (do ogrzewania I CWU) a w nim 3 w tej chwili nieużywane grzałki. Nie mam też wezownicy solarnej a nie chce się bawić w wymiennik płytowy. Oczywiście można by bufor zrobić cały w glikolu ale koszty tez by wzrosły.

 

Właśnie wymiennik płytowy jest rozwiązaniem a grzałki w dni pochmurne w tanim prądzie...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje jak jest z rozliczeniem za energię wyprodukowaną z PV do końca czerwca.

Dostałem właśnie rachunek z ENEA z tytuły różnicy pomiędzy ilością energii wprowadzonej do sieci, a ilością energii pobranej i chcą mi zapłacić za nadprodukcję.

Teraz pytanie czy muszę im tą nadprodukcję sprzedać, czy też mogę ją wykorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje jak jest z rozliczeniem za energię wyprodukowaną z PV do końca czerwca.

Dostałem właśnie rachunek z ENEA z tytuły różnicy pomiędzy ilością energii wprowadzonej do sieci, a ilością energii pobranej i chcą mi zapłacić za nadprodukcję.

Teraz pytanie czy muszę im tą nadprodukcję sprzedać, czy też mogę ją wykorzystać?

 

A nie masz tego w umowie? masz umowę kompleksową?

Ja nadwyżkę mam w Tauronie wyfakturować. Od stycznie umowa kompleksowa i wtedy opusty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moge karte katalogowa paneli wydrukowac z pdf i dolaczyc

Każda karta katalogowa jest drukowana. Ja miałem wszystko z własnej drukarki.

Tylko, że miałem poprawkę bo na jednej ulotce były 2 zdania po niemiecku w opisie tabelki i musiałem jechać do tłumacza. W sumie to musiałem sobie przetłumaczyć wydrukować i jechać do tłumacza po pieczątkę przysięgłą w cenie 50zł. Jeszcze chyba jakieś oświadczenie od tłumacza było.

We wniosku pieczątki od elektryka i po sprawie.

Jednak to było rok temu i nie mam pojęcia jak jest teraz.- najlepiej jechać do ZE i podpytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...