Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Czy ktoś się orientuje czy w zakresie inwertera "max. input voltage" musi być również napięcie jałowe paneli (oczywiście suma napięć stringu)?

Dokładnie: panele SF140-L nap. znamionowe 77V, nap. jałowe 109V - 9 paneli w stringu czyli 693V nap. znamionowe i 981V napięcie jałowe.

Inwerter Max. input voltage - 1000 V, MPP voltage range / rated input voltage - 390 V - 800 V / 620 V. Będzie dobrze?

W którym zakresie inwertera musi mieścić się napięcie jałowe? Jak to się czyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Brałbym SMA

 

Sma dobry ale drogi... Growat tani i to chyba jego jedyna zaleta. Ja mam GoodWe wszystko zależy od zasobności kieszeni.

Swoją drogą październik nie rozpieszczał nas słońcem 117kWh z 3,3kWp na dachu - bida z nędzą.

 

Tu masz taniego SMA 3800 https://www.olx.pl/oferta/inwerter-fotowoltaiczny-sma-sunny-boy-3800-CID628-IDfiptH.html#7601e06438

a tu tańszego goodwe https://www.olx.pl/oferta/inwerter-falownik-solarny-CID99-IDiaTkf.html#1118d2a69b;promoted

Nie moje aukcje

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam możesz założyć ale podpisać ci musi osoba z uprawnieniami. Pobierz wniosek do zgłoszenia mikroinstalacji to zobaczysz.

 

Jak sprawdzić panele w pochmurny dzień? napięcie ie jakieś dadzą nawet w pochmurny dzień. Czy mogę oświetlić halogenami np 1000 W żeby sprawdzić amperaż?

 

Jestem umówiony ze sprzedawcą ale pogoda nie dopisuje, panele nowe w kartonach ale warto sprzwdzić.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić panele w pochmurny dzień? napięcie ie jakieś dadzą nawet w pochmurny dzień. Czy mogę oświetlić halogenami np 1000 W żeby sprawdzić amperaż?

Karol

A w jakim celu? Miernik 10A przełączasz na A DC i wpinasz na zwarciu będzie wiadomo ile dają na zwarciu.

A jak bardzo Cię interesuje ile dają panele V i A po stronie DC zobacz tu http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230 moja instalacja 3,3kW

12 x 275W monokryształ spięte w szeregu więc napięcie około 390V

i amperaż max 8A

 

Powtarzam pytanie, proszę o odpowiedź na pytanie !, jakie zakładacie zabezpieczenia dla "większych" instalacji po stronie DC i AC? proszę o odpowiedzi jeśli są tu jacyś instalatorzy....

 

zależy od inwertera u mnie inwerter miał sporo zabezpieczeń samych w sobie stąd na zdjęciu był optymistyczny minimalizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb

 

Było dzisiaj u Ciebie słońce, słońce przebijające się przez chmury czy całkowite zachmurzenie? bo na wykresie widać, że produkcja była.

 

Karol

Słońca praktycznie nie było w ogóle największy pik to niecałe 1,9kW a całodzienna dzisiejsza produkcja to 3,1kWh. A w słoneczne letnie dni produkcja przekracza 20kWh więc jak widzisz dziś mam 1/7 letniej produkcji - tym samym można stwierdzić że słońca nie było. Jak widać z wykresu produkcji średnia moc to około 400W czyli około 10% mocy nominalnej to kolejne potwierdzenie że słońca nie było.

 

btw. to że nie nie ma słońca nie znaczy że nie ma produkcji, produkcja jest ale marna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam pytanie, proszę o odpowiedź na pytanie !, jakie zakładacie zabezpieczenia dla "większych" instalacji po stronie DC i AC? proszę o odpowiedzi jeśli są tu jacyś instalatorzy....

DC - jaki prąd znamionowy modułów w stringu ?

AC - jaka moc znamionowa inwertera, jaki przekrój przewodu ?

Chodzi Ci także o zabezpieczenia przepięciowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter luxra 7000, 7kW, dwa stringi paneli po 14 szt, napiecie w stringu ok 500V, natężenie pewnie 8-9A, przewod o przekroju 10mm, po stronie AC przewod 5x4mm. Przepieciowke dac jakąś po stronie AC?, a po stronieDC?, polecacie konkretne firmy zabezpieczeń? Przepraszam za mało fachowy jezyk elektryczny, nie jestem elektrykiem, dopiero sie ucze.. dzieki za kazde przydatne odpowiedzi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód masz już kupiony ? Duże odległości, że takie duże przekroje ?

3xB13A AC za falownikiem w kierunku sieci elektrycznej.

2x10A (na właściwe napięcie pracy DC) - moduły fotowoltaiczne - falownik (dla każdego stringu osobne zabezpieczenie)

Po stronie AC powinieneś zadbać o ochronę przepięciową całej instalacji elektrycznej, jeżeli falownik będzie zlokalizowany gdzieś w dużej odległości od rozdzielnicy elektrycznej (na zewnątrz) tam także powinieneś zastosować ochronniki po stronie AC.

Ochronniki przepięć DC -jeżeli maksymalne napięcie nie będzie przekraczać 750V - to np. taki: http://www.soltec.sklep.pl/ogranicznik-przepiec-saltek-inx-c-pv1000y-p-579.html 700Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możecie wyjaśnić mnie dwie rzeczy:

 

1. Jeśli zainstaluje panele to czy będę mógł korzystać z prądu w 2 taryfie? czy wtedy tylko jest taryfa g11 ze stałą stawką?

 

2. Zakladamy ze w danym momencie produkję 1000W a zużywam 1200W czy te 200 w z sieci dobieram? czy 1000W wprowadzam do sieci i pobieram 1200 z cieci ze współczynnikiem 0,8 dla 1000w?

 

i odwrotnie, produkuję 1000W a zużywam 800 to do sieci wprowadzam 200W?

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możecie wyjaśnić mnie dwie rzeczy:

 

1. Jeśli zainstaluje panele to czy będę mógł korzystać z prądu w 2 taryfie? czy wtedy tylko jest taryfa g11 ze stałą stawką?

 

2. Zakladamy ze w danym momencie produkję 1000W a zużywam 1200W czy te 200 w z sieci dobieram? czy 1000W wprowadzam do sieci i pobieram 1200 z cieci ze współczynnikiem 0,8 dla 1000w?

 

i odwrotnie, produkuję 1000W a zużywam 800 to do sieci wprowadzam 200W?

 

Karol

 

Witam,

 

1) Oczywiście możesz korzystać z taryfy dwustrefowej, pomoże Ci to jeszcze szybszy sposób uzyskać zwrot poniesionych nakładów.

 

2) Pamiętaj, najcenniejsza jest zaoszczędzona energia – w Twoim przypadku energia wyprodukowana z paneli PV na własne potrzeby. Gdy w danej chwili masz niedobór 200W, to zakład energetyczny Ci je dostarczy. Wszystko dzięki licznikom dwukierunkowym, które zakład energetyczny ma obowiązek założyć po podłączeniu instalacji do sieci. Jeśli natomiast Twoja produkcja chwilowa PV (1000W) przekracza zapotrzebowanie własne domu (800W), to w tym momencie oddajesz swoje 200W do zakału energetyczne, żeby później (w nocy / dnia następnego) odebrać za darmo z tej samej sieci 80% z 200W, czyli 160W. Łatwiej to przełożyć na kWh, wtedy bilans jest przeprowadzony w określonym czasie właśnie dzięki zastosowaniu liczników dwukierunkowych.

 

Masz już na oku jakie panele planujesz zainstalować ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...