Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1) Oczywiście możesz korzystać z taryfy dwustrefowej, pomoże Ci to jeszcze szybszy sposób uzyskać zwrot poniesionych nakładów.

 

Jednak w tym momencie należy pamiętać że zakład energetyczny rozlicza nas też w 2 taryfach jest to programowane podczas zmiany taryfy na liczniku. Czy jest to korzystne rozwiązanie?

Samo liczenie ile zostało nam opustu na daną chwilę to chwila spędzona w xls`ie. Owszem można poświęcić chwilę dłużej o zobaczyć ile mamy do odebrania w dziennej a ile w nocnej, ale czy chcemy programować nasze zużycie energii elektrycznej w okresach dobowych?

Moim zdaniem jeśli teraz mam ochotę odkurzyć chałupę to to robię, podobnie z praniem, grzaniem cwu.

 

Jednak tu należy wziąć pod uwagę konkretny dom. I o ile wiemy że 1kWp instalacja wyprodukuje około 1MWh energii elektrycznej to ile jej wyprodukuje w taryfie dziennej i nocnej - Konsultant masz może taką wiedzę z ciekawości pytam?

 

@ morzedzungli jakie panele kupiłeś firma/nowe/używki/mono/polikryształ/moc?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem 25% dotację z WFOSIGW na montaż i zakup Pompy Ciepła, wniosek złożyłem na początku kwietnia. Mam nadzieję,że otrzymam też 80% dotacji na instalację fotowoltaiczną z mojej gminy, zaproponowano mi 9,54 kWh, moim zdaniem trochę za duża dla moich potrzeb, ale z dotacją nie będę grymasił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem 25% dotację z WFOSIGW na montaż i zakup Pompy Ciepła, wniosek złożyłem na początku kwietnia. Mam nadzieję,że otrzymam też 80% dotacji na instalację fotowoltaiczną z mojej gminy, zaproponowano mi 9,54 kWh, moim zdaniem trochę za duża dla moich potrzeb, ale z dotacją nie będę grymasił.

 

Może się okazać idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z taryfa nocna i dzienna nie jest tak ze jesli mamy nadprodukcje i powiedzmy 100 kwh do odebrania z sieci to najpierw schodza nam wyprodukowane kwh niezaleznie w jakiej taryfie odbieramy ? A dopiero jesli kupujemy to jest rozbicie na 1 i 2 ?

 

Kupilem panele cigs nowe od ludzi ktorzy kupili sobie a ze gotowka byla potrzebna to sprzedali, szukaj na olx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z taryfa nocna i dzienna nie jest tak ze jesli mamy nadprodukcje i powiedzmy 100 kwh do odebrania z sieci to najpierw schodza nam wyprodukowane kwh niezaleznie w jakiej taryfie odbieramy ? A dopiero jesli kupujemy to jest rozbicie na 1 i 2 ?

 

Kupilem panele cigs nowe od ludzi ktorzy kupili sobie a ze gotowka byla potrzebna to sprzedali, szukaj na olx.

 

Niestety tak nie jest. To co wyprodukujesz w I taryfie-zostanie rozliczone w zużyciu w I tar.

A to co wyprodukujesz w II rozliczą w II. Czyli wg moich wyliczeń nie jest opłacalne posiadanie II taryfy.

Ja np mam do dzisiaj od 01-07-2017 wprowadzone w sieć w I taryfie 1454kw a zużycie 727- czyli jeszcze spora nadwyżka ,a z kolei w II taryfie sprzedaż 757 -a zużycie 695 i muszę się teraz przestawić na zużycie kw w drogiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w tym momencie należy pamiętać że zakład energetyczny rozlicza nas też w 2 taryfach jest to programowane podczas zmiany taryfy na liczniku. Czy jest to korzystne rozwiązanie?

Samo liczenie ile zostało nam opustu na daną chwilę to chwila spędzona w xls`ie. Owszem można poświęcić chwilę dłużej o zobaczyć ile mamy do odebrania w dziennej a ile w nocnej, ale czy chcemy programować nasze zużycie energii elektrycznej w okresach dobowych?

Moim zdaniem jeśli teraz mam ochotę odkurzyć chałupę to to robię, podobnie z praniem, grzaniem cwu.

 

Jednak tu należy wziąć pod uwagę konkretny dom. I o ile wiemy że 1kWp instalacja wyprodukuje około 1MWh energii elektrycznej to ile jej wyprodukuje w taryfie dziennej i nocnej - Konsultant masz może taką wiedzę z ciekawości pytam?

 

@ morzedzungli jakie panele kupiłeś firma/nowe/używki/mono/polikryształ/moc?

 

Witam ponownie !

 

Zaciekawiło mnie Twoje pytanie dlatego przeprowadziłem małą szacunkową analizę dla Krakowa dla instalacji 1KW, 2 taryfa produkcja tylko 2h (13:00-15:00). Oczywiście w lato te dwie godziny miały mniejszy wpływ na ogólny uzysk, natomiast w przypadku zimy już znaczący. Zaznaczam ,że są to czyste szacunki.

 

Produkcja łączna dla całego roku: I taryfa: 223 kWh, II taryfa 862 kWh. Myślę, że spokojnie można przyjąć, że w takim przypadku około 20-25% całkowitej produkcji będzie plasowało się w drugiej taryfie.

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Produkcja łączna dla całego roku: I taryfa: 223 kWh, II taryfa 862 kWh. Myślę, że spokojnie można przyjąć, że w takim przypadku około 20-25% całkowitej produkcji będzie plasowało się w drugiej taryfie.

!

Licząc po mojemu - nie znaczy że dobrze ;)

13 dni ustawowo wolnych od pracy w 2016r

Więc tu mamy tańszą taryfę

do tego weekendy 52 tyg w roku (sobota + niedziela) 52 * 2 = 104 dni (sobota + niedzela)

104 + 13 dni z ustaw = 117

365 / 117 = 3,11

Już mi wyszło 31%

+ te 2h dziennie z każdego dnia

52 dni * ( 2/12) 0,083 = 4,3 dnia ;) można pominąć ;)

 

 

Należało by sobie odpowiedzieć jaki procent Energi zużywamy w jakich godzinach. Ale nie jestem pewien czy mi się nadal chce ;)

Bo możemy dojść do punktu wyjścia że G11 będzie bardziej optymalna pod względem rozbiorów, a i tak to będą szacunki które należy przeliczyć dla własnego domu.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwygodniej mieć jedną taryfę bo wtedy łatwo obliczyć produkcję/zużycie i nie trzeba się zastanawiać co o której godzinie włączyć :)

 

Czy liczniki dwukierunkowe które macie przy swoich instalacjach mają możliwość podpięcia do komputera w celu bierzącego odczytu?

 

Edit:

 

Znalazłem taki licznik, który szystko zmierzy i poda na pc alekosztuje 1500 zł.

 

Wydajne urządzenie pomiarowe do inteligentnego zarządzania energią w ramach SMA Smart Home: licznik SMA Energy Meter zbiera dokładne i wyważone pomiary dla fazy, działając jak licznik energii elektrycznej doprowadzonej z sieci i zakupionej oraz przekazuje te wartości poprzez Speedwire. Dzięki swojej zdolności do szybkiego uzyskiwania zmierzonych wartości licznik SMA Energy Meter jest idealnym źródłem informacji do inteligentnego zarządzania energią w SMA Smart Home. Wszystkie dane o wygenerowanej energii fotowoltaicznej, zakupionej energii elektrycznej i energii doprowadzonej z sieci mogą być przekazywane za pośrednictwem standardowego kabla Ethernet na przykład do Sunny Home Manager lub w przyszłości do Sunny Boy Smart Energy. To z kolei ułatwia optymalne monitorowanie energii, efektywne zarządzanie obciążeniem i akumulatorami oraz niezawodne ograniczanie mocy czynnej w punkcie podłączenia do sieci energetycznej, uwzględniając jednocześnie zużycie na potrzeby własne.

 

Karol

Edytowane przez morzedzungli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwygodniej mieć jedną taryfę bo wtedy łatwo obliczyć produkcję/zużycie i nie trzeba się zastanawiać co o której godzinie włączyć :)

 

Czy liczniki dwukierunkowe które macie przy swoich instalacjach mają możliwość podpięcia do komputera w celu bierzącego odczytu?

 

Edit:

 

Znalazłem taki licznik, który szystko zmierzy i poda na pc alekosztuje 1500 zł.

 

Wydajne urządzenie pomiarowe do inteligentnego zarządzania energią w ramach SMA Smart Home: licznik SMA Energy Meter zbiera dokładne i wyważone pomiary dla fazy, działając jak licznik energii elektrycznej doprowadzonej z sieci i zakupionej oraz przekazuje te wartości poprzez Speedwire. Dzięki swojej zdolności do szybkiego uzyskiwania zmierzonych wartości licznik SMA Energy Meter jest idealnym źródłem informacji do inteligentnego zarządzania energią w SMA Smart Home. Wszystkie dane o wygenerowanej energii fotowoltaicznej, zakupionej energii elektrycznej i energii doprowadzonej z sieci mogą być przekazywane za pośrednictwem standardowego kabla Ethernet na przykład do Sunny Home Manager lub w przyszłości do Sunny Boy Smart Energy. To z kolei ułatwia optymalne monitorowanie energii, efektywne zarządzanie obciążeniem i akumulatorami oraz niezawodne ograniczanie mocy czynnej w punkcie podłączenia do sieci energetycznej, uwzględniając jednocześnie zużycie na potrzeby własne.

 

Karol

 

Taki licznik kupisz za 400. Odczyt przed modbusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia... w tauron dostajesz z kiludniowym opóźnieniem.

W Enerdze raz opóźnienie to kilkanaście godzin max 2-3 dni. Ale dla mnie jest to do zaakceptowania.

 

Za 400 PLN licznik... to nie taniej kupić LK i 2 liczniki z RS485 i podpinasz to pod PVM i masz na bieżąco wykresy na zdalnym serwerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Enerdze raz opóźnienie to kilkanaście godzin max 2-3 dni. Ale dla mnie jest to do zaakceptowania.

 

Za 400 PLN licznik... to nie taniej kupić LK i 2 liczniki z RS485 i podpinasz to pod PVM i masz na bieżąco wykresy na zdalnym serwerze?

 

Może i taniej, zależy co chcesz mierzyć. Ja musiałem mieć informacje o każdej fazie oddzielnie. Do tego mam pełną informację o poborze energii / prądach i napięciach na każdej fazie. Musze tego pilnować, przy załączaniu grzałek, żeby nie wywalić zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj ;)

Zakład energetyczny musi Ci zamontować licznik 2 kierunkowy do którego najczęściej masz dostęp. Bo liczniki są zaczytywane zdalnie.

Wchodzisz na www i wiesz wszystko.

 

U mnie tak jest w Energa/

 

Chcialbym miec wglad w dane takie jak:

Ilosc energii wyprodukowanej

Ilosc energii pobranej

Suma energii zuzytej lacznie

Plus statystuki dobowe, miesieczne itd

 

Wiec to bede mial na www z licznika ktory mi zalozy enea?

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym miec wglad w dane takie jak:

Ilosc energii wyprodukowanej

Ilosc energii pobranej

Suma energii zuzytej lacznie

Plus statystuki dobowe, miesieczne itd

 

Wiec to bede mial na www z licznika ktory mi zalozy enea?

 

Karol

 

NIe wiem jakie liczniki zakłada enea, i nie wiem jakie statystyki zapewniają wiem co mi zapewniła Energa. Resztę statystyk będziesz miał na inwerterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytanko z innej beczki .Mam możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup instalacji o mocy 3KWp. Do tego odpowiednio dobrany inwerter. Czy jest możliwość do instalacji której panele mają moc o 3KWp zamontować inwerter o większej mocy przystosowany np do instalacji o mocy 5KWp.Tak aby w przyszłości za 5 lat( po okresie trwałości projektu) kiedy instalacja będzie już moją własnością dokupić sobie 2KWp paneli i rozbudować instalację bez wymiany inwertera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...