Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam,

Pytanko z innej beczki .Mam możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup instalacji o mocy 3KWp. Do tego odpowiednio dobrany inwerter. Czy jest możliwość do instalacji której panele mają moc o 3KWp zamontować inwerter o większej mocy przystosowany np do instalacji o mocy 5KWp.Tak aby w przyszłości za 5 lat( po okresie trwałości projektu) kiedy instalacja będzie już moją własnością dokupić sobie 2KWp paneli i rozbudować instalację bez wymiany inwertera?

 

Witam !

 

Oczywiście jest taka możliwość, tylko pytanie czy ma to sens. Przez pięć lat Twój inwerter będzie pracował na pół gwizdka ze słabą sprawnością, ponieważ przy doborze instalacji fotowoltaicznej z reguły się ją lekko przewymiaruje w stosunku do inwertera, aby ten pracował w nominalnym zakresie napięć MPPT.

 

Z ciekawości, czy w warunkach dofinansowania była mowa min. o tym, że nie będziesz mógł odprowadzać energii do sieci, inaczej mówiąc produkcja tylko na potrzeby własne ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam !

 

Oczywiście jest taka możliwość, tylko pytanie czy ma to sens. Przez pięć lat Twój inwerter będzie pracował na pół gwizdka ze słabą sprawnością, ponieważ przy doborze instalacji fotowoltaicznej z reguły się ją lekko przewymiaruje w stosunku do inwertera, aby ten pracował w nominalnym zakresie napięć MPPT.

 

Z ciekawości, czy w warunkach dofinansowania była mowa min. o tym, że nie będziesz mógł odprowadzać energii do sieci, inaczej mówiąc produkcja tylko na potrzeby własne ?

 

Pozdrawiam !

 

Bezproblemowo mozesz tak zrobic jesli sumaryczny zakres napiec paneli bedzie w przedziale pracy twojego inwertera. Jesli to mozliwe kup inwerter z mozliwoscia podlaczenia dwoch stringow. Wspomniane 3kw podepniesz do pierwszego, za 5 lat dokupisz panele, pewnie innej produkcji i wepniesz pod drugi string. Jesli bedzie to zrobione z głową dedzie dzialac na 100%. Przerzuc sobie odrazu druga pare przewodow... powodzenia, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Oczywiście jest taka możliwość, tylko pytanie czy ma to sens. Przez pięć lat Twój inwerter będzie pracował na pół gwizdka ze słabą sprawnością, ponieważ przy doborze instalacji fotowoltaicznej z reguły się ją lekko przewymiaruje w stosunku do inwertera, aby ten pracował w nominalnym zakresie napięć MPPT.

 

Z ciekawości, czy w warunkach dofinansowania była mowa min. o tym, że nie będziesz mógł odprowadzać energii do sieci, inaczej mówiąc produkcja tylko na potrzeby własne ?

 

Pozdrawiam !

 

Tak mogę odprowadzać będąc tzw. prosumentem. moja odprowadzana nadwyżka będzie mi "oddawana" w półrocznym bilansie przez Tauron w stosunku 1kWH oddany do sieci do 0.8 KWh odebrane. Trzeba mieć tylko umowę kompleksową czyli dystrybutorem i dostawcą prądu ta sama firma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mogę odprowadzać będąc tzw. prosumentem. moja odprowadzana nadwyżka będzie mi "oddawana" w półrocznym bilansie przez Tauron w stosunku 1kWH oddany do sieci do 0.8 KWh odebrane. Trzeba mieć tylko umowę kompleksową czyli dystrybutorem i dostawcą prądu ta sama firma

 

Witam ponownie !

 

W takim razie Twoje dofinansowanie + netmetering jest dla Ciebie bardzo korzystne - nie wstrzymujesz swojej aktualnej wysokiej produkcji z PV tylko przechowujesz ją w sieci. Niestety wciąż wiele programów dotacyjnych jest tak skonstruowana, że nie mamy możliwości eksportu nadwyżek do sieci. A szkoda, bo przy dofinansowaniach dochodzących do 85% taka instalacja zwraca się w kilka lat.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie !

 

W takim razie Twoje dofinansowanie + netmetering jest dla Ciebie bardzo korzystne - nie wstrzymujesz swojej aktualnej wysokiej produkcji z PV tylko przechowujesz ją w sieci. Niestety wciąż wiele programów dotacyjnych jest tak skonstruowana, że nie mamy możliwości eksportu nadwyżek do sieci. A szkoda, bo przy dofinansowaniach dochodzących do 85% taka instalacja zwraca się w kilka lat.

 

Pozdrawiam!

 

Tak faktycznie były skonstruowane programy przed lipcową nowelizacją OZE. Najczęściej trzeba było blokady zakładać aby nie było nadprodukcji albo zbiornik z woda i grzałkę elektryczną ale jedno i drugie rozwiązanie jest nie ekonomiczne.Teraz po zmianie ustawy OZE co raz więcej gmin rezygnuje z tych ograniczeń. Dzięki odprowadzaniu energii do sieci i przy 85% dofinansowaniu jak obliczyłem instalacja może się zwrócić nawet w 3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak faktycznie były skonstruowane programy przed lipcową nowelizacją OZE. Najczęściej trzeba było blokady zakładać aby nie było nadprodukcji albo zbiornik z woda i grzałkę elektryczną ale jedno i drugie rozwiązanie jest nie ekonomiczne.Teraz po zmianie ustawy OZE co raz więcej gmin rezygnuje z tych ograniczeń. Dzięki odprowadzaniu energii do sieci i przy 85% dofinansowaniu jak obliczyłem instalacja może się zwrócić nawet w 3 lata

Wcześniej moja za własną kapustę na się zwrócić w około 7 lat, by mi dali 85% dofinansowania to bym się w rok zmieścił ;)

Growatta nie polecam a za 4000 PLN to już w ogóle

 

Dziś już prawie 4kWh ale myślę że tak jak wczoraj do 8kWh może dociągnie

22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Gmina w której mieszkam właśnie prowadzi nabór wniosków na dofinansowanie miedzy innnymi paneli fotowoltaicznych. Poziom dofinansowania do 85%.

Zastanawiam się czy złożyc wniosek.

Podam kilka danych,moze coś doradzicie:

1. Zuzycie prądu od 14.08.2015 - 08.02.2016 to 1822 kWh (jak znajde nastepny rachunek to podam ale raczej bedzie nieco wieksze)

2.Taryfa G11 zab. 25A moc 12,00Kw

3. Poziom dofinansowania:

Poziom.jpg

4. Ogrzewanie domu mam na gaz, zasobnik na wypadek W wyposażyłem w grzałkę 2kW.

 

Zastanawiam się, poniewaz nie bede miał zadnego wpływu na dobór urzadzeń, a po pieciu latach instalacja cała przechodzi na własciciela(serwis etc etc)

Czy moglibyscie oczacować jaka moc paneli mi potrzebna/bedzie najlepsza?

 

Nie wiem czy bedzie mozliwośc zainstalowania na dachy budynku mieszkalnego( chyba ze miedzy balkonem a tarasem)zakładam ze na budynku gospodarczym czyli wklad własny większy.

 

Z góry dziekuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyscie oczacować jaka moc paneli mi potrzebna/bedzie najlepsza?

 

A zapłacić za Ciebie też mamy czy sam szlachetnym gestem sięgniesz do kieszeni?

 

Przy optymalnych warunkach 1kWp zrobi rocznie 1MWh

Policz ile MWh Twój budynek bierze rocznie, dodaj do tego ile m3 gazu poszło CI na grzanie cwu.

1m3 gazu = 11kWh i sumujesz.

 

To nie jest takie trudne tylko nikomu się nic nie chce - policzcie za mnie.

Bym tak podchodził do tematu to teraz bym dopiero śrubki dobierał do instalacji.

 

Brałbym 8kW z wkładem własnym 15k PLN ustawić mi to na gruncie gdzie wskażę palcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinbbb jaka masz moc paneli? Ja sledze wyniki pv albetta na pvmonitorze bo bede mial identyczna instalacje z tym samym falownikiem. 2, 5kwp + fronius ig 20

 

Karol

Ja mam 3,3kW z inwerterem GoodWe. Jak dla mnie to na chwilę obecną idealny kompromis. Z 2,5kW nie zostaje za dużo opustu do odzyskania.

2,5MWh z czego zużycie bezpośrednie na poziomie 30% zostaje 1750kWh

1750 * 0,8 = 1,4MWh do odebrania po opuście.

A zakładając średni pobór na dom rzędu 3MWh robi się trochę za mało.

 

Moją instalację możesz zobaczyć tu: http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230 ciężko coś porównywać do Alberta bo on ma wpiętą od początku roku a ja od końcówki kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czy bedzie mozliwośc zainstalowania na dachy budynku mieszkalnego( chyba ze miedzy balkonem a tarasem)zakładam ze na budynku gospodarczym czyli wklad własny większy.

 

Z góry dziekuję za odpowiedzi.

 

Witam,

 

Jaki problem pojawia się na Twoim dachu, że się obawiasz tam montażu ? Oczywiście spotyka się takie instalacje na balkonach, tylko czasem wyglądają one komicznie, ale zawsze to 15% na VAT mniej.

 

Jeśli masz na tyle wolnej gotówki, to zgadzam się z przedmówcą - im większa instalacja tym lepiej, bo większe dofinansowanie.

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie u Ciebie produkuje, dziś trochę pochmurno to i efektów nie ma.

 

Jak mogę sprawdzić falownik ? czy muszę podłączyć panele i wpiąć do sieci żeby wiedzieć czy dobrze działa czy są jakieś metody?

 

Karol

 

Są różne inwertery mój po podłączeniu tylko DC zapala czerwoną diodę a wyświetlacz wyłączony. Po podłączeniu samego AC chyba nic się nie działo.

Ale np. SMA jak go pukniesz w nocy to się odpali (bez DC). Jednak jak kupujesz nowy z paragonem czy FV to nie musisz sprawdzać ma działać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i prawie 5 kwh już masz :)

 

Kupuję używkę bo nie planowałem na razie paneli pv. Kończę budowę i szukałem kolektorów słonecznych do grzania CWU, gość w ogłoszeniu nazwał tak panele pv " kolektor słoneczny do wytwarzania prądu" kupiłem 2,55Kwp za 1500 zł. grzech było nie brać i tak się zaczęło.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promocja OZE trwa w najlepsze. Niedługo opublikuje artykuł w ktorym zacytuje pisma z Tauronu. Czekam tylko na zakończenie sprawy. My prosumenci jestesmy dla nich ja wrzód na d..ie. Od wielu miesiecy dopominam sie swojego tzn chcialbym aby siec pracowala na normalnych parametrach w zakresie napiec nie wyzszych niz 260V i nie nizszych niz 200, dodatkowe SPZ spowodowane ptakami, wiatrami, gałęziami i wreszcie slimakami w rozdzielni pradu powoduja ze inwerter restartuje sie kilkadziesiat lub kilkaset razy rocznie. Tak prosze Panstwa, tylko nieliczne inwertery monitoruja sieć i rejestruja co sie w niej dzieje. Zwykle kiedy one pracuja, my też, i nie ma nas w domu. Mam juz drugi inwerter on wrzesnia 2013r, tamten nie wytrzymał... konia z rzedu temu kto ma umowe na ciągłość dostawy energii i tym samym ciaglosc jej odbioru tak obiecywana w umowach z prosumentami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Usytuowanie domu sciana szczytową w kierunku południowym.

Dlaczego komicznie?

Tak naprawdę nie wiadomo jeszcze jaki będzie poziom dofinansowania, może być 80% a moze 45%.

 

Witam ponownie !

 

To oczywiście moje subiektywne odczucie, ale zdarzają się przypadki, gdzie można się konkretnie uderzyć w głowę albo wygląda to tak jakby instalator na siłę chciał zmieścić gdzieś jeszcze 2 panele. Ale to tylko osobne przypadki, jeśli coś takiego takiego u Ciebie się da zrobić to jak najbardziej, tylko wylicz sobie mniej więcej ile zajmą Ci powierzchni same panele - przyjmij sobie 1KW to zazwyczaj 4 panele (250W), każdy 1x1,6m plus odstępy na klemy montażowe.

 

Dofinansowanie 80%, a 45% to sporo różnica, wtedy bez wahania bierz instalacje na balkon na pokrycie własnych potrzeb.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ze prosumenci sa jak wrzod. Ja mam inne zdanie mysle ze cala ta foltaika to o kant tylka bo slyszal ktos zeby elektrownie obnizaly moce wraz ze wzrostem przylaczanych instalacji pv? Ja nigdy nie slyszalem i z ekologia pv nie ma nic wspolnego. takie instalacje bylby eko gdyby byly razem z magazynami energii wykorzystywane szczytowo i sterowane przez rejony dystrybucji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...