Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Tak prosze Panstwa, tylko nieliczne inwertery monitoruja sieć i rejestruja co sie w niej dzieje. Zwykle kiedy one pracuja, my też, i nie ma nas w domu.

 

A po co inwerter ma coś rejestrować, jak nie ma nas w domu? Mój rejestruje ale grzecznie wysyła mi maila że coś się zesrało wchodzę na www i wiem wszystko:

err.jpg

 

U mnie takich przygód nie było i nie ma

wykres napięcia AC w całęgo wczorajszego dnia:

Vac.jpg

 

I częstotliwość AC:

Hz.jpg

 

Operator Energa, na samym pd. obsługiwanego przez niego regionie. Jednak jeśli inwerter się resetuje zawsze można w menu serwisowym podrasować niektóre parametry np. napięcie pracy do powiedzmy 280V. A jeśli nie to tylko na drodze reklamacyjnej, ale to droga przez mękę. Przerabiałem podłączenie do sieci przez 4 miesiące więc coś o tym wiem.

 

@ morzedzungli

Używki nie polecam chyba że sprawdzonej w 100% podłączonej na prawującej instalacji, w przeciwnym razie obchodzić szerokim łukiem. Zresztą jak dobrze poszukasz to znajdziesz nówkę w cenie używki ja za GoodWe GW 3000 NS zapłaciłem 565E nówka z 10 letnią gwarancją 565 * 4,2 = 2,3k PLN a to dobra cena za inwerter który ma praktycznie wszystko. Wysyła dane na www/email

 

Będziesz coś chciał nowego daj znać może coś się znajdzie GoodWe na bank poza tym jakieś Huawei wszystko z FV na gwarancji.

Od razu informuje nie ja sprzedaję i nie ja wystawiam FV, ale bezpośredni importer na Polskę.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też przestawiałem parametry poprzedniego inwertera, nie pomogło. Rasowanie inwertera skraca jego żywotność, tak jak żywotność tuningowanego silnika samochodowego...

Powiem szczerze że zdecydowałem się na fotowoltaike z powodów elektrycznego ogrzewania, konkretnie to pompą ciepła. Ekonomia i wygoda mnie interesuje, ekologia właściwie wcale. Rzeczywiście ogrzewanie domu i CWU wychodzi free, zostaje trochę na dom.

Cała sieć energetyczna jest jakby z poprzedniej epoki. Nie straszę wszystkich. Przed przeprowadzką mieszkałem ponad 20 lat w innym miejscu i tam prawie nigdy nie było takich jaj jakie mam teraz (teraz mieszkam na wsi).

Edytowane przez stanley79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem dziś informację w sprawie instalacji fotowoltaicznej z gminnego programu ( dofinansowanie 80% ), co o tym sądzicie :

 

Powierzchnia paneli 58,6 m2

Moc instalacji - 9,54 kW

Ilość wyprodukowanej energii rocznie 9000 kWh

Wartość netto instalacji - 66780 zł netto + 8% VAT

 

Wychodzi na to, że zapłacę za tą instalację 14500 zł brutto - pewnie będzie więcej, moim zdaniem wygląda to nienajgorzej ale mogę się mylić.

Czy ktoś ma już instalację z dopłatą 80 % ? Czy faktyczny koszt różni się od pierwszej wyceny ?

 

Komponenty użyte do instalacji mają być renomowanych producentów i wysokiej jakości - wymóg umowy o dofinansowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki, Czy orientujecie się czy trzeba mieć odbiór budynku (nowo wybudowany dom) zeby zglosic gotowa instalacje fotowoltaiczna do enea i odbierac od nich nadwyzke Kwh? mam obecnie taryfe c11 z licznikiem docelowym-dystrybutor enea,sprzedawca firma x . W enea nie chca mi dac taryfy G dopoki nie bedzie odbioru domu a odbior bede mial dopiero za pol roku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu kiedyś pisałam, teraz ponowię temat - noga jestem z tematu, staram się coś czytać, ale niewiele rozumiem.

 

W gminie robią projekt w końcu: albo kolektory, albo fotowolaikę można wybrać.

 

Moje zużycie prądu w ciągu roku to ok. 2300 kWh, ostatnie dwa rachunki były jakieś takie większe, więc przyjmijmy, że chciałabym instalację 3kW. W projekcie przewidziane jest dofinansowanie 70% - wg gminy koszt instalacji 3kW dla mnie już z 8% vatu to ok. 7000,00zł. Instalacja wpięta do sieci, czyli nadwyżki idą do sieci.

 

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam nowe zasady, czy to wygląda tak jak niżej?:

- przelicznik energii wprowadzonej do sieci to 0,8 ceny energii (bez opłat) - czyli w sumie 0,8 x 0,29zł w taryfie dziennej?,

- aktualnie ZE nie odda żadnych pieniędzy, tylko rozliczy energię wprowadzoną tak, żeby obniżyć rachunek, a jeżeli coś będzie niemożliwe do rozliczenia w danym rachunku, to muszę to sobie rozliczyć w ciągu roku, bo inaczej przepadnie?,

- załóżmy, że normalnie w ciągu roku prąd wyniesie mnie 1800,00zł - czy to mi się w ogóle kalkuluje?

 

Czy wyjść z założenia, że jak mi minie okres 5 lat, podczas których będę musiała być wpięta do sieci, to sobie zrobię off-grida, kupię akumulator i będę magazynować nadwyżki i wykorzystywać je np. w nocy? Jest sens, czy nie ma? Jak duży akumulator trzeba by kupić?

 

Jak jest z tą energią bierną? Straszą ostatnio, że prosumenci po zmianie liczników nagle mają na rachunkach naliczaną energię bierną i ZE nie chce jej rozliczać z energią wprowadzoną do sieci. Sprawdziłam nasz licznik - Corax 3 - i wychodzi mi na to, że chyba nie będą musieli zmieniać licznika, co najwyżej go przeprogramują. Czy ktoś z Was wie, jakie są koszty zużycia energii biernej dla małego domu? Do tej pory na rachunkach nie mam jej uwzględnionej. Trochę boję się sytuacji, w której ZE rozliczy mi energię wprowadzoną, ale dowali opłaty za energię bierną.

 

Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi, decydować się trzeba szybko, bo wczoraj było spotkanie, a już od 01.12 składa się deklaracje...

 

Do kolegi wyżej: nie wiem, jak jest konkretnie w przypadku fotowoltaiki, u nas przy normalnym podpięciu PGE oparło się tylko na oświadczeniu - odbiór budynku mieliśmy ponad pół roku od zmiany taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PaRa 15k PLN za 9,5kW wygląda bardzo przyzwoicie. Tyle zapłaciłem z własnej kieszeni za 3,3kW. Jednak ceny komponentów znacznie spadły więc widać że wycena jest "trochę" wygórowania (na wolnym rynku 40k PLN = 10kWp) jednak w przypadku takiego dofinansowania nadal w 100% akceptowalna. Nie zastanawiał bym się nawet chwili. Z tylu paneli spokojnie możesz myśleć o ogrzewaniu chałupy prądem.

 

@maciej10 nadwyżki będziesz mógł odbierać dopiero po podpisaniu umowy kompleksowej. Jeśli takową posiadasz grzej do Enea i składaj papiery. Można próbować to ominąć jednak wtedy nie będzie bilansowania = opustu.

 

@ Bracianka koleżanka coś pomieszała opust 0,8 mnoży przez cene za coś. NIE to nie tak działa

Bardzo upraszczając:0 Dajesz mi 1 PLN a ja w czasie do jednego roku muszę oddać Ci 0,8 PLN. Ale jeśli nie będziesz chciała odebrać tych 0,8 PLN to one przepadają. Musisz bilansować swoje zużycie energii elektrycznej aby każda 1kWh była odebrana w stosunku 0,8 kWh

1kWh oddana do sieci = 0,8kWh którą możesz odebrać.

Tylko na tym to polega

Energia bierna została "zdjęta" z Białostockiego oddziału PGE po wielu reklamacjach klientów. Gdzieś widziałem papier jednego z prosumentów z odpowiedzią na reklamację.

Ja płąciłem 350 PLN/2m-ce = 2100 PLN rocznie

po pierwszym półroczu do zapłacenia miałem 11,50 PLN + Energa oddala mi 130 PLN.

Więc na samych rachunkach jestem 1100 PLN do przodu. 2 półrocze będzie trochę słabsze bo i mniej słońca, a i z opustu niewiele mi już zostało.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PaRa 15k PLN za 9,5kW wygląda bardzo przyzwoicie. Tyle zapłaciłem z własnej kieszeni za 3,3kW. Jednak ceny komponentów znacznie spadły więc widać że wycena jest "trochę" wygórowania (na wolnym rynku 40k PLN = 10kWp) jednak w przypadku takiego dofinansowania nadal w 100% akceptowalna. Nie zastanawiał bym się nawet chwili. Z tylu paneli spokojnie możesz myśleć o ogrzewaniu chałupy prądem.

 

Z racji tego, że wszystko w domu mam na prąd plus ogrzewanie to PC PW opcja z fotowoltaiką bardzo mi się podoba, pomimo inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie chyba jest zapisane, że np. takie opłaty stałe się nie bilansują, tzn. I tak muszę za nie zapłacić. Mówisz że w praktyce tak nie jest? Dla mnie było by świetnie. Trudno jest zbilansowac wykorzystanie energii? A jak cena? W normie, czy dużo? Oczywiście listy materiałów nikt nie podał...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Bracianka w pierwszym półroczu jeszcze płacili za sprzedany prąd i właśnie z tego zapłaciłem opłaty stałe. Jednak z racji tego że Energa nie wie jak ma prosumentów rozliczać na chwilę obecną nic nie wiem - nie przysłali mi rachunku za prąd.

Zbilansować nie jest trudno zwykły excell i wiesz wszystko.

 

Nie wiem co to znaczy i do czego ma się odnosić: "A jak cena? W normie, czy dużo? Oczywiście listy materiałów nikt nie podał... "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bracianka a co tu wpisywać w tabelkę.

Produkcja za dany okres * 0,8 = opust do odebrania

opust do odebrania - pobór = ile opustu zostało do odebrania

Wsio całą matematyka

 

Odnośnie ceny... OK nie jest to duża instalacja ale daje już pewne oszczędności. Na stronach zakładów energetycznych próżno szukać informacji, to nie jest informacją którą zakład energetyczny chciałby promować. Bo masz całe życie im płacić, więc na rękę im jest nie podawać informacji o oszczędnościach z tego płynących. Oni tylko dostosowują swoje systemy informatyczne do istniejącego prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...