Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ale przeciez napisalam, ze ja to sobie wylicze i sprawdze, kwestia tego jakie zasady przyjmie PGE...

Określa to prawo a nie jakieś zasady przyjmuje PGE - na umowie kompleksowej masz tylko podany termin co jaki czas będziesz rozliczana. W sensie jak często będą spisywać licznik u mnie np. jest raz na 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i co mają na celu te wyliczenia? Ja piszę o cenie po uwzglednieniu 70% dotacji. Jak ktoś robił na własny koszt to chyba logiczne, że go więcej wyniesie. Natomiast co do określenia przelicznika w "przepisach prawa", czytaliście właściwy przepis? W żaden sposób nie jest jednoznaczny. Np. ani słowa o podatku Vat, opłaty które ponosi sprzedawca energii też nie są jednoznacznie spracyzowane. Poza tym, jako prawnik z wykształcenia i zawodu wiem, że 10 osób jeden przepis zrozumie na co najmniej 5 sposobów. Jak coś jest niedokładne, to PGE na pewno będzie próbować wykorzystać to na swój sposób, podobnie jak w przypadku faktur za energie bierna. Marcinbbb, kiedy bedziesz miec rachunek na nowych zasadach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co mają na celu te wyliczenia? Ja piszę o cenie po uwzglednieniu 70% dotacji. Jak ktoś robił na własny koszt to chyba logiczne, że go więcej wyniesie. Natomiast co do określenia przelicznika w "przepisach prawa", czytaliście właściwy przepis? W żaden sposób nie jest jednoznaczny. Np. ani słowa o podatku Vat, opłaty które ponosi sprzedawca energii też nie są jednoznacznie spracyzowane. Poza tym, jako prawnik z wykształcenia i zawodu wiem, że 10 osób jeden przepis zrozumie na co najmniej 5 sposobów. Jak coś jest niedokładne, to PGE na pewno będzie próbować wykorzystać to na swój sposób, podobnie jak w przypadku faktur za energie bierna. Marcinbbb, kiedy bedziesz miec rachunek na nowych zasadach?

 

Skoro jesteś prawnikiem to powinnaś rozumieć treść ustawy która na dzień dzisiejszy mówi 0,8 do wprowadzonej energii do sieci bez opłat dystrybucji, ale z opłatami stałymi takimi jak abonament itp. Są to opłaty śladowe do całości jaką płaciłem bez PV. Wiadomo ustawa może się za jakiś czas zmienić ale puki co jest tak jak piszą inni wyżej. Podchodząc z takim założeniem jak ty to nic nie zrobisz w obawie co będzie później.

PS.Z porady prawnej nie chciał bym u ciebie korzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinbbb, kiedy bedziesz miec rachunek na nowych zasadach?

 

Nie wiem musisz zadzwonić do Energa kiedy ich system informatyczny nauczy się działania

produkcja * 0,8 = opust

opust - pobór = jeśli wynik dodatni wszystko OK, jeśli wynik ujemny brak opustu możliwa FV przy następnym okresie rozliczeniowym.

 

No właśnie czytaj ze zrozumieniem . Moje 1 kW kosztowało 6800zł a Bocianka ma 1kW za 2333.

PS. Nie ucz mnie dzielić bo na tej lekcji byłem i na wielu innych.

Jak to mówią głupi dwa razy płaci, i kto bogatemu zabroni. Ja z własnej kieszeni płaciłem 4,3k PLN/kWp.

 

O wszechwiedzący voymarze, jeszcze mi napisz, w którym momencie i od czego ZE mi naliczy VAT, to stopy Twe ucałuję

 

voymar może mieć rację jednak doprecyzuję: Ja myślę że od zakupów w sklepie monopolowym... niech się prawnik zastanowi, weźmie raz jeszcze ustawę w dłoń i przeczyta. Bo ja skromny analityk nie chciałbym majestatu wprowadzić w błąd, bądź co bądź to składanie fałszywych zeznań.

 

Zaproponowano mi instalację opartą na :

 

- moduły BRUK-BET Solar BEP 265 Si polikrystaliczny

- falownik: Delta Energy Systems RPI M10A

 

Co sądzicie o tych produktach ? Zastosowana konstrukcja musi być objęta 10 letnią gwarancją producenta - to wymóg programu dofinansowania instalacji.

 

Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, ale jeśli dali wybór to ja bym brał inwerter SMA/Fronius a panele monokrystaliczne BYD/Amerisolar/Suntech o mocy 275W każdy ;)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, ale jeśli dali wybór to ja bym brał inwerter SMA/Fronius a panele monokrystaliczne BYD/Amerisolar/Suntech o mocy 275W każdy ;)

 

Dali wybór : bierzesz albo spadaj.

 

Dziś byłem w gminie i w styczniu będę wiedział czy program będzie realizowany czy nie, jeśli będzie to ogłoszenie przetargu i może w wakacje 2017 instalacja zagości u mnie na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali wybór : bierzesz albo spadaj.

 

Dziś byłem w gminie i w styczniu będę wiedział czy program będzie realizowany czy nie, jeśli będzie to ogłoszenie przetargu i może w wakacje 2017 instalacja zagości u mnie na dachu.

Niestety z doświadczenia wiem że bardzo wiele takich dotacji nie dochodzi do skutku. Nie że źle Ci życzę ale nie nastawiaj się że będziesz miał tę instalację. Lepiej być miło zaskoczonym niż się rozczarować.

A skoro wybór jaki napisałeś to jak najbardziej bierz zajebisty sprzęt ;)

 

Ja się zgapiłem bo dla łódzkiego do października były jakieś dofinansowania, i też chętnie przygarnął bym jakieś 10kW w rozsądnych pieniądzach, ale instalacja już na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie prosze, nie mam jeszcze odbioru domu a instaluje panele pv o mocy 6KWh, poniewaz nie moge zglosic do energetyki instalacji poniewaz nie mam jeszcze taryfy g tylko budowlana wiec zaproponowano mi jakis kontroler ktory nie bedzie puszczal energii do sieci,po odbiorze kaza mi go zdjac i zglosic instalacje do energetyki.. Moze ktos powiedziec co to jest za kontroler??- kaza mi za niego zaplacic 1500 zl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie prosze, nie mam jeszcze odbioru domu a instaluje panele pv o mocy 6KWh, poniewaz nie moge zglosic do energetyki instalacji poniewaz nie mam jeszcze taryfy g tylko budowlana wiec zaproponowano mi jakis kontroler ktory nie bedzie puszczal energii do sieci,po odbiorze kaza mi go zdjac i zglosic instalacje do energetyki.. Moze ktos powiedziec co to jest za kontroler??- kaza mi za niego zaplacic 1500 zl

 

Power router faktycznie kosztuje 1500 PLN (aledrogo). Moim zdaniem olej sprawę szkoda na to pieniędzy, chyba że masz mus podłączenia do sieci i korzystania w własnego prądu. Na co skierujesz nadmiar prądu na bojler?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią głupi dwa razy płaci, i kto bogatemu zabroni. Ja z własnej kieszeni płaciłem 4,3k PLN/kWp

 

 

 

Już pisałem o tym kilkanaście postów wyżej.

Ludzie kupują I tanie i drogie samochody. Jeden jeździ i drugi jeździ. Tak samo jest i z PV , tylko że z roku na rok PV daje coraz większe korzyści ,a auto traci. Gra tu rolę wykonanie , uzyski ,serwis itp. Im lepsze wykonanie tym mniej problemów za parę lat. I za to się płaci. AMEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z doświadczenia wiem że bardzo wiele takich dotacji nie dochodzi do skutku. Nie że źle Ci życzę ale nie nastawiaj się że będziesz miał tę instalację. Lepiej być miło zaskoczonym niż się rozczarować.

A skoro wybór jaki napisałeś to jak najbardziej bierz zajebisty sprzęt ;)

 

Ja się zgapiłem bo dla łódzkiego do października były jakieś dofinansowania, i też chętnie przygarnął bym jakieś 10kW w rozsądnych pieniądzach, ale instalacja już na gruncie.

 

Dlatego zakładam najgorsze, aby się miło rozczarować. W styczniu ma być jakaś decyzja, na razie moja inwestycja to koszt opracowania i trochę czasu na załatwianie formalności. W gminie jest człowiek, który chce się wykazać / pokazać i widać, że mu zależy na pozytywnym wyniku procedury.

 

Na razie otrzymałem 25% dotacji na PC, więc jeśli wyjdzie z panelami będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra tu rolę wykonanie , uzyski ,serwis itp. Im lepsze wykonanie tym mniej problemów za parę lat. I za to się płaci. AMEN

Właśnie z tego powodu kupiłem monokryształy, Suntech`a 275W 4 bus bary z inwerterem na 10 letniej gwarancji ;) Gwarancja jak na poniższej fotce do 2026-03-25

 

10.JPG

 

Na razie otrzymałem 25% dotacji na PC, więc jeśli wyjdzie z panelami będzie super.

Ale jakiej?

Powietrze - Powietrze

Powietrze - woda?

25% to jednak niewiele PW kosztuje około 10-12k PLN. Nie decydował bym się na zakup. Za 8k PLN kupuje 2kWp na dach i grzeje farelką za 150 PLN olejową

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Power router faktycznie kosztuje 1500 PLN (aledrogo). Moim zdaniem olej sprawę szkoda na to pieniędzy, chyba że masz mus podłączenia do sieci i korzystania w własnego prądu. Na co skierujesz nadmiar prądu na bojler?

No raczej nie moge tego olac skoro chce korzystac z pv a nie moge oddac do sieci. Nadwyzke nie mam na co skierowac. Nadprodukcja nie bedzie wykorzystywana do czasu kiedy zalatwie odbioru domu i zglosze instalacje do eneii. Panele z dofinansowaniem z gminy zaklada mi firma promag. Laczny koszt jaki zaplace to 24900 za 6KW-panele umieszczone na gruncie odleglosc paneli od inwertera ok 60m.

 

Cena:

-2x inwerter 3Kw (wymog w gminie-najwieksza moc to 3 kwh-pozniej mozna brac wielokrotnosc)-stad beda dwa inwertery + 24 panele 250Wp - za to 20400 zl

stelaze ziemne 100zł od panela razem 2400

kontroler zeby prad nie lecial do energetyki 1500zł

przekopanie 60m pod kabel 600 zl

 

RAZEM 24900zl - 4150/1KW duzo malo?

 

 

Mam jeszcze mozliwosc zainstalowania 3KW na dachu na polaci poludniowo-wschodniej (zaoszczedze 1200 zl na stelazach)Może to by było lepsze rozwiazanie -3KW na dachu i 3 KW na gruncie na poludnie albo moze zrobic oba na gruncie i jedno ustawic na poludnie a drugie na poludniowy zachod ?? Jaka opcja jest najlepsza

 

Zalezy mi by maksymalnie wykorzystac produkcje na uzytek wlasny. Zuzywam miesiecznie ok 600KWh

Edytowane przez maciej10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...