Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jak masz na dachu to wiesz ile można podłączyć, a skoro wiesz to po co pytasz?

 

 

Jeśli czegoś nie rozumiesz to gadaj z serwisem, ja jestem analitykiem i opieram się na matematyce a nie na tym ile można a ile nie można. Jednak domyślam się że wiesz jakie napięcie dają panele przy minusowej temperaturze a dużym nasłonecznieniu - prawda?

Tym samym nie chcesz mojej matematyki lecz praktykę to powiem Ci że do mojego inwertera 3kW w środku zimy mogę podłączyć nawet 35kW paneli wszak w pełnym zachmurzeniu dadzą może 10% swojej mocy więc widełkach pracy inwertera... ale niech się tylko słoneczko wychyli zza chmur to inwerter się wyłączy. Więc wszystko z głową a nie można czy nie można.

 

Czy tak trudno jest napisać ...

Do tego inwertera można podłączyć maksymalnie tyle to a tyle paneli o mocy np 250Wp a liczy się to w ten czy tamten sposób...

Proste pytanie i prosta odpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy tak trudno jest napisać ...

Do tego inwertera można podłączyć maksymalnie tyle to a tyle paneli o mocy np 250Wp a liczy się to w ten czy tamten sposób...

Proste pytanie i prosta odpowiedź...

Do tego 3500W

3500W = 48V * X

3500 / 48 =X

X = 72,9A

 

72,9 Jeden panel maksymalnie daje powiedzmy 8A

72,9 / 8 = 9 paneli

 

Napięcie tu jest ograniczeniem 48V kiedy jeden panel daje 30V dwóch nie podłączysz bo przekroczysz napięcie pracy inwertera a kto ma wiedzieć co mu się stanie? Do mojego 3,3kW podłączyłem 12 paneli w szeregu i mam około 400V i do 8A ale inwerter ogarnia napięcie do 500V a Twój do 48V.

Co tu liczyć tu on grid tam off grid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo?

Proponujesz mu jedno z najgorszych g..wien na rynku, zamiast bardziej markowego i produktywnego panela?

 

Nie no słuchamy Ciebie Qcells na dachu system montażowy droższy o przynajmniej 50% poinstruuj kolegę.

Dlaczego ma wybrać amorficzne panele zamiast polikrystalicznych, czy monokrystalicznych.

 

Ale oprzyj się na faktach a nie przypuszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego 3500W

3500W = 48V * X

3500 / 48 =X

X = 72,9A

 

72,9 Jeden panel maksymalnie daje powiedzmy 8A

72,9 / 8 = 9 paneli

 

Napięcie tu jest ograniczeniem 48V kiedy jeden panel daje 30V dwóch nie podłączysz bo przekroczysz napięcie pracy inwertera a kto ma wiedzieć co mu się stanie? Do mojego 3,3kW podłączyłem 12 paneli w szeregu i mam około 400V i do 8A ale inwerter ogarnia napięcie do 500V a Twój do 48V.

Co tu liczyć tu on grid tam off grid.

 

Coś to się kupy nie trzyma...

Policzmy dla tego ustrojstwa co mam ...( 700w...)

700=12v*X

700/12v=X

X=58,33A

58A/8A= ok 7szt paneli ...:confused:

Ja mogę max dwa po 250w czyli ok 500wp

 

Ładowarka MPPT ma 30A i 12v akumulatory a w przypadku tego mocniejszego urządzenia jest 60A MPPT i 48v akumulatory ...

Według mojej logiki to mogę podłączyć maksymalnie 2 kWp ale szukam wiarygodnego potwierdzenia co by nie kupić urządzenia które tak naprawdę do niczego się nie nadaje ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawa zabawka off-grid.

Jest opisana jak ją zasilać.

Parametr "zakres napięcia wejściowego" opisuje ile to "wytrzyma" na wejściu. NAPIĘCIOWO.

Panel, z którego "nie pobierasz" w pełnym słońcu, pomimo tego, ze jest 12V, na stykach ma dużo więcej!

Tu granicą jest 25V dla małego, 50V dla średniego a 90V dla dużego.

Czyli...

Panele 12V łączone równolegle, DWA PIĘTRA paneli - połączenie szeregowo-równoległe i TRZY PIĘTRA paneli - łączone szeregowo-równolegle.

Z tego, co pamiętam (mogę się mylić, sprawdź!) panele 12V zwykle dają prąd maksymalny w punkcie optymalnym około 5-8A.

Małe potrzebuje wiec 1 lub 2 panele, średnie 30/5= 6 lub 30/8=3,75 (4) ale dwa pietra, czyli 12 szt w stringach po dwa lub 8 szt w stringach po dwa itd.

Łopatą...

Małe: bardzo dobry panel - jedna sztuka, slaby - dwa równolegle.

Średnie: bardzo dobre panele - osiem sztuk szeregowo po dwa w czterech stringach równoległych. Słabe panele dwanaście sztuk szeregowo po dwa w sześciu stringach równoległych.

Dużego już nie liczę...

ALE...

Nie ma dwóch takich samych paneli...

Łącząc je równolegle trzeba zadbać o to, aby jeden nie gotował drugiego!

Separuje się je np, diodami, łącznikami MOS zero-R czy inaczej.

Są różne "bajpasy" czasem nawet panel taki zawiera (coś czytałem o tym).

 

Więc?

Nie ma jasnej odpowiedzi!

Podaj parametry wybranego panela (typu) a policzymy ile ich trzeba/można dać.

Dasz mniej to i tak zadziała, ale moc nie będzie maksymalna.

Dasz minimalnie (nie napięciowo! tylko prądowo) więcej to moc maksymalna będzie, ale panel nie będzie pracował z własną mocą maksymalną. (w pełnym słońcu).

 

Niby proste. Jak łączenie bateryjek. Tylko te bateryjki są jakby nieco kapryśne.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam M. coś z tymi panelami to napięcia pomyliłeś. Nie mówię o tych małych 12V (do 150W) bo szkoda na to kasy.

Te normalne panele po 250W na zaciskach otwartych mają około 36V, po podłączeniu ich napięcie spada do 30-31V, tym samym nie podłączysz ich szeregowo bo przekraczają 48V przy których ten off grid pracuje.

 

Ale coś nie skomentowałeś tego co pisałem o bilansie zysków i strat chyba 2 strony wcześniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb znalazłem to na allegro (komplet): http://allegro.pl/elektrownia-fotowoltaiczna-5-kw-1f-montaz-prestige-i6636068462.html

 

czyli amerisolar byłby najlepszy rozwiązaniem?

Może posiadasz i mógłbyś się podzielić linkiem do punktu który sprzedaje wraz z montażem(8% vat) kompletne instalacje z dobrymi panelami, dobrym inverterem i po normalnych cenach?

 

finansuje to oczywiście ja bo te dofinansowania o dupe rozbić, pozatym jak już ktoś się dobłaga dotacji to sprzedawca paneli ma specjalne podwyższone ceny tych samych paneli które sprzedaje taniej za gotówke (bez dotacji).. żałosne. Dlatego kupuje z własnych pieniędzy. Dlatego będę bardzo wdzięczny za podanie namiarów na sprawdzoną firmę która nie wciska jak to nazwałeś badziewia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb

 

Nic nie pomyliłem. To popierdółka na panele 12V.

"Normalne" panele to na zaciskach i pod 100V miewają. Zależnie od technologii wykonania.

" panele po 250W na zaciskach otwartych mają około 36V, po podłączeniu ich napięcie spada do 30-31V, tym samym nie podłączysz ich szeregowo bo przekraczają 48V przy których ten off grid pracuje."

TAKIE się do tego nie nadają.

 

Idę obejrzeć ten bilans.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb

 

Nic nie pomyliłem. To popierdółka na panele 12V.

"Normalne" panele to na zaciskach i pod 100V miewają. Zależnie od technologii wykonania.

" panele po 250W na zaciskach otwartych mają około 36V, po podłączeniu ich napięcie spada do 30-31V, tym samym nie podłączysz ich szeregowo bo przekraczają 48V przy których ten off grid pracuje."

TAKIE się do tego nie nadają.

 

Idę obejrzeć ten bilans.

 

Adam M.

Eee no to podłączać do tego panele 12V to można iść w ilość ;) Tylko po co

48V 4 panele w szeregu i na kilkanaście stringów to zrobić.

 

Nie moja bajka, szkoda kasy na konstrukcję dla takich paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

dzisiaj jadę na spotkanie do mojej gminy ws dotacji m.in na PV , przygotowałem sobie takie pytanka -czy macie jeszcze coś do dodania ?

 

Pytania dot dotacji PV

 

-czy dofinansowanie obejmuje dowolnego wykonawcę , który ma uprawnienia*

 

-jeśli będzie przetarg na wspólnego wykonawcę , to jakie będą kryteria wyboru (co z jakością paneli , inwerterów i doświadczeniem wykonawcy )

 

-ludzie na forach PV piszą ,że do dotacji instalatorzy zawyżają ceny-można to samo znacznie taniej kupić w ramach negocjacji

 

-na jakich zasadach będzie organizowany przetarg (chodzi o info do wielu firm)

 

-czy gmina będzie współwłaścicielem , jeśli tak -to z jakimi prawami , dzierżawa itp.

 

-jaka max moc instalacji

 

-czy można montować poza domem z 8% vatem

 

-czy można brać kredyt w BOŚ na wkład własny

 

-czy można łączyć dotacje (np. 30% z NFOŚ)

 

-czy jeśli dotacja będzie na 5kWp , a ja będę potrzebował 10kWp-to można to jakoś uzupełnić bez dotacji z jednym większym falownikiem

 

-jakie będą dodatkowe koszty (tzw "gwiazdki" w umowach) , ubezpieczenia/przeglądy itp.

 

-czy są inne "haki"

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow Dużo tych pytań aby nie było tak że panu to dziękujemy. Za dużo pytań i zbyt merytorycznych

Ceny nie możesz negocjować bo urzędnicy muszą dostać swoją dolę.

Zapytaj inaczej jaka jes cena za 1kWp (lub policz 22000 / 5kW = 4399 PLN/kWp

A jak to będzie w przypadku dofinansowania ale licz sumę za którą instalator to proponuje a nie za ile Ty płacisz ;)

I zapytaj skąd taka różnica w cenie - albo nawet druknij tę ofertę na Qcell`ach 280W bo jest całkiem sensowna panele monokrystaliczne koszt jednego to około 0,5e/W 280W * 0,5e = 140e/szt 140 * 4,4PLN = 616PLN/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no słuchamy Ciebie Qcells na dachu system montażowy droższy o przynajmniej 50% poinstruuj kolegę.

Dlaczego ma wybrać amorficzne panele zamiast polikrystalicznych, czy monokrystalicznych.

 

Ale oprzyj się na faktach a nie przypuszczeniach.

 

pisałem coś o amo? Twoja nikła wiedza zatrzymała się pare lat temu. Amorfiki Qucellsa to prehistoria. Pytał o markę, a, Poli Qcellsa to bardzo dobry produkt.

Opieram sie na faktach. Ameri zamontowałem ponad 5 tys szt, bo klient sie uparł. Słowo badziewie w tym przypadku jest i tak mocnym naciągnieciem.

A Ty gdybaj dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow Dużo tych pytań aby nie było tak że panu to dziękujemy. Za dużo pytań i zbyt merytorycznych

Ceny nie możesz negocjować bo urzędnicy muszą dostać swoją dolę.

Zapytaj inaczej jaka jes cena za 1kWp (lub policz 22000 / 5kW = 4399 PLN/kWp

A jak to będzie w przypadku dofinansowania ale licz sumę za którą instalator to proponuje a nie za ile Ty płacisz ;)

I zapytaj skąd taka różnica w cenie - albo nawet druknij tę ofertę na Qcell`ach 280W bo jest całkiem sensowna panele monokrystaliczne koszt jednego to około 0,5e/W 280W * 0,5e = 140e/szt 140 * 4,4PLN = 616PLN/szt.

 

Dzięki ,ceny oczywiście nie będę negocjował-ale zrobię inaczej , "napuszczę" na ten przetarg wiele firm (szczególnie te, które uznam za sensowne)-żeby przypadkiem nie przeoczyli zgłoszeń do przetargu , a potem będę dręczył decyzyjnych -żeby wyjaśnili powody wyboru

Może tak ?

pzdr

 

PS

taka mini polityczna akcja -patrzymy na rączki (szczególnie klejące...)-można z TVP się czegoś nauczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż piszę, że to zabawka!

Za to koszt budowy mały a doświadczenie się gromadzi.

Ludziska wypisują durnoty o PV.

Kupią 3,5,10 kW i liczą, ze dokładnie TYLE uzyskają mocy.

A bywa, ze raptem z 10% "leci".

 

Twój bilans pokazuje, ze da się to zrobić z sensem.

Ja tu o technicznym aspekcie.

Ekonomicznie - drogie to jest nadal.

Nie piszę - ZA drogie! Są czasem warunki takie, ze i ekonomicznie ma to sens.

 

Mnie drażni to, ze jak sam finansujesz - płacisz np. 10 tysi.

Jak masz dotację 80% to płacisz ... też 10 tysi. No, 9 tysi. A do tego przez lata nie jest to Twoje.

Traktowanie sieci jako akumulatora jest i drogie i skomplikowane.

Bilansowanie, bilansowanie międzyfazowe, wysyłasz, odbierasz "X" x to co wysłałeś a to "X" jest od 0,00nic do 0,8...

 

Idealny układ byłby taki, aby z panelami współpracowały akumulatory.

Są akumulatory o wielkiej trwałości, ale... nie dostępne, drogie.

Robić "tymi recami"? Można, bo to proste. Tylko trwa.

No i... jak ludzie nie czytają ze zrozumieniem tekstu to... nie każdy sobie coś takiego zrobi. Zabawa dla nielicznych na zabicie "czasu wolnego i nudy".

 

Lata całe byłem off-grid i to nie na panelach.

(Panele też znam od strony praktycznej).

Dłubię powolutku sensowne off-grid 30kW/3F ale idzie jak pod górkę..

Albo nie ma czasu albo wolnych kilku groszy...

 

Łączenie paneli bardzo podobne jest do łączenia akumulatorów.

Źle dobrane, zbieraninka, gnie się jak gówno. Więcej z tym problemów jak przyjemności.

Ale i tak się da. Układ matrycowy, separacje.

Przy akumulatorach - ładowanie selektywne (eliminujące uwalone/słabe sztuki).

Przy panelach choć to jest łatwiejsze.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...