Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest plan zamienić tego sinus pro 1000 co mam teraz na sinus pro 5000 tylko muszę ogarnąć ile mogę do tego podłączyć...( nie chciałbym się dowiedzieć po zakupie że max np 1,5kWp bo cały plan "spali na panewce"...:rolleyes:

 

Nie rozumiem co Ty dalej liczysz?

Dwa panele w szereg, dajesz 7 szeregów

Prądem i napięciem się mieścisz. i Tyle. Co tu filozofowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczę bo tak do końca nie wiem jak ...

Potrzebuję potwierdzenia i pokazania sposobu policzenia tego tak aby było pewne ...

 

Panel 250 to ok 38Voc i 31 Mppt - łaczysz szeregowo dwa da Ci to napiecie ok 62Mppt i 76V przy niepracujacym => czli mniej niż Twoje max90Vdc

Panel 250 W to ok 8A w Mppt - dajesz 7 szeregów czyli masz 56A => mieścisz się w 60A max ładowarki

 

7 szeregó * 2 panele * 250 W = 3500W

 

te wszystkie parametry oczywiście przy optymalnym oświetleniu. w praktyce bedziesz miał mniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

gryzę temat PV od niedawna , mam już jakiś tam ogląd co do podzespołów i tak :

 

-ogniwa mono (może Q, a może zbliżone)

-inwerter ciut lepszej klasy z wejściem pod internet

 

Teraz kwestia ceny :

 

jaka może być najniższa możliwa cena Waszym zdaniem z 8% vatem na gotowo za ok 10kWp ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-cena, ale nie chce czegoś co się rozlatuje lub jest 2 poziomy niżej niż pozostałe panele

-dach czterospadowy 30stopni (nawet dachówke solarną zamontowałem na południowej stronie:D)

- szczyt 7,6m

- Legnica

 

Z instalacją.

20 x 265Wp Talesun = 5300 Wp, w cenie 21500 zl

18 x 265Wp Talesun = 4770 Wp , w cenie : 20400 zl,

Inwerter Solax ( 10 lat gwarancji),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel 250 to ok 38Voc i 31 Mppt - łaczysz szeregowo dwa da Ci to napiecie ok 62Mppt i 76V przy niepracujacym => czli mniej niż Twoje max90Vdc

Panel 250 W to ok 8A w Mppt - dajesz 7 szeregów czyli masz 56A => mieścisz się w 60A max ładowarki

 

7 szeregó * 2 panele * 250 W = 3500W

 

te wszystkie parametry oczywiście przy optymalnym oświetleniu. w praktyce bedziesz miał mniej .

 

A jak się ma to do tego sinus pro 1000 co mam teraz ...?( 12v i 30A )

Powyżej dwóch paneli zaczyna się wyłączać ładowarka przy lepszym słońcu ...

Kupiłem cztery panele 245w, okazało się że mogę podłączyć trzy a po podłączeniu musiałem jeden odłączyć bo maszynka się co chwilę wyłączała ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma to do tego sinus pro 1000 co mam teraz ...?( 12v i 30A )

Powyżej dwóch paneli zaczyna się wyłączać ładowarka przy lepszym słońcu ...

Kupiłem cztery panele 245w, okazało się że mogę podłączyć trzy a po podłączeniu musiałem jeden odłączyć bo maszynka się co chwilę wyłączała ...

 

jeżeli miałeś trzy równolegle to raczej nie powinno. Prąd na pewno nie przekroczył ograniczenia. Może zapytaj producenta po prostu?

Ja mam ten inwerter u siebie i potrafi sie na pracy sieciowej czasami "resetować", choć napiecie AC w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli miałeś trzy równolegle to raczej nie powinno. Prąd na pewno nie przekroczył ograniczenia. Może zapytaj producenta po prostu?

Ja mam ten inwerter u siebie i potrafi sie na pracy sieciowej czasami "resetować", choć napiecie AC w normie.

 

No widzisz producent/ serwis twierdzi też że trzy panele ...

A życie pokazuje że dwa ...

Nie chciałbym takiej samej sytuacji po zakupie sinus pro 5000 ...,ty twierdzisz że można podłączyć 3,5kWp ( miód na moje serce ...:) ,wywalę ponad 11k na wszystko a na koniec okaże się że nie mogę podłączyć części paneli ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz producent/ serwis twierdzi też że trzy panele ...

A życie pokazuje że dwa ...

Nie chciałbym takiej samej sytuacji po zakupie sinus pro 5000 ...,ty twierdzisz że można podłączyć 3,5kWp ( miód na moje serce ...:) ,wywalę ponad 11k na wszystko a na koniec okaże się że nie mogę podłączyć części paneli ...

To reklamuj. Niezgodnośc parametrów. Skoro masz podane przez producenta i ich na pewno nie przekraczasz w konfiguracji która on sam zaleca, to znaczy ze sprzęt felerny albo producent przeszacował parametry na wyrost.

Równie dobrze moze być w takiej sytuacji tak ze podepniesz 2.500 PV i Ci bedzie wywalało bo chłodzenie słabo zaprojektowane .

W ostateczności zdejmiesz jeden szereg i zrobisz 6 * 2 * 250 = 3kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To reklamuj. Niezgodnośc parametrów. Skoro masz podane przez producenta i ich na pewno nie przekraczasz w konfiguracji która on sam zaleca, to znaczy ze sprzęt felerny albo producent przeszacował parametry na wyrost.

Równie dobrze moze być w takiej sytuacji tak ze podepniesz 2.500 PV i Ci bedzie wywalało bo chłodzenie słabo zaprojektowane .

W ostateczności zdejmiesz jeden szereg i zrobisz 6 * 2 * 250 = 3kW

 

W instrukcjach tych urządzeń nic nie ma na temat tego ile i jakich paneli można podłączyć... ( moim zdaniem powinna być informacja tego typu ...)

Rozmawiałem z serwisantem przez telefon i on twierdzł że trzy panele po 245w powinny banglać, w praktyce to przekracza się te 30A więc nie ma jak reklamować ...

Podłączyłem kilka mierników aby spróbować to ogarnąć ale jak byk wychodzi że urządzenie redukuje napięcie do aktualnego pozwalającego na optymalne ładowanie 12v akumulatora stopniowo zwiększając Ampery ...

Podejrzewam że podobna sytuacja będzie przy zasilaniu ponad 60v i 48v akumulatorach, zacznie się obniżanie napięcia do takiego jakie potrzebują akumulatory a więc c za tym idzie wzrost amperów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcjach tych urządzeń nic nie ma na temat tego ile i jakich paneli można podłączyć... ( moim zdaniem powinna być informacja tego typu ...)

Rozmawiałem z serwisantem przez telefon i on twierdzł że trzy panele po 245w powinny banglać, w praktyce to przekracza się te 30A więc nie ma jak reklamować ...

Podłączyłem kilka mierników aby spróbować to ogarnąć ale jak byk wychodzi że urządzenie redukuje napięcie do aktualnego pozwalającego na optymalne ładowanie 12v akumulatora stopniowo zwiększając Ampery ...

Podejrzewam że podobna sytuacja będzie przy zasilaniu ponad 60v i 48v akumulatorach, zacznie się obniżanie napięcia do takiego jakie potrzebują akumulatory a więc c za tym idzie wzrost amperów ...

 

jaki panel 245 daje Ci ponad 10 A???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba problem tkwi w tym, ze akumulatory nie są poprawnie dobrane.

Rozruchowy, jak pusty całkiem czy częściowo, weźmie i kiloampera. Po sekundzie już tylko 100A a po kolejnej najwyżej 10.

A elektronika tego nie lubi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz ty tam przypadkiem jakiego chorego akumulatora?

Może to on Ci miesza...

 

Adam M.

 

Raczej mało prawdopodobne bo na początku była podłączona zbieranina sprawnych akumulatorów a teraz jest bateria nowiutkich , w obu przypadkach działa tak samo ...

Mierzyłem ile energii da się z nich wyciągnąć i ile potrzebują do ponownego naładowania i jakoś nic niepokojącego nie widać...

Tak samo nie ma się czego przyczepić do samego ustrojstwa bo wszystko w nim działa i mieści się parametrami w takim przedziale jak podaje karta producenta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alf mawiał, ze jak jest coś , czego nie da się naprawić - jest DOBRE.

 

Adam M.

 

Adam ja nie szukam potwierdzenia że to moje całe ustrojstwo jest jakieś uszkodzone a jedynie chcę ogarnąć temat mocy instalacji do tej maszynki o znacznie większych możliwościach ...

Jak kupowałem tego wynalazka co mam obecnie to wszystko wydawało się oczywiste ...

Jak się okazuje to nie jest takie proste ...

 

Mam też inwerter sieciowy 1000w podpięty do sieci ..., tam jest wszystko jasne jak słońce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...