Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Licznik jest wymagany ale kosztu instalacji nie ponosi właściciel instalacji kolega nie doczytał ustawy.

Kolega też nie doczytał bo jasno napisałem, że nie jest wymagany UDT ale i tak go wymagają bezprawnie.

Jak kolega zrobi 30-40 instalacji to dopiero zrozumie o czym pisze.

 

Ogranicznik przepięć szanowny kolego absolutnie nie spełnia ochrony przeciwpożarowej i odgromieniowej.

Niemniej jednak żyjemy w wolnym kraju i każdy może pisać co chce :)

 

Ustawy niestety nie będzie przynajmniej jak narazie :( chyba ze PIS znowu zmieni zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poniżej zmiana zapisana przez senat. Biorąc pod uwagę, że średnia cena za 1 kWh to ok 21-25 gr to 210% tej ceny będzie ok 47 gr. A więc średnia elektrownia 3 kWp która produkuje rocznie ok 2700 kWh przyniesie zysk 1269 zł mało :( co prawda część zużyjemy na własne potrzeby. Nie ma się z czego cieszyć Ministerstwo Gospodarki, PGE i PO znowu potraktowało lepiej duże korporacje a nie zwykłego obywatela.

 

Przy takiej stopie zwrotu wszyscy będą montować najtańsze elektrownie co będzie owocowało problemami i awariami tak jak to było w solarach. A potem znowu będzie, ze fotowoltaika to kiepska technologia. Jak to w Polsce.

 

Pozostaje wierzyć jeszcze w sejm ale tu raczej nic sie nie uda.

 

a) dodaje się ust. 8a i 8b w brzmieniu:

„8a. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, w terminie do 30 września danego roku ceny zakupu energii elektrycznej, o której mowa ust. 1 pkt 1, 2 lit. b i pkt 3, wytworzonej w mikroinstalacji, w której energia elektryczna została wytworzona po raz pierwszy po dniu wejścia w życie rozdziału 4, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, wykorzystującej do wytwarzania energii elektrycznej hydroenergię, energię wiatru na lądzie, energię promieniowania słonecznego, biogaz rolniczy, biogaz pozyskany ze składowisk odpadów, biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków, na następny rok kalendarzowy mając na względzie, że cena zakupu energii elektrycznej wynosi 210 % średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, o której mowa art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b ustawy – Prawo energetyczne, przy czym cena zakupu energii elektrycznej nie może przekroczyć łącznych uśrednionych kosztów wytworzenia energii elektrycznej w danych rodzajach mikroinstalacji, obliczonych w sposób uwzględniający maksymalną stopę zwrotu wynikającą z przepisów Unii Europejskiej o pomocy publicznej dla mikroinstalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko należy mieć na uwadze, że korzystając z dotacji 40%, nie mamy możliwości skorzystania ze stawek 210%. Wtedy zostaje tylko niepełny net metering.

 

A cena w rzeczywistości będzie zbliżona do 37-38 groszy po odliczeniu podatku.

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego mitch opłacać się będzie instalować panele słoneczne na stacjach benzynowych, zakładach produkcyjnych, firmach itp wszędzie tam gdzie zużycie będzie w 100% bieżące i w tedy po 6-9 latach w zależności od ceny instalacji i ceny energii elektrycznej system się zwróci i zacznie na siebie zarabiać. Jeżeli sejm nie odrzuci tych głupot z senatu to będzie po bumie fotowoltaicznym w Polsce. Edytowane przez vitis-it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiedli i zrobili już dawno...

Maja też tabelkę z grupami "jeleni" do ustrzelenia na tego prosumenta.

TOBIE się taka inwestycja odbije a nie zwróci.

Im się zwróci szybko.

 

Najlepiej by było, jakby sobie te dotacje wsadzili w...

 

Jak sobie to wyobrażasz?

Żeby komu dali złotówkę to muszą najpierw WSZYSTKIM zabrać po dwie.

Wtedy im się opłaci, zwróci...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiedli i zrobili już dawno...

Maja też tabelkę z grupami "jeleni" do ustrzelenia na tego prosumenta.

TOBIE się taka inwestycja odbije a nie zwróci.

Im się zwróci szybko.

 

Najlepiej by było, jakby sobie te dotacje wsadzili w...

 

Jak sobie to wyobrażasz?

Żeby komu dali złotówkę to muszą najpierw WSZYSTKIM zabrać po dwie.

Wtedy im się opłaci, zwróci...

 

Adam M.

To mnie pocieszyłeś miałem nadzieję wziąć coś na tego prosumenta.

Ty jesteś biegły w te klocki ,możesz jeszcze tak z grubsza przeliczyć czy pompa ciepła PW do ogrzewania i CWU + fotowoltaika na te cele i inne w gospodarstwie domowym miała by sens ,a teoretyczny nadmiar trzeba by oddać do sieci.

 

na pompy dają do 20%

na fotowoltaikę 40%

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw problem!

Czy chcesz to zrobić DOBRZE DLA SIEBIE?

Czy chcesz to zrobić DOBRZE DLA SIEBIE I TANIO?

Czy chcesz tego prosumenta?

Czy chcesz fotowoltaikę?

 

Znasz trójkąt : dobrze - tanio - szybko ?

ZAWSZE można sobie wybrać DWIE.

NIGDY nie wybierzesz TRZECH z tych możliwości.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw problem!

Czy chcesz to zrobić DOBRZE DLA SIEBIE?

Czy chcesz to zrobić DOBRZE DLA SIEBIE I TANIO?

Czy chcesz tego prosumenta?

Czy chcesz fotowoltaikę?

 

Znasz trójkąt : dobrze - tanio - szybko ?

ZAWSZE można sobie wybrać DWIE.

NIGDY nie wybierzesz TRZECH z tych możliwości.

 

Adam M.

 

Pytań sporo ,na pewno chcę to zrobić dobrze żeby służyło długo .

W tej chwili mam ogrzewanie węglowe spalam od 4-6 ton ekogroszku rocznie wszystko zależne od zimy .

Co 2 miesiące płacę za prąd ~340zł

Myślałem o pompie ciepła napędzanej częściowo z fotowoltaiki ,

kredytu nie muszę brać ale z jakiejś dotacji bym chciał skorzystać to normalne ,słyszałem że jeszcze trzeba od tego podatek 18% zapłacić do US . :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie pocieszyłeś miałem nadzieję wziąć coś na tego prosumenta.

Ty jesteś biegły w te klocki ,możesz jeszcze tak z grubsza przeliczyć czy pompa ciepła PW do ogrzewania i CWU + fotowoltaika na te cele i inne w gospodarstwie domowym miała by sens ,a teoretyczny nadmiar trzeba by oddać do sieci.

 

na pompy dają do 20%

na fotowoltaikę 40%

Tak na gotowo chcesz? Ech, na łatwiznę idziesz ;) Excel w dłoń i licz.

 

Wiesz, tu jest zbyt dużo czynników, żeby ktokolwiek prócz Ciebie mógł to przeliczyć. Niczego nie ujmując Adamowi, nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o pompie ciepła napędzanej częściowo z fotowoltaiki ,

 

Żadna instalacja PV nie "udźwignie" PC w zimie. Nawet częściowo. Chyba, że masz na myśli góra 1/10 ;) Dopiero nowa ustawa wprowadzi (niepełny) net-metering, co umożliwi częściowe zbilansowanie pobranej energii.

 

kredytu nie muszę brać ale z jakiejś dotacji bym chciał skorzystać to normalne ,słyszałem że jeszcze trzeba od tego podatek 18% zapłacić do US . :rolleyes:

19%. A czy się dotacja opłaca, to musisz dowiedzieć się sam. Wszystko zależy, jak bardzo manualnie jesteś uzdolniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na gotowo chcesz? Ech, na łatwiznę idziesz ;) Excel w dłoń i licz.

 

Wiesz, tu jest zbyt dużo czynników, żeby ktokolwiek prócz Ciebie mógł to przeliczyć. Niczego nie ujmując Adamowi, nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie.

Ja będę tydzień nad tym siedział i okaże się że jakiegoś babola zrobiłem do Adama mam zaufanie ,a to dla mnie są poważne kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niczego nie ujmując Adamowi, nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie. "

:lol:

Da się, ale rozumiem, ze sobie tego nie wyobrażasz...

 

animuss

Przeczytaj DWA RAZY (lub i więcej) to, co napisałeś a potem poszukaj w tym sprzeczności.

Później będzie już łatwiej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niczego nie ujmując Adamowi, nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie. "

:lol:

Da się, ale rozumiem, ze sobie tego nie wyobrażasz...

Ja aż tak pesymistycznie nastawiony nie jestem, żeby odpowiadać od razu "nie" :)

 

Wszystko zależy od odpowiedzi na pytanie, czy ktoś umie majsterkować. Ty tak. Ja nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna instalacja PV nie "udźwignie" PC w zimie. Nawet częściowo. Chyba, że masz na myśli góra 1/10 ;) Dopiero nowa ustawa wprowadzi (niepełny) net-metering, co umożliwi częściowe zbilansowanie pobranej energii.

 

 

19%. A czy się dotacja opłaca, to musisz dowiedzieć się sam. Wszystko zależy, jak bardzo manualnie jesteś uzdolniony.

Żadna instalacja PV nie "udźwignie" PC w zimie, to rozumiem,tego się spodziewałem , ale czy technicznie jest możliwość "mieszania energii elektrycznej" z sieci z wytwarzaną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majsterklepkę znajdziesz blisko.

Rodzina, sąsiedzi czy najbliższa okolica...

(Polak potrafi wszystko, i od zawsze, czego już Stańczyk dowodził!)

Ty masz umieć MYŚLEĆ i WIEDZIEĆ co i jak.

"Oni" to zrobią jak im zlecisz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...