Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Zobacz z kiedy jest ta przepowiednia 20 Październik, 2014, starasz się na siłę nas przekonać że 1500 jest lepsze niż 3000. Przekonaj nas że 1500 * 0,8 jest większe niż 3000 * 0,8 na podstawie dowodów a nie teorii.

 

Ja wolę zarabiać 3000 PLN niż 1500 ale co ja tam wiem, bo przecież średnia krajowa oscyluje w granicach 3800 PLN ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście artykuł mówi głównie o zaletach płaskiego dachu i ustawień wschód zachód.

 

Jest całkiem sporo wykresów i tabel mówiących o procentowym nasłonecznieniu z tych stron świata. Jakkolwiek by je interpretować to pokazują około 80% względem południa. Najlepiej aby się wypowiedzieli ci, którzy mają panele na wchód-zachód ale mają pomiar produkcji na każdym panelu np. z optymalizatorów.

 

Jeśli będzie jakieś zainteresowanie to mogę się podzielić produkcją z paneli wschód-południe-zachód jak moja instalacja wystartuje za jakieś 2 miesiące (przy łagodnej dla instalatorów zimie). Będzie to info z optymalizatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz z kiedy jest ta przepowiednia 20 Październik, 2014, starasz się na siłę nas przekonać że 1500 jest lepsze niż 3000. Przekonaj nas że 1500 * 0,8 jest większe niż 3000 * 0,8 na podstawie dowodów a nie teorii.

 

Ja wolę zarabiać 3000 PLN niż 1500 ale co ja tam wiem, bo przecież średnia krajowa oscyluje w granicach 3800 PLN ;)

 

Wg wszelakich artykułów i kalkulatorów produkcja jest mniejsza o ok 20% a nie 50% jak twierdzisz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wszelakich artykułów i kalkulatorów produkcja jest mniejsza o ok 20% a nie 50% jak twierdzisz..

Instaluj zawsze lepszy rydz niż nic, podpieranie się ciągle artykułami a nie faktami jest trochę błędne.

Jak ktoś nie ma dachu od pd. strony to instaluje gdzie może, jedni wybierają wsch-zach pozostali instalację na gruncie. Pozostaje mi tylko zapytać jakie nachylenie ma dach od strony wschodniej bo jesienią i zimą słońce jest bardzo nisko i są marne szanse że dadzą radę cokolwiek nasłonecznić. Moja instalacja skierowana na pd. kilka dni temu dała radę przez cały dzień wykrzesać 0,22kWh a instalacja wsch-zach nawet nie ruszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instaluj zawsze lepszy rydz niż nic, podpieranie się ciągle artykułami a nie faktami jest trochę błędne.

Jak ktoś nie ma dachu od pd. strony to instaluje gdzie może, jedni wybierają wsch-zach pozostali instalację na gruncie. Pozostaje mi tylko zapytać jakie nachylenie ma dach od strony wschodniej bo jesienią i zimą słońce jest bardzo nisko i są marne szanse że dadzą radę cokolwiek nasłonecznić. Moja instalacja skierowana na pd. kilka dni temu dała radę przez cały dzień wykrzesać 0,22kWh a instalacja wsch-zach nawet nie ruszyła.

 

dokładnie, zamontuje i się przekonam... Kąt dachu ok 40 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak argument typu w zimie nie będzie działało bo słońce nisko, wow.

 

Wg praktycznych danych m. in. z Pvmonitor łączna produkcja różnych instalacji w miesiącach październik- luty to około 16% całorocznej produkcji, a w każdych z tych miesięcy to 2%÷4%. Instalacje skierowane głównie ma południe.

Przeglądając publicznie dostępne instalacje na optymalizatorach pewnej firmy, widać wyraźnie, teraz w zimie, że produkcja zaczyna na się wcześniej na panelach "wschodnich" i zaś później na "zachodnich". (No tak ale to może być propaganda tej firmy).

 

Zakładając nawet tę stratę 16% to wciąż jest to 84% do wyprodukowania.

 

Moja instalacja będzie głównie na południe 3kWp, ale na wschód i zachód rozłożę po 1,2kWp (no cóż mały dach). Czytając powyższe oraz te niedobre teorie już nie mogę się doczekać co pokażą moje panele np. w marcu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem zatem, że dyskusja na temat ilości słońca z innych stron geograficznych jest zakończona.

 

Wg dostępnych cen na portalach do około 200 zł/sztukę (netto), każdy kupuje inne panele, więc sobie może przeliczyć jaki to procent ceny panela PV.

 

Rozumiem, że pytanie jest wstępem do dalszej dyskusji po co optymalizatory. Aby nie karmić trolli odpowiem, że dla mojej instalacji jest to optymalne rozwiązanie. Inni kupują sobie inne rozwiązania np. tańsze ale przecież nikt im nie żałuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że argument ceny jest ważny. Zgadza się, że przy cenach za panele 250W czy 260Wp to wychodzi 3 optymalizatory za panel (ceny z nie tego all-drogiego portalu).

Niestety trudno znaleźć inwerter 5kW, który ma 3 mpp trackery. O, przepraszam być może wiodące chińskie firmy wyprodukowały już takowe.

Co wtedy, zrezygnować z użycia tej części dachu, albo kupować np. 3 inwertery 1 fazowe, czemu nie. Każdy sobie policzy. Ja zrobiłem swoją kalkulację z mocniejszymi panelami.

Jeśli więcej niż jeden string to trzeba kupić dodatkowe zabezpieczenia na każdy. OK. mogą być jakieś tanie ale to już nie będzie tak prosto. A z zabezpieczeniami to jest na prawdę bardzo różnie, wielu użytkowników jest optymistami pisząc np. że po co, przecież inwerter ma już wbudowane itp. Firmy instalujące PV same przyznają, że nawet nie proponują bo wychodzi drogo. Odległość przewodów DC więcej niż 10m, po co kolejne, przecież nic się nie stanie. A jak coś uderzy bezpośrednio w PV do żadne zabezpieczenia nie pomogą, też fakt.

Zabezpieczenie jest jak ubezpieczenie, najlepszy biznes na świecie. Ale jak się coś zdarzy to dostawca inwertera przed wymianą na pewno zapyta czy zadziałało zabezpieczenie przed/za inwerterem, czy jest jakiekolwiek w domu, itd.

 

Już trochę przydługawo wyszło. Wracając: jest drożej ale jest parę zalet (i wad).

Absolutnie nikogo nie namawiam, forum jest miejscem wymiany informacji ja przedstawiam swoją. Szkoda, że okres świąteczny i chyba nie ma tutaj za bardzo osób, które mają takowe rozwiązania i mogliby powiedzieć jak im to działa. Czy np. odkryli, że któryś z paneli im lekko/mocniej niedomaga albo pojawia się jakiś niespodziewany cień. Może ptaszki "narobiły" a oni nie wpadają w panikę, że PV im nie produkuje tyle ile by chcieli, bo wiedzą, że to przejściowe. Może nie przejmują się kwestią lokalizacji wschód-zachód. itd., itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów . Jestem szczęśliwym ( czasami mam mieszane uczucia) posiadaczem instalacji wyżej wymienionej firmy z optymizerami . Może najpierw zalety . Podgląd każdego panela jego uzyski i wszelkie możliwe dane , możliwość wyłączenia paneli do napięcia 1 volta podczas napraw itp., no i zacienienie faktycznie reaguje tylko panel zacieniony a nie cały string . Mniej przewodów bo tylko dwa od paneli i mniej zabezpieczeń . Ok wady które może akurat może tylko mnie dotyczą tego nie wiem . Optymizery napewno na dłuższą metę większa możliwość awarii , to jest tylko elektronika . U mnie inweter do wymiany po 2 tygodniach działania na gwarancji ( nie było problemów na gwarancji na nowy) siadł przekażnik po stronie AC . Być może to wina niestabilności sieci wszyscy wiemy jak z tym jest . Następnie nagminne przepalanie ochronników ,w ciągu roku padło 3 sztuki . Po wymianie na inny model problem zniknął . I teraz mam problem przy mocnym słońcu inweter restartuje i zaczyna pracę od nowa tzn. dzieje się tak ok 5 razy dziennie .Zgłosiłem do serwisu procedura trwa. Jeśli chodzi o umiejscowienie paneli u mnie są podzielone na dwie części . Jedna część 8 szt. po 250 w na stronę płd. wsch. druga 10 szt. płd. zach. Niestety kąt nachylenia trochę mały ok. 25 do 30 stopni . Mogę powiedzieć że te od płd wsch bardzo szybko wstają co z punktu widzenia samokonsumpcji jest dobre bo produkcja jest rozłożona jakby w czasie i jest wieksza możliwość jej zużycia . Napewno gdyby były pod odpowiednim kątem i na płd. uzyski roczne były by większe . Tak to wygłada u mnie. W mojej miejscowości wymieniono 6 inwerterów podobno z powodu sieci nie wiem . Serwis jest w miarę wymienili od razu na nowe sztuki . I tyle jest to moja pierwsza instalacja więc nie mam porównania do innych firm . Jeżeli ktoś chce zobaczyć uzyski instalacja jest na stronie publicznej solaredge monitoring . Zainteresowanym podeśle dane na priwat . Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK . Poprawiam . Instalacja działa od 18 marca tego roku z tym że było ok 3 tygodnie przerwy na usunięcie tych awarii o których pisałem . Na dzień dzisiejszy jest 3.48MWh . Czy gdyby działała cały rok dobije do 4.5 nie wiem . Aha u mnie połowa pażdziernika i listopad tragiczny dużo deszczu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc porównując moje 200o pd-zach do tej instalacji

3480kWh / 4,5 = 773kWh/kWp

 

3123kWh/3,3 = 946kWh/kWp

 

Pomijając ten jeden miesiąc lutego-marca z którego zebrało by się pewnie ze 100-150kWh. ++ te 3 tyg napraw szacuję że w zależności od miesiąca wpadło by 200-400kWh krakowskim targiem 300kWh + 125 luty marzec

3480 + 425 = 3905 / 4,5 = 867kWh/kWp

 

Pozostaje zapytać o koszt instalacji instalacji opartej na optymizerach?

Oraz mieć w pamięci że to instalacja pd-wsch i pd-zach, a nie wsch-zach która nas interesuje

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co te przeliczenia uzysku różnych instalacji,różnie położonych,być może lekko czasami zacienionych. Da poprawienia samopoczucia?

Za rok kolega będzie wiedział ile mu to daje, jeśli sieć energetyczna pozwoli mu produkować.

Widać, że jest to poważny problem. Sam miałem podobnie jak uruchomiłem pompę ciepła wiele lat temu. Wtedy moje skromne odręczne pismo do zakładu energetycznego zgłaszające szalejące napięcia na fazach, spowodowało interwencję techniczną i zdecydowaną poprawę dla 1/3 wsi. Teraz procedury trwają i na poprawę za bardzo liczyć nie można.

 

Wracając do kolegi mrówkojad1, super, że zdecydował się "pochwalić", nie jest lekko bo trolle szybko atakują. Na priv wyślę pytanie o nazwę instalacji. Jest ich tam 66 trudno będzie zgadnąć.

 

Jako żywotnie zainteresowany ma kilka pytań:

Jakiej firmy panele zostały wybrane?

Dlaczego przy dwóch możliwych klasycznych stringach więc możliwości zastosowania "popularniejszego inwertera" akurat optymalizatory?

Jakiej firmy były te "padające" ochronniki, rozumiem, że chodzi o przeciwprzepięciowe zabezpieczenie po DC?

Czy kolega po tym roku zmagań myśli że "klasyczne rozwiązanie" byłoby lepsze?

 

Z góry dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co te przeliczenia uzysku różnych instalacji,różnie położonych,być może lekko czasami zacienionych. Da poprawienia samopoczucia?

Za rok kolega będzie wiedział ile mu to daje, jeśli sieć energetyczna pozwoli mu produkować.

Widać, że jest to poważny problem. Sam miałem podobnie jak uruchomiłem pompę ciepła wiele lat temu. Wtedy moje skromne odręczne pismo do zakładu energetycznego zgłaszające szalejące napięcia na fazach, spowodowało interwencję techniczną i zdecydowaną poprawę dla 1/3 wsi. Teraz procedury trwają i na poprawę za bardzo liczyć nie można.

 

Wracając do kolegi mrówkojad1, super, że zdecydował się "pochwalić", nie jest lekko bo trolle szybko atakują. Na priv wyślę pytanie o nazwę instalacji. Jest ich tam 66 trudno będzie zgadnąć.

 

Jako żywotnie zainteresowany ma kilka pytań:

Jakiej firmy panele zostały wybrane?

Dlaczego przy dwóch możliwych klasycznych stringach więc możliwości zastosowania "popularniejszego inwertera" akurat optymalizatory?

Jakiej firmy były te "padające" ochronniki, rozumiem, że chodzi o przeciwprzepięciowe zabezpieczenie po DC?

Czy kolega po tym roku zmagań myśli że "klasyczne rozwiązanie" byłoby lepsze?

 

Z góry dziękuję...

.

No więc tak panele Amerisolar 250 w . Dlaczego optymizery bo to instalacja z dotacji . Dotacja całkiem ok . moje koszty to 5500 zł . Ochronniki firmy Tracon po DC . Czy klasyczne rozwiązanie było by lepsze ?Nie wiem. Myśle że to dopiero czas pokaże . Jedno co mogę powiedzieć to serwis jest w miarę nie bawili się w jakieś naprawy tylko od razu wymiana na nowe. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam przyznano dotację w wysokości 14tys. zł, o ile instalacja 5kW wyprodukuje rocznie co najmniej 3500 kWh.

Czyli jak się uda, to będzie 20tys. do spłacenia. A jak się nie uda to 34tys.

 

O dotacjach na tym forum było już sporo . Ale powiem jedno wydaje mi się że wysokość dotacji zależy skąd są pozyskane środki i widzimisię gminy . Przykład u mnie było 10 procent wkładu własnego plus wat a obok w gminie już chcieli 40 procent ale bez watu a to już sporo więcej . Pieniądze były z tego samego żródła Urzędu Marszałkowskiego . Po prostu jak gmina chce więcej skubnąć to skubie a ma to duże znaczenie bo ceny instalacji z dotacji są wyśrubowane bo każdy musi zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...