Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawia mnie moc inwertera 3KW trochę mała jak na instalację trójfazową.

 

Wśród ofert mam w zasadzie trzy opcje - StecaGrid 3203, Fronius Symo 3.0-3-S, Fronius Symo 3.0-3-M.

 

Przy okazji pytanie - planuję montować panele na wiacie garażowej a inwerter w domu, odległość między budynkami to jakieś 20m, ma to sens czy lepiej mieć inwerter jak najbliżej paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 3kW musiałbyś najpierw pomyśleć o zwiększeniu zużycia prądu :)

Na szczęście to nie problem ;)

 

Ze zwiekszeniem zużycia rzeczywiście nie będzie problemu:

- ładowanie elektrycznego samochodu - w przyszłym tygodniu zaczynam przy nim dłubać

- ogrzewanie warsztatu grzejnikiem elektrycznym, żeby zimą mieć chociaż z +5

- całoroczna szklarnia, początek montażu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zwiekszeniem zużycia rzeczywiście nie będzie problemu:

- ładowanie elektrycznego samochodu - w przyszłym tygodniu zaczynam przy nim dłubać

- ogrzewanie warsztatu grzejnikiem elektrycznym, żeby zimą mieć chociaż z +5

- całoroczna szklarnia, początek montażu latem.

 

Ładować w dzień a jeździć w nocy ...:D

Co to za ustrojstwo posiadasz/ budujesz/ przerabiasz ...?

Też od jakiegoś czasu noszę się z przerobieniem jakiegoś automobila na prąd ale nie mam się do kogo podpiąć aby pomógł mi popchnąć temat ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładować w dzień a jeździć w nocy ...:D

 

Byłby ideał ;) ale nie - panele będą podpięte pod sieć, także powiedzmy, że bardziej chodzi o to, żeby w ciekawy sposób zwiększyć zużycie prądu, żeby mi się ładnie wszystko bilansowało :D

 

Do przeróbki biorę vw jettę mkI, początek prac w przyszłym tygodniu. Na pierwszy ogień blacharka, potem wymiana bebechów. Jak mi się uda projekt zamknąć w jakieś 3 miesiące, będzie super. Dobrze widzę, że jesteś z okolic Biłgoraja, Zwierzyńca? Pięknie tam, a i wspomnienia pozytywne ;) ale jest ode mnie kawał drogi, także jakby co tylko wymiana informacji na odległość wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłby ideał ;) ale nie - panele będą podpięte pod sieć, także powiedzmy, że bardziej chodzi o to, żeby w ciekawy sposób zwiększyć zużycie prądu, żeby mi się ładnie wszystko bilansowało :D

 

Do przeróbki biorę vw jettę mkI, początek prac w przyszłym tygodniu. Na pierwszy ogień blacharka, potem wymiana bebechów. Jak mi się uda projekt zamknąć w jakieś 3 miesiące, będzie super. Dobrze widzę, że jesteś z okolic Biłgoraja, Zwierzyńca? Pięknie tam, a i wspomnienia pozytywne ;) ale jest ode mnie kawał drogi, także jakby co tylko wymiana informacji na odległość wchodzi w grę.

 

Jak to się mówi świat jest mały ...

Czyli będzie elektryczny klasyk ...

 

Poszło na priv ...:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał Froniusa.

 

Dzięki za podpowiedź, ale chciałbym się dowiedzieć, w czym lepszy jest Fronius od Steca? Mniej awaryjny? Chodzi o lepsze parametry?

 

Jeszcze jedna zagwozdka, w specyfikacjach pojawia się informacja o liczbie przyłączy prądu stałego - albo są 3 przyłącza albo 2+2 - jakie są plusy i minusy obu opcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronius ma wszystko co niezbędne funkcję Push możesz statystyki wysyłać na pvmonitor.pl i wraz z SMA to chyba najczęściej kupowane inwertery. Sam co prawda nie mam Froniusa, ale słyszy się o nim same pozytywne rzeczy.

Nie ma czegoś takiego jak lepsze parametry słońce świeci tak samo MPPT też działa tak samo, z jednego i drugiego uzyskasz bardzo porównywalne wyniki.

 

3 przyłącza prądu stałego oznaczają tyle że panele możesz połączyć w 3 stringach i tu może być też 3 MPPT czyli 3 jeśli panele rozkładasz na 3 różne połacie dachu np. Wsch, pd i zach. Każdy MPPT będzie dbał o to aby uzysku z paneli było jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję obłożyć panelami tylko połać południową, ewentualnie w przyszłości mogę dodać panele na jeszcze jednym dachu z połacią południową. Więc wychodzi na to, że nie ma dla mnie znaczenia czy wezmę 3 przyłącza czy też 2+2?

 

Jeszcze wcześniej pytałem o odległość między panelami a inwerterem, czy jest to sensowne, żeby dawać panele na wiacie garażowej, a inwerter w domu oddalonym o ok. 20m (licząc po kablu to byłoby co najmniej 35m a może i ponad 40m kabla między panelami a inwerterem). Jeśli dam panele na domu, odległość do inwertera to i tak będzie jakieś 20-25m, bo zakładam że inwerter jest instalowany w pobliżu rozdzielni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem wiadomość, odpowiedź będzie najwcześniej w poniedziałek. Przesyłka to jakieś 150zł + cena inwertera.

 

kurna gdyby wysłał w poniedziałek kurierem do Anglii Bristol, to kuzynka by mi go przywiozła bo będzie w czwartek. Jednak domyślam się że same przelewy będą szły dłużej. Inwertery są nówki sztuki nie śmigane, mają jakąś gwarancję coś te sprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...