Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich . Mam pytanie do tych co już mają dłużej instalacje . Dostałem pit od tauronu za rok 2016 za sprzedaż wytworzonej energii . Nie jest to jakaś duża kwota .Jak to jest w przypadku instalacji taka jak moja jeżeli ja nie sprzedaję energii tylko korzystam z opustów . A jeżeli trzeba to do którego miesiąca ? Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz tylko zauważyć , że największy uzysk energetyczny z paneli masz latem, kiedy masz małe zapotrzebowanie na energię a zimą gdy masz duże zapotrzebowanie na energię to uzysk z paneli jest najmniejszy

 

Odpowiednim watt routerem da się dość znaczną ilość energii rozparcelować na bieżąco...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy jest ktoś kto użytkuje panele Solar Frontier?Chciałem założyć na dach 3,57kW za ok 24k brutto,bez dotacji.Warte są tej ceny?Technologicznie te CIS-y biją na głowę konkurencję,no może nie są to CIGS-y,ale wygląda to dobrze...

 

Co do wyglądu- są śliczne.W odróżnieniu od niemal wszystkich krzemowych. I wydajne. Niestety odstają w warunkach uzysk/koszt od polikrystalicznych jakieś 20%

Są jeszcze inne śliczności Eterbright- te kasują całą konkurencję, Tylko brak ich na polskich rynku

Są jeszcze śliczności First Solar -produkują klasowe Cdte, niestety bez ramki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dopytywałem się w grudniu kiedy będzie wiadomo czy moja gmina została zakwalifikowana do programu dofinansowania to otrzymałem informację, że będzie wiadomo w styczniu 2017. Jest już luty i dalej nic nie wiadomo. Czy ktoś ma inne informacje? Czy w Waszych gminach już są jakieś decyzje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dopytywałem się w grudniu kiedy będzie wiadomo czy moja gmina została zakwalifikowana do programu dofinansowania to otrzymałem informację, że będzie wiadomo w styczniu 2017. Jest już luty i dalej nic nie wiadomo. Czy ktoś ma inne informacje? Czy w Waszych gminach już są jakieś decyzje?

 

Na Podkarpaciu gminy maja czas do marca aby zgłosić wnioski do urzędu marszałkowskiego. Dopiero kwiecień/maj ma być decyzją..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko ...

W jaki sposób mieszkańcy gminy są informowani o tym że będzie dotacja na jakieś OZE i do kiedy jest zgłaszanie wniosków ...

Wysyłają jakieś pisma czy to idzie "na gębę" pocztą pantoflową ...??

 

Witam !

 

Taka informacja powinna pojawić się na stronie internetowej gminy (jeśli taka istnieje) lub przynajmniej w ogłoszeniach gminnych , jednak z tego co się orientuje częściej ludzie dowiadują się tą drugą opcją, czyli pocztą pantoflową. Warto śledzić co się aktualnie dzieje w gminie (dopytywać), taki nabór trwa ok miesiąca, także nie powinno się go przegapić.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Musisz tylko zauważyć , że największy uzysk energetyczny z paneli masz latem, kiedy masz małe zapotrzebowanie na energię a zimą gdy masz duże zapotrzebowanie na energię to uzysk z paneli jest najmniejszy

 

To często powtarzany mit, nie jest tak do końca. Po pierwsze sporo ludzi mylnie łączy panele fotowoltaiczne z ogrzewaniem domu a tu nie ma znaku równości. Prąd owszem zużywamy w zimie głównie do grzania (jeśli grzejemy prądem) ale też zasilamy wszystkie odbiorniki elektryczne. Prąd z paneli jest przecież wykorzystywany tak samo w zimie jak i w lecie do prania, gotowania, prasowania, oświetlenia. W lecie dojdzie kosiarka, piła, grill elektryczny, myjka ciśnieniowa, pompa i filtry przy basenie, system nawadniania itp. A więc nie jest tak, że w lecie mamy małe zapotrzebowanie na energię. Nieprawdą jest też to, że w zimie mamy zbyt mało tej energii ze słońca. Chociażby ten rok, było bardzo mroźno ale i słonecznie. Były dni gdzie z moich 7kWp produkowało się dziennie ok 30kWh więc raczej niemało. Owszem, były też dni kiedy produkcja wynosiła 1 czy 2kWh ale były to najkrótsze dni w roku, z opadami śniegu, który przykrywał panele. Jednak nie było to regułą dla całego okresu zimowego.

 

Podsumowując: nie powinno się powielać tych mitów o małej produkcji zimą i rzekomym małym zapotrzebowaniu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Które potwierdzają to co napisałem powyżej: nie powielajmy mitów o małych uzyskach w zimie.

 

No chyba, że źle doczytałem i nie rozmawiamy o instalacji fotowoltaicznej mającej zasilać dom tylko o takim ogniwie przymocowanym do plecaka w celu ładowania telefonu komórkowego. Domu tym nie ogrzejemy, fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te kwh na stacji andretti.pl są liczona na powierzchni płaskiej, więc automatycznie wychodzi ich zimą mniej. panale PV nie leżą płasko, więc w okresach przejściowych czy zimą pada na nie więcej promieniowania niż wg tej strony. u mnie widać to po południowych oknach. w lutym, marcu czy kwietniu przy słonecznych dniach dom ma mniejsze skłonności do przegrzewania niż w styczniu pomimo tego że stacja meteo twierdzi coś innego na temat nasłonecznienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...