Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jestem dokladny i dociekliwy, dla jednych to wada dla innych zaleta. Ale nie o tym to forum. Oplaty 230zl TO ZA PÓŁ ROKU. pisze to dla dobra wszystkich czytających forum i rozwazajacych foto u siebie. Moja dokładność podpowiada mi ze zaplaciles podatek od energi na PITcie w tym roku(19%*130PLN=25zl)za tamten rok. Nasze zero za energię uroslo juz do 500zl. Kaktus mi nie wyrosnął, nikt, nawet rodzice mnie nie uswiadomili, ze moze byc inaczej. Po mimo wszystkiego jestem zwolennikiem fotowoltaiki i namawiam do korzystania. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli to do mnie bylo to moja instalacja była podłączona i uruchomiona we wrześniu 2013r. Przerabiałem na sobie wszystkie ustawy OZE obowiązujące od tamtej pory, łącznie z niewiedzą pracowników ZE: jak odebrać mikroinstalacje. Po drodze zamontowałem kilka instalacji u rodziny i znajomych przekonanych do fotowoltaiki. Czytam powyżej o kosztach np instalacji 10kW i włos sie na głowie jeży. Dwa tyg temu oddałem do użytku instalacje 10 kw na inwerterze samilpower i panelach polikrystalicznych yingli 265 w za 23tys pln.... Edytowane przez stanley79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żeby sprawność coś spadła, choć pewnie tak się dzieje. Przy bezchmurnej pogodzie licznik dobija szczytowo do 4,3kW (zlaeży od temeratury na zew). Bywały chwile że na liczniku pojawiło sie 6090W(tylko przez chwilę). Przy dłuższym braku opadów myję je wodą i płynem do naczyń - dużo to daje, zwłaszcza kiedy sa mocno zakurzone lub zabrudzone od pyłków roślin lub ptasich odchodów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żeby sprawność coś spadła, choć pewnie tak się dzieje. Przy bezchmurnej pogodzie licznik dobija szczytowo do 4,3kW (zlaeży od temeratury na zew). Bywały chwile że na liczniku pojawiło sie 6090W(tylko przez chwilę). Przy dłuższym braku opadów myję je wodą i płynem do naczyń - dużo to daje, zwłaszcza kiedy sa mocno zakurzone lub zabrudzone od pyłków roślin lub ptasich odchodów.

 

Z ciekawości jak to myjesz, wchodzisz na dach? Chodzisz po panelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żeby sprawność coś spadła, choć pewnie tak się dzieje. Przy bezchmurnej pogodzie licznik dobija szczytowo do 4,3kW (zlaeży od temeratury na zew). Bywały chwile że na liczniku pojawiło sie 6090W(tylko przez chwilę). Przy dłuższym braku opadów myję je wodą i płynem do naczyń - dużo to daje, zwłaszcza kiedy sa mocno zakurzone lub zabrudzone od pyłków roślin lub ptasich odchodów.

Sorry, chodzi mi o sprawność gwarantowaną przez producenta?

Czy ta po np: 10 latach użytkowania nie spada w podobnych do warunków użytkowania tych sprzed lat? Słyszałem, że niektóre firmy dają dziesięcioletnią gwarancję. Jak to jest w przypadku yingli?

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro odkopie zdjecie ale spróbujcie wyobrazic sobie kopertowy dach na ktorym w dolnej czesci polaci zaczynaja sie panele i tworza przedłużenie dachu. Do tego wszystkiego jest balkon na ktory wchodze i w zimie spycham snieg a kiedy indziej myje. Co do sprawnosci, podobno ta spada 1 procent rocznie więc za kilka, kilkanascie lat napisze o tym porównując produkcje z wczesniejszych lat. Jesli macie panele na dachach proponuje zapiac szlaufa i puscic przez niego duze cisnienie, np 4-5 bar... gdyby wczesniej dalo sie je chociaż polac np ludwikiem do naczyń. Aha, nie robic tego w pelnym słońcu!!:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie tez myślę, choc rok do roku moze byc nie podobny a u mnie to juz w ogole. W pierwszym roku mialem 3kw, potem dolozylem do 4,74 w tym roku mam 2szt paneli ktore czekaja na dołożenie...

 

Mam podobnie...

Znając życie i siebie samego będę dokładał paneli aż starczy na wszystko...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dokladny i dociekliwy, dla jednych to wada dla innych zaleta. Ale nie o tym to forum. Oplaty 230zl TO ZA PÓŁ ROKU. pisze to dla dobra wszystkich czytających forum i rozwazajacych foto u siebie. Moja dokładność podpowiada mi ze zaplaciles podatek od energi na PITcie w tym roku(19%*130PLN=25zl)za tamten rok. Nasze zero za energię uroslo juz do 500zl. Kaktus mi nie wyrosnął, nikt, nawet rodzice mnie nie uswiadomili, ze moze byc inaczej. Po mimo wszystkiego jestem zwolennikiem fotowoltaiki i namawiam do korzystania. Pozdrawiam

 

Prosimy panie dokładny rozbij to na opłaty składowe skąd te 500 PLN się wzięło, co i ile kosztuje?

Bo tyle to niektórzy płacą przez 4 miesiące 2 * 200 PLN za prąd.

Ale Pan dokładny zaraz nam przedstawi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi marcinie . Nie można bajerować ze mając fotowoltaike ma się rachunki zero zł. Sa opłaty na fakturach za energie których nie przeskoczymy choćbyśmy mieli nie wiem ile paneli. To opłaty które wynoszą 234zl za pól roku (około 38zł miesięcznie, w tym opłata sieciowa, opłata przejściowa, stawka jakościowa, stawka za moc przydzieloną, opłata abonamentowa, opłata OZE - nazewnictwo różni się w zależności od zakładu energetycznego) do tego w twoim przypadku otrzymałeś od zakładu energetycznego pita za to ze odsprzedałeś im energie za szalone 130 zl. Zadeklarowałeś to na picie do urzędu skarbowego za rok 2016(biada ci jesli tego nie zrobiłeś). Tych pitow nie składa się już w przyszłości (zmiana prawa od lipca 2016 i brak odsprzedaży energii, tylko wymiana energii odebranej za wprowadzoną). I jeśli umiecie dodawać lub czytać skoplikowane faktury od ZE to masz wynik. Kto nie wierzy niechaj zadzwoni do swojego dostawcy energii i zapyta przed podłączeniem fotowoltaiki Marcinie, ja bylem podniecony fotowoltaiką jednak nikogo nigdy nie okłamałem. Realia są takie a nie inne. To forum ma pomagań innym w wyborze fotowoltaiki albo nie.

Pozdrawiam

Edytowane przez stanley79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki stałe rachunku PGE (miesięcznie):

7,09 - składnik stały stawki sieciowej

0,85 - opłata abonamentowa

3,15 - opłata przejściowa

11,09 - Razem netto,

13,65 Razem brutto

ROCZNIE 164 zł

 

Przy okazji, zastanawiam się nad instalacją PV, roczne zapotrzebowanie ok 3900kWh, jednak planuję remont kuchni, gdzie dojdzie nam zmywarka, płyta indukcyjna 3-fazowa oraz lodówka Side By Side z kostkarką. Proszę o info, o ile może zwiększyć się zapotrzebowanie na energię i jakiej mocy instalację założyć?

Edytowane przez zimar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...