Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Majsterklepkę znajdziesz blisko.

Rodzina, sąsiedzi czy najbliższa okolica...

(Polak potrafi wszystko, i od zawsze, czego już Stańczyk dowodził!)

Ty masz umieć MYŚLEĆ i WIEDZIEĆ co i jak.

"Oni" to zrobią jak im zlecisz.

 

Adam M.

Dokładnie, potrzebny jest dobry projekt oparty na obliczeniach ,w takich instalacjach jest trudno oszczędzać na materiale bo zaraz to się mści ,jedynie na robociźnie .

"

animuss

Przeczytaj DWA RAZY (lub i więcej) to, co napisałeś a potem poszukaj w tym sprzeczności.

Później będzie już łatwiej.

 

Adam M.

Ta sprzeczność to potrzebna instalacja CO niskotemperaturowa ?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz umieć MYŚLEĆ i WIEDZIEĆ co i jak.

"Oni" to zrobią jak im zlecisz.

 

Fakt. Chociaż akurat do DC i roboty na moim dachu wolałbym nikogo nie brać. Nie mam zaufania do instynktu samozachowawczego u innych. Takie skrzywienie :cool:

 

Żadna instalacja PV nie "udźwignie" PC w zimie, to rozumiem,tego się spodziewałem , ale czy technicznie jest możliwość "mieszania energii elektrycznej" z sieci z wytwarzaną ?

Tak, w ten sposób działa instalacja on-grid przyłączona do sieci ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też umiem majsterkować i nawet trochę kumam instalacje elektryczne :lol2:

Zatem kwestię co jest korzystniejsze finansowo już masz rozstrzygniętą. Jakakolwiek instalacja "tymi ręcamy" robiona będzie tańsza od rąk firmowych. W przypadku dofinansowania także o całą masę wymaganych przez Prosumenta rzeczy, których nie musisz mieć w samoróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od lat mam wydzieloną, wyspową i u mnie działa wszystko.

BEZ fotowoltaiki (na razie, chociaż chciałbym tego wsparcia).

 

DA SIĘ i nie musi być on-grid !

 

Tylko...

Czy TAKĄ chcesz?

 

CZEGO Ty chcesz!

Dalej - nie wiem...

(I jak Ci tu co poradzić, żeby się nie oczytać od baranów?)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale czy technicznie jest możliwość "mieszania energii elektrycznej" z sieci z wytwarzaną ? "

Ja potrafię sobie wyobrazić TAKI układ.

:lol:

Tanio nie będzie, ale ZADZIAŁA!

TAK chcesz?

PO CO?

 

Adam M.

Tak się zastanawiałem że z fotowoltaiki grzanie wody grzałkami generuje duże straty,lepsze były by solary ,jak mam oddawać tą energię za grosze do sieci ,czy nie lepiej ją przetworzyć pompą PW przy COP-ie pompy np. 3,0 średnio miało by to sens ?

Może są lepsze sposoby na wykorzystanie przetworzenie tej energii.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od lat mam wydzieloną, wyspową i u mnie działa wszystko.

BEZ fotowoltaiki (na razie, chociaż chciałbym tego wsparcia).

 

DA SIĘ i nie musi być on-grid !

Pewnie, że się da. Ale akurat u mnie się nie da. Tzn. da się, ale z powodu różnych ograniczeń nie ma to większego sensu poza możliwością udowodnienia, że się da. A na tym akurat mi nie zależy. No, ale animussowi może zależeć na czymś innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od lat mam wydzieloną, wyspową i u mnie działa wszystko.

BEZ fotowoltaiki (na razie, chociaż chciałbym tego wsparcia).

 

DA SIĘ i nie musi być on-grid !

 

Tylko...

Czy TAKĄ chcesz?

 

CZEGO Ty chcesz!

Dalej - nie wiem...

(I jak Ci tu co poradzić, żeby się nie oczytać od baranów?)

 

Adam M.

Pamiętam że dłubałeś kiedyś jakiś patent z dużą ilością akumulatorów .

To ta wydzielona wyspowa?

Chciałbym mało awaryjną ,w tej chwili moja wiedza jaką bym chciał to tak jak łapanie 1 kota z całego miotu w zamkniętym kartonie po telewizorze wsadzając tylko rękę .:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss

 

Rozważ TAKIE COŚ:

 

OSOBNA rozdzielnia, gdzie masz przełącznik sieć-agregat, RĘCZNY!!!!

ZA tym przełącznikiem masz obciążenie MAŁEJ MOCY w postaci tej powietrznej PC.

(małej, mocowo od strony napędu)

Wejścia na ten przełącznik masz DWA:

Sieć miejską (jak się co jeb... to RĘCZNIE przełaczysz)

I sieć własną pędzoną fotowoltaiką czy kogeneratorem, czy hybrydą czy czym chcesz.

 

Panele na dach kupujesz z demobilu NIEMIECKIEGO na popularnym portalu aukcyjnym.

Dopłaty u nich (W Niemczech) okazały się straszliwą miną, cofają się z tego rakiem i MNÓSTWO firm PV pada na ryj.

Nasi wykupują od syndyków to, co pozostaje i wloką tu starając się to upchać za jakąś kasę.

(Średnio 200zł/panel 190W MONOKRYSZTAŁ!)

Kupujesz tyle, na ile Cię stać.

Możesz tez na zapas, jakbyś pomysł chciał rozwinąć.

 

Szukasz MĄDREGO UPSa na tym samym portalu.

Bywają takie, które maja ZEWNĘTRZNE pakiety akumulatorów składanych w dołaczane bloki i o przyzwoitych mocach.

6 do 10kW starczy z zapasem!

TO JEST TWOJA SIEĆ WYSPOWA!

(znaczy - generator tej sieci).

 

Stawiasz te panele.

Dajesz do UPSa akumulatorki 0,000nic pojemności, bo duże są drogie.

(POTEM se zamienisz, jak Ci się finansowo polepszy)

Panele wpinasz do jakiego sterownika co szuka PPMmax (punkt mocy maksymalnej) i robi 230V wprost z paneli.

WYJŚCIE tego pakujesz na wejście UPSa, który buforuje (swoimi akumulatorami) start silnika sprężarki PC.

 

Jest dzień, temperaturka się podnosi, nasłonecznienie - też.

Panele ruszają, zasilają UPSa, który "nocował" na podtrzymaniu z tych mikro-akumulatorków i startuje PC powietrzna.

Ciepełko się leje...

(zakładam, ze masz w co zebrać, jaki buforek czy cuś).

Braknie światła = zasilania a PC "ma z czego" to masz ten przełącznik, który przełączasz i płaczesz i płacisz.

(Chyba, ze chałupa ogacone, to dotrwa do następnego ranka ze spadkiem rzędu 1stC)

 

DA SIĘ?!!!

 

Tylko...

Zapomnij o prosumencie.

Masz to za "nic inwestycyjne" w porównaniu i te opodatkowane na 20 %, 20 % Ci nie potrzebne!

 

Przemyśl to...

Sugeruję układ wyspowy z możliwością "podparcia" się z zewnątrz (płatnego), ale tak, zeby sie nikt do instalacji nie przypier...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss

 

Rozważ TAKIE COŚ:

 

OSOBNA rozdzielnia, gdzie masz przełącznik sieć-agregat, RĘCZNY!!!!

ZA tym przełącznikiem masz obciążenie MAŁEJ MOCY w postaci tej powietrznej PC.

(małej, mocowo od strony napędu)

Wejścia na ten przełącznik masz DWA:

Sieć miejską (jak się co jeb... to RĘCZNIE przełaczysz)

I sieć własną pędzoną fotowoltaiką czy kogeneratorem, czy hybrydą czy czym chcesz.

 

Panele na dach kupujesz z demobilu NIEMIECKIEGO na popularnym portalu aukcyjnym.

Dopłaty u nich (W Niemczech) okazały się straszliwą miną, cofają się z tego rakiem i MNÓSTWO firm PV pada na ryj.

Nasi wykupują od syndyków to, co pozostaje i wloką tu starając się to upchać za jakąś kasę.

(Średnio 200zł/panel 190W MONOKRYSZTAŁ!)

Kupujesz tyle, na ile Cię stać.

Możesz tez na zapas, jakbyś pomysł chciał rozwinąć.

 

Szukasz MĄDREGO UPSa na tym samym portalu.

Bywają takie, które maja ZEWNĘTRZNE pakiety akumulatorów składanych w dołaczane bloki i o przyzwoitych mocach.

6 do 10kW starczy z zapasem!

TO JEST TWOJA SIEĆ WYSPOWA!

(znaczy - generator tej sieci).

 

Stawiasz te panele.

Dajesz do UPSa akumulatorki 0,000nic pojemności, bo duże są drogie.

(POTEM se zamienisz, jak Ci się finansowo polepszy)

Panele wpinasz do jakiego sterownika co szuka PPMmax (punkt mocy maksymalnej) i robi 230V wprost z paneli.

WYJŚCIE tego pakujesz na wejście UPSa, który buforuje (swoimi akumulatorami) start silnika sprężarki PC.

 

Jest dzień, temperaturka się podnosi, nasłonecznienie - też.

Panele ruszają, zasilają UPSa, który "nocował" na podtrzymaniu z tych mikro-akumulatorków i startuje PC powietrzna.

Ciepełko się leje...

(zakładam, ze masz w co zebrać, jaki buforek czy cuś).

Braknie światła = zasilania a PC "ma z czego" to masz ten przełącznik, który przełączasz i płaczesz i płacisz.

(Chyba, ze chałupa ogacone, to dotrwa do następnego ranka ze spadkiem rzędu 1stC)

 

DA SIĘ?!!!

 

Tylko...

Zapomnij o prosumencie.

Masz to za "nic inwestycyjne" w porównaniu i te opodatkowane na 20 %, 20 % Ci nie potrzebne!

 

Przemyśl to...

Sugeruję układ wyspowy z możliwością "podparcia" się z zewnątrz (płatnego), ale tak, zeby sie nikt do instalacji nie przypier...

 

Adam M.

Muszę to przemyśleć,a ten bufor to jakiej pojemności i PC-PW potrzebował bym ze 12kW

Rozumiem że mało komfortowy

ręczny przełącznik = żeby się nikt do instalacji nie przypier... :lol2:

 

Czyli prosument to tylko szukanie rynków zbytu w takich krajach jak Polska .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to przemyśleć,a ten bufor to jakiej pojemności i PC-PW potrzebował bym ze 12kW

Bufor im większy tym lepszy :) 1000 l to najmarniej. Niektórzy mają i dwa takie bufory ;) Ja np. nie mogę, bo zwyczajnie miejsca na to nie mam i jedynie mogę w 300 l zbiorniku CWU grzałką grzać.

 

I będę szedł w on-grid, aczkolwiek całkowicie rozumiem podejście Adama i pewnie bym w jego rozwiązanie poszedł gdybym miał inny dom i działkę. Z tego co widzę, Ty masz szansę na takie rozwiązanie. Jedyny problem jaki tu widzę, to zapewnienie odpowiedniej mocy dla PC w zimę, czyli wtedy kiedy najbardziej jest potrzebna. W przypadku on-grid i zrzucania energii na grzałkę ten problem odpada - instalacja ile uzbiera, tyle wrzuci w bufor. Przy PC już tak pięknie nie ma, bo takie 12 kW potrzebuje powiedzmy 4 kW mocy. Jak zachowa się PC, jak nie otrzyma tyle mocy ile chce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś Niemcom (Unii) musi zwrócić za to gu... w które wdepnęli.

Przecież SAMI za to nie zapłacą jak trzęsą całą Unią!

Głupi polaczek se prosumenta kupi, rzad w polsce się ogłupi to se ustawę jaka trzeba klepną a banki zrobią co trzeba "to się wyjdzie z zyskiem lub choćby na zero".

 

No i teraz banda napalonych jeleni czeka ześliniona na te obiecane cuda...

 

"ręczny przełącznik = żeby się nikt do instalacji nie przypier..."

 

Dokładnie TAK!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Jedyny problem jaki tu widzę, to zapewnienie odpowiedniej mocy dla PC w zimę, czyli wtedy kiedy najbardziej jest potrzebna. W przypadku on-grid i zrzucania energii na grzałkę ten problem odpada - instalacja ile uzbiera, tyle wrzuci w bufor. Przy PC już tak pięknie nie ma, bo takie 12 kW potrzebuje powiedzmy 4 kW mocy. Jak zachowa się PC, jak nie otrzyma tyle mocy ile chce? "

 

To też nie jest problem...

To też się da.

Te 4kW MUSI być w JEDNYM kawałku?

Ja bym to na 4 podzielił...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym wyjaśnień kilka co do Prosumenta i ustawy o OZE:

1.Kiedy ustawa wejdzie w życie- w wielu miejscach piszą ze jak tylko sejm zatwierdzi po poprawkach senatu, czyli jeszcze w 2015 roku- czy tak? no i Bronek musi podpisać

2.Czy rozliczenia netto faktycznie będą dotyczyły tylko energii bez przesyłu? - nie jest to jasno powiedziane/napisane- co prawda zostawia to furtkę zakładom energetycznym.

3.Ze stawki 210% nie będą mogli korzystać osoby korzystające z Prosumenta- ale z rozliczenia netto tak?

4.Dotacja z Prosumenta podlega opodatkowaniu (tylko ta udzielana przez banki) bo stanowi przychód - ale jak ktoś będzie się rozliczał z małżonkiem nie musi to wyglądać źle.

Jestem w trakcie budowy domu i troszkę sie tym zainteresowałem głownie w kierunku źródła ciepła jakim by byla PC, a ze w prosumencie mogę sfinansować to ale tylko wraz z PV.

Prosto liczac BOS bank udzieli kredytu z oprocentowaniem 1% (plus maksymalnie 2 procent prowizji)

- instalacja PV na 5 kWp koszt 32000 po dotacji 19200PLN

- Instalacja pompy ciepła 8kW z odwiertami - 44000(takie będą koszty maksymalne kwalifikowane plus około 6 tysięcy ) po dotacji 35200

czyli całość 54400 na 15 lat kredytu na 1% to miesięcznie około 375 zl .

gdyby rozliczenia netto byly wraz z przesyłem to mamy instalacje niemal idealna .

bo wg ofert jakie dostałem to

PV wytworzy rocznie około 5000 KWh

PC zapotrzebowanie wraz z CWU na rok to 5600 kWh (w moim przypadku).

Tak reasumując to u nas zawsze cos robione jest na opak, czy Prosument nie powinien wejść w życie dopiero jak wejdzie w życie ustawa o OZE, po co państwo dopłaca do PV i jednocześnie blokuje ekonomiczny sens tych instalacji.

Stoje przed takim dylematem i boje się ze wstawię piec na ekogroszek i będę bawił sie w palacza bo nie będzie mnie stać aby kupić PC za gotówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Jedyny problem jaki tu widzę, to zapewnienie odpowiedniej mocy dla PC w zimę, czyli wtedy kiedy najbardziej jest potrzebna. W przypadku on-grid i zrzucania energii na grzałkę ten problem odpada - instalacja ile uzbiera, tyle wrzuci w bufor. Przy PC już tak pięknie nie ma, bo takie 12 kW potrzebuje powiedzmy 4 kW mocy. "

Adam M.

Kurcze - ja mam PC mocy 11,2kW i max pobór energii elektrycznej to 2,4 kw - tak podają papiery - sprawdzałem przy liczniku, odpalałem na maxa wcześniej wszystko w domu wyłączywszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym wyjaśnień kilka co do Prosumenta i ustawy o OZE:

[…]Stoje przed takim dylematem i boje się ze wstawię piec na ekogroszek i będę bawił sie w palacza bo nie będzie mnie stać aby kupić PC za gotówkę.

 

 

 

  1. Wejdzie i w 2015 i w 2016. To co Cię interesuje (rozdział 4) wejdzie od 1 stycznia 2016.
  2. Tak. Jest to jasno i czytelnie napisane.
  3. Tak.
  4. Super. Ale czy liczyłeś ile dopłacisz do samego kredytu? Sprawdź dokładnie oprocentowanie i nie licz na to, że przy widełkach dostaniesz niższy procent. Podatek od dofinansowania nie znika. 19% jest nadal 19% przy małżonkach. Rozliczenia nie będą z przesyłem. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy taryfie g11 oraz taryfie szczytowej w g12. Swoją drogą interesujące będzie, w jaki sposób będzie to rozliczane.

 

Co do Prosumenta i ustawy. Jest głęboki sens. Z Prosumenta tylko w latach 2014-2015 dostaniesz 40% dotacji, w następnych już tylko 20%. Teraz rozumiesz? ;)

 

 

Kurcze - ja mam PC mocy 11,2kW i max pobór energii elektrycznej to 2,4 kw - tak podają papiery - sprawdzałem przy liczniku, odpalałem na maxa wcześniej wszystko w domu wyłączywszy...

 

Ok. Tak tylko policzyłem COP 4. Przy Twojej wychodzi 4.66. Gratulować. Znakomita większość PC PW przy minusowych temperaturach nie ma co liczyć na COP>4. Poza tym mowa była o 12 kW. Drobiazgi, ale mają wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruskie sto lat temu robili PC ze składanych sprężarek.

Bierzesz cztery małe, spinasz im obieg olejowy i załączasz tyle z nich na ile masz zasilania.

Najlepszy sposób sterowania mocą, zasilaniem, obciążeniem, dopasowaniem do źródła ciepła...

 

No, ja wiem, ze najlepiej kupić jeden klocek, postawić, załączyć i niech działa pobierając nic a dając wiele.

Tylko, ze takich cudów to nawet w ERZE nie mieli...

To bilans energii.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli i jeszcze raz...

Ty chcesz łatwo?

Kup gotowca i płać!

Zero problemów poza fakturą za energię.

Chcesz tanio?

Zrób układ pędzony siłami Natury.

Będzie tyle ile Natura da w danej chwili.

Nocą niewiele.nic a w południe dużo.

Wtedy jakim buforkiem przenosisz chwile obfitości na czas potrzeb.

Trudniej jest, ale się da.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...