Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Faktycznie bardzo skuteczny, prawie jak mój agregat prądotwórczy. Nie ma w nim samo rozładowania, od razu robi 230V bez przetwornicy 12 -> 230V.

 

Ja nie wiem co on tam robi ale działa tak jak powinien...:yes:

A przy nadmiarze słońca nie potrzebuje akumulatorów , energię konwertuje bezpośrednio na zasilanie...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale Twój agregat prądotwórczy daje jedynie prąd "brudny".

A Jasiek ma od razu ten dobry.

 

Adam M.

 

Adam tu wszyscy są ekspertami od zasilania bateryjnego...

Poczyta wypociny jakiejś "płaczki" forumowej i już jest ekspertem...

 

Ja aby coś się dowiedzieć musiałem dosłownie wydeptać ścieżkę pomiędzy swoim domem i garażem...

Kierunek moich poczynań jest wynikiem obserwacji a nie czytania "ekspertów"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o agregatach wiem niemało.

Porządki robię, bo wiosna.

:lol:

Dziś dwa wyjechały na złom...

Preferuję jednak zasilanie z buforem bateryjnym.

Nieważne, czy z agregatu, wiatraka czy PV.

Trzeba, faktycznie, sporo się nadeptać, i nagrzebać aby wiedzieć co dobre i czemu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast drugiego agregatu do istniejących 3300 W z PV w weekend dołożyłem 1590W, mam nadzieje że te produkują już tylko "dobry" i łagodny prąd. Baterie może kiedyś będą wystarczająco tanie, i wystarczająco dobre aby używać ich w domach. Jednak dzisiejsze akumulatory mnie nie przekonują. Znaczna część inwestycji musi być przeznaczona na akumulatory. A sprawność typowego on grida wpiętego w gniazdko po opuście 0,8 jest porównywalna do akumulatorów. Faktycznie jak prądu nie ma to i on grid nie działa - ale odpowiedzcie sobie sami jak często u Was wyłączają prąd. U mnie może 2-3 razy w roku, a nawet jeśli to wystarczy mi samochód i zwykła przetwornica 12->230V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"odpowiedzcie sobie sami jak często u Was wyłączają prąd."

 

To nie tak...

Odpowiedz sobie jak często MOGĄ Ci wyłączyć prąd!

Niby masz źródło mocy. Nawet takie - wystarczającej na istniejące potrzeby.

Jeden "klik" i to co masz jedynie ładnie wygląda ale nie działa.

A to nie Ty trzymasz łapę na tym wyłączniku od "klik".

 

Dla mnie, cała ta fotowoltaika to zespół ruchów pozorowanych.

Niby coś masz, niby, twoje, niby coś może...

W pogoni za tym słabo widocznym "niby" zaciągasz kredyt albo drenujesz rezerwy.

W rzeczywistości - uzależnisz się jeszcze bardziej.

 

Porównaj to z sytuacją, gdy w drewutni masz kilka mp opału a w kotłowni kociołek tak wpięty, ze ogrzewanie w grawitacji pracuje.

CAŁY zapas potrzebnej energii masz u siebie.

WSZELKIE możliwości skorzystania z niej także.

 

Kiedyś, gdy świat był nieco inaczej zorganizowany, ostro pracowano nad termowoltaiką.

Były całkiem sensowne osiągnięcia.

W efekcie - termowoltaika skutecznie lata w kosmos ale prawie nikt o tym nie wie...

Nie potrzebuje wcale słonecznego dnia.

Działa o każdej porze doby i jest w pełni sterowalna.

DLATEGO ... cisza nad tą trumną w której ją zamknięto panuje i panować będzie.

 

"a nawet jeśli to wystarczy mi samochód i zwykła przetwornica 12->230V. "

 

Bredzisz...

To sposób na przetrwanie kilku godzin - do końca naprawy zasilania.

OBCEGO.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są też dostępne inwertery mające dodatkowe wyjście AC 230V z możliwością przejścia w tryb off-grid na nim

 

To są inwertery hybrydowe które tak czy siak potrzebują akumulatorów do działania...

Mój inwerter off grid różni się tylko brakiem możliwości pompowania energii do sieci ...( tak naprawdę to nawet ciężko to uznać za wadę...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem ofertę na instalację, cena 1 kW to 3650 zł brutto, wydaję mi się że to dobra cena, celuję w instalację około 6 kW. W domu wszystko jest na prąd, ogrzewanie PC PW, rekuperacja, itp.

 

Zestaw składa się z następujących elementów :

 

- Falownik DELTA RPI H3 - gwarancja 5 lat możliwość przedłużenia za dopłatą

- Panele polikrystaliczne XDISC ASOL-250P-WSR - gwarancja 10 lat

- Konektory MC-T4 MULTI-CONTACT 4

- stelaż,

- kable solarne 4mm2 HELUKABEL

- Ogranicznik przepięć SALTEK INX-B+C PV700U

- LS16 SMA A2 - Rozłącznik PV - DC - 2 biegunowy

- Rozdzielnia 2x12 N/T DB212S KAN3835

- Jako opcja Delta Solivia Gateway M1 G2 za 655 zł netto - czy jest potrzebna, czy to tylko bajer ?

 

Poproszę o opinie na temat tych elementów i zestawu jako całości, mam 1,5 tygodnia na podjęcie decyzji.

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że jest to w ogóle nie opłacalne. Panele trzeba co jakiś czas serwisować, przez co są dodatkowe koszty i raczej nie wychodzi się na plus.. przynajmniej w tym kraju. Oczywiście to jest tylko moja opinia ;)

 

Tak .Ja płacę 50 zeta/rok za przegląd całej instalacji PV. Nie ma co d..ę urywa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że jest to w ogóle nie opłacalne. Panele trzeba co jakiś czas serwisować, przez co są dodatkowe koszty i raczej nie wychodzi się na plus.. przynajmniej w tym kraju. Oczywiście to jest tylko moja opinia ;)

Jak się kotłuje ekogrochem to wiadomo że jest nieopłacalne bo co z tym prądem zrobić..., przecież palić się tym nie da ...:D

Pewnie taryfa to też G11 bo przecież nie będziesz niewolnikiem taniego prądu...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakładałeś w jakiejś firmie krzak to musisz płacić, ja już 2 instalację mam podłączoną i słowa o jakichkolwiek serwisach nie mam.

 

Nie zamierzam się zbytnio tłumaczyć. Ale jak płacę kilkadziesiąt tys. za instalację to oczekuję od firmy ( puki jest gwarancja) aby sprawdziła czy nie ma mikropęknięć na panelach kamerą termowizyjną, stan mocowania ,szczelność mocowań itd. Przez 5 lat usterki -wymiana gratis .

 

PS. Aty czekaj i się ciesz że nie masz serwisu. 50 zeta za przyjechanie 200km. naprawdę dużo ,trzeba swoje 3 gr włożyć bo TY jesteś NAJ a inni to niedouki. Inwestują i się nie interesują. Jak kupuję nowy wóz w salonie to też wszystkiego nie mam gratis. Płaci się krocie i jest OK. 50 ZETA/ROK I ROBISZ SCENY:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesla rozpoczyna sprzedaż dachówek z wbudowanymi ogniwami słonecznymi.

 

http://muskindustries.space/pl/2017/05/10/tesla-rozpoczyna-sprzedaz-dachowek-z-wbudowanymi-ogniwami-slonecznymi/

Cena zaporowa, jednak w jej skład wchodzi rozb→rka starego pokrycia i montaż nowej dachówki z całym osprzętem.

Cena 227$ od m2pokrycia.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam się zbytnio tłumaczyć. Ale jak płacę kilkadziesiąt tys. za instalację to oczekuję od firmy ( puki jest gwarancja) aby sprawdziła czy nie ma mikropęknięć na panelach kamerą termowizyjną, stan mocowania ,szczelność mocowań itd. Przez 5 lat usterki -wymiana gratis .

 

U mnie gwarancja leci bez płacenia haraczu za sprawdzenia czegoś, panel zleci z dachu i się rozbije robię z OC firmy która instalowała, moduł fotowoltaiczny przestanie produkować prąd leci na serwis nikt tego ni musi sprawdzać. Szczególnie że nie wiemy jakie warunki gwarancji masz w papierach i te najmniejsze druki z gwiazdkami. Ja nie mam gwiazdek na FV i gwarancji. Ty nie zrobisz raz przeglądu (PŁATNEGO) i gwarancję MIAŁEŚ a nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gwarancja leci bez płacenia haraczu za sprawdzenia czegoś, panel zleci z dachu i się rozbije robię z OC firmy która instalowała, moduł fotowoltaiczny przestanie produkować prąd leci na serwis nikt tego ni musi sprawdzać. Szczególnie że nie wiemy jakie warunki gwarancji masz w papierach i te najmniejsze druki z gwiazdkami. Ja nie mam gwiazdek na FV i gwarancji. Ty nie zrobisz raz przeglądu (PŁATNEGO) i gwarancję MIAŁEŚ a nie masz.

 

OK niech będzie na twoje -TAK trzymaj . Ja żyję na innym poziomie .Mój wybór AMEN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...