Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Rezystancji uziemienia nie zmierzysz omomierzem.

Do tego są specjalne mierniki.

 

Nie mam tego problemu.

Moje GS są całe szklane.

:lol:

 

Adam M.

 

Czym w takim razie kieruje się ładunek elektryczny pochodzący z wyładowania, co powoduje, że uderza właśnie w tym miejscu? O ile teorie o szukaniu najkrótszej drogi w kierunku wyrównania potencjalów są słuszne, o tyle uderzanie w niskie zabudowania nie jest jak dotąd wytłumaczone. Mówi się wręcz o ładunkach przeciwnych ,,strzelających" z powierzchni terenu.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jutro wraca z serwisu mój inwerter solarny więc wraca we mnie nadzieja że jeszcze z tej fotowoltaiki coś będzie...

Trochę się zgapiłem i rzuciłem to wszystko w kąt po nieudanej próbie naprawy zamiast od razu skontaktować się z serwisem...

VOLT Polska stanęło na wysokości zadania i w przeciągu tygodnia od dostarczenia im uszkodzonego sprzętu wysyłają naprawiony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wraca z serwisu mój inwerter solarny więc wraca we mnie nadzieja że jeszcze z tej fotowoltaiki coś będzie...

Trochę się zgapiłem i rzuciłem to wszystko w kąt po nieudanej próbie naprawy zamiast od razu skontaktować się z serwisem...

VOLT Polska stanęło na wysokości zadania i w przeciągu tygodnia od dostarczenia im uszkodzonego sprzętu wysyłają naprawiony...

 

No widzisz, nadzieja umiera ostatnia :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, nadzieja umiera ostatnia :p

 

Taaa...

Potem jeszcze " rozkminić" temat akumulatorów które będą dobrze współpracowały z tym inwerterem a jak to zostanie ogarnięte to pozostanie do zrobienia jakiś system podążania za słońcem aby to wszystko zaczęło jakoś sensownie funkcjonować...

Mam nadzieję że wystarczy mi zdrowia do tej instalacji...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zatem powinienem się domagać innego licznika? czy jest jakiś przepis ustawy, który wprost o tym mówi?

 

Jak tylko znajdziesz odpowiedni zapis w ustawie który mówi że instalacja 1 fazowa ma działać na zasadzie bilansowania 3 fazowego to zgłaszaj walcz. Ale uprzedzam nie znajdziesz więc przepinaj chałupę na 1 fazę (jeśli masz taką możliwość) a jeśli nie wpinaj w tę na której masz największy pobór prądu.

 

Licznik fajny da się go zczytywać zdalnie, ile wyprodukowałeś a ile pobrałeś. Z antenką jak wykręcisz możesz chodzić na ryby spining ma około 1m bęc idealny. I nie świeci diodami jak stroboskop.

 

Mam nadzieję że wystarczy mi zdrowia do tej instalacji...:rolleyes:

 

Mi starczyło do prawie 5kW on grid i robi się powoli mało to i Tobie starczy. Już knuje gdzie by tu jeszcze 6 paneli postawić bo inwerter mam i się kurzy. !,5MWh rocznie nie chodzi po ulicy ;) A zaczynam pożerać produkcję i prąd z magazynu w dość znacznych ilościach.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko znajdziesz odpowiedni zapis w ustawie który mówi że instalacja 1 fazowa ma działać na zasadzie bilansowania 3 fazowego to zgłaszaj walcz. Ale uprzedzam nie znajdziesz więc przepinaj chałupę na 1 fazę (jeśli masz taką możliwość) a jeśli nie wpinaj w tę na której masz największy pobór prądu.

 

Licznik fajny da się go zczytywać zdalnie, ile wyprodukowałeś a ile pobrałeś. Z antenką jak wykręcisz możesz chodzić na ryby spining ma około 1m bęc idealny. I nie świeci diodami jak stroboskop..

 

Mam instalację 3 fazową i inwerter również 3-fazowy.

Licznik jednak bilansuje międzyfazowo, bo są 3 liczydła: suma, pobór i oddanie, ale w danym momencie strzałka pokazuje czy jest pobór czy nadprodukcja i nie może być jedno i drugie, czyli nie może liczyć poboru i oddania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do firmy Apator, która jest producentem licznika "smart EMU-3" i dostałem informację, że dla PGE licznik posiada bilansowanie międzyfazowe zgodnie z ustawą, natomiast dla Tauronu tego bilansowania nie ma (robi to system rozliczeniowy).

 

Ponieważ jestem w PGE, to u mnie wszystko jest OK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to sprawdziłeś? Bo na razie piszesz o bilansowaniu międzyfazowym robionym przez system informatyczny jak licznik prześle statystyki do ZE.

 

Ale OK mam dla Ciebie zagadkę powiedzmy masz instalację 5kW czyli w każdą fazę pchasz 5 / 3 = 1,6kW

A podłącz do byle której fazy odbiornik o mocy 5kW na 1h (zakładam że produkcja cały czas też będzie wynosiła 5kW)

Teoretycznie Twoja produkcja zapewnia bilansowanie między fazowe 5kW pobór na 1 fazie = 5kW produkcji na 3 fazach. A później zobacz na stronie www. w tym czasie czy pobrałeś około 0kWh (oczywiście zakładam też że wszystkie inne odbiorniki były wyłączone)

 

A będzie to wyglądało mniej więcej tak:

5kW pobór z 1 fazy - 1,6kW w tę fazę pcha inwerter = 5 - 1,6 = 3,4kW (brakuje)

ale wysyłasz pozostałymi fazami brakujące 3,4kW ALE... system informatyczny WIE że z Twojej produkcji z całej godziny 3,4kWh wysłałeś w sieć ale musisz to pomniejszyć o OPUSST i z 3,4kWh * 0,8 = zostaje Ci 2,72

I teraz brakujące 3,4kWh - 2,72kWh = nie równa się 0 a z matematyki zabrakło Ci 0,68kWh.

I teraz odpowiedz sobie czy 0 i bilansowanie międzyfazowe = -0,68kWh?

 

I każda ta operacja jest zapisywana na innym indeksie licznika

1,8,0 to suma wskazań 1,8,1 (1,8,1,1 ; 1,8,1,2 ) ; 1,8,2 (1,8,2,1 ; 1,8,2,2 ) itd.

Podobnie z Twoją produkcją indeksy w nawiasach gdybyś miał taryfę 2 strefową G12 podobnie liczydło 2,8.

 

EDIT:

ciekawe jakie mają bilansowanie liczniki dla Energa ;) muszę zadzwonić

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem w PGE i dla nich Apator wykonuje liczniki z bilansowaniem międzyfazowym - takie zapewnienie dostałem od pracownika Apatora, natomiast dla Tauronu oni inaczej programują liczniki i bilansowanie wykonuje już system informatyczny Tauronu, co nie jest zgodne z ustawą.

 

Nie wiem, czy można gdzieś na stronie w PGE sprawdzić bieżące odczyty ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będzie to wyglądało mniej więcej tak:

5kW pobór z 1 fazy - 1,6kW w tę fazę pcha inwerter = 5 - 1,6 = 3,4kW (brakuje)

ale wysyłasz pozostałymi fazami brakujące 3,4kW ALE... system informatyczny WIE że z Twojej produkcji z całej godziny 3,4kWh wysłałeś w sieć ale musisz to pomniejszyć o OPUSST i z 3,4kWh * 0,8 = zostaje Ci 2,72

I teraz brakujące 3,4kWh - 2,72kWh = nie równa się 0 a z matematyki zabrakło Ci 0,68kWh.

I teraz odpowiedz sobie czy 0 i bilansowanie międzyfazowe = -0,68kWh?

Producent zapewnił, że liczniik ma układ algebraiczny, który na bieżąco liczy i pokazuje tylko sumarycznie (dla wszystkich 3 faz) dla każdej z taryf pobór lub oddanie do sieci.

Mam taryfę G12W.

Edytowane przez zimar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zimar wiesz staram się wierzyć ludziom na słowo. Jednak w przypadku liczników wykonywanych dla różnych ZE jako analityk wiem że należało by mieć 3 różne magazyny aby przechowywać w nich sprzęt dla każdego z ZE a to generuje koszty. Podobnie jak z ewentualną pomyłką podczas wysyłki. Więc z założenia jestem raczej sceptyczny. W przypadku tego licznika dla Energa (mój licznik) zostało sprawdzone że nie ma bilansowania międzyfazowego, znaczy ma ale na systemie komputerowym. Oby było jak mówisz i jak mówi producent ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent zapewnił, że dla Tauronu inaczej są zaprogramowanie, co zresztą potwierdzają inni na forum elektroda, potwierdzają również, że te same liczniki w PGE bilansują międzyfazowo. Ponieważ licznik mam od dziś od rana, to będę obserwował. Monterzy, którzy go montowali również zapewniali, że bilansuje. Myślę, że mimo wszystko producent raczej nie ściemnia, bo przecież nie ma w tym żadnego interesu. Skoro sam powiedział, że w różny sposób programują w zależności od operatora, to nie wypada zarzucać im nieprawdę. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...