Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Bilansowanie międzyfazowe polega na bilansowaniu energii elektrycznej na trzech fazach. Są instalacje, które mają moc nawet 5KW i są jednofazowe. Wtedy większość energi z instalacji pv trafia do sieci i tam jest bilansowane z 20% kosztem (współczynnik 0,8 dla instalacji do 10KW i 0,7 dla instalacji powyżej 10KW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego najlepiej jest wysyłać na sieć jak najmniej energii, aby jak najmniejsza liczba kwh trafiała do sieci. Zakład energetyczny oczywiście zbilansuje całą energię, jednak pobierze od tego właśnie 20% prowizję.

Przy bilansie mówimy o rocznym okresie, po którym ZE policzy bilans i wyśle ewentualną fakturę do uregulowania.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podliczyłem dzisiaj ilość energii jaką zużyłem z mojej instalacji...

Pomimo wszelkich przygód z inwerterem, akumulatorami jakimś cudem udało mi się wykorzystać jak do tej pory 519kWh...

Ile ona mogłaby faktycznie wyprodukować energii w tym czasie to nie mam pojęcia...

Historia instalacji w telegraficznym skrócie...

17,09,2016 zainstalowane dwa panele z inwerterem i 12v akumulatorami...

Po pewnym czasie dołożona ładowarka PWM z kolejnymi dwoma panelami...

I tak sobie ta instalacja coś tam udawała że robi przez zimę...

 

30,03,2017 zainstalowany nowy inwerer na 48v i podpięte kolejne dwa panele...( Od teraz sześć paneli do tego inwertera ...)

3,04,2017 moc instalacji zwiększona do 2,5kWp...( Dodane kolejne cztery...)

15,05,2017 padł inwerer ( jak się okazało sam go uszkodziłem...)

21,05,2017 przeprosiłem się że starym inwerterem na12 v i podłączyłem do niego dwa panele...( Lepsze tyle niż nic...)

15,06,2017 w końcu wysłałem uszkodzony inwerer do serwisu...

23,06,2017 z serwisu wróciła naprawiona zabawka i tchnęła we mnie nowe nadzieje...

29,06,2017 dołożyłem kolejne akumulatory do instalacji ...( Od tej chwili instalacja działa tak jak powinna i cały czas zasila część instalacji domowej bez udziału sieci energetycznej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są takie liczniki, co zapisują z taką dokładnością dane o poborze mocy w każdej sekundzie i na każdej fazie, żeby to można było policzyć po fakcie?

 

Niektóre liczniki bilansują między fazowo w czasie rzeczywistym bez wysyłania danych do ZE. Jednak tych ZE jest stanowczo zbyt mało, więc ZE robią to na systemie informatycznym ze 20% stratą dla Ciebie. Nie podoba się to nie montuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czar prysł. Fortum (duon) zrezygnował z bilansowania energii elektrycznej z instalacji prosumenckiej. Jednym słowem wracam do PGE. W umowie kompleksowej najwięcej straszenia, co do tego jakie konsekwencje poniosę za zniszczenie infrastruktury PGE, poprzez przepięcia itp.. Czy oni są normalni? Odnoszę wrażenie, że tylko ta energia elektryczna z PGE jest według nich idealna.

Pytanie off top. Czy ktoś korzystał może z agregatu prądotwórczego razem z instalacją on-grid? Wyłączenie bądź awaria, odłączamy sieć, uruchamiamy agregat, pojawia się napięcie, inwertery wchodzą w pracę on-grid. Pytam, bo wtedy można zakupić sobie jak najmniejszy agregacik, np. 3KW ~ 400V + inteligentna przepustnica. Wtedy jest regulacja obrotów i przy współpracy z pv tak mały agregacik będzie miał spalanie poniżej 0,5l/h.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie!

Zadbali o to, aby się tak nie dało...

Faza, zero, uziemienie, zerowanie, rodzaj sieci itd...

Buty zjesz ze złości zanim to tak odpalisz...

Dla energetyki wszelkie OZE to wrzód na dupie.

Zmusili ich do tego, aby brać tę energię, to bronią się przepisami jak mogą.

Zaczyna się zabawa w moc czynną, bierną, przepięcia itp.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie!

Zadbali o to, aby się tak nie dało...

Faza, zero, uziemienie, zerowanie, rodzaj sieci itd...

Buty zjesz ze złości zanim to tak odpalisz...

Dla energetyki wszelkie OZE to wrzód na dupie.

Zmusili ich do tego, aby brać tę energię, to bronią się przepisami jak mogą.

Zaczyna się zabawa w moc czynną, bierną, przepięcia itp.

 

Adam M.

 

Jedynym dobrym zapisem jest rozgraniczenie własności pomiędzy prosumentem a OSD.

Z odpowiedzialnością jest już gorzej, bo prosument odpowiada bardziej, niż OSD.

Najbardziej boją się podania napięcia na sieć w przypadku wyłączenia technicznego. W PGE napisali sobie dodatkowe oświadczenie, które musiałem podpisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czar prysł. Fortum (duon) zrezygnował z bilansowania energii elektrycznej z instalacji prosumenckiej. Jednym słowem wracam do PGE. W umowie kompleksowej najwięcej straszenia, co do tego jakie konsekwencje poniosę za zniszczenie infrastruktury PGE, poprzez przepięcia itp.. Czy oni są normalni? Odnoszę wrażenie, że tylko ta energia elektryczna z PGE jest według nich idealna.

 

A mogę dopytać o szczegóły? Odmówili przyłączenia? Miałeś z nimi już podpisaną umowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z inwerterem on-grid się NIE DA.

Taki inwerter traktuje sieć jako sztywny stabilizator napięcia a agregat taki nie jest.

Jak zasilisz inwerter ON-grid z agregatu to Ci ten agregat inwerter "przewoltuje" i się wyłączy. Chyba że będziesz miał stale pobór identyczny do produkcji z PV a to jest fizycznie nie do zrealizowania.

Do takiego zastosowania trzeba kupić inwerter hybrydowy.

 

Myslę, że jesteś w błędzie. Agregaty posiadają stabilizatory napięcia i prąd z nich w ogóle nie różni się od sieciowego. Inwerten on-grid zawsze zostaje wzbudzony właśnie napięciem i nie ważne skąd pochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czar prysł. Fortum (duon) zrezygnował z bilansowania energii elektrycznej z instalacji prosumenckiej. Jednym słowem wracam do PGE. W umowie kompleksowej najwięcej straszenia, co do tego jakie konsekwencje poniosę za zniszczenie infrastruktury PGE, poprzez przepięcia itp.. Czy oni są normalni? Odnoszę wrażenie, że tylko ta energia elektryczna z PGE jest według nich idealna.

Pytanie off top. Czy ktoś korzystał może z agregatu prądotwórczego razem z instalacją on-grid? Wyłączenie bądź awaria, odłączamy sieć, uruchamiamy agregat, pojawia się napięcie, inwertery wchodzą w pracę on-grid. Pytam, bo wtedy można zakupić sobie jak najmniejszy agregacik, np. 3KW ~ 400V + inteligentna przepustnica. Wtedy jest regulacja obrotów i przy współpracy z pv tak mały agregacik będzie miał spalanie poniżej 0,5l/h.

 

Nawet nie próbuj z tym agregatem bo wykończysz falownik ...

 

Dojdsiesz dokładnie do tego co ja kiedy wysadziłem tranzystory mocy w swoim inwerterze...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że jesteś w błędzie. Agregaty posiadają stabilizatory napięcia i prąd z nich w ogóle nie różni się od sieciowego. Inwerten on-grid zawsze zostaje wzbudzony właśnie napięciem i nie ważne skąd pochodzi.

 

Nie bardzo rozumiem po co tak naprawdę potrzebny jest ten agregat...?

Wystarczy tylko dobry watt router...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam gdzie sprzedawcy energii mają podpisane Generalne Umowy Dystrybucji dla Usługi Kompleksowej GUD-K ,nie ma żadnych problemów.

W tym właśnie Fortum(Duon):

https://energia.fortum.pl/documents/10180/138240/UK+EE+1.0+CC.pdf/12828945-ef09-4b3e-89e3-ad0db9d7cd74.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...