Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Adam nie będę robił reklamy na forum załączam moją FV za podobnej mocy instalację i zobacz kiedy była ona robiona. Poszukaj znajdziesz lepszą ofertę

[ATTACH=CONFIG]393811[/ATTACH]

 

EDIT: Aha konstrukcja na dach kupiona u konkurencji na dach płaski zapłaciłem około 2200 PLN.

 

Mógłbyś podesłać namiary na firme?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie rozumiem dlaczego podpisałeś oświadczenie że będziesz brał kasę tylko z PGE? Jeśli hipotetycznie wypłacą Ci 1000 PLN zadość uczynienia i powiedzą że dla nich to OK! Musisz iść na drogę sądową która może się ciągnąć latami!.

A tak ciach z ubezpieczenia a później regresem niech sobie ubezpieczyciel sćiąga kasę z PGE.

 

Wszak sami powiedzieli że to ich sprawka. Napisz jak sprawa będzie miała ciąg dalszy.

 

Jak na razie liczę na załatwienie sprawy z nimi. Jeśli nie będzie satysfakcjonującej oferty to oddam sprawę do koordynatora przy URE w celu rozstrzygnięcia sporu. Dopiero wtedy pozostaje droga cywilna. Do końca tygodnia ma być ktoś z PZU, zobaczymy ile zaproponują.

Zwróciłem się również z pismem do PGE aby wyjaśnili niedbalstwo i karygodne zachowanie.Chcę również znać wartości napięcia jakie zostały podane na moją instalację, w końcu był to zamach na zdrowie i życie mieszkańców. Będę również żądał od nich pomiaru rezystancji izolacji całej instalacji, która ma ledwo 3 lata.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te 25% to wynika z nagrzewania się paneli?

Czy sprzedaje ktoś panele których powierzchnia napylona jest złotem?

Złoto odbija promieniowanie podczerwone które nagrzewa panele.

Ciekawe czy ktoś gdzieś policzył optymalny kąt tak aby był optymalny dla całego roku.

Moim zdaniem ten kąt powinien być ustawiony na warunki zimowe.

 

Optymalny kąt jest przy trackerach dwu-osiowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie otrzymałem takie stwierdzenie .

Moc Paneli się zmniejsza wraz ze wzrostem ich lat eksploatacji ; Minimalnie...97 % - mocy znamionowej w ciągu pierwszego roku. Następnie spadek o maks. 0,6 % na rok. Przynajmniej... 92 % - mocy znamionowej po 10 latach.

 

Czyli jak po 10 latach będzie np; panel 300 W do wymiany, to muszę szukać panelu o mocy;

0,92 x 300 W = 276 W - aby wszystko w układzie było kompatybilne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb czy z Twoimi inwerterami jest wszystko ok...?

Tak patrzę na ten twój monitoring i jakieś szaleństwo szczególnie na tej mniejszej...

Ta większa też jakieś takie piki z mocą...

Z tym małym inwerterem są trochę takie "jaja" dane pobierane z solarmanpv od SolaX`a jednak dane tam są akutualizowane co około 10 minut. Kolega który robił skrypt tak to zrobił, kiedyś pewnie poprawi.

Z GoodWe jest już trochę lepiej ale są widoczne schody jednak tam dane są aktualizowane co około 3 minuty.

Nie mam zamiaru kupować2 x LK za 200 PLN aby statsy były poprawne musi wystarczyć to co jest na tę chwilę ;) Bardziej dokładne dane mam na goodwe i solarmanpv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dowiedziałeś się jakim napięciem potraktowali Twój dom?

Czy standardowe zabezpieczenia przepięciowe (A,B,C,D) zabezpieczyłyby instalację/urządzenia przed zniszczeniem?

 

U mnie PGE popisało się podłączeniem napięcia do sieci (po pięciodniowym jego braku) nie sprawdzając czy sieć nie jest urwana. Obok mojego domu leżały gołe przewody na drodze a oni je zasilili. Tylko cudem nikogo nie zabili.

 

Wysłałem w tej sprawie osobne pismo. Podejrzewam, że jeśli chodzi o wysokość napięcia to mogło to być nawet kilkadziesiąt tysięcy volt. Nie było to przepięcie przypadkowe a ewidentny błąd pracownikow PGE. Pomijając szkody na prawie 50 tys zł, zastanawiam sie na ile wycenią życie mojej rodziny. Nie odpuszczę im tego i jak bedzie trzeba to sprawę oddam do koordynatora d.s. negocjacji przy URE. Póki co czekam na ofertę zadośćuczynienia za poniesione szkody.

Dyrektorem PGE Dystrybucja w Piotrkowie Trybunalskim jest historyk z wykształcenia i jednocześnie radny ugrupowania ,,Razem dla Piotrkowa", które obecnie ma większość w radzie miasta. Prezydentem jest elektryk z wykształcenia. Wielokrotnie krytykowałem władzę w swoich materiałach. Ponadto od kilku miesięcy byłem w sporze z pracownikami PGE w Piotrkowie, zarzucałem im niekompetencję i lenistwo. Jeden z nich zarzucił mi uruchomienie fotowoltaiki i możliwe podanie napięcia na sieć przed terminem uruchomienia. Przyjechali więc i spalili mi wszystko oprócz fotovoltaiki, bo może najbardziej chodziło o nią.

 

Tak wygląda teoria spiskowa, według której jak stwierdził główny Redaktor, już dawno on sam powinien leżeć w grobie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drodzy doświadczeni,

 

chcę założyć fotowoltaikę 8 kW.

 

mam różne oferty, ale jestem zielona w temacie i nie znam się na tym sprzęcie kompletnie.

 

co myślicie o następujących producentach i modelach solarów:

- Saronic - mono M60PCS o mocy 280 W

- Trina Solar - mono 280 W

- Bruk-bet Solar BEM 300 W

 

i jeszcze inwertery:

- SOFAR 8.8KTL X

- Growatt 8000 UE

- HUAWEI SUN 2000-8KTL

 

z góry dzięki za jakieś uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta teoria spiskowa okaże się prawdą to jest tu pole do działania dla prokuratora.

Dopytam jeszcze.

Czy miałeś w swojej instalacji jakieś zabezpieczenia przepięciowe (np. B+C)?

 

Nie nie miałem, przyłącze jest kablem ziemnym, jak i cała infrastruktura energetyczna w ulicy. Były rozważania nad tymi klasy B ale jak sam mówił elektryk, mogą nie zadziałać.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalacja jest wzdłuż drogi na słupie. Od słupa do skrzynki przy płocie 10m pod ziemią i dalej do domu mam 30m kabla podziemnego.

Dlatego na słupie zainstalowałem przepięciowe klasy A, a w skrzynce przy płocie B+C.

Zamierzam jeszcze w domu dołożyć drugie B+C.

 

Ciekawe czy gdybyś miał w domu B+C to byś był zabezpieczony przed tym bubu elektrowni.

 

Kiedy dostanę odpowiedzi na zadane pytania ( m.in. wysokość wprowadzonego napięcia), bedę mógł stwierdzić czy pomogłyby w zaistniałych przepięciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drodzy doświadczeni,

 

chcę założyć fotowoltaikę 8 kW.

 

mam różne oferty, ale jestem zielona w temacie i nie znam się na tym sprzęcie kompletnie.

 

co myślicie o następujących producentach i modelach solarów:

- Saronic - mono M60PCS o mocy 280 W

- Trina Solar - mono 280 W

- Bruk-bet Solar BEM 300 W

 

i jeszcze inwertery:

- SOFAR 8.8KTL X

- Growatt 8000 UE

- HUAWEI SUN 2000-8KTL

 

z góry dzięki za jakieś uwagi!

 

Co do samych modułów, to najlepsze będą monokrystaliczne. Będa przy tym i droższe.

A co do inwerterów to wymagaj od instalatora aby miały jak najniższe napięcie startowe. Na rynek wchodzą już takie z napięciem startowym 60V a to oznacza, że takie inwertery już wcześnie rano zaczynają przekazywać energię do sieci, podobnie poźnymi popołudniami do prawie samego wieczora jest jeszcze produkcja.

U mnie np. produkcja kończy się około godz. 21 wieczorem. Napięcie on/off inwerterów wynosi 100V.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samych modułów, to najlepsze będą monokrystaliczne. Będa przy tym i droższe.

A co do inwerterów to wymagaj od instalatora aby miały jak najniższe napięcie startowe. Na rynek wchodzą już takie z napięciem startowym 60V a to oznacza, że takie inwertery już wcześnie rano zaczynają przekazywać energię do sieci, podobnie poźnymi popołudniami do prawie samego wieczora jest jeszcze produkcja.

U mnie np. produkcja kończy się około godz. 21 wieczorem. Napięcie on/off inwerterów wynosi 100V.

 

dzięki tomku, wszystkie które rozpatruję są mono. natomiast zmartwiłeś mnie bardzo z tym inverterem - z moich typów huawei ma startowe napięcie 200 V a pozostałe dwa aż 350 V... spróbuję poprosić o nowe oferty uwzględniające inne invertery - jaki jest twój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki tomku, wszystkie które rozpatruję są mono. natomiast zmartwiłeś mnie bardzo z tym inverterem - z moich typów huawei ma startowe napięcie 200 V a pozostałe dwa aż 350 V... spróbuję poprosić o nowe oferty uwzględniające inne invertery - jaki jest twój?

 

Ja mam małe inwertery 3x1750W.

Jeśli chce się wycisnąć ze swojej instalacji jak najwięcej kwh to trzeba zwracać uwagę na szczegóły. Takimi jest właśnie temperaturowy wspołczynnik spadku mocy paneli wskazany przez kolegę jak i napięcie startowe inwertera.

Zwróć uwagę wykonawcy aby napięcie startowe inwertera bądź inwerterów było jak najniższe.

Jest to bardzo ważne w dni z małym nasłonecznieniem.

Te 200V dla Huawei o mocy 8KW jest juz akceptowalne, w związku z czym wybrałbym ten inwerter. Kwestia jeszcze tego ile sobie za niego życzą.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Dla wszystkich, którzy chcą zostać prosumentami. Rozbijajcie swoje instalacje na takie o jak najmniejszym napięciu DC. Wiąże się to z tym, że podczas podpisywania umowy prosumenckiej znajdziecie zapisy odpowiedzialności prosumenta za przepięcia w sieci, które mogą być przecież nie z waszej winy ale dystrybutor energii może wam postawić taki zarzut. Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...