Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z innej beczki. Moja produkcja w tym roku do dnia dzisiejszego to 3640kwp, oddalem do sieci 2108. Konsumpcja na wlasne potrzeby wynosi 42%

Chyba dobrze?

Jak dożyję to moj nastepny dom będzie taki jak planuje jan1958....

Wiecej optymizmu Panowie....

 

Witaj, jeśli to są dane rzeczywiste to muszę przyznać, że jesteś wysoko powyżej średniej w naszym kraju w temacie konsumpcji na własne potrzeby.

Jak wynika z przeprowadzonych przez SBF Polska PV analiz, które polegały na porównaniu ilości energii wyprodukowanej oraz ilości energii wprowadzonej do sieci w przypadku mikroinstalacji określono, że bieżąca konsumpcja własna wynosi średnio ok. 11 %. Powodem niewielkiego udziału bieżącego zużycia energii z instalacji PV jest bardzo duży udział instalacji wykonywanych przez osoby fizyczne w ramach gospodarstw domowych, których profil zapotrzebowania na moc nie koreluje dobrze z profilem mocy dostarczanej przez instalacje PV.

A ty energię zużywasz na potrzeby gospodarstwa domowego? Optymalizowałeś jakoś zużycie pod kątem PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaobserwowałem na wskazaniach licznika, zapotrzebowanie na bieżące potrzeby oscyluje w granicach 400-500W. Do tego dochodzą krótkotrwałe wzrosty podczas grzania c.w.u., włączenie płyty indukcyjnej, odkurzacza, pralki itp. W tej chwili na inwerterach jeszcze 150-170W mocy x 3 = 450W/500W, co całkowicie bilansuje bieżące zużycie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki. Moja produkcja w tym roku do dnia dzisiejszego to 3640kwp, oddalem do sieci 2108. Konsumpcja na wlasne potrzeby wynosi 42%

Chyba dobrze?

Jak dożyję to moj nastepny dom będzie taki jak planuje jan1958....

Wiecej optymizmu Panowie....

 

Twoje zużycie jest na bardzo dobrym poziomie . U mnie to jest ok. 1/3 produkcji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy nie lepiej mieć instalacje wschód-zachod żeby rano i późnym popołudniem była duża sprawność kiedy jeszcze zużycie jakieś jest? Ta niższa sprawność może być zrekompensowana większą konsumpcja własną.

 

A czy ktoś w ogóle używa jakiejś automatyki co by urządzenia startowały kiedy płynie prąd z paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy nie lepiej mieć instalacje wschód-zachod żeby rano i późnym popołudniem była duża sprawność kiedy jeszcze zużycie jakieś jest? Ta niższa sprawność może być zrekompensowana większą konsumpcja własną.

 

A czy ktoś w ogóle używa jakiejś automatyki co by urządzenia startowały kiedy płynie prąd z paneli?

 

U mnie nie ma żadnej automatyki do sterowania po prostu jest słońce to używa się więcej urządzeń prądożernych piekarnik , pralka , czajnik elektryczny . Cwu mam akurat z solara . I tyle reszta idzie w sieć i na opust . Nie dajmy się też zwariować nikt nie stoi w oknie i nie czeka na słońce . A panele mam rozdzielone część na płd wsch a część na płd zach . Dlatego konsumpcja kolegi jest naprawdę niezła . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma żadnej automatyki do sterowania po prostu jest słońce to używa się więcej urządzeń prądożernych piekarnik , pralka , czajnik elektryczny . Cwu mam akurat z solara . I tyle reszta idzie w sieć i na opust . Nie dajmy się też zwariować nikt nie stoi w oknie i nie czeka na słońce . A panele mam rozdzielone część na płd wsch a część na płd zach . Dlatego konsumpcja kolegi jest naprawdę niezła . Pozdrawiam.

 

Tylko tutaj można dużo wycisnąć jeśli np. PC rano by ruszyła jak słońce zaświeci. Z jednego kWh można uzyskać 4, ktoś się orientuje jak zmusić PC dom obserwacji tego co na inwerterze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje się...

 

Na inwerterze będzie wprost proporcjonalnie do nasłonecznienia.

Są mierniki jasności, luksomierze. (kiedyś każdy fotograf miał)

Można odpowiednio ustawić zmierzchówkę... (to jest prostsze)

 

Jest dzień - PC MOŻE wystartować...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inaczej...

W wyłączniku zmierzchowym jest fotoelement, który mówi kiedy świeci słoneczko a kiedy nie.

Trzeba CZUŁOŚĆ zmierzchówki ustawić tak, aby się załączała kiedy na inwerterze masz odczyt - że daje wystarczająco dużo.

 

Dopisuję...

Zwykle załącza się po zmroku, ale są takie co WYŁĄCZAJĄ po zmroku.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inaczej...

W wyłączniku zmierzchowym jest fotoelement, który mówi kiedy świeci słoneczko a kiedy nie.

Trzeba CZUŁOŚĆ zmierzchówki ustawić tak, aby się załączała kiedy na inwerterze masz odczyt - że daje wystarczająco dużo.

 

Dopisuję...

Zwykle załącza się po zmroku, ale są takie co WYŁĄCZAJĄ po zmroku.

 

Adam M.

 

Ok ale jak wtedy zmusić typowa PC do pracy? Podbić jej poprzez jakiś dostęp do automatyki temperaturę zadaną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tutaj można dużo wycisnąć jeśli np. PC rano by ruszyła jak słońce zaświeci. Z jednego kWh można uzyskać 4, ktoś się orientuje jak zmusić PC dom obserwacji tego co na inwerterze?

 

Miłosz a ile masz takich stabilnych dni kiedy równo świeci słońce w sezonie grzewczym...?

Zrobisz wynalazek który będzie ci startował sprężarkę kiedy jest dobre nasłonecznienie..?, przyjdą chmury na przemian ze słońcem i wykończysz PC...

Sprężarki na ogół mają zabezpieczenia przed częstym załączaniem ale w tedy nie zsynchronizujesz się ze słońcem bo albo leci czas przestoju albo słońce akurat za chmurami...

Jak dla mnie to pomysł do bani aby natężeniem słońca sterować pompą ciepła...

Ja po wstępnych obserwacjach już bardziej jestem skłonny zasilać kable czy grzałkę bezpośrednio z paneli niż kombinować z jakimiś sterowaniami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale jak wtedy zmusić typowa PC do pracy? Podbić jej poprzez jakiś dostęp do automatyki temperaturę zadaną?

 

Mam inwerter fronius symo 6.0.3 m. Ma wbudowany przekaźnik ktorego mozna zprogramowac aby uruchamial jakies urządzenie (PPC jak u nas) elektryczne np przy produkcji powyzej 2kw i wyłączył np ponizej 1500 W. Nie korzystam z tego. I ci z was ktorzy tych bajerow nie maj mogą wykorzystac centrale alarmowa (u nas satel integra128) aby robila podobne rzeczy.

A teraz do rzeczy: żona jest na macierzyńskim i troche ja naciskam aby uruchamiala pralke, zmywarke czy indukcje najbardziej w chwilach najwiekszego naslonecznienia. Wiem ze da sie to zaprogramować z gory w danym dniu, podobnie jak PPC ktora u nas dziala tylko w ciagu dnia. Tak to u nas wyszło z tą konsumpcją. Przymierzam sie do auta elektrycznego i mysle o rozbudowie naszej instalacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inwerter fronius symo 6.0.3 m. Ma wbudowany przekaźnik ktorego mozna zprogramowac aby uruchamial jakies urządzenie (PPC jak u nas) elektryczne np przy produkcji powyzej 2kw i wyłączył np ponizej 1500 W. Nie korzystam z tego. .

A może grzałkę w PC dla CWU załączać było by korzystnie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu na siłę kombinować aby jak najwięcej jej zużyć? Licznik bilansuje bieżące zużycie a cała reszta idzie do późniejszego wykorzystania, czyli na sieć. Wbrew pozorom 20% koszt magazynowania energii jest na akceptowalnym poziomie.

P.S. Jest bardzo duża szansa, że zakup inwerterów zamortyzuje się już w tym roku.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu na siłę kombinować aby jak najwięcej jej zużyć? Licznik bilansuje bieżące zużycie a cała reszta idzie do późniejszego wykorzystania, czyli na sieć. Wbrew pozorom 20% koszt magazynowania energii jest na akceptowalnym poziomie.

P.S. Jest bardzo duża szansa, że zakup inwerterów zamortyzuje się już w tym roku.

 

Ale czy nie jest bardziej opłacalne aby taka PC pokręciła z 2 godziny jak świeci słońce?

 

Jak jej nie zmusimy to pociągnie np. 4 kWh, czyli 2 zł, i dostarczy z 12 kWh energii.

 

Jak ją zmusimy, to "za darmo" dostarczymy do domu 12 kWh bez straty na bilansowanie.

 

Dodatkowym atutem byłoby przygotowanie się na sytuację, kiedy bilansowanie ulegnie zmianie, a że ulegnie to tylko kwestia czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj był pierwszy dzień składania wniosków o dotacje na PV w warszawie, więc ja już jestem po podpisaniu umowy z wykonawcą - będzie w końcu inwerter FRONIUS i 9 kW paneli mono IBC. jestem podekscytowana, ale zanim to założę to jeszcze z 8 miesięcy minie... inwerter można ustawić aby startował od 150 V więc wydaje mi się fajny :)

 

ciekawostka taka, że potwierdziła się moja obserwacja - moja działka jest położona niedaleko wisły i zawsze miałam wrażenie, że jest wyjątkowo nasłoneczniona, że chmury się lubią zatrzymywać nad rzeką. i ludzie z tej firmy montującej od lat sami z siebie powiedzieli że to bardzo korzystne położenie jeśli chodzi o nasłonecznienie :D pożyjemy, zobaczymy ale jestem bardzo optymistycznie nastawiona!

 

mam samochód elektryczny i3 z baterią 33 kW i też się zastanawiam jak można skorzystać z instalacji PV pod tym kątem, ale jak tani prąd to mogę ładować w sumie także i w nocy te 7 godzin... to magazynowanie z potrąceniem 20% to i tak jest fajny układ moim zdaniem. nie wiem czy jest sens płacenia za jakąś szybką ładowarkę domową do samochodu, może wystarczyłoby gniazdo siłowe? coś ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na Roztoczu i według wszystkich mądrości to powinienem mieć słońca że hej ...

Niestety w przeciągu ostatniego roku jest jakaś katastrofa i słońca jak na lekarstwo...

Jak na razie brakuje 33 dni słonecznych do średniej z ostatnich kilku lat...

 

nie strasz, nie strasz. z tą dopłatą bezpośrednią 15,000 zł to po prostu musiałam zaryzykować! mam nadzieję, że będzie OK i same słoneczne lata przede mną...

Edytowane przez vendea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...