Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Mam pytanie do znawców tematu:

Czy jeśli instalacją 4KW wyprodukuję 1500 kw w ciągu pól roku a zużyję 1501 to zapłacę jedynie 75 gr w półrocznym rozliczeniu?

Nie nastawiam się na produkcję i sprzedaż do ZE jedynie na redukcję kosztów energii.

Nie. Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy wyprodukowaną energię zużyłbyś w tym samym momencie. W praktyce (w normalnym domu) nierealne jest zużycie całej wyprodukowanej energii w tym samym czasie i rachunki będą wyższe. Możesz postarać się jak najwięcej energii zużyć na własne potrzeby (np. ładując bufor/CWU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy wyprodukowaną energię zużyłbyś w tym samym momencie. W praktyce (w normalnym domu) nierealne jest zużycie całej wyprodukowanej energii w tym samym czasie i rachunki będą wyższe. Możesz postarać się jak najwięcej energii zużyć na własne potrzeby (np. ładując bufor/CWU).

 

Ale z tego by wynikało, że będzie bardziej na plusie... bo powiedzmy że 500 kWh wykorzystał na własne potrzeby, czyli od ZE kupił 501 kWh za 50 groszy (wg I taryfy), a pozostałe wyprodukowane 500 kWh odsprzedał za 75 groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy wyprodukowaną energię zużyłbyś w tym samym momencie. W praktyce (w normalnym domu) nierealne jest zużycie całej wyprodukowanej energii w tym samym czasie i rachunki będą wyższe. Możesz postarać się jak najwięcej energii zużyć na własne potrzeby (np. ładując bufor/CWU).

 

A jeśli przez te pół roku zużyję 750kw z 1500kw wyprodukowanej energii, a drugie 750kw będę potrzebowała w tym czasie dokupić (sytuacja hipotetyczna) to rachunek będzie wyglądał tak:

750kw nadwyżki wyprodukowanej sprzedaję ZE po 75gr czyli dostaję 750*0,75=562,50zł

750kw które musiałam kupić kosztuje mnie 750*0,5=375zł (50gr założyłam jako średnią cenę kw przy korzystaniu z II taryfy).

Czy w efekcie ZE zwraca mi 562,5-375=187,5zł?

 

Próbuję zrozumieć sposób działania tej ustawy.

I co z łączeniem Prosumenta z ustawowymi stawkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie net metering działa tak jak pisał karol, czyli w okresie pół rocznym obliczana jest różnica pomiędzy energią wytworzoną a tą pobraną z sieci i rozliczana jest tylko różnica...

Nie do końca tak to działa. Już pisałem, tak by działało, gdybyś całą wyprodukowaną energię sam zużywał. I zacytuję siebie sprzed kilku stron:

 

Co do net-meteringu. Może łatwiej będzie na przykładzie. Założenia: mamy taryfę G11, a dom potrzebuje 1000 kWh. Twoja instalacja wyprodukowała 400 kWh, z czego udało Ci się zużyć na własne potrzeby 150 kWh (im więcej, tym lepiej dla Ciebie – więcej zyskujesz), a 250 kWh oddałeś do sieci. I teraz rachunki.

Opłaty za energię: 1000 – 150 – 250 = 600 kWh

Opłaty za przesył: 1000 – 150 = 850 kWh

Teraz pozostało to przemnożyć przez odpowiednie stawki. Wyraźnie widać, że najbardziej opłaca się zużywać wyprodukowaną energię we własnym zakresie – w końcu taka była idea prosumenta. Również widać, że w taryfie G11 względnie prosto można oszacować zyski.

 

W przypadku taryf G12x zaczyna się jazda. Zasada jest ta sama, tylko przybywa zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli przez te pół roku zużyję 750kw z 1500kw wyprodukowanej energii, a drugie 750kw będę potrzebowała w tym czasie dokupić (sytuacja hipotetyczna) to rachunek będzie wyglądał tak:

750kw nadwyżki wyprodukowanej sprzedaję ZE po 75gr czyli dostaję 750*0,75=562,50zł

750kw które musiałam kupić kosztuje mnie 750*0,5=375zł (50gr założyłam jako średnią cenę kw przy korzystaniu z II taryfy).

Czy w efekcie ZE zwraca mi 562,5-375=187,5zł?

 

Nie. Przykład w poście wyżej.

 

I co z łączeniem Prosumenta z ustawowymi stawkami?

Nie można łączyć Prosumenta z taryfami FiT (65 i 75 groszy). Jeśli skorzystasz z Prosumenta, będziesz korzystała z 100% średniej ceny rynkowej. W przybliżeniu 20 groszy minus podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny zakupu energii elektrycznej instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy do

3 kW, o których mowa powyżej, obowiązują do momentu, gdy łączna moc

oddawanych do użytku źródeł nie przekroczy 300 MW lub do zmiany ich

wysokości rozporządzeniem właściwego do spraw gospodarki, o którym mowa

poniżej.

 

Czy ktoś może to przełożyć na nasze, tzn, czy mam zagwarantowane przez 15 lat te ceny, czy tylko do momentu w których oddane do użytku zostaną źródła o mocy 300 MW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do net-meteringu. Może łatwiej będzie na przykładzie. Założenia: mamy taryfę G11, a dom potrzebuje 1000 kWh. Twoja instalacja wyprodukowała 400 kWh, z czego udało Ci się zużyć na własne potrzeby 150 kWh (im więcej, tym lepiej dla Ciebie – więcej zyskujesz), a 250 kWh oddałeś do sieci. I teraz rachunki.[/font][/color]

Opłaty za energię: 1000 – 150 – 250 = 600 kWh

Opłaty za przesył: 1000 – 150 = 850 kWh

Teraz pozostało to przemnożyć przez odpowiednie stawki. Wyraźnie widać, że najbardziej opłaca się zużywać wyprodukowaną energię we własnym zakresie – w końcu taka była idea prosumenta. Również widać, że w taryfie G11 względnie prosto można oszacować zyski.

[/font][/color]

 

to ja już nic z tego nie rozumiem.

a co oznacza okres półroczny? styczeń-czerwiec, lipiec-grudzień? czy 6 mies. w zależności od kiedy PV zaczyna działać? np marzec-sierpień? bo to też na chyba znaczenie, jeżeli będziemy liczyć wytworzoną-zużytą-pobraną energię. w okresie styczeń-czerwiec zużycie i wytworzenie może się jakoś wyrównać, ale przy np. wrzesień-luty to mało co się wytworzy a zużycie w takim okresie jest duże.

 

Czy ktoś z Was może podać na swoim przykładzie jak bilansuje się zużycie i wytworzenie energii w okresie półrocznym styczeń-czerwiec, lip.-gr.? jaki % wytworzonej energii w takim okresie się zużywa na własne potrzeby? czy to może być 90% czy 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na forum ale chciałbym zapytać, czy w związku z realizacją np inwestycji w panele fotowoltaiczne z dofinansowanien np. 40% inwestycji traci się możliwość zastosowania w 2016 roku stawek (75 i 65 gr)?

 

 

Nie. Przykład w poście wyżej.

 

 

Nie można łączyć Prosumenta z taryfami FiT (65 i 75 groszy). Jeśli skorzystasz z Prosumenta, będziesz korzystała z 100% średniej ceny rynkowej. W przybliżeniu 20 groszy minus podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na forum ale chciałbym zapytać, czy w związku z realizacją np inwestycji w panele fotowoltaiczne z dofinansowanien np. 40% inwestycji traci się możliwość zastosowania w 2016 roku stawek (75 i 65 gr)?

 

No i teraz jest problem. Muszę na razie wycofać się ze swoich słów. Rozmawiałem z nfośigw. Na chwilę obecną, nfośigw teoretycznie mówi, że z ustawy (jeszcze nie podpisanej przez prezydenta) nie wynika wprost zakaz łączenia taryf gwarantowanych z Prosumentem. Ale zastrzegają, że muszą poczekać na opinie prawne. Czyli na razie nic nie wiadomo na 100%.

 

A jeszcze jedna sprawa, to że nfośigw powie, że można łączyć, to nic nie znaczy. Co zrobisz, jak ZE powie, że "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan teraz zrobi?" i powie, że nie da Ci taryf gwarantowanych, bo nie?

 

Niemożliwe?

 

Ja myślałem, że takie sprawy: http://m.onet.pl/wiadomosci/lublin,ejfd1 też są niemożliwe. A jednak - PGE jest państwem w państwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie masz zagwarantowane bo mówi o tym ta dalsza część zdania po 300MW a konkretnie

lub do zmiany ich wysokości rozporządzeniem właściwego do spraw gospodarki

A tu mamy przykład bezczelnej manipulacji nt znaczenia nowej wersji ustawy OZE.

http://www.oze.pl/artykul/2016,poprawka-prosumencka-przyjeta-przez-sejm

I konia z rzędem temu, kto gdzieś znajdzie rzetelny artykuł w firmach z branży PV, który wyjaśni dokładnie, jak Kowalski dokładnie będzie się rozliczał z instalacji PV. Przykładem manipulacji jest bełkot o tym jak to ustawa OZE ma zachęcać do produkcji energii na własny użytek. Ja kilka miesięcy temu przepuściłem całe zasilanie swojego domu przez elektroniczny licznik z generatorem impulsów i rejestrowałem w komputerze zużycie energii elektrycznej w domu bardzo dokładnie w rozkładzie dobowym. Potem nałożyłem te wyniki na prognozę produkcji energii PV i wyszło, że przy instalacji PV 3-4kW bezpośrednio bym zużył jakieś.... 20% całej energii PV. Im mniejsza instalacja, tym proporcja lepsza - no może dla 1kW bym dociągnął do 30%. A reszta? Resztę, 70-80% oddaję cwaniakom z ZE tylko po cenie energii elektrycznej bez przesyłu (niepełny net metering). Jak mam małą instalacje PV (u mnie większa nie wejdzie), to nigdy żadnej "pseudo-gwarantowanej" taryfy 0,75gr/kWh nawet nie zobaczę.

Zaoferowano nam w tej ustawie wydmuszkę, z której w najlepszym razie nic nie wyniknie, a w najgorszym wielki smród, jak rzesze amatorów zielonej energii dadzą się nabrać. Dla mnie jedyna nadzieja w tym, że technologia PV na tyle potanieje, że zacznie się opłacać bez żadnej łachy, Prosumentów itp. Może zrobią odpowiednio tanio akumulatory i zacznie się opłacać gromadzić energię w PV off grid albo hybrydowych.

Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka miesięcy temu przepuściłem całe zasilanie swojego domu przez elektroniczny licznik z generatorem impulsów i rejestrowałem w komputerze zużycie energii elektrycznej w domu bardzo dokładnie w rozkładzie dobowym. Potem nałożyłem te wyniki na prognozę produkcji energii PV i wyszło, że przy instalacji PV 3-4kW bezpośrednio bym zużył jakieś.... 20% całej energii PV. Im mniejsza instalacja, tym proporcja lepsza - no może dla 1kW bym dociągnął do 30%. A reszta? Resztę, 70-80% oddaję cwaniakom z ZE tylko po cenie energii elektrycznej bez przesyłu (nie pełny net metering). Jak mam małą instalacje PV (u mnie większa nie wejdzie), to nigdy żadnej "pseudo-gwarantowanej" taryfy 0,75gr/kWh nawet nie zobaczę.

Zgadza się. Z małym zastrzeżeniem. Przy wyższych mocach (u mnie jakieś 5-6 kW, ze względu na kiepskie położenie połaci dachowych), jak ktoś chce i wie co robi, to może mieć i wyższe zużycie na potrzeby własne, a także może spokojnie wejść w taryfę 65 groszy (podpowiedź: CWU i taryfy g12x). Co do mniejszych instalacji, zużycie na własne potrzeby może być wyższe, ale taryfy gwarantowane to faktycznie odpadają.

 

Zaoferowano nam w tej ustawie wydmuszkę, z której w najlepszym razie nic nie wyniknie, a w najgorszym wielki smród, jak rzesze amatorów zielonej energii dadzą się nabrać. Dla mnie jedyna nadzieja w tym, że technologia PV na tyle potanieje, że zacznie się opłacać bez żadnej łachy, Prosumentów itp. Może zrobią odpowiednio tanio akumulatory i zacznie się opłacać gromadzić energię w PV off grid albo hybrydowych.

Cóż, na rewolucję w akumulatorach bym nie liczył. Powody już wyjaśniał Adam.

Co do nabierania się ludzi, to w większości wypadków sami są sobie winni. Jedni ludzie nie myślą, inni nie umieją czytać, kolejni są łatwowierni, a jeszcze inni kłamią. Samo życie. Nie ma co narzekać na wydmuszkę. Jak nie na prosumencie, to na CHF, czy innym forexie się ktoś przejedzie. Tego nie zmienisz.

 

Jeśli możesz rano spojrzeć bez obrzydzenia w lustro, znaczy że gra gitara.8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nabierania się ludzi, to w większości wypadków sami są sobie winni. Jedni ludzie nie myślą, inni nie umieją czytać, kolejni są łatwowierni, a jeszcze inni kłamią. Samo życie. Nie ma co narzekać na wydmuszkę. Jak nie na prosumencie, to na CHF, czy innym forexie się ktoś przejedzie. Tego nie zmienisz.
Tak, ale ja jestem akurat z tych, którzy od władzy i elit czegoś wymagają. Brzydzę się kłamstwem i manipulacją. Dyskusja tutaj jasno pokazuje, że reguły prawne i rozliczeniowe wokół tej sprawy są tak manipulowane, że na kilometr pachnie to zmową Państwa przeciwko obywatelom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...