Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam

Czytając posty Hansa i Mitcha odnoszę wrażenie że wy panowie chcecie tak NFOŚ+ prosument+BOŚ mają wam sfinansować w 100% instalację, ZE kupić po 0,65 gr lub 0,75 gr wyprodukowaną energię,sąsiedzi aby mówili ale ten Kowalski to ma łeb a wy siedzieli i liczyli zyski.Jak się mylę to sorry.

Mylisz się. I jakbyś nie zauważył, od początku pisałem, że nie można łączyć Prosumenta z taryfami FiT. Mimo, że pojawiają się opinie, że można, to ja jednak nie polecałbym na potrzeby symulacji łączenia tego.

 

Ja też o tym myślę ale widzę to tak: Kupuję instalację za własne pieniądze ( nie mam bata na plecach) np. 2 kw. za 12tys. Instalacja niech produkuje 1,5Kwh na godzinę co w szczytowych miesiącach daje 15Kwh/doba ,miesiące jesień i wczesna wiosna 60% tej mocy, zima 20%. Moje zapotrzebowanie/doba to ok. 10 kWh,jestem 5 kWh na plus. Zakładam licznik dwukierunkowy i kręcę raz w prawo raz w lewo. Nie interesuje mnie ile mi zapłaci ZE za wyprodukowaną energię, dla mnie zyskiem jest aby nie płacić za energię zakładowi ok. 2000PLN/rok a jak zarobię /rok 100 lub 200 PLN to będzie super.

Ktoś napisał że 3Kw fotowol.... daje ok 3000 kWh energii /rok x stawka 0,65=1950PLN to za energię /rok płace 50zł. Łatwo policzyć kiedy Będę na +.

PROSZĘ O OPINIĘ -jak to tak działa oczywiście przy własnym 100% wkładzie finansowym to jestem na TAK.

Nie, to nie tak działa. Jak to działa, już pisałem wyżej. Masz jakieś podstawy, żeby zakładać 3000 kWh z 3 kW instalacji?

 

Tu masz rację ja też tak myślę. Czytałem że od kredytu są jakieś podatki wymogi co do inwestycji i o to mi chodzi, dlatego też ja myślę tak .Kupuję PV za ok 12000tyś produkuję na własne potrzeby i rachunek mam 0 ( mój roczny rachunek to 2200)

Nie jest ważny rachunek. Ważne, ile zużywasz rocznie kWh. Strzelam, że jest to więcej, niż 3000 kWh. Jeśli tak, to nawet zakładając produkcję 3000 kWh, nie widzę sposobu, żeby rachunek wyniósł zero. Obstawiam, że będzie on zbliżony do 1 kpln. To nieco zmienia sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ktoś napisał że 3Kw fotowol.... daje ok 3000 kWh energii /rok x stawka 0,65=1950PLN to za energię /rok płace 50zł. Łatwo policzyć kiedy Będę na +.

PROSZĘ O OPINIĘ -jak to tak działa oczywiście przy własnym 100% wkładzie finansowym to jestem na TAK.

 

Po pierwsze:

Generalnie przyjmuje się że z 1kW uzyskasz 1000kWh.

Farmy PV uzyskują nawet więcej np ta w Wierzchosławicach (1MW) w zeszłym roku uzyskała 1100MWh

 

Po drugie:

Jeżeli planujesz nic nie płacić za prąd to weź pod uwagę kilka faktów

W miesiącach letnich będziesz mieć nadmiar prądu. I ten nadmiar będziesz sprzedawać za 0,75zł/kWh - stawka gwarantowana przez najbliższe 15 lat

W miesiącach zimowych będziesz Ci brakować prądu i będziesz go kupować za X zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a z innej beczki to tak. Ja lubię spać spokojnie a śpię spokojnie jak nie mam kredytu. Np. moja stabilność finansowa się zawaliła ( nie mam dochodu) to siedzę po ciemku , przy świecy lub przy żarówce przez np. 2 godz. dziennie bo tyle wyprodukowałem energii. A BAT masz ty w postaci rat . :)PANIAŁ --------- ACHA NAWET JAK ZGASISZ ŚWIATŁO
voymar, zanim coś zainwestujesz w PV to namawiam Cię na zrobienie bardzo starannego business case. Najpierw musisz zrozumieć, jak w świetle ustawy OZE będą przebiegały rozliczenia za PV. Z pierwszego Twojego postu tutaj wynikło, ze nie miałeś o tym zielonego pojęcia (może teraz już masz). Bez tego jesteś na dobrej drodze, żeby popłynąć na całym przedsięwzięciu. Jak wielu innych zresztą, którym propaganda rządzowo-biznesowa sprzedaje zmanipulowane komunikaty o wielkim przełomie w OZE.

W sprawie kredytu radzę też myśleć ekonomicznie, a nie ideologicznie. Mnie kalkulacja ekonomiczna każe brać w ciemno każdy kredyt, który jest tańszy od zysków z analogicznych pieniędzy na lokacie bankowej. Wziąłbym taki kredyt nawet wtedy, gdybym miał własną gotówkę. W Prosumencie mają dawać kredyt niby na 1% (plus jakaś prowizja), a w banku mogę mieć lokatę np. 3%. To o czym piszesz Ty, może dotyczyć jedynie takich ludzi, którzy po prostu nie mają gotówki, żeby wybudować za własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie kredytu radzę też myśleć ekonomicznie, a nie ideologicznie. Mnie kalkulacja ekonomiczna każe brać w ciemno każdy kredyt, który jest tańszy od zysków z analogicznych pieniędzy na lokacie bankowej. Wziąłbym taki kredyt nawet wtedy, gdybym miał własną gotówkę. W Prosumencie mają dawać kredyt niby na 1% (plus jakaś prowizja), a w banku mogę mieć lokatę np. 3%. To o czym piszesz Ty, może dotyczyć jedynie takich ludzi, którzy po prostu nie mają gotówki, żeby wybudować za własne.

 

Dokładnie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. I jakbyś nie zauważył, od początku pisałem, że nie można łączyć Prosumenta z taryfami FiT. Mimo, że pojawiają się opinie, że można, to ja jednak nie polecałbym na potrzeby symulacji łączenia tego.

 

 

Nie, to nie tak działa. Jak to działa, już pisałem wyżej. Masz jakieś podstawy, żeby zakładać 3000 kWh z 3 kW instalacji?

 

 

Nie jest ważny rachunek. Ważne, ile zużywasz rocznie kWh. Strzelam, że jest to więcej, niż 3000 kWh. Jeśli tak, to nawet zakładając produkcję 3000 kWh, nie widzę sposobu, żeby rachunek wyniósł zero. Obstawiam, że będzie on zbliżony do 1 kpln. To nieco zmienia sytuację?

 

A rachunek przecież jest uzależniony od zużycia i na odwrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze:

Generalnie przyjmuje się że z 1kW uzyskasz 1000kWh.

Farmy PV uzyskują nawet więcej np ta w Wierzchosławicach (1MW) w zeszłym roku uzyskała 1100MWh

 

Po drugie:

Jeżeli planujesz nic nie płacić za prąd to weź pod uwagę kilka faktów

W miesiącach letnich będziesz mieć nadmiar prądu. I ten nadmiar będziesz sprzedawać za 0,75zł/kWh - stawka gwarantowana przez najbliższe 15 lat

W miesiącach zimowych będziesz Ci brakować prądu i będziesz go kupować za X zł

 

1)Stawka gwarantowana-0.75zl dla mnie i ani grama w górę przez 15 lat? ,a kupowana ruchoma?

2)Na zimę też jest rada PV +wiatrak do 3kW -ale to inna bajka (tak docelowo chciałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

voymar, zanim coś zainwestujesz w PV to namawiam Cię na zrobienie bardzo starannego business case. Najpierw musisz zrozumieć, jak w świetle ustawy OZE będą przebiegały rozliczenia za PV. Z pierwszego Twojego postu tutaj wynikło, ze nie miałeś o tym zielonego pojęcia (może teraz już masz). Bez tego jesteś na dobrej drodze, żeby popłynąć na całym przedsięwzięciu. Jak wielu innych zresztą, którym propaganda rządzowo-biznesowa sprzedaje zmanipulowane komunikaty o wielkim przełomie w OZE.

W sprawie kredytu radzę też myśleć ekonomicznie, a nie ideologicznie. Mnie kalkulacja ekonomiczna każe brać w ciemno każdy kredyt, który jest tańszy od zysków z analogicznych pieniędzy na lokacie bankowej. Wziąłbym taki kredyt nawet wtedy, gdybym miał własną gotówkę. W Prosumencie mają dawać kredyt niby na 1% (plus jakaś prowizja), a w banku mogę mieć lokatę np. 3%. To o czym piszesz Ty, może dotyczyć jedynie takich ludzi, którzy po prostu nie mają gotówki, żeby wybudować za własne.

 

1)Zgadzam się z tobą raczkuję w temacie

2)Nie odpowiedziałeś na pytanie- Co będzie jak stracisz płynność finansową (a trzeba brać wszystko pod uwagę), rozumie że pokrycie kredytu siedzi w banku na 3% ale jak nie ma pokrycia a płynność finansową straciłeś to ja GASZĘ ŚWATŁO. A TY?

3) Aby wziąć na takich warunkach nie trzeba ekonomisty ani filozofa . Dobrym przykładem jestem sam od ponad 4 lat na kredycie 2%, ale to inny kredyt i na inne cele.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rachunek przecież jest uzależniony od zużycia i na odwrót

Acha. Szklanej kuli nie posiadam. Byłbym głupcem, żeby na podstawie rachunku wyrażonego w zł oceniać, czy instalacja ma sens ekonomiczny. Chyba, że potrafisz mi wyjaśnić, jak bez szklanej kuli mam wiedzieć, jakie masz zużycie kWh. Pomijając to - błądzisz. Hans Kloss juz Ci to powiedział. Skupiasz się na sprawach nieistotnych, zapominając o podstawowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na pytanie- Co będzie jak stracisz płynność finansową (a trzeba brać wszystko pod uwagę), rozumie że pokrycie kredytu siedzi w banku na 3% ale jak nie ma pokrycia a płynność finansową straciłeś to ja GASZĘ ŚWATŁO. A TY?
Nie bardzo rozumiem, do czego zmierzasz? Usiłujesz przekonywać, że lepiej nie brać kredytu, niż brać, ale sam masz kredyt. Rozumiem, że wziąłeś kredyt tylko dlatego, że jest tani, a Ty trzymasz kaskę w banku na lepszym % póki co. No bo jak nie, to nie wiem, jak możesz spać spokojnie, przy Twoich kryteriach:) Jak stracisz płynność to Ci chyba i zgaszenie światła nie pomoże:)

Oczywiście, każdy przyzna, że jak się traci płynność finansową, to lepiej nie mieć kredytu, niż mieć. Ale jak się bierze kredyt np. po to, żeby na nim zarobić (i ma się pokrycie we własnej gotówce), to ryzyko kredytowe właściwie równa się zeru. Nad czym tu wiec dyskutować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko z innej beczki ale chyba w dobrym miejscu ...

mam wentylator 24v i 17A pobór pradu...

jakie i ile trzeba paneli aby go zasilać bez problemu i czy można to podłączyć bezpośrednio bez żadnego akumulatora...?( tak aby zaczynał się obracać wraz ze wzrostem napięcia...)

Nie, kolego, nie można podłączyć modułów PV bezpośrednio do odbiorników elektrycznych. Komplet modułów (tzw. generator PV) musi być podłączony do specjalnego regulatora, który zajmuje się wyzyskaniem max mocy energii wytworzonej przez moduły. To tak pokrótce, bez szkolenia własnego, lub pomocy fachowca niewiele sensownego zrobisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, kolego, nie można podłączyć modułów PV bezpośrednio do odbiorników elektrycznych. Komplet modułów (tzw. generator PV) musi być podłączony do specjalnego regulatora, który zajmuje się wyzyskaniem max mocy energii wytworzonej przez moduły. To tak pokrótce, bez szkolenia własnego, lub pomocy fachowca niewiele sensownego zrobisz.

 

a nie można po prostu napisać...

kup tyle a tyla takich a takich paneli do tego takie a takie to ustrojstwo, podłącz to tak i tak...:p

mi trzeba zasilić silnik elektryczny fotowoltaiką , czy ja muszę zrobić magistra aby to podłączyć...?

z tego co wiem to są takie układy do zasilania pomy obiegowej kolektorów cieczowych ale jakoś nie kojarzę aby były tam jeszcze jakieś "cuda na kiju" potrzebne...:confused:

http://allegro.pl/solarny-zestaw-autonomiczny-fotton-12v-dc-i5057595209.html

jakoś tu nic nie wspominają o jakichś regulatorach ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można po prostu napisać...
Nie rozumiem, dlaczego mnie strofujesz. Zadałeś konkretne pytanie i konkretnie odpowiedziałem.

czy ja muszę zrobić magistra aby to podłączyć...?
Nie, absolutnie nic nie musisz. Możesz łączyć, bez magistra i bez wiedzy, najwyżej nie będzie działać, czasem może być też trochę pożaru/poparzeń od łuku elektrycznego przy nieumiejętnym łączeniu.

z tego co wiem to są takie układy do zasilania pomy obiegowej kolektorów cieczowych ale jakoś nie kojarzę aby były tam jeszcze jakieś "cuda na kiju" potrzebne...:confused:

http://allegro.pl/solarny-zestaw-autonomiczny-fotton-12v-dc-i5057595209.html

jakoś tu nic nie wspominają o jakichś regulatorach ...

A ów sterownik, o którym wspominają w opisie, że jest wbudowany w napęd? Na pewno zawiera regulator, który śledzi tzw punkt max mocy. Zresztą ten zestaw to jakiś "psitek" o mocy 20W, a Ty chciałbyś kręcić wiatraczkiem o mocy 400-500W. Kolego, ja wiem, o czym piszę, a Ty nie masz bladego pojęcia o temacie. I to jest fakt, a nie moje mędrkowanie. Jeśli masz zmysł i zainteresowania techniczne, poświęć chociaż ze 2 godz., żeby się zorientować w podstawach technicznych PV. W necie jest pełno różnych materiałów. Jeśli nie, udaj się z tematem do fachowców. Będzie bezpieczniej dla Ciebie i być może Twojej kieszeni, bo wydasz przynajmniej kasę na coś, co będzie działać i nie zrobi Tobie/komuś krzywdy:) Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego mnie strofujesz. Zadałeś konkretne pytanie i konkretnie odpowiedziałem.

Nie, absolutnie nic nie musisz. Możesz łączyć, bez magistra i bez wiedzy, najwyżej nie będzie działać, czasem może być też trochę pożaru/poparzeń od łuku elektrycznego przy nieumiejętnym łączeniu.

A ów sterownik, o którym wspominają w opisie, że jest wbudowany w napęd? Na pewno zawiera regulator, który śledzi tzw punkt max mocy. Zresztą ten zestaw to jakiś "psitek" o mocy 20W, a Ty chciałbyś kręcić wiatraczkiem o mocy 400-500W. Kolego, ja wiem, o czym piszę, a Ty nie masz bladego pojęcia o temacie. I to jest fakt, a nie moje mędrkowanie. Jeśli masz zmysł i zainteresowania techniczne, poświęć chociaż ze 2 godz., żeby się zorientować w podstawach technicznych PV. W necie jest pełno różnych materiałów. Jeśli nie, udaj się z tematem do fachowców. Będzie bezpieczniej dla Ciebie i być może Twojej kieszeni, bo wydasz przynajmniej kasę na coś, co będzie działać i nie zrobi Tobie/komuś krzywdy:)

 

widzę że" wiem ale nie powiem"....

to po co odpisujesz...?

jesteś fachowiec to napisz że trzeba to i to podłączyć do tego i tego a nie jakieś kręcenie i mataczenie...

pytanie było proste i oczekiwałem równie prostej odpowiedzi...

 

jak bym miał pojecie w temacie to bym się nie pytał, a że szkoda wywalać grosza na jakieś eksperymenty to się normalnie pytam...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Szklanej kuli nie posiadam. Byłbym głupcem, żeby na podstawie rachunku wyrażonego w zł oceniać, czy instalacja ma sens ekonomiczny. Chyba, że potrafisz mi wyjaśnić, jak bez szklanej kuli mam wiedzieć, jakie masz zużycie kWh. Pomijając to - błądzisz. Hans Kloss juz Ci to powiedział. Skupiasz się na sprawach nieistotnych, zapominając o podstawowych.

 

OK Schodzimy na kolizyjny tor a nie o to chodzi. Pewnie tak czytasz te posty. Pisałem o dziennym zużyciu i rocznych rachunkach, chyba łatwo to podzielić przez 12 nie mając kuli.

PS .Jesteście z hansem chyba najbardziej obeznani w temacie i niech tak zostanie. Zmieni się jeszcze coś czy nie z tym OZE w tym roku. Może trochę odjadę od tematu ale jak wygląda dotacja do PC .

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko z innej beczki ale chyba w dobrym miejscu ...

mam wentylator 24v i 17A pobór pradu...

jakie i ile trzeba paneli aby go zasilać bez problemu i czy można to podłączyć bezpośrednio bez żadnego akumulatora...?( tak aby zaczynał się obracać wraz ze wzrostem napięcia...)

Wentylator na prąd stały ?

Musiałbyś poszukać paneli 24V z możliwością łączenia równoległego, zsumować, żeby uzyskać min. 400W. (to przy jego 100% pracy) nie wiem jednak jak się zachowa przy długiej pracy na niższym napięciu. Z inwerterem i większą mocą modułów uzyskałbyś dłuższą stabilną pracę.

Do czego ten wentylator ma być używany?

wróć - możliwe, że nie znajdziesz na napięcie 24V - sugerowałem się tą stroną - a tam w tabeli są inne dane:

http://www.lowenergydevelopments.com.au/index.php?route=product/category&path=59_77

Edytowane przez kasprzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że" wiem ale nie powiem"...
Kolego, przy Twoim podejściu nawet jakbym Ci powiedział, to i tak nie będziesz wiedział. Będziesz się tu sadził, jak przy temacie regulatora i wielce dziwił, że Ci ktoś szczegółowego manuala nie napisał i w zębach nie zaniósł. Dlatego ja kończę tą dyskusję, a Ty pytaj dalej. Edytowane przez Hans Kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Schodzimy na kolizyjny tor a nie o to chodzi. Pewnie tak czytasz te posty. Pisałem o dziennym zużyciu i rocznych rachunkach, chyba łatwo to podzielić przez 12 nie mając kuli.

Nie, tak się nie da. Przynajmniej, jeśli zależy Ci na wynikach w miarę zbliżonych do rzeczywistości. Wypadałoby znać swoje zużycie dokładnie, miesięczne. Inaczej to wróżenie z fusów. Tak czy inaczej. Jeśli masz instalację 3 kW, zużycie koło 3000 kWh, to rachunek roczny będzie prawdopodobnie zamykał się w 1 kpln. Do zerowych rachunków w skali roku daleka droga.

 

Zmieni się jeszcze coś czy nie z tym OZE w tym roku. Może trochę odjadę od tematu ale jak wygląda dotacja do PC .

 

A kto to wie, co się jeszcze zmieni ;) Tutaj już wystarczająco wątek został zmasakrowany, może z tematem dotacji do PC przejdziesz do właściwego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też o tym myślę ale widzę to tak: Kupuję instalację za własne pieniądze ( nie mam bata na plecach) np. 2 kw. za 12tys. Instalacja niech produkuje 1,5Kwh na godzinę co w szczytowych miesiącach daje 15Kwh/doba ,miesiące jesień i wczesna wiosna 60% tej mocy, zima 20%. Moje zapotrzebowanie/doba to ok. 10 kWh,jestem 5 kWh na plus. Zakładam licznik dwukierunkowy i kręcę raz w prawo raz w lewo.

 

Założenia błędne. Żeby skalę tego błędu zobrazować to: w zimę z tych 2kW nawet komórki nie naładujesz. Daj 300kW to przynajmniej wodę na herbatę w czajniku zagotujesz.

 

Podaj dowolną datę (wstecz) a podam ile z 1kW paneli można było uciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...