Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@kulibob Na elewacji to do maja jest bardzo dobre usytuowanie. Niemcy wykorzystują nawet ekrany dźwiękochłonne (przez cały rok).

Tylko zrobić 80 czy 75* to nie problem a nawet to zmieniać dwa razy do roku

 

kiedyś liczyłem w takim fajnym kalkulatorze i ni chuchu nie mogę go znaleźć. Można było po stopniu klepać i pokazywał uzyski miesięczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]408568[/ATTACH]

Policz nam ile energii z twojego ekogrocha musiałeś dostarczyć do swojego superoszczędnego domu w tym samym okresie...

Nie zapomnij tylko doliczyć jeszcze to co zużyłeś jako energii elektrycznej i energii cieplnej z solarów...

 

Chłopie koszt ogrzewania mojego domu nawet z otwartymi oknami pokrywają odbiorcy...Więc co mam liczyć? Dla mnie 100t opału w dobę to przestój... i tyle powinno Ci wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kulibob Szukaj.. Prawda jest taka, że największą wydajność mają ogniwa, gdy promienie padają prostopadle na panel. Więc jeśli chcesz zwiększyć wydajność, to koryguj ustawienie paneli. Mądrzy ludzie wymyślili solar trackery. Ale to jest drogie i taniej wychodzi wstawienie większej ilości paneli (jak w moim przypadku)/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Mądrzy ludzie wymyślili solar trackery. Ale to jest drogie i taniej wychodzi wstawienie większej ilości paneli (jak w moim przypadku)/

Błąd tracker reguluje płaszczyznę w 2 osiach niezależnie więc zima i lato jedna ta sama robota dla trackera. Faktycznie sam traker daje około +35% do uzysku jednak w jego cenie można i 3kWp postawić. Aby stawiać solary pionowo to za dużo powiedziane, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi to co ma - i 90* na zach. da radę i w tym przypadku rację ma VR5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinbbb Ja miałem w latach 90-tych ubiegłego wieku antenę satelitarną z talerzem o średnicy 2 m, która zmieniała kąt nachylenia w 2 płaszczyznach. Swobodnie na tej konstrukcji zmieściło by się z 1 kWp paneli. Ale jak pisałem przy obecnych cenach ogniw PV lepiej zainwestować w większą ich ilość.

 

@kolibob Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem w cenie 950 zł inwerter AURORA 3,0TL (2 niezależne wejścia MPTT). Sprzedaje to firma. Mając taki falownik można "namacalnie" sprawdzić ile zyskuje się ustawiając panele w różnych płaszczyznach. Gdybyś się zdecydował na zakup, to nadal mógłbyś korzystać z "wyspy" ładując ją od czasu do czasu z sieci. Mam taki inwerter i go sobie bardzo chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie koszt ogrzewania mojego domu nawet z otwartymi oknami pokrywają odbiorcy...Więc co mam liczyć? Dla mnie 100t opału w dobę to przestój... i tyle powinno Ci wystarczyć

 

Mam w doopie twój koszt ogrzewania...

Jak już wyśmiewasz czyjeś zużycie energii na ogrzewanie to przynajmniej policz ile twoja własna chałupa potrzebuje w kWh a nie kilogramach węgla...

Ile to jest 13kg węgla i ile energii elektrycznej do tego zużywasz na swojej posesji ...?

I jaki w tym wszystkim mają jeszcze udział kolektory cieczowe...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem jasiek, ale mi przez 3 dni zużyło mi mniej niż 50 kWh, Ty piszesz o 300 kWh, czyli 6 razy tyle, co ogrzewam 200 m2 po podłodze. W całym lutym wzięło mi na CO/CWU dokładnie 326 kWh.

 

Edit. Dopiero teraz zauważyłem, że grzejesz kablami i nie masz izolacji fundamentów. W takim razie już wiadomo na co potrzeba tyle energii (moja pompa bierze 1,65 kW, a Ty masz 10,6 kW kabli).

 

Rozumiem Wasze zniesmaczenie potrzebą współpracy z ZE, ale IMHO żaden off grid nie ma w obecnych czasach sensu ekonomicznego, dopóki nie wymyśli się lepszych metod akumulacji energii. Możecie próbować udowadniać swoją rację, ale w rzeczywistości to tylko będziecie popadać w coraz to nowe koszty.

 

Jeszcze raz zapytam, co zrobisz z tą energią z dachu od kwietnia/maja? Co zrobisz z kolei później w listopadzie-styczniu? Skąd weźmiesz tyle energii, żeby ogrzać chałupę, co potrzebuje 100 kWh / dzień przy porządnych mrozach?!

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie masz w doopie mój koszt ogrzewania jak mam swój opał? OK rozumiem że u Ciebie też prąd płynie drzwiami i oknami :)

Jasiek nie pierdziel dałeś pupu bo 100kWh/doba na dom a nikt tego nawet by nie chciał mieć.

 

Wracając do Twoich 100kWh/doba jak można być taki Ydiotom? Aby tak dom grzać tym hofnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem jasiek, ale mi przez 3 dni zużyło mi ok. 50 kWh, Ty piszesz o 300 kWh, czyli 6 razy tyle, co ogrzewam 200 m2 po podłodze.

 

Edit. Dopiero teraz zauważyłem, że grzejesz kablami i nie masz izolacji fundamentów. W takim razie już wiadomo na co potrzeba tyle energii (moja pompa bierze 1,65 kW, a Ty masz 10,6 kW kabli).

 

Rozumiem Wasze zniesmaczenie potrzebą współpracy z ZE, ale IMHO żaden off grid nie ma w obecnych czasach sensu ekonomicznego, dopóki nie wymyśli się lepszych metod akumulacji energii. Możecie próbować udowadniać swoją rację, ale w rzeczywistości to tylko będziecie popadać w coraz to nowe koszty.

 

Jeszcze raz zapytam, co zrobisz z tą energią z dachu od kwietnia/maja? Co zrobisz z kolei później w listopadzie-styczniu? Skąd weźmiesz tyle energii, żeby ogrzać chałupę, co potrzebuje 100 kWh / dzień przy porządnych mrozach?!

 

Nie bardzo wiem dlaczego tak bardzo bolą was czyjeś koszty...?

 

Nie bardzo wiem jaką energią ...?

A ogrzewanie działa bez fotowoltaiki już wiele lat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie masz w doopie mój koszt ogrzewania jak mam swój opał? OK rozumiem że u Ciebie też prąd płynie drzwiami i oknami :)

Jasiek nie pierdziel dałeś pupu bo 100kWh/doba na dom a nikt tego nawet by nie chciał mieć.

 

Wracając do Twoich 100kWh/doba jak można być taki Ydiotom? Aby tak dom grzać tym hofnem?

 

Ile kWh jest z 1 kg węgla...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie boli to wcale, to Ty za to płacisz.

Tylko dlaczego już drugi raz nie możesz mi odpowiedzieć na dwa proste pytania uzasadniające Twoje off grid?!

 

Powtórzę więc trzeci raz, w końcu mówią, do trzech razy sztuka :)

 

@jasiek

"Jeszcze raz zapytam, co zrobisz z tą energią z dachu od kwietnia/maja? Co zrobisz z kolei później w listopadzie-styczniu? Skąd weźmiesz tyle energii, żeby ogrzać chałupę, co potrzebuje 100 kWh / dzień przy porządnych mrozach?!"

 

Rozumiem, że wtedy wolisz zapłacić w T2 ile wynika z cennika Twojego ZE. Ja z kolei wolę wykorzystać 80% tego co sam wyprodukowałem. Dla mnie kosz magazynowania energii na rok czasu w wysokości 20% produkcji jest naprawdę korzystny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też koło doopy lata twoje 100kWh/doba Stać się płać, tylko nie wiem jak mogłeś zapłacić za projekt tego hoffna z poborem energii 100kWh/doba. Z tymi bajerami reku, GWC,

 

Ile kWh jest z 1 kg węgla...?

A co Cię tak sfędzi ile zarabiam, o węglu nic nie wiem?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kaloryczny węgiel ; 1kg węgla to ok 6 kWh

 

Razy 13kg daje 78 kWh plus zużycie bytowe i jesteśmy w okolicy 100kWh...

No ale z węgla to się przecież nie liczy...

Mój dom potrzebujący ok 100kWh na wszystko w ciągu doby jest badziewiem a a ten Marcina który także potrzebuje praktycznie tyle samo jest cacy ...

Warto też uwzględnić strefę klimatyczną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie boli to wcale, to Ty za to płacisz.

Tylko dlaczego już drugi raz nie możesz mi odpowiedzieć na dwa proste pytania uzasadniające Twoje off grid?!

 

Powtórzę więc trzeci raz, w końcu mówią, do trzech razy sztuka :)

 

@jasiek

"Jeszcze raz zapytam, co zrobisz z tą energią z dachu od kwietnia/maja? Co zrobisz z kolei później w listopadzie-styczniu? Skąd weźmiesz tyle energii, żeby ogrzać chałupę, co potrzebuje 100 kWh / dzień przy porządnych mrozach?!"

 

Rozumiem, że wtedy wolisz zapłacić w T2 ile wynika z cennika Twojego ZE. Ja z kolei wolę wykorzystać 80% tego co sam wyprodukowałem. Dla mnie kosz magazynowania energii na rok czasu w wysokości 20% produkcji jest naprawdę korzystny.

 

Zużyję w większości na bieżąco a braki w zimie idą z licznika ...

Ty wykorzystasz w zimie 80% tego z nadwyżki a ja stracę ze 20% na bieżąco w lecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...