Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Gość TwojPan
Na razie to my już mamy niższe rachunki...

Hej.

Widzę, że masz CIGS-y. Mógłbyś podać firmę? Jak one się sprawują? Robiłem dwa lata temu przymiarki do paneli firmy TSMC, ale teraz czytam że amerykanie zakupili licencję od koreańców i póki co nie ma ich w Europie. Teraz myślę o Solar Frontierach 170,ale to chyba CIS-y.... Tylko co dzwonie do okolicznych firm to każdy na nie psioczy, że drogie, że to z ich produkcją przy dużym zacienieniu to bajki itd.

Napisz coś więcej, proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temat fotowoltaiki powrócił wraz z rachunkiem z zakładu energetycznego, wiem już ile mnie kosztuje prąd - moje zużycie w G12 W to 5150 kWh i około 2500 zł.

O ile dobrze liczę to potrzebuje instalacje o mocy około 6kW, muszę wyprodukować około 6400 x 0,8 = 5120.

 

Kable z rozdzielni mam wyprowadzone, kable z dachu do domu również, dach płaski około 200 m2 nie zacieniony, czyli sytuacja idealna. I teraz pytanie do znających temat :

- czy na terenie mazowieckiego jest jakiś program, który dofinansuje / skredytuje na preferencyjnych warunkach taką instalację ? Okolice Góry Kalwarii.

- jaki może być koszt takiej instalacji ?

 

Więcej pytań pewnie pojawi się z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat fotowoltaiki powrócił wraz z rachunkiem z zakładu energetycznego, wiem już ile mnie kosztuje prąd - moje zużycie w G12 W to 5150 kWh i około 2500 zł.

O ile dobrze liczę to potrzebuje instalacje o mocy około 6kW, muszę wyprodukować około 6400 x 0,8 = 5120.

 

Kable z rozdzielni mam wyprowadzone, kable z dachu do domu również, dach płaski około 200 m2 nie zacieniony, czyli sytuacja idealna. I teraz pytanie do znających temat :

- czy na terenie mazowieckiego jest jakiś program, który dofinansuje / skredytuje na preferencyjnych warunkach taką instalację ? Okolice Góry Kalwarii.

- jaki może być koszt takiej instalacji ?

 

Więcej pytań pewnie pojawi się z czasem.

 

Trochę zuzyjesz na bieżąco więc nie całą produkcję licz x 0.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat fotowoltaiki powrócił wraz z rachunkiem z zakładu energetycznego, wiem już ile mnie kosztuje prąd - moje zużycie w G12 W to 5150 kWh i około 2500 zł.

O ile dobrze liczę to potrzebuje instalacje o mocy około 6kW, muszę wyprodukować około 6400 x 0,8 = 5120.

 

Kable z rozdzielni mam wyprowadzone, kable z dachu do domu również, dach płaski około 200 m2 nie zacieniony, czyli sytuacja idealna. I teraz pytanie do znających temat :

- czy na terenie mazowieckiego jest jakiś program, który dofinansuje / skredytuje na preferencyjnych warunkach taką instalację ? Okolice Góry Kalwarii.

- jaki może być koszt takiej instalacji ?

 

Więcej pytań pewnie pojawi się z czasem.

 

Te 80% ma znaczenie dla straty wynikającej z oddawanych kWh do sieci, ale aby liczyć same potrzebne kWh to nie musimy tego uwzględniać.

 

Co innego samo projektowanie instalacje, gdzie zakładamy ok. 130% dziennego zużycia aby w razie gorszych lat czy strat na wytwarzaniu pokrycie pełne było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie pojawiło się w okolicy coś takiego

http://www.subregion.pl/news/pokaz/5/4/121754

W ramach projektu można uzyskać dotację do 100% kosztów związanych z wymianą źródła ciepła lub montażem instalacji fotowoltaicznej.

Na co można uzyskać dotację?

Należy dokonać wyboru jednej technologii OZE spośród:

1) instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 kW (moc nominalna falownika) i mocy modułów PV nie mniejszej niż 2,8 kWp,

 

ktoś miał doświadczenia, jak to przekłada się w praktyce na rzeczywiste %? ktoś miał z czymś podobnym do czynienia?

ograniczenie to: instalacja fotowoltaiczna – 4700,00 zł netto/kWp (łącznie nie więcej niż 14 100,00 zł netto),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie pojawiło się w okolicy coś takiego

http://www.subregion.pl/news/pokaz/5/4/121754

 

 

ktoś miał doświadczenia, jak to przekłada się w praktyce na rzeczywiste %? ktoś miał z czymś podobnym do czynienia?

ograniczenie to: instalacja fotowoltaiczna – 4700,00 zł netto/kWp (łącznie nie więcej niż 14 100,00 zł netto),

tego typu dotacji jeszcze chyba nie było . Są wątki o 85%

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3414039.html

Lub na FM - dział fotowoltaika

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345092-Dotacja-na-instalacje-fotowoltaiczne-i-pompy-ciep%C5%82a-Czy-kto%C5%9B-skorzysta%C5%82&p=7641357#post7641357

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma pytanie o cenę za następującą instalację:

- Inwerter Fronius 3.0-3-M

- Panele słoneczne EXE Solar 280W (14 szt.)

- dach nachylenie 40%, dachówka ceramiczna

- Moc elektrowni PV: 3,92 kWp

 

Firma chce 21 500 zł (brutto)

Czy to dobra cena?

 

Inwerter to minimum 3.5 kw bo przy podanym będzie obcinało produkcję przy pełnym słońcu. Cena wg.mnie 18k jest bardziej adekwatna do otrzymanej usługi i sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zbieram oferty i jak na razie cena 4200 zl za kWp na markowych komponentach jest możliwa do wynegocjowania przy ilosci ok 8kWp.

Przy małych instalacjach 3 kWp to cena bez negocjacji 16-21 tys.

 

Ktoś z okolicy Krakowa dał oferty? Czyli 8 kWp na średnim sprzęcie spokojnie osiągalne poniżej 30k tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzięki, nawet nie wiedziałem że jest taki dedykowany dział:o

 

W regulaminie jest mowa o umowie kompleksowej - czyli jak teraz mam Tauon+Fortum, to będę zmuszony do powrotu do Tauronu?:sick: Akurat mi się w grudniu umowa kończy i to nie będzie problemem, ale sam fakt że jest przymus....

Czy w takiej dotacji mogę dać mocniejszy inwerter, żeby w przyszłości mieć możliwość rozbudowy zestawu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z okolicy Krakowa dał oferty? Czyli 8 kWp na średnim sprzęcie spokojnie osiągalne poniżej 30k tak?

 

No nie wiem nie pytałem o chińszczyznę, mi wycenili.na EXE lub Qcells z inwerterem Fronius ale tańsze dobre chinczyki były tylko 1000 zl tańsze.

Myślę że poniżej 30 nie ma szans, ja chcę utargować 8,55 kWp za 34600 zl z dużej firmy w malopolsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, nawet nie wiedziałem że jest taki dedykowany dział:o
mało kto tam zagląda i czasem sam nie mogę go znaleźć , tak jest jakoś kijowo umieszczony

Ten wątek też powinien się tam znajdować , ale co tam

 

W regulaminie jest mowa o umowie kompleksowej - czyli jak teraz mam Tauon+Fortum, to będę zmuszony do powrotu do Tauronu?:sick: Akurat mi się w grudniu umowa kończy i to nie będzie problemem, ale sam fakt że jest przymus....

taki przymus . jeśli masz do grudnia to trochę lipa , ale w sumie teraz zbierają chętnych , to spokojnie minie rok tak jak w moim przypadku do końca weryfikacji wniosków i ewentualnego przystąpienia do przetargu na wykonanie (jeszcze popytaj , o to dokładnie w wGminie )

 

doczytałem ,że realizacja jest na lata 2019-21

 

Czy w takiej dotacji mogę dać mocniejszy inwerter, żeby w przyszłości mieć możliwość rozbudowy zestawu??

nie pozwolą , bo prawdopodobnie jak w przypadku innych tego typu programów instalacja PV należy przez 5 lat do Gminy , a Ty z niej korzystasz , ubezpieczasz i serwisujesz , dopiero poźniej nastepuje przekazanie na własność Tobie . Robią nawet problem z przewymiarowaniem instalacji . Zużywasz 5000kwh , to przydzielaja 5kwp , i ciężko wytłumaczyć że jak będzie mało słońca to nie instalacja nie wyrobi 5000kwh , nie da się tez przemówić że chce się przewymiarować instalacje tak by po opuście 1 do 0,8 , mieć na koncie wyprodukowane 5000kwh .

mnie sie udało ich przekręcić na rozbudowę instalacji i przyłączanie kolejnych urządzeń elektrycznych . pokazałem rachunki z poprzednich lat i co rok było większe zużycie , tym sposobem przerobiłem ich na 6,16 kwp ,ze zużyciem za rok poprzedni 5000kwh .

 

 

 

edit

 

regulamin

 

 

pkt

5.Wysokość grantu wynosi do 100% kosztów

kwalifikowanych netto montażu instalacji OZE, z zastrzeżeniem zapisów pkt V.6 i V.7

niniejszego regulaminu. Katalog kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych został

określony w Załączniku nr 6 .

 

czyli masz do zapłacenia vat i koszty niekwalifikowane

 

 

pkt 9. Instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii

elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez instalację

objętą grantem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej

ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę, w tym

samym okresie rozliczeniowym.

 

czyli , u Ciebie można przewymiarować instlację , ale tylko teoretycznie bo z góry przez projekt jest narzucone ograniczenie mocy instalacji

 

 

 

pkt 21) Trwałość projektu – to czas, podczas którego Grantobiorca jest zobowiązany do

utrzymania instalacji OZE wykonanej w ramach Projektu w niezmienionym stanie

technicznym. Oznacza to brak możliwości zmiany miejsca lokalizacji instalacji i jej

przeznaczenia przez okres 5 lat od daty ostatniej płatności ze strony Urzędu

Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na rzecz Związku Gmin i Powiatów

Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.

Grantobiorca zostanie poinformowany o dacie zakończenia okresu trwałości

Projektu. "

 

 

]czyli 5 lat instalacja jest nie do ruszenia

 

ważny jest też

pkt 21. Wnioskodawca przystępując do Projektu zobowiązany będzie zapewnić ciągłość pracy

instalacji OZE, co zagwarantuje osiągnięcie deklarowanych wskaźników w okresie

Trwałości projektu.

 

 

wobec zawirowań w prawie - IRiESD , może to być trudne do wykonania więcej tutaj

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cuuube

we wniosku wybierasz 2019/2020/2021 - więc to nie powinien być żaden problem.Nawet można składać wnioski dla domów które są w budowie (warunek - muszą być oddane do 30.06.2019r.).

Tutaj nie ma przetargu, tylko sam wybierasz wykonawcę - robisz, płacisz,potem dopiero składasz wniosek o wypłacenie grantu - więc w twoim interesie powinno być, żeby wszystko było ok. Wnioski są punktowane, do wniosku trzeba dołączyć opinię - to jest ok, ale nie podoba mi się że w żaden sposób nie można będzie tego później rozbudować...Ja zużywam średniorocznie około 8500kwh...

Te warunki są trochę idiotyczne - przecież dużo sensowniej byłoby, gdyby oni tylko wypłacali za te 3kWp,a ja mógłbym sobie zrobić więcej, jeśli mam taką ochotę

nie rozumiem tego....

aha, przewymiarować chyba można, bo pisze że

instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 kW (moc nominalna falownika) i mocy modułów PV nie mniejszej niż 2,8 kWp,

ja to rozumiem, że można przewymiarować, ale może się okazać, że poeta miał coś innego na myśli i regulują to jakieś inne bardziej szczegółowe punkty...no i mam dylemat czy w ogóle w to wchodzić...

dokładny zapis w regulaminie wygląda tak

Wnioskodawca może dokonać wyboru jednej technologii OZE spośród:

1) instalacji fotowoltaicznej o mocy nie mniejszej niż 3 kW (moc nominalna falownika) i mocy 10 modułów PV nie mniejszej niż 2,8 kWp,

do ile można przewymiarować przy falowniku 3kw?

zresztą ten zacytowany wyżej zapis też nie zabrania dać mocniejszego falownika...ehhh

 

co innego pisze w części opisowej i na stronach a co innego w regulaminie....boję się tego...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cuuube

we wniosku wybierasz 2019/2020/2021 - więc to nie powinien być żaden problem.Nawet można składać wnioski dla domów które są w budowie (warunek - muszą być oddane do 30.06.2019r.).

Tutaj nie ma przetargu, tylko sam wybierasz wykonawcę - robisz, płacisz,potem dopiero składasz wniosek o wypłacenie grantu - więc w twoim interesie powinno być, żeby wszystko było ok. Wnioski są punktowane, do wniosku trzeba dołączyć opinię - to jest ok, ale nie podoba mi się że w żaden sposób nie można będzie tego później rozbudować...Ja zużywam średniorocznie około 8500kwh...

Te warunki są trochę idiotyczne - przecież dużo sensowniej byłoby, gdyby oni tylko wypłacali za te 3kWp,a ja mógłbym sobie zrobić więcej, jeśli mam taką ochotę

nie rozumiem tego....

aha, przewymiarować chyba można, bo pisze że

ja to rozumiem, że można przewymiarować, ale może się okazać, że poeta miał coś innego na myśli i regulują to jakieś inne bardziej szczegółowe punkty...no i mam dylemat czy w ogóle w to wchodzić...

dokładny zapis w regulaminie wygląda tak

 

do ile można przewymiarować przy falowniku 3kw?

zresztą ten zacytowany wyżej zapis też nie zabrania dać mocniejszego falownika...ehhh

 

co innego pisze w części opisowej i na stronach a co innego w regulaminie....boję się tego...

 

rzeczywiście ,ale babole , zweryfikuj dokładnie w gminie i najlepiej niech to poprawią , by nie wprowadzać w błąd innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, nawet nie wiedziałem że jest taki dedykowany dział:o

 

W regulaminie jest mowa o umowie kompleksowej - czyli jak teraz mam Tauon+Fortum, to będę zmuszony do powrotu do Tauronu?:sick: Akurat mi się w grudniu umowa kończy i to nie będzie problemem, ale sam fakt że jest przymus....

Czy w takiej dotacji mogę dać mocniejszy inwerter, żeby w przyszłości mieć możliwość rozbudowy zestawu??

 

Z odejściem z fortum nie będziesz miał problemu. Sami rozwiązali ze mną umowę na rok przed terminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wziąłem sobie wycenę, jedna full opcja na 9,80kWp (tyle maks mi się mieści na dachach) i wersję bieda 4,50kWp obydwie instalacje ongrid na panelach Selfa. Wyszło z instalacją 4300zł/kWp z VAT 8%. Pozostaje czekać na jakąś dotację, w przeciwnym razie nie opłaca się zakładać do PC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie oplaca się ale ja to przeliczylem po swojemu i mi się opłaca.

Gdybym trzymał się mojego OZC i zużycie bytowe bym miał ok 3000 kW/h, grzejąc na maksiumu w II taryfie, pilnując prania, zmywania w tanich godzinach średni rachunek miesieczny miałbym 190 zł, a dodatkowa rata kredytu wraz z odsetkami to 175 zl, i grzeje, piorę i zmywam kiedy mam ochotę nie patrząc na godziny.

Jeśli nic się wcześniej nie zepsuje to mi się oplaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście ,ale babole , zweryfikuj dokładnie w gminie i najlepiej niech to poprawią , by nie wprowadzać w błąd innych

 

wysłałem kilka maili z prośbą o poprawienie błędów...ciekawe czy będzie odzew ;)

Ale widzę kolejny problem - mam aktualnie G12w - i nie ukrywam, że przyzwyczaiłem się do tej taryfy - chodzi o weekendy i święta. A aktualnie z tego co widzę, to Tauron oferuje tylko G11 i G12.....korzystałem wcześniej z G12 i nie uśmiecha mi się powrót do "czystego" G12...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...