Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam,

założyli mi 9 paneli,

zgłosiłem do energi i czekam na wymianę licznika.

Po wymianie mam zgłosić się osobiście lub przez www i uzyskać aneks do umowy.

Wymagane dokumenty to między innymi certyfikaty - co to jest? to są certyfikaty na urządzenia czy co...?

czy można to zgłosić przed wymianą licznika bo wszystkie dane prócz certyfikatów mam.

ktoś? coś?

 

Na jakim sprzęcie zrobiona instalacja i ile zapłaciłeś? Jeżeli można spytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja nie mam zamiaru odradzać wszystkim EV. No właśnie ludzie liczą i się to nie spina. A to Ty masz dostawczego elektryka? I dałeś 60 tyś za niego? Czy kupowałeś już jakiegoś używanego EV?

Dla mnie piszesz bzdury, że kupując EV za 60k jak np. nissan (o ile takiego kupisz w tej cenie) zwraca się w 3/4 lata. To wszystko.

 

Mam dostawczego i podaje realne koszty. Używany osobowy nissan leaf za 60k można nabyć bez problemu. Siedzę w temacie już długo, i najwięcej zawsze do powiedzenia mają Ci co takiego auta nawet nie dotknęli o dłuższym użytkowaniu nie wspominając.

 

Czy to się wszystko co do złotówki musi spinać? A czy sofa za 10000 zł się spina? Grosza nikt nie zainwestuje w jakość zycia, ale kolumny przy wejściu czy piwnica pod domem na ziemniaki to i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje roczne zużycie prądu to około 7 000 Kw. Chcę założyć panele na dachu o mocy 7,5 Kw. Zastanawiam się nad inwerterem Kaco czy Fronius. Mam dwa pytania i proszę o proste odpowiedzi tych którzy posiadają fotowoltanikę.

1 Jakiej f-my inwerter?

2 Czy jeśli piszą że uzyskam około 7500 Kw rocznie to faktycznie tyle uzyskam i czy u was się te wyliczenia sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Czy jeśli piszą że uzyskam około 7500 Kw rocznie to faktycznie tyle uzyskam i czy u was się te wyliczenia sprawdzają.

Tak, sprawdzają się. Tu przykłady:

 

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10046

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=113

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100005

Ten dopiero się rozkręca, ale wszystko wskazuje na to, że wyniki będzie miał porównywalne:

 

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10174

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje roczne zużycie prądu to około 7 000 Kw. Chcę założyć panele na dachu o mocy 7,5 Kw. Zastanawiam się nad inwerterem Kaco czy Fronius. Mam dwa pytania i proszę o proste odpowiedzi tych którzy posiadają fotowoltanikę.

1 Jakiej f-my inwerter?

2 Czy jeśli piszą że uzyskam około 7500 Kw rocznie to faktycznie tyle uzyskam i czy u was się te wyliczenia sprawdzają.

 

Ja postawiłem na Fronius i działa doskonale. Może zabraknąć jakieś 500 kWh do pokrycia całorocznego pamiętaj to co oddajesz do magazynu w sieci odbierasz pomniejszone o 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje roczne zużycie prądu to około 7 000 Kw. Chcę założyć panele na dachu o mocy 7,5 Kw. Zastanawiam się nad inwerterem Kaco czy Fronius. Mam dwa pytania i proszę o proste odpowiedzi tych którzy posiadają fotowoltanikę.

1 Jakiej f-my inwerter?

2 Czy jeśli piszą że uzyskam około 7500 Kw rocznie to faktycznie tyle uzyskam i czy u was się te wyliczenia sprawdzają.

 

ad1 Mam SMA i zdecydowanie polecam. Prosty bezobsługowy wszystko wyświetla na jednym panelu. O zmroku (zapukasz 1 raz jak do sąsiada i podświetla podgląd)

ad2 Zdecydowanie TAK .Ja w projekcie miałem 5670 kWh a uzyskałem 6640 kWh. Wszystko pracuje 3-ci rok bez awarii.

PS panele PV jak i kąt w stopce. W tym roku rozbudowa do 10kWh . POWODZENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Zastanawiam się nad zbieraniem informacji drogą Wi-Fi. Mam zaproponowany inwerter firmy Steca. Moge go zamienić na inwerter firmy Fronius lub Solax. W przypadku firmy Solax moge zmienić umowę bez zmiany ceny. W przypadku falownika firmy Fronius dopłata wyniosłaby 700 zł.

Czy warto?

Który z tych inwerterów najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam proste pytanie. Piszecie że uzyski roczne macie większe niż instalacje założone na dachach. dlaczego znalazłem na niektórych portalch uzyski online z podsumoiwaniami z innych lat. Nie zawsze były uzyski a czasem nawet mniejsze nią instalacja.

 

Ja już o tym pisałem portale ON_LINE nie wiem dlaczego ale zaniżają uzyski o 20 do 25 %. Średnia przyjęta dla Polski to ok (960 ---1000 kWh) z 1 kW mocy.

Ja podałem ci realne moje uzyski na podstawie inwertera i licznika z ZE. U mnie kwiecień to 876 kWh z 5.72kW mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje roczne zużycie prądu to około 7 000 Kw. Chcę założyć panele na dachu o mocy 7,5 Kw. Zastanawiam się nad inwerterem Kaco czy Fronius. Mam dwa pytania i proszę o proste odpowiedzi tych którzy posiadają fotowoltanikę.

1 Jakiej f-my inwerter?

2 Czy jeśli piszą że uzyskam około 7500 Kw rocznie to faktycznie tyle uzyskam i czy u was się te wyliczenia sprawdzają.

Na dachu to nie uzyskasz tyle samo kWh co na gruncie. Twoje wyliczenia na pierwszy rzut oka są nierzetelne.

Inwerter dowolny firmowy z papierami na który Cię stać. Różnią się ceną i parametrami.

 

Żeby założyć instalację o najszybszym czasie zwrotu to wystarczy Ci 3kW - zwrot poniżej 10 lat.

Jeżeli chcesz pokryć całe zapotrzebowanie to potrzebujesz 8kW - zwrot 15 lat i więcej.

Jeżeli dach nie jest pod idealnym kątem, są cienie i drzewa to do planowanej mocy instalacji dorzuć 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie rozliczam z gminą, wykonawca tylko robi instalację, a mogę wybrać każdego.

Jak sie orientowałem to ceny wszędzie były podobne, wybrałem jedną z największych firm która ma najwięcej instalacji w okolicy i nie tylko (SUN SOL)

akurat za wyborem stało to że są duzi i w razie jakiś problemów z certyfikatami, uprawnieniami i innymi atestami będzie od nich to wszystko wyciągnąć najłatwiej.

Jeśli na tym przepłaciłem 2k to nie jest to ból, ale jeśli 5k to już problem.

 

PS. czy otrzymaliście potwierdzenie wpięcia instalacji fotovoltanicznej do sieci? to się dostaje z elektrowni? w sumie w sieć wpina firma która to zakładała. Jak to jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator buduje i zgłasza do ZE.

ZE ma miesiąc na to żeby Ci wymienić licznik na dwukierunkowy.

Przed wymianą licznika sugeruję nie produkować z PV więcej niż zużywasz bo za nadwyżkę oddaną do sieci zaplacisz tak jak byś ją pobrał.

 

No właśnie piękna pogoda a ja jestem odłączony.

czekam aż sie panowie zjawią i wymienią licznik.

a że 60% swojego zapotrzebowania mam wpięte w jedną fazę to niestety nie zużyję tego bo nawiet nie wiem na której fazie teraz zużywam najwięcej, a jak to sprawdzić wogóle? są takie szczypde przepływowe ale ich nie założę na kable bo mam za ciasno.

 

No właśnie ja zgłosiłem i czekam na licznik, potem musze jeszcze zgłosić w inne miejsce lub przez www aby uzyskać aneks, ale żadna z tych czynności nie daje potwierdzenie przyłączenia do sieci.

Ach te dotacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...